Всесвітній день здоров'я

Всесвітній день здоров’я

7 квітня кожного року відзначається Всесвітній день здоров’я. Свято заснували у 1950 році. Дата святкування обрана на честь прийняття Статуту Всесвітньої організації охорони здоров’я у 1948 році.

Метою Всесвітнього дня здоров’я є наголошення на важливості здоров’я в нашому житті, залучення людства до вирішення фізичних й ментальних проблем, підвищення поінформованості про різноманітні захворювання, надання рекомендацій щодо поліпшення самопочуття і стану здоров’я, переконання до здорового способу життя.

Всесвітній день здоров’я має на меті привернути увагу світової спільноти до важливих проблем охорони здоров’я, з якими стикається людство. Щороку ВООЗ обирає тему, яка висвітлює пріоритетну сферу громадського здоров’я, пропонуючи можливість окремим особам і організаціям взяти участь у заходах, які можуть призвести до значущих змін і поліпшити стан здоров’я населення в усьому світі.1

Протягом десятиліть Всесвітній день здоров’я присвячувався різним важливим питанням охорони здоров’я, починаючи від ментального здоров’я, охорони материнства і дитинства, зміни клімату до інфекційних захворювань тощо. Серед тем – “Підтримка медсестер і акушерок”, “Наша планета, наше здоров’я” і “Побудова більш справедливого, здорового світу”, кожна з яких відображає нагальні проблеми охорони здоров’я сьогодення і підкреслює взаємозв’язок між здоров’ям та іншими глобальними проблемами.

Глобальна участь і вплив

Цей день відзначається всіма країнами-членами ВООЗ, і в ньому беруть активну участь уряди, неурядові організації, громадянське суспільство та громади в усьому світі. Заходи включають конференції, кампанії, ярмарки здоров’я та дискусії, спрямовані на освіту та мобілізацію людей до кращих практик і політик у сфері охорони здоров’я.

Наприклад, тема 2020 року “Підтримка медсестер і акушерок” підкреслила критично важливу роль цих медичних працівників, особливо на тлі пандемії COVID-19, підкресливши необхідність інвестицій в медсестринство і акушерство для досягнення загального охоплення послугами охорони здоров’я і поліпшення доступу до медичної допомоги для всіх.

Роль ВООЗ та інших організацій

За допомогою Всесвітнього дня здоров’я ВООЗ не тільки підвищує обізнаність, а й спонукає уряди, організації та світову спільноту до дій, спрямованих на вирішення проблем охорони здоров’я. Такі ініціативи, як “Одна крапля”, спрямовані на забезпечення сталого доступу до безпечної води та санітарії, що має вирішальне значення для збереження здоров’я. Цей день також підкреслює важливість зміни поведінки через освіту та заходи з підвищення обізнаності громадськості, сприяючи глобальному руху до більш здорового майбутнього.

Людей та організації заохочують до участі у Всесвітньому дні здоров’я шляхом популяризації щорічної теми, участі в громадських заходах та адвокації політики, спрямованої на підтримку здоров’я і добробуту. Цей день є нагадуванням про поточні виклики у сфері охорони здоров’я та колективну відповідальність за популяризацію здорового способу життя, профілактику захворювань і забезпечення доступу до медичної допомоги для всіх, незалежно від географічних чи соціально-економічних умов.

Здоров’я – це фундаментальне право людини, а досягнення найвищого можливого рівня здоров’я – це мета, яку поділяють усі люди і нації.

Кроки для турботи про здоровʼя

Турбота про своє здоров’я – це комплексний процес, що охоплює фізичний, психічний та емоційний аспекти. Звісно, рівень доступності та стан системи охорони здоровʼя в країні мають значний вплив на здоровʼя людини та суспільства. Однак, спосіб життя є основним фактором, що впливає на здровʼя. Ось кроки, які ви можете зробити, щоб зміцнити своє здоров’я в цілому:

 • Їжте збалансовану їжу. Включіть у свій раціон різноманітні фрукти, овочі, нежирні білки та цільнозернові продукти.
 • Підтримуйте водний баланс. Пийте багато води протягом дня, щоб підтримувати організм у належному стані.
 • Регулярна фізична активність. Займайтеся фізичними вправами щонайменше 30 хвилин більшість днів на тиждень.
 • Прагніть до 7-9 годин якісного сну на добу, щоб перезарядити своє тіло і розум.
 • Використовуйте методи зниження стресу, такі як медитація, йога або вправи на глибоке дихання.
 • Обмежте оброблені продукти та цукор. Скоротіть споживання продуктів з високим вмістом цукру і шкідливих жирів.
 • Уникайте тютюну та обмежте алкоголь.
 • Регулярні обстеження. Заплануйте регулярні медичні огляди та скринінги, щоб виявити будь-які проблеми зі здоров’ям на ранніх стадіях.
 • Підтримуйте соціальні зв’язки. Підтримуйте міцні стосунки з родиною та друзями, щоб підтримувати своє ментальне здоров’я.
 • Практикуйте усвідомленість. Залишайтеся присутніми і уважними, насолоджуючись кожним моментом і зменшуючи занепокоєння щодо майбутнього.
 • Зосередьтеся на позитивних думках і вдячності, щоб покращити своє емоційне самопочуття.
 • Знайдіть хобі. Займайтеся діяльністю, яка приносить вам радість і задоволення.

Ці кроки є основними і вирішальними на шляху до збереження та покращення вашого здоров’я. Пам’ятайте, що невеликі, керовані зміни можуть призвести до довготривалого позитивного впливу на ваше загальне самопочуття.

До 7 квітня організовують тематичні лекції, конференції, флешмоби, агітації, змагання, написання інформаційних постів в соціальних мережах тощо.

Всесвітній день здоров’я – це заклик до дії для всіх і всюди, щоб зіграти свою роль у створенні більш здорового світу, почніть з турботи про себе та своїх близьких.

 1. https://www.who.int/campaigns/world-health-day []
Copy link