День дудла

День дудла

Що це за день?

Щороку у визначену організатором пʼятницю вересня відзначається День дудла (Doodle Day). Цього дня відомі люди у сфері музики, кіно, спорту, мистецтва беруть в руки олівці, фарби, ручки та роблять цікаві тематичні замальовки. Пізніше ці нариси протягом трьох днів продаються на аукціоні eBay, а зібрані в результаті цього заходу кошти ідуть на дослідження важкої хвороби епілепсії та розробки методів боротьби з нею. Також грошову підтримку отримують люди, хворі на епілепсію. Ці вересневі заходи відбуваються щороку. Перший день дудла відбувся в 2004 році.1

Схожа подія:
😜 Всесвітній день скетчноутингу

Підпишіться на наші канали у Viber чи Telegram і ми нагадаємо вам про всі актуальні свята та події на кожен день.

Як виникла ідея відзначати День дудла?

Саме слово «дудл» (каракулі) виникло ще в 17 столітті та вказувало на простаків чи дурнів. Вчені-етимологи вважають, що англійське слово «dudl» походить від німецького «Dudeldop» – простак, а дієслово «dudl» у 17 столітті мало значення, яке говорило саме за себе – «обдурити». Сьогодні це слово використовуються для політиків, які давали багато обіцянок, проте нічого не зробили для своїх виборців. Від цього і з’явилося дієслово «doodle», тобто «нічого не робити».

Що таке дудл?

Скетчі, дудли, дудлики… Простими словами – замальовки. Слово «дудл» (doodle) з англійської мови перекладається як «замальовки на полях», «каракулі». Малюнки у стилі дудл мають свої характерні ознаки – простота, обводи однакової товщини, смішні мультяшні образи. З іншого боку тут відсутні витончені лінії, які використовуються у скетчах.

Doodle (Дудл) також — це логотип пошукової системи Google, стилізований з нагоди якого-небудь свята або події. Вже більше 4000 дудлів створили художники корпорації за весь час. При натисканні на дудл можна потрапити на відповідну сторінку пошуку із запитом про подію або свято. Над створенням святкових логотипів працює ціла команда талановитих художників (дудлерів) та інженерів. Мета – зробити сторінку пошукової системи яскравішою, порадувати користувачів.

Ще одне значення цього слова – каракулі. Це замальовка зроблена людиною у той час, коли вона зосереджена на іншому. Наприклад, смішні картинки, замальовані під час нудної конференції. Зображення досить прості, вони можуть мати певне значення, чи складатися з абстрактних образів та ліній. Подібне малювання часто асоціюється з картинками малюків, які через нестачу зорово-моторної координації та дитяче розуміння не можуть робити замальовки в межах конкретного лінійного мистецтва. Попри це, подібні витвори можна побачити в роботах дорослих, які роблять зарисовки від нудьги. Це малюнки зроблені учнями на полях, які нудьгують на уроці, або замальовки під час довгих зустрічей та телефонних розмов.

В популярних дудлах можна зустріти карикатури колег, товаришів, вчителів, героїв фільмів, виконані у комічний анімаційний спосіб. Також можна «дудлити» пейзажі, геометричні фігури та цікаві сценки. 

Як дудлінг впливає на загальний розвиток людини?

У журналі «Прикладна когнітивна психологія» була опублікована наукова стаття, в якій говориться про користь замальовок для розвитку пам’яті. Коли людина зосереджена на малюванні, це допомагає їй більше зосередитися на конкретному предметі, а її увага не розсіюється на сторонні теми та мрії. Дослідження провів професор Школи психології Плімутського університету Джекі Андрейд. Результати стали приголомшливими: група людей, що малювали, запам’ятовували на 30% більше інформації, ніж та група, що не малювала.

Зарисовки покращують розуміння. Так, візуалізація інформації дозволяє краще зрозуміти досліджуваний матеріал. Під час малювання залучаються частини мозку, які покращують обробку інформації. Саме тому, малювання є ефективним інструментом для глибшого розуміння та запам’ятовування.

Окрім цього, дудлінг допомагає знімати розумову напругу та стрес. Тому недарма малювання є частиною арт-терапії, яка дозволяє неспокійній людині зупинитися, зосередитися на конкретному предметі та заспокоїтися.

Відомі дудлери.

Рабіндранат Тагор – ще одна відома постать, що захоплювалась дудлінгом. Відомий бенгальський та індійський письменник, поет, драматург, композитор, лауреат Нобелівської премії робив цікаві кумедні замальовки у своїх рукописах.

Проте «каракулями» захоплювалися не тільки поети та письменники, хист до малювання виявив і відомий математик Станіслав Улам, який робив замальовки, нудьгуючи на довготривалих математичних конференціях. І не дарма, адже саме так з’явилася спіраль Улама для зображення простих чисел.

Як відзначати День дудла?

Попри цікаву історію дудлінга, мета свята – не просто зробити красиву зарисовку. Потрібно, щоб малюнок купили, а зароблені гроші були витрачені на добродійність. Щоб з користю провести цей день, рекомендуємо зробити наступні кроки:

  1. Зробити замальовку – портрет, пейзаж, зображення улюбленого кіношного чи мультиплікаційного героя тощо.
  2. Розмістити її на продаж. Наприклад, відомі особистості розміщують свої витвори на торговому майданчику eBay.
  3. У випадку успішного продажу зробити пожертвування на лікування хворих.

Таким чином ви не тільки цікаво проведете час, оціните свої навички малювання, але й допоможете тим, хто потребує допомоги.

  1. https://www.epilepsy.org.uk/involved/fundraising/national-doodle-day []
Позначки:
Copy link