Цікаві факти про дельфінів

дельфіни - цікаві факти

Дельфіни – унікальні і дивовижні, інтелектуально розвинені істоти. Про їх високий рівень інтелекту ходять міфи, але повністю розгадати їх загадку, на жаль, не вдається навіть вченим. Деякі дослідники висувають дуже сміливі твердження про те, що дельфіни – найрозумніші тварини на землі. До Всесвітнього дня захисту морських ссавців пропонуємо вам добірку цікавих фактів про дивовижних створінь – дельфінів.

  1. Дельфіни – це хижаки, які їдять в середньому 15 кілограмів риби на день. Їх раціон дуже різноманітний, але креветки і кальмари – їх улюблені страви. Оскільки дельфіни дуже багато їдять, їх травлення має бути дуже швидким.
  2. Дельфіни бувають не тільки морські, а й річкові або прісноводні.
  3. Дельфіни вміють регулювати обтічність свого тіла: першим на це звернув увагу англієць Джеймс Грей, якого здивувала висока швидкість плавання тварин. Грей з’ясував, що за законами гідродинаміки, щоб рухатися з такою швидкістю, дельфіни повинні володіти набагато більшою м’язовою силою або вміти віртуозно керувати обтічністю свого тіла. Гладка і еластична шкіра дельфінів покрита маслянистими виділеннями, що допомагає їм плавати з більшою швидкістю.
  4. Дельфіни є одним з небагатьох морських видів чий стиль полювання схожий на вовчу зграю, де вони працюють разом і кожна тварина має певну роль. Це робить їх дуже вправними мисливцями.
  5. Дельфіни майже не мають природних хижаків. Головними мисливцями на них є люди. В зграях дельфіни можуть боротися з акулами і захищати своїх дитинчат.
  6. Є теорія, що дельфіни тісно пов’язані з бегемотами, які мільйони років тому стали жити в морі і втратили ноги.
  7. Дельфін – похідне від грецького слова «дельфос», яке перекладається як «брат» або «дитинча». Ймовірно, стародавні греки, які дуже дружньо ставилися до дельфінів і цінували їх допомогу, називали їх своїми братами. У Стародавній Греції дельфін вважався священною твариною, з ним було пов’язано багато міфів і легенд. Перший запис про взаємодію дельфіна і людини було знайдено в стародавньому місті Петра в Йорданії.
  8. Мозок дельфіна більше людського і має в два рази більше звивин. Крім цього дельфіни вміють користуватися обома півкулями по черзі. Наприклад, коли у дельфіна закрите ліве або праве око, це означає, що ліва або права півкуля головного мозку спить, а друга в цей момент активна. Як люди і мавпи, дельфіни здатні обробляти інформацію, а також вчитися і пам’ятати, що дуже допомагає їм виживати. Завдяки високому інтелекту і відмінним навичкам полювання деякі види дельфінів живуть дуже довго, від 40 до 70 років.
  9. Частина дослідників вважає, що рівень IQ деяких дельфінів перевищує середні показники людини. Це не означає, що дельфіни розумніші за людей, але явно свідчить про неймовірно високий інтелект окремих дельфінів.
  10. У дельфінів дуже розвинена соціальна структура. Вони живуть великими зграями, в яких всі між собою родичі. Завдяки своєму доброзичливому характеру, вони підтримують теплі і мирні відносини між собою і уникають сварок. Дельфіни часто допомагають один одному. Наприклад, якщо один дельфін поранений, його родичі допоможуть йому піднятися до поверхні води, щоб зробити вдих. У зграї завжди є лідер. Суспільство ділиться на досвідчених осіб і молодих, які переймають знання у старших. Вважається, що дельфіни можуть проявляти такі соціальні явища як: ревнощі, фаворитизм, визнання, щастя, тощо. 
  11. Через те, що дельфіни живуть під водою, його слухові рецептори влаштовані по-особливому. Ця тварина має дивну здатність до ехолокації. Це дозволяє дельфінам вловлювати звуки і передавати інформацію один одному на великій відстані. Експерименти показали, що вони можуть навіть відрізнити м’яч для гольфу від м’яча для пінг-понгу, коли ті падають у воду. 
  12. Дельфіни вміють «сканувати» людей за допомогою ехолокатора: це дозволяє їм бачити будову наших внутрішніх органів, включаючи кістки скелета і органи дихання. Вважається, що інтелектуально розвинені дельфіни можуть зіставити очевидні факти: якщо істота з легенями плаває під водою і не випливає на поверхню, значить, вона тоне і їй потрібна допомога. Тому дельфіни, побачивши потопаючу людину або тварину, намагаються виштовхнути її на поверхню.
  13. Дельфіни вміють спілкуватися за допомогою звуків. У їх «словниковому запасі» близько 14000 різних звукових сигналів.
  14. У кожного дельфіна є своє ім’я, яке він отримує при народженні. Цей факт був доведений ученими, які записали звуковий сигнал при народженні малюка, що позначає ім’я. Згодом на цей звук припливав один і той же дельфін.
  15. Очі дельфіна створюють майже панорамне бачення. Завдяки вдалому розташуванню очей, дельфіни бачать предмети на 300 градусів навколо себе. А завдяки особливій структурі очей, дельфін може добре орієнтуватися і в темряві.
  16. Дельфіни дихають легенями, так само як і люди, але замість носа органом, який захоплює повітря, є дихало. Захопивши повітря, дельфін пірнає у воду, затримуючи дихання приблизно на 10 – 15 хвилин. Деякі дельфіни повинні дихати кожні 20 секунд, а деякі можуть затамувати подих навіть на 30 хвилин. Легені дельфіна переробляють до 80% повітря, в той час як легені людини можуть переробити лише 17%. Хоча дельфіни – це морські тварини, потрапляння лише однієї ложки води до легенів дельфіна, може завдати йому серйозної шкоди. 
  17. Дельфіни часто паруються для розваги, а не для розмноження. Вони є знаними шукачами сексуального задоволення і, за оцінками, витрачають 80% свого часу на його пошуки. Вони можуть вигадувати різні види сексуальних дій, але не тільки один з одним. Були помічені сексуальні акти з муренами і навіть людьми. Обережно, ці хлопці справжні збоченці!
  18. У неволі іноді зустрічаються дельфіни-самці, які домагаються згоди самки на близькість, відганяючи її від сім’ї і позбавляючи їжі. 
  19. Існує близько 70 видів дельфінів. Один з них, про який ви можете не здогадуватися, це косатка. Косатки насправді гігантські дельфіни. Найменший вид дельфінів має довжину близько 1.2 метрів – Мауї-дельфіни. Найбільшим з дельфінів є косатка.
  20. Дельфіни можуть плавати зі швидкістю 40 кілометрів на годину, якщо вони хочуть, але зазвичай в середньому їх швидкість складає близько 10-12 кілометрів на годину. 
  21. Було зареєстровано, що дельфіни можуть пірнати на 300 метрів, але вони проводять майже все своє життя на мілководді. Деякі види залишаються в 3-метрових водах або менше більшу частину свого життя.
  22. Дельфіни вчать своїх дітей користуватися інструментами. Наприклад, розтиранню деяких м’яких коралів, щоб покрити їх шкіру як сонцезахисним кремом. Для пошуку їжі дельфіни афаліни, які живуть біля берегів Австралії, використовують морську губку. Роблять вони це наступним чином: надягають губку на гостру частину морди і прочісують нею дно. Таким методом вони користуються, щоб не поранитися об дрібні рифи або камені, що лежать на морському дні.
  23. Дельфіни – єдині ссавці на Землі, які спочатку народжують хвіст, а не голову.
  24. Після періоду вагітності, що триває до 18 місяців, народжується одне дитинча довжиною 50-60 см. Відразу після народження, малюк робить вдих над поверхнею води і лише потім потрапляє в море. Без цього вдиху, дитинча задихнулося б. Мати охороняє його і вигодовує молоком не менше півроку, а іноді й до двох років, починаючи відлучати від соска через 6-18 міс.
  25. У довжину різні види цих створінь можуть виростати до 4,5-5 метрів, хоча більшість їх представників за розміром співвідносяться з людськими габаритами. 
  26. За кольором різні види бувають сірими, синіми, чорними і з різними колірними пігментами.
  27. Промисел дельфінів заборонено. До охорони дельфінів намагаються ставитися серйозно у всьому світі, оскільки існує кілька видів, що знаходяться на межі зникнення. Одним з таких є Гектор Мауї, що мешкає в Північній Зеландії. На даний момент у цього виду залишилося всього 150 представників.
  28. Дельфіни зазвичай дуже приязно ставляться до людини. Відомі випадки, коли ці тварини допомагали людям дістатися до берега після корабельної аварії або вели за собою до берега човни. Сьогодні популярним є новий спосіб лікування – дельфінотерапія. Було доведено, що спілкування з дельфінами позитивно впливає на здоров’я людини. Сеанси дельфінотерапії покращують настрій і сприйняття світу, лікують від депресії, безсоння, заспокоюють нервову систему, допомагають відновитися людям з травмами голови і спини, а також корисні для вагітних. В ході спостережень, було виявлено, що у 9 дітей з 10, які страждають відставанням у розвитку, наступало поліпшення роботи мозку після занять з дельфінами. 
  29. У дельфінів надзвичайно розвинена здатність до емпатії. Вони здатні розуміти емоційний стан людини і співчувати їй.
  30. Сигнали, що відтворюються дельфінами, позитивно впливають на здоров’я людини. Тому, зараз навіть стали випускати аудіодиски з музикою, записаною на тлі «цілющих пісень» дельфінів.
  31. Але дельфіни можуть і зашкодити людині. Іноді просто граючись з плавцями, дельфіни затягують їх дуже далеко від берега і стають причиною загибелі людей. Досвідчені плавці завжди мають із собою гострий предмет, яким можна подряпати дельфіна, що загрався і становить небезпеку. 
  32. Регенерація шкіри у дельфінів проходить в 8 разів швидше, ніж у людини. При цьому не погіршується інфекційними ураженнями, навіть якщо вода кишить бактеріями.
  33. Дельфіни линяють так швидко, що за годину можуть повністю оновити верхній шар шкіри. Таким чином, за добу тварина може линяти до 24 разів.
  34. Больові відчуття у дельфінів притуплені, бо в їх організмі виробляються природні знеболюючі за дією схожі на морфін.
  35. У дельфінів є смакові рецептори, за допомогою яких вони розрізняють смаки: солодкий, кислий, гіркий, солений.
  36. Різні види дельфінів їдять різні види риб.
  37. В ході досліджень було встановлено, що дельфіни впізнають себе в дзеркалі. Цей експеримент підтверджує, що у них є самосвідомість.
  38. У деяких видів дельфінів є бабусі, які піклуються про дитинчат. Крім дельфінів, бабусі є лише у людей.

Читайте нашу статтю: Цікаві факти про акул

акули - цікаві факти

Більше цікавих фактів на нашій «Планеті фактів» в Телеграмі. Приєднуйтесь!

Було цікаво❓Поділіться з друзями! 👇

Схожі статті

Share via
Copy link