Всесвітній день рок-н-ролу

Що це за день?

Рок-н-рол створений для любителів драйву, запальних танців, експресії й гучних компаній. Зародившись у Сполучених Штатах Америки в середині минулого століття, ця музика швидко розповсюдилася на весь світ, і для багатьох своїх прихильників стала способом життя, самовираження та соціального протесту. За сімдесятилітню історію рок-н-ролу в ньому з’явилося чимало яскравих кумирів та нових напрямків.

Всесвітній день рок-н-ролу — свято неофіційне, проте цей факт не заважає музикантам та меломанам різного віку щороку відзначати його 13 квітня.  Цей день об’єднує всіх однодумців, які вважають рок-н-рол вічно живою музикою, а також важливим культурним явищем.

Як виникла ідея відзначати Всесвітнього дня рок-н-ролу?

Витоки рок-н-ролу починаються зі США часів рабовласництва. Пісні рабів африканського й карибського походження були ритмічними та мали яскравий національний колорит, а церкви методистів використовували в своїх служіннях особливий жанр християнської музики — госпел. Завдяки симбіозу госпелу з афроамериканськими мелодіями й з’явився новий музичний стиль. За однією з версій, саме завдяки церковним службам виник і сам термін «рок-н-рол», бо на проповідях люди здійснювали під музику характерні розгойдувальні рухи. Коли в 1860-х роках рабів звільнили, багато з них залишили південні штати й емігрували в інші частини США. 

У нових місцях проживання музика колишніх рабів перепліталася  з місцевими музичними вподобаннями, утворюючи нові жанри. Саме серед афроамериканців зародилися джаз і блюз, а також ранній рок-н-рол. З’явившись в 1950-х роках, рок-н-рол являв собою дещо середнє між музикою кантрі, блюзом та джазом. Відомими виконавцями цього жанру стали Фетс Доміно, Джеррі Лі Льюіс, Бадді Холлі, Джонні Кеш, Річі Валенса, Чак Беррі та інші.

Попри те, що рок-н-рол одразу сприйняла молодь, він став предметом суперечок в суспільстві, зокрема, через тексти пісень, що оспівували безтурботні розваги й бунтарський дух, та через  особливий стиль одягу серед його прихильників — джинсів і шкіряних курток. До того ж прибічники ідеї сегрегації не бажали, щоб їхні діти слухали музику афроамериканців. Але це не завадило рок-н-ролу отримати широке визнання, а афроамериканським виконавцям нарівні з білими музикантами підійматися на високі сходинки в музичних чартах. 

Перший рок-н-рольний сингл, що здобув шалену популярність, належав виконавцю Біллу Хейлі та його музичному колективу. Композиція «Rock Around the Clock» завоювала публіку запальним танцювальним ритмом, і два місяці протрималася на першому місці в рейтингу «Billboard». 

Найяскравішим виконавцем рок-н-ролу середини 1950-х – початку 1960-х років був Елвіс Преслі — колишній водій вантажівки зі штату Мемфіс, чия динамічна подача пісень та розкута поведінка приводили в захват молоду аудиторію. Невдовзі рок-н-рол став прибутковим бізнесом для компаній із звукозапису, комерціалізація поступово нівелювала його бунтарську основу, і вже в кінці 1950-х років популярними стали сумні й сентиментальні пісні. 

Проте в 1960-х роках, з появою британського гурту The Beatles, рок-н-рол отримав друге дихання. Спочатку людей привабила енергетика та приємна зовнішність молодих музикантів з Ліверпуля, а незабаром увагу привернули цікаві музичні експерименти гурту. З’явився й ще один культовий британський гурт — Rolling Stones. Ці музичні колективи сприяли поверненню рок-н-ролу до блюзової орієнтації.

В ті часи популярна музика привертала увагу до війни у В’єтнамі та інших суспільних негараздів, тому зміст пісень багатьох гуртів часто являв собою форму соціального протесту, інші ж намагалися відтворити в музиці досвід з психоделічними наркотиками, створюючи довгі композиції з сюрреалістичними текстами. 

До кінця 1960-х років жанр для рок-н-ролу тривав час експериментів. Деякі виконавці намагалися поєднати його з джазом, інші, наприклад, Леонард Бернстайн та Френк Заппа — з класичною музикою. Гурти з гітаристами-віртуозами — Джиммі Хендріксом, Еріком Клептоном, Дуейном Оллменом та Джиммі Пейджем продовжували створювати композиції на класичні блюзові теми з використанням традиційних інструментів рок-н-ролу. Ідеальним майданчиком для музикантів стали рок-фестивалі, які збирали тисячі їхніх прихильників.

В 1970-х роках в рок-музиці з’явився новий напрямок — панк-рок з  характерними зухвалими текстами та голосним звучанням. Яскравими представниками цієї течії стали гурти Sex Pistols і The Clash. Середина 1980-х ознаменувалася появою стилю гранж, впізнаваного завдяки надривному вокалу, «брудному» звуку та депресивності текстів і музики. Гурти Nirvana, Pearl Jam — характерні представники гранжу.

Рок-н-ролом захоплювалися в усіх країнах, проте не всюди його визнавали офіційно. Наприклад, в Радянському Союзі така музика вважалася пропагандою західного способу життя. Тільки з кінця 1980-х років, коли з’явилися досить помітні рок-гурти, цей жанр отримав можливість розвитку. 

Дехто вважає, що часи розквіту рок-н-ролу давно минули, адже зараз більшість музичних чартів очолюють композиції жанрів хіп-хопу, R&B та поп-музики. Проте для більшості шанувальників рок-н-рол не втратив свого значення, а численні нові напрямки вивели його за межі початкових кордонів.  Попри появу нових колективів, гурти «старої школи» дотепер не втрачають своєї популярності. Наприклад, Rolling Stones, незважаючи на поважний вік учасників, продовжує виступати, гастролювати та записувати нові альбоми.   

Всесвітній день рок-н-ролу в історії

 • 1955
  Композиція «Rock Around the Clock» надовго очолила поп-чарти, ставши масовим хітом.
 • 1964
  Популярність The Beatles виходить за кордони Європи та захоплює США. Починається період всесвітньої «бітломанії».
 • 1969
  У Вудстоці, що в штаті Нью-Йорк, пройшов один з найбільших в історії рок-фестивалів. На заході були присутні близько півмільйона людей, а на сцені виступили найвідоміші виконавці.
 • 1973
  Створено гурт Kiss, який надав жанру рок-музики нового вираження завдяки креативним сценічним костюмам, незвичному гриму, піротехнічним ефектам та провокативним діям на сцені.
 • 1981
  Поява телеканалу MTV, який розпочав трансляцію музичних відеокліпів, сприяла тому, що рок-музика досягла піку своєї популярності.
 • 1991
  Виходить альбом гурту Nirvana «Nevermind» з композицією «Smells Like Teen Spirit». Пісня стає всесвітньо популярним хітом, завдяки чому альбом займає перші позиції в музичних чартах.

Часті Питання та відповіді про Всесвітній день рок-н-ролу

Хто й коли вперше застосував термін «рок-н-рол»?

Ведучим на радіо в Клівленді Аланом Фрідом вперше було використано термін «рок-н-рол» в 1951 році для назви афроамериканської музики, яку транслювала в ефір радіостанція.

Що входить до типових інструментів рок-н-ролу?

Зазвичай це вокал, бек-вокал, електрогітари, контрабас, барабани, фортепіано, саксофон та інші духові інструменти. 

В якого з рок-гуртів вперше з’явився свій фан-клуб?

Найстарший в історії фан-клуб належить гурту «Queen». Шанувальники заснували його в 1974 році, одразу після виходу дебютного альбому.

Який з дебютних альбомів рок-колективів вважається найуспішнішим?

За версією журналу Billboard, це дебютний альбом гурту Guns N ‘Roses “Appetite for Destruction”, який розкупили в кількості 18 мільйонів копій. 

В чому різниця між рок-н-ролом та роком?

Ранній рок-н-рол мав тісний зв’язок з блюзом та більш традиційну структуру пісень.  З часом рок-н-рол як жанр розділився на численні піджанри та напрямки, і для їхньої спільної назви в 1960-х роках почали  застосовувати термін «рок». 

Як відзначати Всесвітній день рок-н-ролу?

Цей день — один з найяскравіших в світовому музичному житті. В містах різних країн 13 квітня проходять концерти й фестивалі, які збирають разом музикантів, численних фанатів та просто тих, хто хоче отримати приємні емоції. Святкові заходи зазвичай висвітлюють засоби масової інформації, особливо ті, що пов’язані з музичною сферою.

Нічні клуби  цього вечора влаштовують танцювальні вечірки в стилі рок-н-рол, конкурси на краще знання цього жанру музики. Але якщо відвідати живий концерт чи вечірку немає можливості, можна  вшанувати рок-н-рол, не виходячи з дому, наприклад, послухати записи визнаних зірок світового рівня чи молодих виконавців, подивитися їхні відеокліпи, занурившись в атмосферу драйву й романтики.

Тим, хто хоче поєднати задоволення від улюбленої музики з художніми фільмами, варто переглянути картини, присвячені молодим бунтарям рок-н-ролу, такі як «Стиляги», «Клуб «Сніданок»», «Майже знаменитий», «Стати Джоном Ленноном».

Щоб дізнатися більше про світ рок-н-ролу, можна прочитати книги тих авторів, які знають його зсередини.  Наприклад, «Рок-н-рол. Бруд і велич» відомого музичного критика Джона Харріса  або «Життя» Кіта Річардса, одного з засновників легендарного гурту Rolling Stones.

Чому ми любимо цей день? 

Люди відчувають любов до рок-н-ролу з різних причин. Для когось він співзвучний з особистим світосприйняттям та емоціями, тому стає своєрідним антидепресантом у важкі часи. Хтось слухає старі хіти з почуттям приємної ностальгії —  за той короткий час, поки звучить пісня, можна заново пережити події років своєї молодості. Для інших рок-н-рол — спосіб життя та коло друзів і однодумців, особливо для тих, чия професія пов’язана з цією музикою..

Рок-н-рол називають вічно живим, і це справді так. Рок-музиканти через творчість виражають свій внутрішній світ, тож поки в людей будуть думки, кохання та життєві труднощі, доти буде існувати хороша музика. До того ж різноманітність напрямків та піджанрів рок-н-ролу дозволяє кожному вибрати музику до душі. 

Ще однією причиною популярності рок-н-ролу є його властивість змінювати світ, адже свого часу він об’єднав спільним захопленням білих та афроамериканців, бідних і багатих. Раніше соціальні проблеми не відображалися в музиці, і тільки рок-н-рол надав можливість музикантам виступити проти воєн, расової дискримінації та соціальної несправедливості. І хоч соціальний протест — не обов’язкова умова для рок-н-ролу, але він завжди направлений проти обмежень особистої свободи людини.

Рекомендуємо до перегляду – фільм “Рок-хвиля”

Коли будемо відзначати Всесвітній день рок-н-ролу?

РікДатаДень тижня
202113 квітняВівторок
202213 квітняСереда
202313 квітняЧетвер
202413 квітняСубота
202513 квітняНеділя
Copy link