На День народження пральної машини пропонуємо вам добірку цікавих фактів про цей корисний винахід.
Більше цікавих фактів на нашій «Планеті фактів» в Телеграмі. Приєднуйтесь!
- Прообразом пральної машини став звичайний канат. У чому полягає основна відмінність машинки від ручних способів прання? Правильно – в мінімізації прикладених зусиль! Так античні моряки здогадалися прив’язувати білизну до канату, який потім спускали за борт. Судно йшло на вітрилах або веслах, а білизна тим часом потихеньку відмивалась морськими хвилями. Звичайно, при такому пранні, на білизні залишалася морська сіль, але з прісною водою під час плавання в ті часи і так було скрутно.
- Стародавні вавілоняни також можуть похвалитися своєю винахідливістю. Вони сконструювали колесо з декількома прикріпленими до нього лопатами. Це колесо розміщувалось в чані з замоченою білизною. Завдяки обертанню колеса, речі чудово і швидко пралися.
- Золотошукач з Каліфорнії вигадав долучити до процедури прання тяглову силу тварин. Ним було сконструйовано агрегат, який приводили в дію 10 мулів. За один підхід пристрій міг випрати 15 сорочок. Заповзятливий винахідник не розгубився і почав брати гроші зі своїх друзів, – так була відкрита перша в світі пральня.
- Згадка про першу офіційно запатентовану машинку для прання білизни з’явилась в 1856 році. Винахід належить американцеві Муру, що створив незвичайний пристрій на колесах. В ящик з дерев’яною рамою над ним кидали брудну білизну і заливали мильним розчином з дерев’яними кульками. Після цього починали здійснювати вертикальні руху рами. Завдяки тому, що дерев’яні кульки постійно приводилися в дію, відбувалося якісне прання.
- Перша в світі пральна машина була запущена в серійне виробництво понад сто років тому, в 1907 році. Винайшов її Вільям Блекстоун. Це був дерев’яний ящик з виведеною назовні рукояткою. Цю рукоятку потрібно було обертати вручну, щоб машинка працювала. Але вже через рік в продаж надійшла інша модель, яка працювала від електрики.
- Існують і вузькоспеціалізовані моделі пральних машин, призначені для прання аж ніяк не білизни. Так, в XXI столітті винахідник зі США запатентував модель для мийки окулярів, звичайних і сонцезахисних. А в Іспанії винайшли “пральну машинку для домашніх тварин”. Ніякого знущання над тваринами – це була звичайна душова кабінка, компактна і призначена для миття братів наших менших з мінімальним стресом для них.
- Конструкція цих побутових приладів продовжує вдосконалюватися. Вже існують повністю роботизовані моделі, здатні не тільки випрати білизну, віджати її і висушити, а й погладити, а потім розвісити на спеціальних поличках. Коштують вони, правда, дуже дорого.
- У США своїх пральних машин в квартирах майже ні у кого немає – всі користуються пральнями. Це заслуга знаменитого гангстера Аль Капоне, який для відмивання грошей відкрив по всьому Чикаго величезну кількість дешевих пралень. Потім його все-таки посадили в тюрму, а ось пральні залишилися, як і звичка ними користуватися. У Таїланді, до речі, люди зазвичай теж користуються пральнями.
- Як відомо, будь-яка пральна машинка, крім хіба що ультразвукової, споживає багато електроенергії. Існують різні способи заощадити – можна, наприклад, налаштувати таймер на автоматичне прання вночі, коли тариф на електрику вигідніший. Або можна зменшити температуру прання, адже нагрів води споживає величезну кількість енергії. Прання при 60°C обійдеться вам удвічі дешевше, ніж при 90°C.
- В інструкції до більшості пральних машин пишуть, що використовувати порошок для ручного прання в них заборонено. Це не примха виробника – механізм пере набагато інтенсивніше, ніж людські руки, і “ручний” порошок або гель дасть занадто багато піни. А надмірна кількість піни може привести до серйозної поломки і короткого замикання.
- У всіх пральних машинках час від часу утворюється накип, боротися з яким можна хіба що за допомогою спеціальних засобів, досить дорогих. Деякі люди замість них користуються оцтом, який коштує копійки, і при цьому теж справляється із завданням. Але вони не замислюються про те, що оцет пошкоджує гумові ущільнювачі і деякі інші елементи механізму, скорочуючи тим самим термін їх служби.
- У перших електричних пральних машинах все доводилося робити вручну, навіть наливати в них воду. У 1920 році інженери придумали, як реалізувати її підігрів, через 10 років з’явився автоматичний злив води після циклу прання, а перші напівавтоматичні режими з’явилися в 1949 році.
- Також спочатку у пральних машин не було суцільного корпусу, який закривав би рухомі частини механізму. Після того, як у однієї американки під час прання машинка мало не затягла всередину голову, зачепившись за волосся, всі моделі стали випускатися з повноцінними корпусами. Сталося це ще в першій половині XX століття.