Цікаві факти про Сонце

Цікаві факти про Сонце

Сонце – центр нашої Сонячної системи, життєво важливе джерело тепла і світла, які роблять життя на Землі можливим. Це величезна газова сфера, що світиться, навколо якої обертаються всі планети, супутники, комети та астероїди. Цікаві факти про Сонце немов промінчики сонячного світла, проливають світло на загадкову природу і критичну важливість цього небесного гіганта.

Протягом всієї історії людства Сонце і боялися, і шанували. Наші предки інстинктивно розуміли, що Сонце має вирішальне значення для виживання більшості форм життя на Землі. Без сонячного світла рослини не можуть рости, а без рослин тварини не мають джерела їжі. Сьогодні ми знаємо, що вплив Сонця поширюється ще далі, відіграючи життєво важливу роль не лише на Землі, але й у всій Сонячній системі. Незважаючи на відсутність життя на інших планетах і небесних тілах, всі вони зазнають значного впливу Сонця.

Що таке Сонце?

Сонце, гігантська куля газу і плазми, знаходиться в центрі нашої Сонячної системи. Це наша єдина зірка, яка виробляє енергію завдяки ядерному синтезу в своєму ядрі, що робить його єдиним природним джерелом світла в нашій системі. Усі планети, карликові планети, астероїди та комети обертаються навколо Сонця, а супутники обертаються навколо своїх планет, але все одно залежать від сонячного світла та енергії. Сонце дає старт нашій повсякденній діяльності зі своїм сходом щоранку і впливає на наш світ у незліченну кількість способів, від уможливлення фотосинтезу до впливу на погодні умови, океанські течії та багато іншого. Незважаючи на те, що Сонце є звичайною зіркою серед мільярдів у Чумацькому Шляху, його близькість робить його об’єктом великого інтересу та вивчення.

Сонце, жовта карликова зоря віком 4,5 мільярда років, є променистою кулею з водню та гелію в серці нашої Сонячної системи. Розташоване на відстані близько 93 мільйонів кілометрів від Землі, воно є єдиною зіркою в нашій системі і має важливе значення для життя на нашій планеті, забезпечуючи її енергією, необхідною для виживання.

Відоме під різними іменами, латинське слово “sol” впливає на багато термінів, пов’язаних із Сонцем.

Коротко про Сонце

 • Тип зорі: Жовтий карлик
 • Окружність екватора: 4 379 000 км
 • Радіус: 695 700 км
 • Діапазон температур: від 5 973°C до 15 000 000°C
 • Середня орбітальна швидкість навколо Чумацького Шляху: 720 000 км/год
 • Середній період обертання: 27 земних діб
 • Кількість планет: 8
 • Тривалість доби: 25 земних діб на екваторі та 36 земних діб на полюсах.
 • Тривалість року: У Сонця немає “року” як такого. Але Сонце обертається навколо центру Чумацького Шляху приблизно кожні 230 мільйонів земних років, захоплюючи з собою планети, астероїди, комети та інші об’єкти.

Цікаві факти про Сонце

 • Ширина Сонця приблизно в 100 разів більша за Землю і в 10 разів більша за Юпітер, найбільшу планету.1
 • Це єдина зірка в нашій Сонячній системі, яка утримує її разом своєю гравітаційною силою.
 • Навколо неї обертається все – планети, астероїди, комети та космічне сміття.
 • Маючи мінімальну різницю в полярному та екваторіальному діаметрах, Сонце є одним з найбільш сферичних об’єктів, спостережуваних у природі.2
 • Де знаходиться Сонце у Чумацькому Шляху? Сонце знаходиться у відрозі Оріона, відгалуженні рукава Стрільця галактики Чумацький Шлях, що обертається навколо центру галактики зі швидкістю 720 000 км/год. Щоб завершити цю орбіту, потрібно 230 мільйонів років.
 • Розуміння “дня” на Сонці є складним через його склад надгарячої плазми, яка обертається з різною швидкістю в різних частинах.
 • Атмосфера Сонця складається з фотосфери, хромосфери та корони.
  “Поверхня” Сонця, або фотосфера, не є твердою, а являє собою шар розпеченої плазми.
  Над фотосферою знаходяться хромосфера і корона, де відбуваються такі сонячні явища, як протуберанці і спалахи.
 • Сонце не має супутників. Навколо Сонця обертаються вісім планет, щонайменше п’ять карликових планет, тисячі астероїдів і, можливо, трильйони комет та крижаних тіл.
 • Пилові кільця навколо Сонця простежують орбіти планет, що залишилися від його раннього формування. Сформувалося Сонце 4,6 мільярда років тому з хмари газу та пилу, і зараз становить 99,8% маси Сонячної системи.3
  Планети Сонячної системи на орбіті
 • Наразі Сонце вивчають різні космічні апарати, в тому числі сонячний зонд “Паркер” і орбітальний апарат “Солар”.
  Вивчення Сонця відбувається за допомогою телескопів, супутників та спеціалізованих космічних апаратів, таких як Solar Orbiter, спільна місія Європейського космічного агентства та НАСА. Запущений у 2020 році, він буде уважно спостерігати за сонячним вітром, магнітними полями та плазмою Сонця протягом семи років, забезпечуючи безпрецедентне розуміння таємниць нашої зірки.

З чого складається Сонце?

Складаючись приблизно на 91% з водню, Сонце є кулею газу та плазми. Надзвичайна спека та гравітація дозволяють водню перетворюватися на гелій під час ядерного синтезу, утворюючи сонячний вітер, коли заряджені частинки вилітають у космос, іноді спричиняючи такі явища, як північне сяйво на Землі. Окрім водню та гелію, Сонце містить щонайменше 65 інших елементів, зокрема кисень, вуглець та залізо.

Сонце як зоря

Наразі Сонце – жовтий карлик, що перебуває у стабільній фазі свого життєвого циклу, відомої як головна послідовність. Цей баланс триватиме доти, доки воно не вичерпає своє водневе ядро, що призведе до його перетворення на червоного гіганта. Після фази червоного гіганта Сонце зменшиться до розмірів Землі і стане білим карликом.

Як зоря головної послідовності, Сонце в основному складається з водню та гелію. Воно класифікується як жовтий карлик, з температурою поверхні, яка робить його теплим, сяючим світилом на нашому небі. Взаємодія сонячного вітру з атмосферою Землі спричиняє приголомшливі полярні сяйва, які демонструють глибокий вплив Сонця на нашу планету. Місце Сонця на нашому небі, його роль у підтримці життя та вплив на нашу планету і за її межами роблять його постійним джерелом захоплення і вивчення.

 • На початку своєї історії Сонце було оточене диском газу і пилу, залишки якого існують у вигляді пилових кілець, що простежують орбіти планет.
 • Ядро Сонця досягає температури, достатньої для ядерного синтезу, що підтримує його масу і запобігає колапсу.
 • Магнітні бурі на Сонці спричиняють сонячні спалахи, які спостерігаються як сонячні плями через їхню нижчу температуру.
 • Процес термоядерного синтезу в ядрі перетворює водень на гелій, вивільняючи величезну енергію.
 • Із Землі Сонце здається постійним джерелом світла і тепла, але це динамічна зірка, яка постійно змінюється і впливає на Сонячну систему.
 • Очікується, що у віці 4,5 мільярда років Сонце спалюватиме водень ще 5 мільярдів років.
 • Світлу потрібно вісім хвилин і двадцять секунд, щоб долетіти від Сонця до Землі.
 • Сонце обертається швидше на екваторі, ніж на полюсах.
 • Викиди плазми з Сонця, відомі як сонячні вітри, можуть подорожувати Сонячною системою з неймовірною швидкістю.
 • Міжнародний день Сонця  відзначається щороку 3 травня. Започатковане свято Міжнародним товариством сонячної енергії у 1994 році.

Які розміри Сонця?

Сонце, найбільший об’єкт Сонячної системи, простягається від центру до поверхні на 695 508 кілометрів, утримуючи 99,86% маси Сонячної системи. Воно настільки просторе, що всередині нього могло б поміститися приблизно 1,3 мільйона Земель. Незважаючи на те, що це зоря середнього розміру, її величезна маса і гравітаційне тяжіння надають їй форму майже ідеальної сфери.

Наскільки гаряче Сонце?

Ядро – це піч Сонця, температура якої сягає 15 мільйонів °C, достатньо гаряча, щоб у термоядерному процесі водень перетворився на атоми гелію, вивільнивши величезну кількість енергії. Ця енергетична подорож від ядра до конвективної зони займає до мільйона років, охолоджуючись до двох мільйонів градусів за Цельсієм. До того часу, як вона досягає поверхні, вона охолоджується ще більше – до 5,973°C. Однак у короні, атмосфері Сонця, температура несподівано знову підскакує приблизно до двох мільйонів градусів Цельсія, представляючи одну з найбільших астрономічних загадок.

Чи обертається Сонце?

Так, Сонце обертається, але не як тверде тіло. Плазма на його поверхні рухається, в середньому за 27 земних днів, щоб завершити один оберт, причому екваторіальні області обертаються швидше, ніж полярні.

Що таке сонячні плями?

Сонячні плями – це холодні, темні ділянки на поверхні Сонця, часто розміром до 50 000 кілометрів. Вони виникають внаслідок інтенсивної взаємодії магнітного поля, дещо знижуючи температуру поверхні.

Що таке сонячні спалахи?

Сонячні спалахи – це масивні викиди енергії на Сонці, видимі як яскраві спалахи. Вони відбуваються, коли магнітні поля навколо сонячних плям вивільняють енергію, нагріваючи частинки і відправляючи їх у космос. Ці спалахи випромінюють фотони майже всіх довжин хвиль, які часто спостерігаються в ультрафіолетовому, рентгенівському та гамма-випромінюванні.

Коли вибухне Сонце?

Сонце не вибухне, натомість воно розшириться до червоного гіганта приблизно через п’ять мільярдів років, потенційно поглинувши Меркурій, Венеру і, можливо, Землю, перш ніж зменшиться до білого карлика.3

Що таке сонячне затемнення?

Сонячне затемнення відбувається, коли Місяць вирівнюється між Землею і Сонцем, відкидаючи тінь на Землю. Незважаючи на те, що сонячні затемнення відбуваються часто, повні сонячні затемнення, коли Сонце повністю закривається, трапляються рідко і нетривалі.

Складність і вплив Сонця виходять далеко за межі того, що воно є просто джерелом світла і тепла, відіграючи ключову роль в існуванні та вивченні нашої Сонячної системи.

 1. https://science.nasa.gov/sun/facts/ []
 2. https://theplanets.org/the-sun/ []
 3. https://www.nhm.ac.uk/discover/factfile-the-sun.html [] []
Copy link