Найспекотніше місце на планеті та ще 9 претендентів

Найспекотніші місця на планеті

Коли нас запитують про найгарячіше місце на Землі, на думку спадають великі пустелі, такі як Долина Смерті або Сахара. Однак екстремальна спека, яка майже не поступається цим місцям, може бути зафіксована на п’яти континентах, і деякі з цих найгарячіших місць є навіть густо населеними.

Давайте дізнаємось більше про найгарячіші місця на Землі та про те, як фіксуються рекордно високі температури.

Де на планеті температура повітря найвища?

Люди зазвичай вважають, що найбільш спекотні регіони знаходяться біля екватора, і це певною мірою вірно. Однак, місця поблизу Північного та Південного полюсів також можуть досягати екстремальних температур протягом літніх місяців.


Земля в своїй орбіті нахилена під кутом 23 градуси відносно положення Сонця, що спричиняє значне збільшення або зменшення кількості сонячного світла на північних та південних екстремумах залежно від сезону.

У середньому, температури дійсно вищі біля екватора, оскільки його положення відносно Сонця змінюється менше впродовж року. Зміна клімату також призводить до підвищення температур у всьому світі, що впливає на те, коли і де можуть бути зафіксовані рекордні температури.

Важливість рельєфу

Як і очікується, пустелі вдень значно гарячіші за біоми біля великих водойм через низьку відносну вологість. Регулярні опади мають охолоджуючий ефект на температуру ґрунту. Рясна рослинність допомагає затінювати землю і поглинати теплопоглинальні парникові гази з навколишнього повітря. Низько розташовані долини також значно гарячіші за високогірні райони через підвищену щільність повітря ближче до земної поверхні.

Враховуючи всі ці фактори, метеорологи і дослідники зазвичай спостерігають найвищі рекордні температури і найвищі середні температури у місцях, розташованих поблизу екватора і на рівнинних низько розташованих територіях.

На противагу цьому, гірські регіони біля Північного та Південного полюсів є найхолоднішими місцями на Землі.

Як вимірюється температура повітря

Протягом сотень років єдиним інструментом для емпіричного вимірювання температури повітря був традиційний термометр, часто наповнений небезпечною ртуттю.

Сьогодні метеостанції, керовані такими організаціями, як Всесвітня метеорологічна організація 1, мають доступ до точних вимірювань поверхневої та повітряної температури з точністю до часток градуса.

Наукова спільнота також використовує супутникові вимірювання. Інфрачервоні камери, що обертаються високо над поверхнею планети, можуть сканувати всю поверхню землі і відстежувати температури ґрунту по всьому світу.

Це дозволяє вченим моніторити температури у потенційно небезпечних районах без необхідності будувати метеостанції або подорожувати у небезпечні місця, такі як Furnace Creek у Долині Смерті.

Температура повітря проти температури поверхні

Як випливає з назви, температура повітря вимірює тепло, що міститься у повітрі над певною територією. Температура поверхні (або температура ґрунту) вимірюється безпосередньо з землі.

Оскільки такі поверхні, як темне каміння або асфальт, можуть нагріватися значно більше під дією сонячного світла, ніж повітря в тому ж середовищі, можуть виникати розбіжності більш ніж на 17 градусів між температурами повітря і поверхні.

Температура повітря є більш точним показником при оцінці найгарячіших місць на Землі, оскільки температура поверхні схильна до значних коливань залежно від матеріалу поверхні та положення щодо сонця або тіні.

Проте температура поверхні залишається важливою для дослідників, оскільки вона допомагає відстежувати наявність ґрунтових вод і потенціал для вирощування рослин у певній місцевості.

Найгарячіше місце на планеті: Долина Смерті

Долина Смерті, Каліфорнія

Протягом багатьох десятиліть Долина Смерті в Каліфорнії визнається найгарячішим місцем на Землі завдяки рекордно високій температурі, зафіксованій на ранчо Furnace Creek у липні 1913 року. При температурі 56,7 градуси за Цельсієм цей показник широко визнаний як найвищий зареєстрований температурний рекорд.

У липні 2023 року національна метеорологічна служба на станції Furnace Creek зафіксувала річний максимум у 53,3 градуси за Цельсієм, а температуру повітря у понад 49 градуси є надзвичайно поширеною у регіоні Долини Смерті в літні місяці. Середні максимуми тримаються в межах 43,3 градусів.

Долина Смерті справді виправдовує свою назву, адже екстремальна спека може легко призвести до загибелі будь-якого необережного мандрівника.

Потенційно найгарячіша поверхня: пустеля Лут, Іран

У 2021 році супутник зафіксував температури у пустелі Лут в Ірані, що досягали 81 градус за Цельсієм, що робить цю пустелю потенційно найгарячішою на Землі, принаймні з точки зору температури поверхні.

Для підтвердження того, що ця пустеля дійсно перевищує рекорд Долини Смерті, потрібен польовий дослідницький центр. Однак, його встановлення малоймовірне через віддаленість регіону та небезпеку подорожей.

Як зазначає Девід Мілдрекслер з Університету Монтани в інтерв’ю з NASA: “Гарячі пустелі Землі — такі як Сахара, Гобі, Сонора і Лут — є кліматично суворими та настільки віддаленими, що доступ для регулярних вимірювань і обслуговування метеостанцій є непрактичним.”

Поки не будуть отримані додаткові дані з цих регіонів, Долина Смерті, ймовірно, все ще вважатиметься найгарячішим місцем на Землі. Різниця між найвищою температурою в Долині Смерті та інших місцях, ймовірно, набагато менша, ніж ми колись вважали.

Турецький блогер Ruhi Çenet нещодавно відвідав цю пустелю і зробив свої неофіційні вимірювання. І хоча його вимірювання не дотягують до температур зафіксованих супутником, результати все одно вражають.

Найгарячіше місце в Африці: пустеля Сахара, Алжир

Пустеля Сахара охоплює величезну територію Африки, включаючи майже 10 країн від східного узбережжя Єгипту до західного узбережжя Мавританії. Найбільша пустеля у світі може бути також однією з найбільш негостинних, з високими температурами та мінімальними опадами протягом усього року.

Найвища температура, яка коли-небудь була зафіксована в Африці, була виміряна у центрі Сахари, поблизу алжирського міста Уаргла.

5 липня 2018 року в Уарглі було зареєстровано екстремальну температуру 55 градусів за Цельсієм, що є одним з найвищих показників, коли-небудь зафіксованих. Середні максимуми в регіоні перевищують 38 градусів за Цельсієм з червня по вересень, але клімат зазвичай м’якший, ніж у деяких інших найгарячіших місцях, згаданих тут.

Під час найглибших зимових місяців температура може навіть опускатися до майже замерзання.

Найгарячіше місце в Європі: Афіни, Греція

Греція, розташована на півдні Європи, є одним із найгарячіших регіонів континенту. Температури повітря між червнем та вереснем досягають середніх максимумів близько 33 градусів за Цельсієм.

Надзвичайний випадок стався 10 липня 1977 року, коли Всесвітня метеорологічна організація зафіксувала денний максимум температури у 48 градусів за Цельсієм. Майже через 50 років цей рекорд залишається найвищою температурою повітря, коли-небудь зареєстрованою в континентальній Європі.

Найгарячіше місце в Південній півкулі: Квінсленд, Австралія

Квінсленд є одним із найнаселеніших регіонів Австралії, а також найгарячішою частиною південної півкулі Землі. У січні 1960 року Всесвітня метеорологічна організація зафіксувала найвищу температуру у 51 градус за Цельсієм. Цей рекорд був знову досягнутий з різницею у 0,1 градуса Цельсія в січні 2024 року.

Через своє розташування Квінсленд є найгарячішим під час зими в північній півкулі. Середні денні максимуми перевищують 32 градуси за Цельсієм з жовтня по березень, причому найвищі температури спостерігаються на початку року. Навіть у зимові місяці Австралії температура рідко опускається нижче 10 градусів за Цельсієм.

Найгарячіше місце 100 років тому: Аль-Азізія, Лівія

13 вересня 1922 року в пустелі Аль-Азізія неподалік від Тріполі була зафіксована найвища температура 58 градусів за Цельсієм. На той час це вважалося найвищою зареєстрованою температурою.

Однак, нещодавно виникли сумніви щодо точності цих даних порівняно з сучасними методами вимірювання температури.

Порівняно з іншими пустельними середовищами, літо в Тріполі, Лівія, є дещо м’якшим. Середні максимуми температур коливаються від високих 30-34 градусів за Цельсієм з червня по жовтень, іноді перевищуючи 38 градусів у найспекотніші літні дні.

Ще чотири почесні учасники

1. Данакільська западина, Ефіопія

Це красиве місце визнане одним з найгарячіших місць на Землі. Данакільська западина має одну з найвищих зафіксованих температур, а також найвищу середню температуру та денний максимум.

Температури понад 38 градусів реєструються майже цілий рік завдяки ідеальному поєднанню природних факторів, а найвища температура становить 51.7 градусів за Цельсієм.

Данакіль знаходиться в низько розташованій пустелі поблизу екватора, а також є місцем підвищеної геотермальної активності. Гарячі джерела вириваються з поверхні Землі та фарбують пустелю в яскраві кольори, роблячи регіон популярним туристичним напрямком і забезпечуючи його постійну спеку.

2. Мітріба, Кувейт

На цій метеостанції, розташованій між кордонами Іраку та Ірану, Всесвітня метеорологічна організація зафіксувала рекордну температуру 54 градуси за Цельсієм улітку 2016 року. Цей рекорд зробив її найгарячішим місцем в Азії на той час, і майже повторився наступного року.

У сусідньому Кувейт-Сіті середні максимуми температур перевищують 38 градусів з квітня по жовтень, досягаючи піку 46 градусів приблизно в середині літа.

3. Нью-Делі, Індія

Окрім того, що Нью-Делі є одним з найбільш густонаселених урбанізованих районів світу, він також розташований в одному з найгарячіших місць на Землі. Його офіційний рекорд найвищої зафіксованої температури було встановлено в червні 2024 року, коли температура повітря перевищила 50 градусів за Цельсієм.

Спекотні температури та густе населення разом можуть, на жаль, стати небезпечними для великої країни. Лише на початку літа 2024 року до 50 смертей в Індії були приписані тепловим ударам. Середні температури в регіоні Делі часто становлять близько 38 градусів з квітня по серпень.

4. Соноранська пустеля, Мексика

На південь від Долини Смерті розташована Соноранська пустеля в Мексиці, яка простягається від Фінікса, Арізона, до мексиканського регіону Баха. Найгарячіша частина Соноранської пустелі ймовірно знаходиться вздовж кордону між США та Мексикою, де сухі дюни оточені крутими гірськими схилами.

Останні супутникові зображення, зроблені Університетом Монтани, показали температури поверхні, що перевищують 70.6 градусів за Цельсієм. Ці дані можуть вказувати на високі температури, близькі до рівня Долини Смерті, але уряд не має метеостанції на місці для перевірки цих показників.

Середні максимуми для населених пунктів на кордоні США та Мексики зазвичай становлять приблизно 32 градусів у літні місяці.

За матеріалами howstuffworks.com

Перевірено редакцією DAY TODAY

Отримуйте сповіщення про нові статті в телеграм-каналі «DAYTODAY». Приєднуйтесь!

Стаття була цікавою?

Оцініть цю статтю!

Середній рейтинг 0 / 5. Кількість голосів: 0

Ще немає голосів. Будьте першими!

Дякуємо за відгук!

Підписуйтесь на нові статті!

Шкода, що стаття вам не сподобалась...

Дозвольте нам її покращити!

Розкажіть, будь ласка, що ми можемо виправити

  1. https://wmo.int/

Схожі статті

Ходімо далі? Наступна стаття
Copy link