Покрова Пресвятої Богородиці
- Що це за подія?
- Як виникла ідея відзначати Покрову Пресвятої Богородиці?
- Покрова Пресвятої Богородиці в історії
- Часті Питання та Відповіді про Покрову Пресвятої Богородиці
- Як відзначати Покрову Пресвятої Богородиці?
- 🙏 Молитви на Покрову
- 🎆 Листівки на Покрову
- Чому важлива ця подія?
- Коли будемо відзначати Покрову Пресвятої Богородиці?
- Коли будемо відзначати Покрова Пресвятої Богородиці?
Що це за подія?
Щороку 1 жовтня (14 жовтня) християни відзначають одну з важливих подій церковного календаря — свято Покрови Пресвятої Богородиці (Третя Пречиста). Цього дня вшановується заступництво Божої Матері за весь людський рід, її любов та допомога в позбавленні нас від смутку та хвороб. Історія цього свята дуже давня й пов’язана з красивою легендою про спасіння Богородицею християнського міста від ворожого війська.
Для українців, крім релігійної складової, день Покрови традиційно пов’язаний з народними звичаями та прикметами. А ще 1 жовтня вважається професійним святом воїнів, зокрема, козаків, які завдячують Богородиці захистом від ворожих куль у бою.
З 1 вересня 2023 року відбувся перехід Православної церкви України та Української греко-католицької церкви на новоюліанський календар. Свято Покрови було перенесене з 14 жовтня на 1 жовтня, відповідно були перенесені День захисників і захисниць України, День українського козацтва указом Президента України.
Три основних свята на 14 жовтня: Покрова Пресвятої Богородиці, День українського козацтва та День захисників і захисниць України.
Як виникла ідея відзначати Покрову Пресвятої Богородиці?
В далекі часи, коли центром християнської віри був Константинополь, знаходилося чимало охочих завоювати це багате й величне місто. Столиця Візантії пережила кілька тривалих та жорстоких ворожих облог, одна з яких сталася у 910 році — тоді Константинополь оточило потужне військо сарацинів. Оборонний ресурс вже було вичерпано, і мешканцям міста залишалося сподіватися лише на допомогу небесних сил. Налякані люди зібралися у головній церкві — Влахернському храмі на всенощну службу (саме в цьому храмі зберігалися як святині риза та пояс Божої Матері).
Серед зібрання парафіян був юродивий на ім’я Андрій, який жив на вулиці, завжди ходив босоніж та мав всього одну сорочку. Раніше чоловік був рабом, але вивчив Біблію, і господар відпустив його на волю. Андрій прославляв Христа, роздавав іншим нужденним всі гроші, які отримував як милостиню, нічого не залишаючи собі. Тому люди вважали чоловіка божевільним і часто глузували з нього, а він смиренно терпів усі знущання.
Видіння
Мабуть, за таку самопожертву Бог наділив юродивого даром прозорливості, адже серед усієї юрби тільки Андрій та його учень Єпіфаній о четвертій годині ранку побачили справжнє диво. Під склепінням Влахернського храму просто в повітрі з’явилася Богородиця, а поруч з нею — Іоанн Хреститель та Іоанн Богослов. Підійшовши до вівтаря, Божа Матір схилилася в молитві, а потім зняла з голови омофор (накидку) і ніби накрила ним всіх присутніх у храмі.
Коли служба закінчилася, видіння Богородиці зникло, але над людьми немов залишилася її невидима благодать — вони раптом перестали тривожитися і відчули себе захищеними. Наступними днями сарацинське військо без видимої причини зняло облогу й залишило Константинополь у спокої.
Цю подію у Влахернському храмі описує лише одне історичне джерело — «Житіє Андрія Юродивого», яке має близько 100 різних варіантів. Вони написані в період між кінцем X століття та серединою XVII – го, але в жодному не вказано конкретної дати видіння. Лише в одній з редакцій зазначено, що Божа Матір з’явилася в храмі у неділю.
Можна вважати це диво реальністю або тільки красивою легендою, але явлення Богородиці у Влахернському храмі увійшла до історії християнства, і віруючі не мають сумніву в тому, що Цариця Небесна, як часто називають Божу Матір, завжди опікується людством та прагне для нас мирного життя.
Хрещення Русі
До українців свято Покрови Пресвятої Богородиці прийшло після хрещення Київської Русі. Існує кілька версій щодо того, хто саме з правителів вперше повелів відзначати свято. Цю роль приписують кільком князям — Ярославу Мудрому, Володимиру Мономаху та Андрію Боголюбському (останній збудував кілька відомих храмів, присвячених Покрові). В будь – якому разі, Покрову наші предки почали святкувати не пізніше XI – XII століття, про що свідчать давні літописи.
Дохристиянський період
Проте навіть до християнства середина жовтня була для слов’ян визначальною порою. Язичники відзначали її як період повороту природи до зими, коли земля обов’язково вкривається опалим листям або снігом. До цього часу польові роботи завершувалися, врожай вже зберігався у коморах, і наставав особливий сезон, коли прийнято було засилати сватів та справляти весілля.
Існував і культ божеств жіночої статі — Баби – Праматері, Лади – матері та Діви – Богині.
Їх називали «рожаницями» і «берегинями», у них просили захисту від злих духів, врожаю та життєвої сили. Природно, що в християнстві риси цих богинь успадкувала Богородиця.
Заступниця запорізького козацтва
Оскільки явлення Божої Матері в храмі Константинополя відбулося в період бойових дій, свято Покрови має особливу шану в середовищі військових та в їхніх родинах. Матері й дружини воїнів здавна звертаються з молитвою до Пресвятій Богородиці, щоб вона захистила життя і здоров’я їхніх синів та чоловіків на полі бою.
Своєю головною заступницею вважали Богородицю запорізькі козаки, тому ікони з її зображенням шанували найбільше. Також січовики збудували багато церков, присвячених Покрові, і перед кожним бойовим походом відвідували Божественну літургію та просили Божу Матір про допомогу. Покрова була для козаків особливою подією ще й тому, що саме цього дня вони обирали нового Січового отамана.
Важливим днем для нашого війська Покрова залишилася й надалі. У 1999 році указом Президента було встановлено День українського козацтва, який відзначається в день Покрови Пресвятої Богородиці. Відтоді ми вшановуємо роль українських козаків у здобутті національної державності. Згодом у цей день додали ще одну подію — День захисників і захисниць України, який є державним святом та офіційним вихідним.
Покрова Пресвятої Богородиці в історії
-
910В Константинопольському храмі сталося диво — явлення Богородиці.
-
1165Князем Андрієм Боголюбським збудовано храм Покрови на рукотворному пагорбі, що на березі річки Нерль в кількох кілометрах від міста Владимир.
-
1689За почином місцевих козаків на місці дерев’яної церкви Святої Покрови у Харкові збудовано Покровський собор. Зараз, крім свого прямого призначення, собор є визначною пам’яткою архітектури та популярним туристичним місцем.
-
1766В Києві на Подолі українським архітектором Іваном Григоровичем – Барським зведено церкву Покрови. Вона вважається кращим творінням архітектора та одним з видатних зразків стилю українського бароко.
-
1999Згідно з указом Президента, в день Покрови Пресвятої Богородиці в Україні почали відзначати День українського козацтва.
-
201414 жовтня в нашій країні стало Днем захисника України, а з наступного року — офіційним вихідним днем.
Часті Питання та Відповіді про Покрову Пресвятої Богородиці
Яку з українських церков, присвячених Покрові Пресвятої Богородиці, збудовано найдавніше?
Такою вважають Покровську церкву, що знаходиться в Сутківцях — селі на Хмельниччині. Її зведено ще в XV столітті, спершу вона була одночасно храмом та оборонною фортецею на честь Покрови, а зараз виконує функції церкви та музею.
Що зображено на іконі Покрови Пресвятої Богородиці?
Іконографія Покрови заснована на історії явлення Богородиці Андрію Юродивому. На іконі обов’язково є постать Божої Матері, яка тримає омофор над людьми, що схилилися в молитві. Всі інші образи на цій іконі (наприклад, святі й ангели) можуть варіюватися в залежності від часу написання, стилю та авторства.
Чого не можна робити на свято Покрови?
В народі прийнято, що цього дня не слід виконувати будь – яку роботу по господарству, крім невідкладної. Не можна також сваритися, лихословити, зловживати алкоголем, а також позичати гроші. Молодим дівчатам у цей день не бажано відмовляти сватам, бо, за повір’ям, в наступні три роки їх ніхто не посватає.
Які народні прикмети пов’язані зі святом Покрови?
За станом природи цього дня наші предки визначали, якою буде зима. На це вказували і дерева (якщо вони вже були без листя, то зима обіцяла бути холодною), й вітер (південний — до теплої зими, північний — до морозної), а також сніг (якщо на Покрову його ще немає, то не слід чекати до самого січня).
Чи правда, що сніг, який випадає на Покрову, цілющий?
За народним віруванням, сніг на Покрову справді має цілющу силу, але виключно той, на якому ще немає жодних слідів. Таким снігом люди вмивалися і вважали, що він подарує здоров’я та захист від нечистої сили.
Як відзначати Покрову Пресвятої Богородиці?
Як і в кожне релігійне свято, віруючі на Покрову передусім відвідують церкву, щоб поставити свічку, відстояти службу і звернутися до Божої Матері з молитвою. Зазвичай молоді дівчата просять у Богородиці щасливого заміжжя, старші люди — заступництва для своїх родин, зцілення від хвороб, матеріального благополуччя. Вважається, що щире звернення до Цариці Небесної в день Покрови дає людині захист на цілий рік.
В народі є прикмета, що добро, зроблене цього дня, завжди повертається сторицею.
Тому на Покрову багато людей намагаються допомогти бідним та недужим. Раніше чоловіки в українських селах безкоштовно допомагали по господарству вдовам або сиротам, а жінки пригощали обідом незаможних односельчан. Доречно проявити християнське милосердя і нам, адже навкруги багато людей, які його потребують.
Щодо кулінарних традицій Покрови, то одна з них — млинці, які обов’язково готує кожна господиня. Млинці приваблюють багатство й добробут в оселю, а також задобрюють домовика. А оскільки Покрова ще й козацьке свято, зазвичай на столі є куліш та інші національні страви. Смачні наїдки цього дня взагалі дуже доречні, адже на Покрову Пресвятої Богородиці прийнято ходити в гості та приймати гостей.
🙏 Молитви на Покрову
Радуйся, Радість наша, покрий нас від усякого зла чесним Твоїм омофором.
Коротка молитва на Покрову
*омофор — довга та широка стрічка із зображенням хрестів
Захисна Молитва до Покрови Пресвятої Богородиці!
Пом’яни нас у твоїх молитвах, пані Діво Богородице, та не загинемо за множення гріхів наших, покрий нас від усякого зла і лютих напастей; на Тебе бо сподіваємося і, твого покриву свято вшановуємо, тебе величаємо
Захисна молитва на Покрову
Молитви на Покрову про заміжжя
Пречистая Дівонько, покрий мені голівоньку.
Коротка молитва про заміжжя
О, Пресвята Діво Маріє, прийми молитву цю від мене, негідної слуги Твоєї, і вознеси її до Престолу Бога Твого Сина, нехай милостивий він буде до прохань наших. Прибігаю до Тебе як до Заступниці нашої: почуй нас, що моляться Тобі, покрий нас покровом Твоїм і випроси у Бога Сина Твого для нас всіх благ: подружжю любові та злагоди, дітям послуху, скривдженим терпіння, скорботним благодушності, всім нам духу розуму і благочестя, духу милосердя і лагідності, духу чистоти і правди.
Збережи мене від гордості й самолюбства, дай же мені охоту до працьовитості і благослови труди мої. Як Закон Господа, Бога нашого наказує людям в чесному подружжі жити, то приведи мене, Матір Божа до нього, не для догоджання бажанню моєму, а для виконання призначення Отця нашого Святого, бо Він Сам сказав: недобре чоловікові бути одному і, створивши йому жінку на помічницю, благословив їх рости, множитися і населяти землю. Амінь.
Молитва на Покрову про заміжжя
Молитва на Покрову за дітей
О, Пресвята Владичице Дiво Богородице, нехай, відповідаючи на моє благання та Твоє молитовне заступництво, всемогутній і милостивий Бог Своєю Господньою силою і благодаттю спасе i збереже пiд Небесним Покровом Твоїм моїх дітей (iмена), усiх отрокiв i немовлят, хрещених i безiменних, i тих, що в утробi материнськiй.
Покрий їх ризою Твого материнства, щоби під проводом і натхненням Святого Духа зрости їх у страсi Божому i в покорi батькам, ублагай Господа мого i Сина Твого, щоб дарував їм усе належне й корисне для достойного й побожного життя, зцілення і спасiння їхнього. Доручаю їх батьківському Божому захисту й материнському пiклуванню Твоєму, бо Ти є Божественна Покрова рабам і дітям Божим, а відтак – і Твоїм. Амiнь.
Молитва на Покрову за дітей
🎆 Листівки на Покрову
👉 Розділ Листівки та привітання ➕ Листівки у Вайбері ➕ Листівки в Телеграмі
Чому важлива ця подія?
Покрова Пресвятої Богородиці не належить до переліку так званих «дванадесятих», тобто найважливіших з погляду церкви подій, проте в народі це свято є одним з найулюбленіших. Можливо, це пояснюється тим, що в образі Божої Матері ми загалом вбачаємо земну жінку, якій довелося пережити чимало бід, найбільшою з яких стала втрата сина. Тому саме материнської турботи й допомоги чекають люди від Богородиці, а ще — розуміння й прощення, адже саме ці риси властиві усім матерям.
Хоч на побутовому рівні свято Покрови віщує холоди, проте воно не позбавлене певної чарівності, яку дарує відчуття тепла й затишку рідного дому, особливо коли за вікном вітряно, дощить чи навіть пролітає перший сніг. До того ж Покрова ніколи не припадає на період посту, тому в цей день приємно зібратися за широким столом з рідними та друзями. Святкового настрою додають нам овочі та фрукти нового врожаю, м’ясні й молочні страви, домашня випічка.
Людям, які працюють в сільському господарстві, свято Покрови обіцяє початок бажаного відпочинку від напруженої роботи на полі, на городі та в садку. Для дівчат та юнаків, які планують одруження, це особливо бажане свято, адже в Україні часто віддають шану давній традиції, призначаючи весілля після Покрови.
<!—14/10—>Коли будемо відзначати Покрову Пресвятої Богородиці?
Коли будемо відзначати Покрова Пресвятої Богородиці?
Рік | Дата | День |
---|---|---|
2025 | 1 жовтня | Середа |
2026 | 1 жовтня | Четвер |
2027 | 1 жовтня | П’ятниця |
2028 | 1 жовтня | Неділя |
2029 | 1 жовтня | Понеділок |
Перевірено редакцією DAY TODAY