Пральні машини: цікаві факти

Пральні машини: цікаві факти

На День народження пральної машини пропонуємо вам добірку цікавих фактів про цей корисний винахід. Концепція пральної машини з’явилася ще в 1760-х роках, коли вона являла собою просту коробку, яку обертали вручну, щоб випрати білизну. З тих пір вона значно еволюціонувала: сучасна пральна машина дебютувала в 1907 році, а перший пральний порошок з’явився в 1937 році. Це винахід з довгою й цікавою історією.

Цікаві факти про пральні машини

 • Прообразом пральної машини став звичайний канат. У чому полягає основна відмінність машинки від ручних способів прання? Правильно – в мінімізації прикладених зусиль! Так античні моряки здогадалися прив’язувати білизну до канату, який потім спускали за борт. Судно йшло на вітрилах або веслах, а білизна тим часом потихеньку відмивалась морськими хвилями. Звичайно, при такому пранні, на білизні залишалася морська сіль, але з прісною водою під час плавання в ті часи і так було скрутно.
 • Стародавні вавілоняни також можуть похвалитися своєю винахідливістю. Вони сконструювали колесо з декількома прикріпленими до нього лопатами. Це колесо розміщувалось в чані з замоченою білизною. Завдяки обертанню колеса, речі чудово і швидко пралися.
 • Золотошукач з Каліфорнії вигадав долучити до процедури прання тяглову силу тварин. Ним було сконструйовано агрегат, який приводили в дію 10 мулів. За один підхід пристрій міг випрати 15 сорочок. Заповзятливий винахідник не розгубився і почав брати гроші зі своїх друзів, – так була відкрита перша в світі пральня.
 • Згадка про першу офіційно запатентовану машинку для прання білизни з’явилась в 1856 році. Винахід належить американцеві Муру, що створив незвичайний пристрій на колесах. В ящик з дерев’яною рамою над ним кидали брудну білизну і заливали мильним розчином з дерев’яними кульками. Після цього починали здійснювати вертикальні руху рами. Завдяки тому, що дерев’яні кульки постійно приводилися в дію, відбувалося якісне прання.
 • Перша в світі пральна машина була запущена в серійне виробництво понад сто років тому, в 1907 році. Винайшов її Вільям Блекстоун. Це був дерев’яний ящик з виведеною назовні рукояткою. Цю рукоятку потрібно було обертати вручну, щоб машинка працювала. Але вже через рік в продаж надійшла інша модель, яка працювала від електрики.
 • Існують і вузькоспеціалізовані моделі пральних машин, призначені для прання аж ніяк не білизни. Так, в XXI столітті винахідник зі США запатентував модель для мийки окулярів, звичайних і сонцезахисних. А в Іспанії винайшли “пральну машинку для домашніх тварин”. Ніякого знущання над тваринами – це була звичайна душова кабінка, компактна і призначена для миття братів наших менших з мінімальним стресом для них.
 • Конструкція цих побутових приладів продовжує вдосконалюватися. Вже існують повністю роботизовані моделі, здатні не тільки випрати білизну, віджати її і висушити, а й погладити, а потім розвісити на спеціальних поличках. Коштують вони, правда, дуже дорого.
 • У США своїх пральних машин в квартирах майже ні у кого немає – всі користуються пральнями. Це заслуга знаменитого гангстера Аль Капоне, який для відмивання грошей відкрив по всьому Чикаго величезну кількість дешевих пралень. Потім його все-таки посадили в тюрму, а ось пральні залишилися, як і звичка ними користуватися. У Таїланді, до речі, люди зазвичай теж користуються пральнями.
 • Як відомо, будь-яка пральна машинка, крім хіба що ультразвукової, споживає багато електроенергії. Існують різні способи заощадити – можна, наприклад, налаштувати таймер на автоматичне прання вночі, коли тариф на електрику вигідніший. Або можна зменшити температуру прання, адже нагрів води споживає величезну кількість енергії. Прання при 60°C обійдеться вам удвічі дешевше, ніж при 90°C.
 • В інструкції до більшості пральних машин пишуть, що використовувати порошок для ручного прання в них заборонено. Це не примха виробника – механізм пере набагато інтенсивніше, ніж людські руки, і “ручний” порошок або гель дасть занадто багато піни. А надмірна кількість піни може привести до серйозної поломки і короткого замикання.
 • У всіх пральних машинках час від часу утворюється накип, боротися з яким можна хіба що за допомогою спеціальних засобів, досить дорогих. Деякі люди замість них користуються оцтом, який коштує копійки, і при цьому теж справляється із завданням. Але вони не замислюються про те, що оцет пошкоджує гумові ущільнювачі і деякі інші елементи механізму, скорочуючи тим самим термін їх служби.
 • У перших електричних пральних машинах все доводилося робити вручну, навіть наливати в них воду. У 1920 році інженери придумали, як реалізувати її підігрів, через 10 років з’явився автоматичний злив води після циклу прання, а перші напівавтоматичні режими з’явилися в 1949 році.
 • Також спочатку у пральних машин не було суцільного корпусу, який закривав би рухомі частини механізму. Після того, як у однієї американки під час прання машинка мало не затягла всередину голову, зачепившись за волосся, всі моделі стали випускатися з повноцінними корпусами. Сталося це ще в першій половині XX століття.
 • Пральна машина відіграла роль у захисті прав жінок. Пральна машина отримала визнання за свій вплив на права жінок, значно скоротивши час, який витрачався на прання. Ця зміна дала жінкам більше можливостей працювати поза домом, що стало значним кроком у боротьбі за рівність.

Вплив винайдення пральної машини

Винахід пральної машини справив глибокий вплив на людство, ознаменувавши значний стрибок у побутових технологіях і суспільних нормах. Ось деякі з ключових наслідків:

 • Економія часу та праці. До появи пральних машин прання білизни було працемістким процесом, який часто займав цілий день ручної праці. Пральна машина значно скоротила час і фізичні зусилля, звільнивши час для інших видів діяльності.
 • Гігієна та здоров’я. Удосконалення технологій прання призвело до того, що одяг та постільна білизна стали чистішими, що сприяло покращенню загальної гігієни та здоров’я. Простота прання також означала, що люди могли частіше прати свій одяг, зменшуючи поширення хвороб.
 • Економічний вплив. Індустрія пральних машин створила робочі місця у виробництві, продажі та обслуговуванні. Вона також стимулювала технологічний прогрес та інновації у догляді за тканинами і побутовою технікою.
 • Соціальні та культурні зміни. Скорочення часу, витраченого на хатню роботу, сприяло зміні гендерних ролей у домогосподарстві. Це сприяло більшій участі жінок у робочій силі, звільнивши їх від деяких трудомістких завдань, які традиційно покладалися на них.
 • Екологічні міркування. Пральна машина полегшила прання білизни, але вона також викликає занепокоєння з точки зору екології, включаючи використання води та забруднення, спричинене стіканням мийних засобів. Сучасні інновації спрямовані на вирішення цих проблем за допомогою більш ефективних та екологічних моделей. Однозначно, споживання кількості води під час ручного прання значно вище.

Винайдення пральної машини стало ключовим фактором модернізації побуту, сприяючи соціальному прогресу, економічному розвитку та зміні культурних норм.

Більше цікавих фактів на нашій «Планеті фактів» в Телеграмі. Приєднуйтесь!

Схожі статті

Copy link