Всесвітній день фортепіано

Що це за день?

Щороку, 29 березня (28 березня у високосний рік), Всесвітній день фортепіано (World Piano Day) об’єднує прихильників цього музичного інструменту по всьому світу. Серед завдань цього свята – звернути увагу на красу звучання фортепіано та заохотити музикантів різного віку та різного рівня та здібностей грати у громадських приміщеннях.

Читайте нашу статтю: Цікаві факти про фортепіано

Цікаві факти про фортепіано

Як виникла ідея відзначати Всесвітній день фортепіано ?

Ініціатором впровадження Всесвітнього дня фортепіано став відомий сучасний німецький композитор Нільс Фрам. Свою популярність він здобув завдяки творчому підходу до музики. На його концертах звучать синтезатори та інші клавішні музичні інструменти, різноманітні електронні прилади. Проте центральне місце в його композиціях завжди належить фортепіано. Саме щоб звернути увагу на важливість цього клавішного інструменту в сучасній музиці та популяризувати фортепіано серед широких мас людей і було запропоновано святкування Всесвітнього дня фортепіано.

Інформаційна підтримка свята на сайті: https://www.pianoday.org/

У 2025 році Всесвітній день фортепіано відзначається 29 березня.

Схожі події:
🎹 Міжнародний день джазу
🎹 Міжнародний день віолончелі
🎹 Всесвітній день укулеле
Підпишіться на наші канали у Viber чи Telegram і ми нагадаємо вам про всі актуальні свята та події на кожен день.

Вперше піаністи усього світу відзначали це свято у 2015 році. Коли Фрама запитали, чому світові потрібен День фортепіано, він відповів дуже просто: «… Святкування дня фортепіано не завадить нікому: ні виконавцям, ні композиторам, ні майстрам, ані слухачам».

До дати, на яку припадає святкування цього дня, Нільс Фрам також підійшов творчо та досить символічно. Виявляється для святкування було обрано 88-й день року, а це, як ви здогадались, якраз 29 березня, а у високосний рік – 28 березня. Чому 88? Все дуже просто – саме стільки клавіш у фортепіано.

Попередники сучасного фортепіано

Найпершими та найближчими за принципом роботи до того музичного інструменту, яким ми знаємо його сьогодні, справедливо вважаються клавесин та клавікорд. Рукам якого майстра належать ці надзвичайно важливі для музичного світу винаходи, достеменно невідомо. Проте перші інструменти, що належать до клавишно-щипкової групи з’явилися ще в 14 столітті та швидко завоювали популярність в Європі.

Клавесин відрізняється яскравим та досить виразним звучанням, якого вдалося домогтись завдяки звичайним пір’їнкам, які прикріпляли до стрижнів клавіш. Проте інструмент був не таким співучим та динамічним, як сучасне піаніно. Інструмент мав дві клавіатури, що збільшувало гучність гри. Зовні клавесин виглядав доволі витончено з верхньою білою та нижньою чорною клавіатурою. 

Клавікорд – камерний інструмент, до клавіш якого прикріплені металеві пластини, які торкалися струн. Відрізняється багатим, співучим звучанням, дозволяє виконувати твори яскраво та динамічно. Єдиним недоліком клавікорду є тихий звук, тому його здебільшого використовували не для концертної, а для домашньої музики.

Еволюція інструменту

Згодом, вимоги до динаміки та якості звучання підвищувались. Це сприяло модернізації старих клавішно-струнних музичних інструментів. Так дійшла черга до створення фортепіано. Винахідником першого екземпляру став житель Флоренції Крістофі Барталамео. Особливістю його винаходу, що з’явився у 1709 році, стали молоточки, що знаходились під струнами. А металеві пластини, що замінили собою язички, дозволили змінювати гучність твору, створюючи гучні звуки – «forte» та «piano». Так, разом із новим пристроєм з’явилася і нова назва.

Пізніше подібні інструменти були створені французьким клавесинним майстром Жаном Маріусом та німецьким викладачем музики Кристофом Готлібом Шретером. Нова механіка дозволяла набагато швидше натискати клавіші, що позитивно вплинуло на якість, повноту та потужність звучання. Тому не дивно, що наприкінці 18 століття фортепіано повністю витісняє інші клавішно-струнні інструменти.

Згодом одна за одною почали створюватися фабрики, що займалися виробництвом фортепіано.

Перший сучасний інструмент

У тому вигляді, яким ми знаємо його сьогодні, інструмент з’явився на початку 19-го століття. Він отримав корпус дуже схожий на сучасний, а пізніше до нього додали педалі, які дозволяють впливати на гучність гри. Різновидами фортепіано є піаніно та рояль, а також електричні, електронні та цифрові піаніно.

Відомі виконавці

Виконання творів на фортепіано, а також мистецтво гри на цьому клавішно-струнному інструменті називається піанізмом. Тому зрозуміло, чому виконавців, що грають на піаніно, роялі та фортепіано називають одним словом «піаніст». Гра на фортепіано буває сольною та у складі оркестру. Щоб навчитися володіти цим звучним музичним інструментом треба мати неабияку силу волі, хист та бажання. Навчання починається в дитячому віці у музичних школах, продовжити вдосконалювати свою техніку гри на фортепіано можна в музичному училищі та в консерваторії. 

Історія знає багато видатних піаністів. Бодай не найголовнішим у цьому переліку є німецький композитор Людвиг ван Бетховен, який ще у дитячому віці засвоїв гру на клавесині, а пізніше став прихильником фортепіано та написав для нього кілька сотень творів. Ще один відомий музикант – Ференц Ліст, який вже у 8-річному віці віртуозно володів інструментом та давав концерти для вельмож. Талановитий польський піаніст та композитор Фредерік Шопен – автор багатьох відомих творів для фортепіано, які доволі відомі та поширені в наші дні. Фелікс Мендельсон захоплювався грою на піаніно за ранніх років, а свій перший концерт він дав у 9-ти річному віці, на якому виконував виключно власні твори. До цього переліку можна беззаперечно віднести Сергія Рахманінова, Владислава Шпільмана, Святослава Ріхтера та багатьох інших не менш видатних композиторів та виконавців, що присвятили своє життя грі на фортепіано.

Окрім відомих історичних особистостей варто згадати видатних піаністів сучасності. А це всім відомі Елтон Джон, Джон Леннон, Пол Маккартні, Фредді Мерк’юрі тощо.

Цікаві факти про фортепіано

  • Піаніно та рояль є різновидами фортепіано. Головна їх різниця полягає у розміщенні струн. У роялі струни розміщені горизонтально, а у піаніно – вертикально.
  • Звичайне піаніно має 88 клавіш, з них 52 білих та 36 чорних. Перша клавіша зліва – нота «ля», що знаходиться в неповній субконтроктаві, а остання клавіша справа – нота «до».
  • Класичне фортепіано складається з 230 струн. Одна струна цього інструменту володіє натяжінням до 70 кілограмів, а загальне натяжіння кабінетного піаніно складає до 18 тонн, у той час, коли та ж сама величина для концертного рояля досягає 20-30 тонн. 
  • Інструмент на 70% складається з деревини.
  • Перший твір для фортепіано з’явився у 1732 році – це була Соната, написана італійським композитором Людовико Джустіні.
  • Найстаріший інструмент, що зберігся до наших днів, є фортепіано, виготовлене у 1720 році. На цей час піаніно є експонатом нью-йоркського музею Метрополітен.
  • У 1955 році було запущено перший у Радянському Союзі конвеєр, на якому збирали клавішно-струнні інструменти. Це відбулося на Фабриці музичних інструментів у Чернігові. Кожної дванадцятої хвилини на світ з’являлося наступне піаніно, яке ще досі відоме нам під назвою «Україна».

Як святкувати Всесвітній день фортепіано?

На святкуванні цього музичного дня піаністи дають безкоштовні концерти. День активно відзначають у музичних школах, музучилищах, консерваторіях. Однак кожна людина може взяти участь у цьому святі. Для цього можна взяти урок фортепіано, висловити подяку викладачу класу фортепіано.

Люди, які вшановують класичну музику, можуть відвідати концерт за участю цього інструменту. Цей день також можна присвятити вивченню творчості відомих піаністів усіх часів, про яких ми писали вище.

Щоб допомогти поширити обізнаність про цей день, використовуйте хештег #WorldPianoDay у соціальних мережах.

Коли будемо відзначати Всесвітній день фортепіано?

РікДатаДень тижня
202129 березняПонеділок
202229 березняВівторок
202329 березняСереда
202428 березняЧетвер
202529 березняСубота
Позначки:
Copy link