Всесвітній день аудіовізуальної спадщини

Всесвітній день аудіовізуальної спадщини відзначається щорічно 27 жовтня. Цей день проводиться з 2005 року для підвищення обізнаності про значення і збереження звукових та аудіовізуальних документів.

Аудіовізуальні архіви є свідченням різноманітних історій, культур та історій людей з усього світу. Ці архіви, що включають фільми, радіо- і телепрограми та інші аудіо- і відеозаписи, пропонують багате полотно нашої спільної спадщини. Однак збереження цих безцінних ресурсів є нагальною проблемою, оскільки багато з них вже втрачено через занедбаність, занепад і брак ресурсів.

Історичне значення

27 жовтня було обрано, щоб відзначити прийняття Рекомендації про охорону та збереження рухомих зображень на 21-й Генеральній конференції у 1980 році. Цей день слугує нагадуванням про важливість аудіовізуальних документів та нагальну потребу в їх збереженні.

Вперше Всесвітній день аудіовізуальної спадщини відзначався у 2005 році завдяки співпраці між ЮНЕСКО та Координаційною радою асоціацій аудіовізуальних архівів . Сама Координаційна рада була створена у відповідь на ініціативу ЮНЕСКО 1980 року, яка наголошувала на нагальній потребі збереження аудіовізуальних архівів.

Схожі події:
📽 День народження кінокамери
📽 День відеокамери
📽 День народження мікрофона

Підпишіться на наші канали у Viber чи Telegram і ми нагадаємо вам про всі актуальні свята та події на кожен день.

Важливість аудіовізуальної спадщини

  • Відображення нашої спільної історії: Аудіовізуальні документи долають мовні та культурні кордони, пропонуючи розуміння культурного, соціального та мовного розмаїття спільнот по всьому світу. Вони слугують постійним доповненням до традиційних письмових джерел, фіксуючи моменти, які інакше могли б бути втрачені з плином часу.
  • Вразливість аудіовізуальних матеріалів: Аудіовізуальні матеріали через свою природу дуже схильні до псування. Підраховано, що без належного збереження аудіовізуальні джерела можуть погіршитися настільки, що не підлягатимуть відновленню всього за 10-15 років.
  • Втрата спадщини: Значна частина світової аудіовізуальної спадщини вже втрачена. Ця втрата пояснюється нехтуванням, занепадом, браком ресурсів та відсутністю належних методів і структур збереження.

Глобальні ініціативи та святкування

Щороку по всьому світу національні та регіональні звукові та кіноархіви, мовники, музеї, бібліотеки та великі аудіовізуальні асоціації організовують різноманітні заходи. Ці заходи мають на меті підвищити обізнаність про значення аудіовізуальних документів та ризики, пов’язані з їхнім збереженням. Заходи включають конкурси на створення логотипів, конференції, кінопокази та дискусійні панелі, присвячені темі дня. Наприклад, темою 2020 року було “Твоє вікно у світ”.

Роль ЮНЕСКО у збереженні аудіовізуальної спадщини

ЮНЕСКО відіграє ключову роль у пропаганді збереження аудіовізуальної спадщини. Організація запустила такі проекти, як “Оцифрування нашої спільної історії ЮНЕСКО”, щоб зберегти цю спадщину і забезпечити її доступність для громадськості та майбутніх поколінь. Крім того, ЮНЕСКО наголошує на важливості оцінювання державами-членами своєї діяльності зі збереження та забезпечення доступу до документальної спадщини, в тому числі в цифровій формі.

Всесвітній день аудіовізуальної спадщини нагадує вразливість наших аудіовізуальних записів і нагальну потребу в їх збереженні. Оскільки технології продовжують розвиватися, дуже важливо визначити пріоритетність збереження цих безцінних ресурсів, гарантуючи, що майбутні покоління матимуть доступ до нашої спільної історії та здобутків і зможуть ними скористатися.

Коли будемо відзначати Всесвітній день аудіовізуальної спадщини?

РікДатаДень тижня
202127 жовтняСереда
202227 жовтняЧетвер
202327 жовтняПʼятниця
202427 жовтняНеділя
202527 жовтняПонеділок
Позначки:
Copy link