День українського козацтва

День українського козацтва

День українського козацтва – відзначається 1 жовтня з 2023 року. Свято було перенесене указом Президента України від 28 липня 2023 року, зміна дати пов’язана з переходом Православної церкви України та Української греко-католицької церкви на новоюліанський календар.

У 1999 році Президент України видав указ щодо призначення 14 жовтня Днем українського козацтва. Дата обрана не випадково, оскільки саме в цей день віряни святкували Покрову Божої Матері, яка вважалася небесною берегинею козаків. Тому це свято ще називається Козацька Покрова. Також у цей день січовики обирали нових отаманів.

Три основних свята на 14 жовтня: Покрова Пресвятої Богородиці, День українського козацтва та День захисників і захисниць України.

Наприкінці XV ст. в історичних документах вперше з’явилась інформація про козацтво. На той час козаки охороняли кордони між Литовським князівством та Кримським ханством.

Волелюбні козаки понад усе прагнули встановлення незалежної держави. На одному з островів Дніпра було засновано центр – Запорізьку Січ. Протягом тривалого часу, після ряду гучних битв під проводом гетьмана Хмельницького, козацькі війська викликали великий страх у ворогів. Та наприкінці XVIII століття Запорізька Січ була зруйнована за наказом Катерини II.

На початку 90-х років минулого століття населення почало виявляти зацікавленість своїм минулим, вивчати історію та традиції козацтва, що спричинило виникнення низки козацьких громадських утворень. 

Чому День українського козацтва припадає на Покрову?

Божа Матір вважалася небесною берегинею козаків, а також на покрови козаки вирушали на зимівлю по хуторах, тому цей день став днем українського козацтва. Покрова була для козаків особливою подією ще й тому, що саме цього дня вони обирали нового Січового отамана.  

Коли в Україні відзначається День українського козацтва?

День українського козацтва має сталу дату і відзначається щороку 1 жовтня з 2023 року.

🎁 Що подарувати на День українського козацтва?

День захисника України - подарунокЧашка з козаком “З Днем Захисника України”
Ідеї подарунка на День захисника УкраїниМонета НБУ “День захисника України”
Подарунок“Україна в серці”: картхдер, брелок, значок
День захисника України - подарунковий набірПодарунок чоловіку на День українського козацтва для відпочинку на природі з термосумкою та аксесуарами для мангала та барбекю у подарунковій коробці
День захисника України - термокружкаТермокружка з нержавіючої сталі з гравіюванням “Ми любимо тебе” і символікою України
Ідеї подарунків на День українського козацтва
Позначки:
Copy link