Щорічно у 88-й день року відзначають Всесвітній день фортепіано (World Piano Day). Пропонуємо вам дослідити цікаві факти про фортепіано, про цей старовинний і чарівний інструмент.
Слово “Piano” означає “повільно”, “тихо”, “м’який звук/музика”. Спочатку термін “Piano” означав тиху музику, а не сам інструмент.
- Фортепіано – це загальна назва групи інструментів, яка складається з двох різновидів – роялів і піаніно.
- Прямими предками фортепіано були клавесини і клавікорди. Але головним недоліком цих музичних інструментів було швидко загасаюче звучання і дуже низький рівень гучності.
- Батьком фортепіано прийнято вважати італійського клавесинного майстра Бартоломео Крістофорі. Дата народження інструменту точно не встановлена, але прийнято вважати, що вона знаходиться в межах 1709 – 1711 рр.
- Винахідник фортепіано Крістофорі також винайшов спінеттоне. Працюючи на родину Медічі, Крістофорі також розробив спінет, перетворивши його на спінеттон, варіант клавесина.
- Тосканська королівська родина Медічі фінансувала винайдення фортепіано
- Тосканський принц Фердінандо Медічі підтримував Крістофорі, що призвело до винайдення фортепіано.
- Фортепіано – нащадок старовинного інструмента органу.
- Предки фортепіано, такі як клавесин і клавікорд, походять від органу, витоки якого сягають часів Римської імперії.
- Рояль має більшу швидкодію, ніж вертикальні фортепіано (Спінет, піаніно) завдяки механізму репетиції. Він дозволяє піаністу повторювати ноту, при неповному відпуску клавіші. Вертикальний варіант механіки фортепіано вимагає повного повернення клавіші для повторного дії молоточка.
- Соната Людовіко Джустіна – перший музичний твір, написаний для фортепіано. Сталася це подія в 1732 році.
- Перші роялі мали прямокутну форму.
- Технологічно, фортепіано вважаються найскладнішими для виготовлення інструментами. Вони складаються з 10000 рухомих деталей і 2000 нерухомих.
- На 75% піаніно і роялі складаються з дерева.
- При виготовленні струн, крім інших матеріалів, використовували срібло, золото, скло і шовк.
- Спочатку клавіші фортепіано робили зі слонової кістки, але згодом були замінені на пластикові.
- Найстаріше зі збережених фортепіано датується 1720-м роком і експонується в Метрополітен-музеї (Нью-Йорк).
- Унікальність фортепіано полягає в тому, що його можливості охоплюють весь спектр звучання інструментів оркестру: від верхньої ноти флейти до низької ноти басового фагота.
- Перша нота на стандартній 88-клавішній клавіатурі – «ля» субконтроктави. Середина клавітатури – проміжок між «ми» і «фа» першої октави. Остання нота на клавіатурі – «до» п’ятої октави.
- Перший інструмент, на якому «навчили грати» робота – було фортепіано. При цьому музичним увертюрам робота навчили раніше, ніж грі в шахи.
- Виробництво фортепіано в світі вважалося прерогативою невеликих фірм і майстерень. В СРСР виготовлення інструментів було поставлене на конвеєр. У 1955 році на Чернігівщині на фабриці музичних інструментів був запущений перший в країні конвеєр зі зборки клавішних музичних інструментів – кожні 12 хвилин з 100-метрової конвеєрної стрічки сходило нове піаніно «Україна».
- Вважається, що вібрація корабельних двигунів при транспортуванні негативно позначається на акустичних властивостях інструментів. Саме тому перевезення дорогих моделей роялів довіряли виключно вітрильним судам.
- Більшість роялів мають 88 клавіш. Однак, для музикантів, яким недостатньо наявного звукового діапазону, випускають інструменти на 102 клавіші.
- Довжина концертного рояля Bosendorfer Imperial – без малого 3 метри, його клавіатура має додаткові 9 клавіш в басах, нижня з яких – «до» – на октаву нижче «до» контроктави. Концертні роялі трохи меншого розміру цієї ж фірми мають чотири додаткових клавіші в басах, нижня – «фа» субконтроктави.
- Дослідження, проведені в Німеччині, показали, що мозок піаністів має більшу продуктивність. А у дітей, які займаються музикою краща успішність в школі в порівнянні з однолітками, що не займаються нічим, крім навчання в школі.
- У світі налічується більше двох десятків пам’ятників фортепіано.
- Ямаха почала виготовляти фортепіано в 1887 році, першою в Японії.
- За час існування фортепіано було безліч спроб його вдосконалення. Наприклад, деякі дерев’яні частини намагалися замінити на пластмасові. Однак від ідеї відмовилися через дуже обмежений термін служби таких деталей. Було багато й інших не дуже вдалих спроб. Серед них – фортепіано Йенсена з двома клавіатурами, вертикальне, фортепіано з клавіатурою, схожою на клавіатуру друкарської машинки тощо.
- Спочатку синтезатор називали електронним (цифровим) піаніно.
- Незважаючи на те, що піаніно – це струнний інструмент, його помістили в розділ ударних симфонічного оркестру.
- У розвинених країнах у кожній п’ятій родині було (або є) фортепіано.
Читайте також: Цікаві факти про укулеле

Отримуйте сповіщення про нові статті в телеграм-каналі «DAYTODAY». Приєднуйтесь!
Підписуйтесь на розсилку "Цікаві статті"
Кожної пʼятниці ми надсилатимемо вам нові цікаві статті за тиждень у вашу поштову скриньку. Відписатися можна будь-коли. Наш контент на 100% безплатний.