Всесвітній день морських черепах

Всесвітній день морських черепах

Що це за день?

Всесвітній день морських черепах (World Sea Turtle Day) світова спільнота відзначає 16 червня. Святкові заходи, присвячені цим дивним створінням, проводяться щорічно. Їхня мета – привернути увагу людства на проблеми, з якими стикаються ці мешканці моря, а також сприяти посиленню заходів щодо охорони морських черепах.

Схожі події:
🐢 Всесвітній день черепахи
🐢 Всесвітній день водних тварин
🐢 Всесвітній день океанів
🐢 Всесвітній день рифа

Підпишіться на наші канали у Viber чи Telegram і ми нагадаємо вам про всі актуальні свята та події на кожен день.

Як виникла ідея відзначати Всесвітній день морських черепах?

Дату цього свята вибрали недарма. Адже саме 16 червня 1909 року – день народження Арчі Карра – видатного американського науковця у галузі екології, який присвятив своє життя дослідженню життя морських черепах, а також сприяв захисту їх життя. 

Завдяки його надзвичайним зусиллям, а також дослідженням морських черепах та природних осель їхнього проживання, було створено величезний національний парк в одному із міст Коста-Ріки. Одною з його видатних праць вважається «Вітряна дорога», у якій йдеться про різноманітні загрози для морських черепах. Саме ця книга стала основою для започаткування руху з охорони морських черепах у Коста-Ріці. Сьогодні ця організація діє на території усього Карибського басейну.

Святкування Всесвітнього дня морських черепах відбувається під керівництвом солідної міжнародної організації з охорони дикої природи, яка називається World Wildlife Fund – Світовий фонд дикої природи. Ця структура займається охороною представників дикої природи та видів, що перебувають під загрозою зникнення. WWF має представництва у різних країнах та сприяє створенню максимально гармонічних відносин між природою та людством.

Популярно про морських черепах

Морські черепахи представлені 7-ма видами, які відомі на сьогодні. Та майже всі вони перебувають під загрозою повного зникнення. Ці створіння є повільними та незграбними, коли мова йде про сушу. Але тільки-но вони потрапляють у воду, відразу розпускають свої ластоподібні кінцівки та починають елегантно ковзати у воді, яка красиво обтікає їхній гладкий панцир. Під час виконання черепахою активних дій їй потрібно багато кисню. Тому тварина часто виринає з-під води, щоб подихати. Проте, коли вона перебуває у спокійному стані, обмін речовин у її організмі сповільнюється, і вона може знаходитися у воді від однієї до декількох годин.

Розмноження морських черепах

Сотні тисяч представників цього виду влаштовують справжнє дійство «arribada» (у перекладі з іспанського «пришестя») на березі моря чи океану. На такому зборищі відбувається спаровування. Деякі види черепах регулярно збираються на одному й тому ж місці, наприклад представники Рідлі – атлантичної черепахи, спарюються для розмноження на одному з пляжів Коста-Рики.

Загалом самки досягають своєї статевої зрілості до тридцяти років. Саме тоді вони прикладають чимало зусиль, аби дістатися саме на той пляж, звідки вони родом, щоб там відкласти свої яйця. 

Період спарювання та гніздування у різних видів трапляється по-різному, це може бути 1 раз на 2, або 1 раз на 4 роки. Морські черепахи спарюються у воді поблизу узбережжя. Самка отримує такий об’єм сперми, яку можна використати на кілька кладок яєць. Деякі яйця можуть бути незаплідненими, але небагато. Яйця відкладаються у пісок, далі настає інкубаційний період, його тривалість сягає 2-х місяців. Проте маленькі черепашки можуть вилуплюватися раніше, якщо пісок, у якому знаходяться яйця, достатньо теплий. 

Перед відкладенням яєць самка вибирає місце та викопує заглиблення у піску глибиною до 50 см. У це заглиблення і складаються яйця. Кладку вона засипає піском та ретельно втрамбовує. На цьому і закінчується піклування про потомство. Черепаха відправляється у море, де живе власним життям.Перед вилупленням, дитинчата морських черепах пробивають шкаралупу яєць з допомогою спеціального зубчика. Вони можуть вибратися навіть з досить глибокої товщі піску.

Цікаві факти про морських черепах

  • Морські черепахи мають плоскіші та делікатніші панцирі, аніж їхні наземні родичі. Панцир у вигляді краплі краще розсікає воду на глибині.
  • Також ці створіння не можуть ховати в панцир голову з шиєю та кінцівки.
  • Морські черепахи мають більші розміри порівняно з видами, що мешкають на землі.
  • Найбільшими вважаються «зелені» черепахи з довжиною панцира до 1,5 м та вагою до півтонни. Проте навіть найменші різновиди тварин мають довжину понад 50 см.
  • Під час сезону одна самка може відкласти близько тисячі яєць. Однак, більша кількість йде на корм хижим тваринам, також їх збирають люди, а черепашки, які щойно вилупилися, стають легкою здобиччю для риб та птахів. Тому до дорослого віку доростають одиниці.
  • Жителі Давньої Малайзії вважали, що саме морська черепаха створила наш світ.
  • Цікаво те, що морські черепахи, що належать до одного виду можуть відкладати свої яйця у різні періоди. Це може бути зумовлено проживанням та розмноженням у різних регіонах.
  • Всі види морських черепах водяться у теплих водах з тропічним та субтропічним кліматом.
  • Вчені стверджують, що перші океанічні та морські черепахи з’явилися на нашій планеті понад сто мільйонів років тому.
  • Середня черепаха може розвивати у воді значну швидкість, а саме до 35 кілометрів за годину.
  • Є вид черепах без панцира, їх називають шкірястими.
  • Всі черепахи, де б вони не мешкали, для відкладення яєць повертаються на те місце, де самі вилупилися. 
  • Середня тривалість життя цих тварин складає 60-70 років, проте відомі 100-річні черепахи.
  • Під час міграції вони можуть подолати величезні відстані, орієнтиром для них виступає магнітне поле Землі.
  • Морські черепахи зовсім не турбуються про своє потомство, окрім відкладення яєць вони нічого не роблять для своїх дітей.
  • В перші роки свого життя вживають у їжу планктон та маленьких мешканців моря, у дорослому віці черепахи харчуються виключно продуктами рослинного походження.
  • Цікаво, що морські черепахи виводять надлишок солі зі свого організму за допомогою процесу, який нагадує плач.

Як відзначати Всесвітній день морських черепах?

В цей день всі шанувальники дикої природи мають змогу ближче ознайомитися з життям та проблемами цих дивних створінь. Проводяться заходи у школах та інших освітніх закладах, де учнів знайомлять з особливістю життя морських черепах та необхідністю їх захисту. На регіональному рівні проводяться виставки за участю цих тварин.

Сьогодні морські черепахи знаходяться під загрозою вимирання. Вони страждають від наслідків діяльності людини: заплутуються у сітях, гинуть від пластикового сміття та зруйнованих природних осель їхнього проживання. Як самі черепахи, так і кладки з їхніми яйцями стають здобиччю для браконьєрів. Завдяки цьому святу ми можемо зрозуміти, яким чином людство може змінити ситуацію на краще та зберегти види, що вимирають.

Коли будемо відзначати Всесвітній день морських черепах?

РікДатаДень
202516 червняПонеділок
202616 червняВівторок
202716 червняСереда
202816 червняП’ятниця
202916 червняСубота

Читайте також: Цікаві факти про акул

акули - цікаві факти
Позначки:
Copy link