Всесвітній день міграції риб
Раз на два роки відзначається важлива екологічна подія – Всесвітній день міграції риб (World Fish Migration Day), щоб привернути увагу світової спільноти до необхідності відновлення річкових сполучень для мігруючих риб для забезпечення здорових рибних запасів і більш продуктивних річок.1
Історія та розвиток Всесвітнього дня міграції риб
Концепція WFMD виникла в регіоні Північного моря 14 травня 2011 року під час проекту “Живе Північне море”. Ця перша подія викликала значний інтерес і призвела до встановлення спеціального дня для відзначення міграції риб у всьому світі.
Перше святкування відбулося в 2014 році, а наступне – 25 травня 2024 року, що ознаменує його проведення вшосте. Цей день, який відзначається раз на два роки, об’єднує організації по всьому світу для проведення заходів під гаслом “FREE FLOW” (“Вільний потік”). Дата проведення визначається організатором.2
До 2014 року Всесвітній фонд міграції риб і різні міжнародні організації, такі як The Nature Conservancy і WWF, офіційно оформили День міграції риб. Зараз у заході беруть участь сотні організацій з десятків країн, що робить його важливою ініціативою для збереження навколишнього середовища.
Кожен Всесвітній день водних ресурсів відзначається широким спектром заходів, спрямованих на просвітництво громадськості та адвокацію змін у політиці, спрямованих на підтримку вільно поточних річок. Заходи варіюються від річкових суботників, освітніх семінарів до святкових зустрічей по всьому світу. Цей день є платформою для обговорення та впровадження рішень проблем, з якими стикаються мігруючі риби, таких як втрата середовища існування, забруднення та бар’єри на кшталт дамб.
У 2024 році Всесвітній день міграції риб відзначається 25 травня.
Схожі події:
Міжнародний день боротьби з незаконним і нерегульованим рибальством
Всесвітній день рибальства
Всесвітній день річок
Підпишіться на наші канали у Viber чи Telegram і ми нагадаємо вам про всі актуальні свята та події на кожен день.
Чому відзначають Всесвітній день міграції риб?
Мігруючі види риб, такі як лосось, вугор і бичачі акули, здійснюють подорожі між місцями розмноження, нагулу і зростання. Ці міграції мають вирішальне значення для їхніх життєвих циклів та успіху розмноження. Крім того, мігруючі риби підтримують місцеву економіку завдяки рибальству та рекреаційній діяльності, а також відіграють життєво важливу роль у своїх екосистемах, переносячи поживні речовини на величезні відстані.
Міграції риб необхідні для розмноження, харчування та завершення життєвих циклів. Ці риби є ключовими учасниками харчового ланцюга і роблять значний внесок у здоров’я та продуктивність річкових екосистем. Вони важливі не лише з екологічної, але й з культурної, економічної та рекреаційної точки зору, впливаючи на життя мільйонів людей у всьому світі. На жаль, багато з цих видів перебувають під загрозою зникнення.
Відзначення цього дня – це спільна спроба привернути увагу до проблем, що впливають на міграцію риби та здоров’я річок, і вирішити їх, прагнучи до майбутнього, в якому обидва ці фактори будуть відновлені та збережені. Просвітництво та підвищення обізнаності людей про проблеми та шляхи їх вирішення є важливим кроком на шляху до цієї мети.
Мігруючі риби здійснюють регулярні переміщення заради знаходження їжі або розмноження. Їх міграції можуть відбуватися як лише в прісній або солоній воді, так і між річками та морями (океанами) в обох напрямках. Сьогодні, за наявності великої кількості гребель, погіршеного кліматичного стану та активного вилову, мігруючим рибам важко дотримуватись власного маршруту, чисельність цього виду різко зменшується. Усі ці фактори вкрай негативно впливають на стан річок, без яких функціонування екосистем неможливо.
Мігруючі риби долають різні відстані – короткі чи довгі, щоденні, щомісячні чи щорічні – щоб розмножуватися, харчуватися і завершити свій життєвий цикл. Ці подорожі можуть проходити вгору і вниз по річках, між річками та океанами або через океани. Наприклад, лосось повертається до своїх рідних річок для нересту, тоді як прісноводний вугор починає своє життя в океані і мігрує на великі відстані до річок. Бичачі акули переміщуються з річок в океан для розмноження та годування. Існує багато інших цікавих мігруючих риб, і вивчення їх та їхніх подорожей може бути дуже пізнавальним.
Цілі Всесвітнього дня міграції риб
Мета – забезпечити майбутнє мігруючим рибам і приділити їм увагу, необхідну для виживання. Це починається з підвищення обізнаності про проблеми, з якими стикаються ці риби, та їх важливість для екосистем і людей. Всесвітній день міграції риб має на меті просвітити громадськість, надихнути на глобальні дії та заохотити неурядові організації, уряди та промисловість до зобов’язань щодо захисту річок та відновлення шляхів мігруючих риб.
Метою Всесвітнього дня міграції риб є підвищення поінформованості щодо вагомості міграції риб та залучення людства до збереження річок.
Всесвітній день міграції риб – це не просто інформаційна кампанія, це життєво важлива ініціатива, спрямована на підтримку біорізноманіття та сталого управління природними ресурсами. Це свято не лише підкреслює красу та екологічну важливість мігруючих риб, але й закликає до дій, спрямованих на збереження життєво важливих водних шляхів нашої планети.
Перевірено редакцією DAY TODAY