Всесвітній день водних тварин

Всесвітній день водних тварин

Що це за день?

3 квітня відзначається Всесвітній день водних тварин (World Aquatic Animal Day (WAAD)) – щорічна подія, присвячена виключно водним тваринам. Метою цього дня є поширити інформацію про цих, часто забутих диких тваринах, які мешкають у воді чи поблизу неї. А це не тільки риби, восьминоги, корали, кити та дельфіни. До цієї групи входять полярні ведмеді, пінгвіни, а також земноводні та морські птахи.

Як виникла ідея відзначати Всесвітній день водних тварин?

Оскільки водні тварини часто виключаються із законодавчої та нормативної бази, яка забезпечує певний захист для диких тварин, Клініка прав тварин при юридичній школі Льюїса і Кларка, яка входить до Центру досліджень прав тварин (Center for Animal Law Studies (CALS)), в 2017 р. запустила свій проект під назвою «Правова ініціатива із захисту водних тварин (Aquatic Animal Law Initiative (AALI)). Як спосіб захисту та просування інтересів водних тварин, вони встановили 3 квітня щорічним Всесвітнім днем ​​водних тварин. Поки що свято є маловідомим, оскільки вперше відбулося в 2020 році.

У Центрі досліджень прав тварин навчаються адвокати, які потім займаються захистом всіх тварин. Багато студентів-юристів Центру із захопленням допомагають водним тваринам. Всесвітній день водних тварин дає людям можливість підвищити обізнаність про глобальні загрози щодо водних тварин, а також про те, як кожен із нас може суттєво змінити ситуацію.

Факти та статистика

Океан – одна з найбільш незвіданих частин нашої планети з багатьма нерозкритими видами та загадками. З досліджень, проведених за останні кілька десятиліть, виявляється, що це чудове середовище знаходиться під серйозною загрозою від втручання людини. Відповідно до розрахунків, вже до 2050 року маса пластмас перевищуватиме масу риб. Життя водних тварин зазнає непоправної шкоди від хімічного забруднення води та мільйонів тонн відходів, що викидаються у водойми щороку. Результатом цього є планетарна криза, від наслідків якої щорічно втрачається понад 100 мільйонів морських тварин, а також відбувається занепад екосистеми океану.

Майже 1000 видів морських тварин зазнають впливу від забруднення океану – вже сьогодні на планеті є понад 500 місць, зафіксованих як мертві зони, де морське життя не може існувати.

Шокуюча статистика забруднення океану

 • Щорічно лише від пластикових відходів гине 100 мільйонів морських тварин. 100 000 морських тварин щорічно гинуть від заплутування в сітках і відходах – це лише істоти, яких ми знаходимо!
 • Риби на півночі Тихого океану щороку поглинають 12-14 000 тонн пластику. За останні 10 років людство виготовило більше пластику, ніж за все попереднє століття.
 • До 2050 року маса пластикового сміття буде переважати масу риби.
 • Найбільшим сміттєвим майданчиком на планеті є Велика тихоокеанська сміттєва ділянка, вдвічі більша за площу невеликої країни. Сміття там в 6 разів більше, ніж морського життя.
 • Китай посідає перше місце за відходами, що не керуються належним чином. Однак США входять в топ-20 із більш значними відходами на одну особу.
 • Щорічно створюється 300 мільйонів тонн пластику. Це вага всією людської популяції. При цьому, 50% виробленого пластику призначене для одноразового використання. 
 • За загальними оцінками в океанах нашої планети знаходиться 5,25 трлн. одиниць пластикових відходів.
 • В море щороку викидається 236 000 кг мікрогенетичної речовини, що потрапляє в організм, і яку морські істоти сприймають за їжу.
 • В наших океанах відбулося понад 100 випробувань ядерних бомб.

Читайте нашу статтю: Цікаві факти про дельфінів

дельфіни - цікаві факти

Які тварини належать до водних?

Коли хтось думає про водних тварин, то на думку можуть прийти «плавникові» риби. Однак видів водних тварин набагато більше. В біологічному контексті термін «водний» використовується для позначення як самих водних тварин, так і водного середовища, в якому вони мешкають. Водні тварини відносяться до тварин, які живуть переважно в різних водних формуваннях, таких як моря, океани, річки, озера, ставки тощо. Водні середовища існування можуть бути прісноводними, морськими або солонуватими.

Нижче наведено перелік, який дає уявлення про те, які тварини відносяться до водних. Цей список аж ніяк не повний, проте він розрізняє наступні групи тварин.

Земноводні: в тому числі жаби, тритони та саламандри.

Ракоподібні: краби; омари; креветки; криль; молюски; мокриця, водяна блоха.

Риба: акули та інші плавникові.

Морські ссавці: китоподібні; ластоногі; полярні ведмеді; видри, борсуки, бобри.

Молюски: мідії, устриці гребінці; мідії; черепашки; устриці; молюски.

Головоногі молюски: кальмари; восьминоги, каракатиці.

Рептилії: черепахи; змії; ігуани; крокодили; алігатори та гекони.

Голкошкірі: морські зірки; морські їжаки; пісочні долари; морські огірки.

Кнідарії: корали та медузи.

Птахи: пінгвіни; фламінго; чайки; пелікани; качки; гуси; альбатрос; пуфіни.

Водні комахи: зоопланктон.


Як відзначати Всесвітній день водних тварин?

Сама ідея свята полягає у навчанні людей. Що ми маємо на увазі, коли говоримо про «водних тварин»? Які тварини належать до цієї категорії? Що їм загрожує? Що з цього приводу говорить закон? Які існують способи захисту цих тварин? Існує декілька аспектів, які зроблять святкування Всесвітнього дня водних тварин максимально продуктивним:

 1. Виховання. Допоможіть іншим зрозуміти загрози, з якими стикаються водні тварини.
 2. Утилізація, зменшення та очищення – цей крок полягає у сприянні переробці пластику. Можна просто прийти на берег та прибрати його від пластикових пляшок, поліетиленових пакетів та іншого сміття. Ще одна можливість – скоротити використання пластмас та виробів з поліетилену у повсякденному житті.
 3. Активна громадська позиція. Створіть допис у блозі або на власній соціальній сторінці про проблеми, з якими стикаються водні тварини.
 4. Використання закону. Визначте у вашій юрисдикції проблеми, що негативно впливають на водних тварин; працюйте над досягненням позитивних змін шляхом законодавчих ініціатив, судових позовів та керівних принципів.

Читайте нашу статтю: 10 цікавих фактів про тюленів

Цікаві факти про тюленiв(1)

Коли будемо відзначати Всесвітній день водних тварин?

РікДатаДень тижня
20213 квітняСубота
20223 квітняНеділя
20233 квітняПонеділок
20243 квітняСереда
20253 квітняЧетвер
Copy link