Всесвітній день анестезіолога (Всесвітній день анестезії)

Всесвітній день анестезії (World Anesthesia Day) – це важливе міжнародне свято, яке відзначається в пам’ять про першу демонстрацію анестезії за допомогою діетилового ефіру. Цей день, що відзначається щорічно 16 жовтня, підкреслює глибокий вплив анестезії на медичну науку і вирішальну роль анестезіологів у догляді за пацієнтами.

Саме в цей день у лікарні штату Массачусетс, де знаходиться Гарвардська школа медицини, відбулася знакова подія в історії медицини. Перше успішне застосування анестезії під час операції відбулося у Бостоні 16 жовтня 1846 р. Хірург та дантист Томас Мортон використав інгаляцію діетилового ефіру для створення загального наркозу при видаленні підщелепної пухлини. Саме цю дату згодом було обрано для щорічного відзначення Всесвітнього дня анестезіолога або Всесвітнього дня анестезії.

Ця новаторська процедура відбулася в операційній, яка тепер відома під назвою “Ефірний купол” (Ether Dome). Успішне застосування ефіру поклало початок безболісній хірургії, трансформувавши досвід хірургічних процедур для пацієнтів.1

Анестезія в історії медицини

В історії медицини це відкриття вважається однією із найважливіших подій, яка дозволяє проводити безболісне хірургічне втручання. Святкування підкреслює важливу роль спеціалістів у цій сфері медицини для безпечних та ефективних реанімаційних заходів.

У понад 150 країнах функціонують 134 спілки, які об’єднані у Всесвітню федерацію та представляють інтереси анестезіологів.

Сьогодні професія затребувана – у 70 країнах на 100 тис. осіб припадає тільки 5 лікарів-анестезіологів. Загалом у світі не вистачає понад 136 тис. спеціалістів.

Ще у I ст. до н.е. питанням знеболювання цікавився давньогрецький лікар Діоскорид. У роки правління римського імператора Нерона Діоскорид виявив, що виготовлені ліки з отруйної рослини мандрагори, які мають заспокійливі та снодійні властивості, зменшують чутливість до болю та допомагають успішно проводити операції пораненим воїнам, збільшуючи шанси на їх одужання. Саме йому належить перше застосування терміну «анестезія».

Всесвітній день анестезії – це не просто день пам’яті знакової події в історії медицини, це свято професії та її досягнень. Щороку Всесвітня федерація товариств анестезіологів (WFSA) підтримує анестезіологів по всьому світу у відзначенні цього дня, підкреслюючи важливість їхньої роботи та виклики, з якими вони стикаються.2

Відповідь на сучасні виклики

Незважаючи на значний прогрес з часу проведення першої анестезії, майже 5 мільярдів людей все ще не мають доступу до безпечних методів анестезії. Всесвітній день анестезії виступає платформою для підвищення обізнаності про цю нерівність і мобілізації зусиль для подолання цього розриву.

  Щорічні теми та фокус

  Щороку WFSA фокусується на різних аспектах анестезіологічної допомоги, щоб пролити світло на багатогранну роль анестезіологів:

  • 2021 – Командна робота. Відзначаючи Рік працівників охорони здоров’я та медичних працівників, основна увага була зосереджена на важливості командної роботи в анестезії. Анестезіологи значною мірою покладаються на своїх колег, а командна робота має вирішальне значення для забезпечення безпеки та догляду за пацієнтами2.
  • 2020 – Професійний добробут анестезіологів. Висвітлення викликів, з якими стикаються анестезіологи, включаючи професійну втому, вигорання та проблеми психічного здоров’я. Кампанія підкреслила зв’язок між професійним здоров’ям і безпекою пацієнтів.
  • 2019 – Реанімація. У співпраці з Всесвітнім рухом “Перезапустіть серце” тема була зосереджена на незамінній ролі анестезіологів в ефективній реанімації.

  Роль Всесвітньої федерації товариств анестезіологів WFSA

  Всесвітня федерація товариств анестезіологів відіграє центральну роль у глобальному святкуванні Всесвітнього дня анестезії. Завдяки кампаніям, наборам інструментів, відеоматеріалам та співпраці, WFSA посилює послання цього дня і підтримує анестезіологів у їхніх починаннях.

  Всесвітній день анестезії є свідченням колосальних успіхів, досягнутих у галузі анестезії, і постійних зусиль, спрямованих на забезпечення безпечного та ефективного догляду за пацієнтами.

  Схожі події:
  🩺 День хірурга
  🩺 День лікаря ультразвукової діагностики
  🩺 День жінки-лікаря

  Підпишіться на наші канали у Viber чи Telegram і ми нагадаємо вам про всі актуальні свята та події на кожен день.

  1. https://en.wikipedia.org/wiki/World_Anaesthesia_Day []
  2. https://wfsahq.org/our-work/advocacy/campaigns/world-anaesthesia-day/ []
  Позначки:
  Copy link