День захисників і захисниць України
Що це за день?
Наша держава відзначає багато свят, у тому числі професійних. Але, є такі, що стосуються кожного українця. З 2015 року щорічно у жовтні 14 числа Україна відзначала одразу три головних свята для держави – це День Захисника України, Покрови Діви Марії (Богородиці) та День українського козацтва. З 2023 року День захисників і захисниць України в Україні вперше відзначатиметься 1 жовтня, згідно Указу Президента України. Потреба перенести подію була пов’язана з переходом на новоюліанський календар ПЦУ з 1 вересня 2023 року. Відповідно до реформи церковного календаря відбулося перенесення свята Покрови, що й визначало дату Дня захисників.
Свято відзначається, щоб вшанувати захисників нашої держави – наших сучасників, які боронять незалежність України під час російської агресії, та згадати про українців, які жертвували своїм життям заради Батьківщини від часів козаччини до років визвольного руху в двадцятому столітті.
“І цієї неділі вперше вся Україна на хвилину зупиниться, щоб мовчанням вшанувати подвиг наших людей, які загинули, захищаючи нашу державу та українців.
Хай це стане нашою новою традицією.
9:00. Неділя. 1 жовтня. Центральні площі та вулиці українських міст. Хвилина шани. Хвилина мовчання. Та вічність памʼяті про наших полеглих захисників і захисниць.”((https://t.me/V_Zelenskiy_official))
З 2021 року назва свята змінена з “День захисника України” на “День захисників і захисниць України”. Дата свята перенесена з 2023 року — 1 жовтня.
Як виникла ідея відзначати День захисників і захисниць України?
Цей день став знаковим з 2014 року, але його джерела сягають століть в минуле. Свято має давнє історичне підґрунтя. Так, 14 жовтня українці відзначають християнське свято Покрови Пресвятої Богородиці, особливе шанування якого починається вже з 12 століття.
Підпишіться на наші канали у Viber чи Telegram і ми нагадаємо вам про всі актуальні свята та події на кожен день.
В часи козаччини в цей день запоріжці вирушали на зимівлю по хуторах, а в куренях залишалися лише січовики. Оскільки в ті часи головним календарем були церковні свята, то християнське свято отримало ще один зміст, ставши козацьким святом. Тому 14 жовтня відзначається і День українського козацтва. Крім того, Богородиця вважається покровителькою українського війська.
На Січі козаки навіть побудували храм в честь Богородиці з головною іконою Покрови.
Оскільки козаки так щиро вшановували Богоматір, в народі закріпилася назва свята “Козацька Покрова”. Леонід Кучма в 1999 офіційно встановив щорічне свято “День українського козацтва”, а за Петра Порошенка до двох знакових свят додалося третє – День Захисника України.
Часті Питання та відповіді про День захисника
Що святкують 1 жовтня?
Відзначається свято День захисників і захисниць України (День захисника України), Покрови Богородиці та вшановують пам’ять про козаків на День українського козацтва.
Кого слід вітати?
Зі святом вітають всіх захисників і захисниць України – і жінок, і чоловіків.
Коли святкують День захисника України?
День захисника України переіменовано у 2021 році на День захисників і захисниць України і з 2023 року має сталу дату і відзначається щорічно 1 жовтня.
Статистичні дані
Згідно соцопитувань День захисників і захисниць України сприймається позитивно більшістю громадян України. Так, в 2018 році було проведено соціологічне дослідження групою «Рейтинг», за підсумками якого відповіді респондентів щодо святкування Дня захисника 14 жовтня розподілилися наступним чином:
Сьогодні ми не потребуємо опитувань. Ми усі визнаємо про важливість цього свята та цінність кожного захисника.
Як відзначати День захисників і захисниць України?
Раніше 14 жовтня по всій країни з розмахом відзначали одразу три свята, що передбачали різноманітні заходи:
- Храми проводили святкові Богослужіння з молебнем.
- Концерти, фото- та художні виставки, патріотичні вечори.
- Паради з підніманням державного прапору та виступом перших осіб держави.
- Тематичні виставки в музеях.
- Виставки книг бібліотеках чи книжкових магазинах.
- Привітання учасників АТО/ООС.
«День захисника України» був офіційним вихідним.
Триває війна. Відзначити цей день найкраще підтримкою Збройних Сил України. Зробіть щедрий донат, допоможіть ветерану війни, відвідайте та надайте підтримку пораненим захисникам, вшануйте сім’ї загиблих захисників.
🎆 Привітання та листівки до Дня захисників і захисниць
👉 Розділ Листівки та привітання ➕ Листівки у Вайбері ➕ Листівки в Телеграмі
🎵 Традиційні пісні до Дня захисників і захисниць України
За період від початку російської агресії українські митці створили багато музичних творів, присвячених захисникам України:
- “Браття Українці” (гурт Шабля)
- “Реквієм” (Kozak System)
- “Тихо прийшов, тихо пішов” (Андрій Антоненко)
- “Біля Тополі” (гурт Еней)
З 2018 року славень ОУН “Зродились ми великої години” є офіційним маршем Збройних сил України. Крім того, в день українського козацтва не зайвим буде заспівати одну з безлічі козацьких пісень, наприклад “Хтось та й вродиться”.
Чому важливий цей день?
Держава без захисників є фікцією – просто територією, якою рано чи пізно опанують прийшлі зайди. Тому в цей день ми віддаємо шану тим, хто не шкодуючи життя захищав Україну в буремні часи козаччини, під час визвольних змагань початку двадцятого століття, в темний період тоталітаризму і продовжують в наші дні – від російської агресії.
Шанувати здобутки наших пращурів, бачити і розуміти досягнення наших сучасників, робити свій внесок у розвиток держави – наш моральний та громадянський обов’язок перед собою, нашими дітьми, майбутніми поколіннями.
Давайте створювати власну позитивну історію, якою ми з Вами будемо пишатися!
Коли будемо відзначати День захисників і захисниць України?
Рік | Дата | День |
---|---|---|
2024 | 1 жовтня | Вівторок |
2025 | 1 жовтня | Середа |
2026 | 1 жовтня | Четвер |
2027 | 1 жовтня | П’ятниця |
2028 | 1 жовтня | Неділя |
Перевірено редакцією DAY TODAY