Міжнародний день дружби

Міжнародний день дружби

Що це за день?

Важливе місце в системі загальнолюдських моральних цінностей займають особисті відносини між людьми, однією з форм яких є дружба. Щирі дружні стосунки завжди засновані  на особистій приязні, симпатії та взаємній повазі, а також на спільних поглядах щодо важливих питань. Неможливо уявити життя без друзів — без підтримки у важку хвилину, розділеної радості, розуміння  та  приємного спілкування.  Але дружба важлива не тільки для окремих людей — в глобальному вимірі вона може об’єднувати цілі спільноти та нації і цим самим сприяти порозумінню між ними. Визнаючи це, Генеральна асамблея ООН встановила свято — Міжнародний день дружби, який відзначається щороку 30 липня. 

Схожі події:
👥 День «Обніми друга»
👥 День подруг
👥 День подруги
👥 День Співдружності націй

Підпишіться на наші канали у Viber чи Telegram і ми нагадаємо вам про всі актуальні свята та події на кожен день.

Як виникла ідея відзначати Міжнародний день дружби?

Філософи почали описувати й аналізувати дружбу ще з античних часів. Арістотель виділяв три її типи — дружбу заради вигоди, дружбу для взаємного задоволення та дружбу, засновану на спільних цінностях. Остання вважалася найрідкіснішою й найціннішою. В рамках цієї структури, на думку Арістотеля, існувало ще кілька підвидів дружніх стосунків — гостинність, дружба між близькими людьми, між соратниками та політичними союзниками. 

Гостинності, яка передбачала повагу та шану між господарем і гостем, в Древній Греції надавалося виключне значення, а покровителем цієї чесноти був сам Зевс. Досить показовим є факт, що в часи Арістотеля існувало поняття дружби між членами родини — приміром, між батьками та дітьми. Це дає привід замислитися про родинні стосунки в давні часи та порівняти їх з теперішніми. Що стосується дружби між політиками, то її сенс полягав у взаємній користі, зокрема, в здобутті народної підтримки. 

Що таке дружба?

Уявлення про дружбу в різних філософів дещо різнилися — наприклад, Сократ вважав, що друзів мають об’єднувати виключно пошуки істини й мудрості, а Платон стверджував, що люди з різних соціальних прошарків ніколи не зможуть бути друзями. При цьому у всіх давніх мислителів ідея дружби була прямо пов’язана зі світом чоловіків — вони вважали, що тільки представники сильної статі володіють шляхетними рисами характеру, а отже, можуть створювати дружні зв’язки.

Римський філософ Ціцерон у своєму трактаті «Лелій, або про дружбу» вважає дружбу в людських взаєминах надзвичайно важливою, а головними її умовами називає чесність та доблесть. У справжніх друзів мають співпадати погляди, думки, риси характеру та політичні вподобання. 

Порівнюючи нових і старих друзів, Ціцерон віддає перевагу старим, порівнюючи їх з витриманим, а тому цінним вином. Разом з тим, філософ ставить обов’язки громадянина вище особистої приязні і стверджує, що неприпустимо вчиняти безчесні дії навіть заради збереження дружби.

Взагалі в римській системі цінностей дружба набула політико-правового значення, адже з’явився такий вид цих відносин, як дружба на період виборів. Про моральні якості чи безкорисливість в такому разі не йшлося — домінував лише взаємний політичний інтерес.

В сприйнятті дружби за часів Середньовіччя важливу роль почала відігравати релігія. З одного боку, ставлення до ближнього передбачало дружбу та любов, але водночас дуже близькі дружні стосунки вважалися небезпечними, бо сильна прив’язаність до людини не повинна була перевершувати любов до Христа.

«У друзів все спільне»

В епоху Відродження дружбу перестали вважати чимось гріховним, а трактати античних філософів, як і антична культура, стали предметом вивчення й захоплення. Це був час, коли приятелям  писали теплі листи, виражаючи в них щирі емоції з приводу дружніх почуттів. Особливо помітною гуманістична ідея дружби була в творах Петрарки, а вчений Еразм Роттердамський прославився фразою  «Amicorum communia omnia» — «У друзів все спільне», яка перекликалася з ідеями Ціцерона.

Часи Просвітництва принесли нові зміни в уявлення про дружбу. В релігійному плані вважалося, що безкорислива любов до ближнього є виявом любові до Бога. Багато мислителів, як і раніше, вважали дружбу щирим почуттям, проте з’явилися й відкриті скептики. Наприклад, письменник Франсуа де Ларошфуко писав, що дружба — не що інше, як торгівля, в якій завжди переважають особисті інтереси та вигоди.

Індустріалізація та урбанізація, як нові й часто небезпечні умови життя, змусили людей заново оцінити значення друзів, на яких можна покластися.  Водночас в літературі XIX століття тема дружби була дуже популярною: як щодо її цінності, так і кордонів цього почуття. 

XX століття зруйнувало один з таких кордонів — соціальну приналежність, а дружба між багатими та бідними, аристократами й простолюдинами стала звичайним явищем. Приязнь між людьми різних націй набула ще однієї форми — на основі політичних ідеологій, накриклад, антирасизму.

Віртуальна дружба

Так звана віртуальна дружба, якої раніше ніколи не існувало, стала ознакою XXI століття — завдяки мобільному зв’язку та соціальним мережам можна навіть без особистих зустрічей спілкуватися й розвивати дружні стосунки. Звісно, такий вид дружби є досить суперечливим, і поки що не зовсім зрозуміло, зблизили технології людей в плані дружби чи навпаки — віддалили. 

В сучасному світі на найвищому міжнародному рівні дружбу визнано дієвим інструментом для стійкого розвитку. У 2011 році, висловивши переконання, що дружба між окремими людьми, культурами, народами й країнами може надихати мирні зусилля та сприяти взаєморозумінню в світі, Генасамблея ООН проголосила 30 липня Міжнародним днем дружби.

Міжнародний день дружби в історії

 • 44 до н.е.
  Римський філософ Марк Туллій Ціцерон написав трактат «Лелій, або про дружбу».
 • 1844
  Вперше опубліковано роман Олександра Дюма «Три мушкетери», головні герої якого являють собою приклад щирої та безкорисливої дружби.
 • 1936
  Вийшла книга Дейла Карнегі «Як здобувати друзів і впливати на людей». Ця збірка життєвих історій і практичних порад стала світовим бестселером.
 • 1958
  В Парагваї засновано міжнародну громадську організацію «Всесвітній хрестовий похід дружби», яка запровадила День дружби в своїй країні. Вважається, що саме ця організація подала ідею в ООН щодо Дня дружби як міжнародного свята.
 • 1994
  На каналі NBC дебютував телевізійний ситком «Друзі». Серіал про життя та дружні взаємини шістьох молодих людей – мешканців Нью-Йорка знімався 10 сезонів та здобув до цього невідомим акторам світову популярність.
 • 2011
  Генасамблеєю ООН 29 липня проголошено Міжнародним днем дружби.

Часті Питання та відповіді про Міжнародний день дружби

Які випадки дружби мають найдавнішу історію?

Такими можна вважати біблійські приклади — дружбу між Давидом та Іонафаном; між Руф та Ноемінь; а також дружбу Ісуса Христа з Лазарем та його сестрами — Марфою й Марією. 

Чи змінилася кількість друзів у сучасних людей в порівнянні з минулими часами?

Дослідження, проведене American Sociological Review, показало, що число близьких друзів у людей скоротилося за  останні 20 років на третину. Натомість, кількість людей, які зовсім не мають друзів, подвоїлася. Більшість дорослих людей мають одного або двох близьких друзів.

Скільки друзів за життя може мати середньостатистична людина?

Статистика свідчить, що в середньому в житті ми розпочинаємо дружні стосунки з 396-ма людьми. Проте лише в одному з 12 випадків ці стосунки мають продовження на досить тривалий період. 

Чи властива дружба тваринам?

Так, наукові дослідження підтверджують, що людиноподібні мавпи, а також кити, дельфіни, слони, коні, гієни та інші істоти часто мають вірних друзів-тварин, при цьому вони можуть належати до різних біологічних видів.

Як впливає дружба на здоров’я?

Наявність друзів у людини має позитивний вплив на її самопочуття — знижується ризик депресії та рівень стресу, підвищується імунітет. Дружні зв’язки навіть збільшують на 50% шанси вилікуватися в разі  тяжкого захворювання. Натомість відсутність дружніх стосунків має негативний вплив на здоров’я, порівняний з курінням чи ожирінням. 

Як відзначати Міжнародний день дружби?

Це свято призначене для того, щоб проводити його разом з приємними й близькими людьми. Тому варто запросити на зустріч найближчих друзів — на пікнік, в кав’ярню чи просто додому. А оскільки цей день — святковий, доречно підготувати приятелям невеликі символічні подарунки, які будуть нагадувати про цю зустріч та дружбу загалом.

Можна поділитися інформацією про Міжнародний день дружби в соціальних мережах, а також викласти фото з цікавими подіями та сюжетами, пов’язаними з дружнім спілкуванням. Це може бути одним із способів виразити вдячність своїм друзям та показати, наскільки дружба з ними є цінною.  Дещо забутий, але такий романтичний і зворушливий спосіб висловити свою симпатію — відправити найкращим друзям паперові вітальні листівки, особливо, якщо зараз вони знаходиться далеко. 

Міжнародний день дружби — чудовий привід започаткувати нову традицію у власній дружній компанії. Наприклад, кожного року 30 липня збиратися в певний час у певному місці, або щоразу організовувати спільну мандрівку.

Якщо ж відчувається нестача дружнього спілкування, слід присвятити цей день пошуку нових друзів. Як правило, найлегше знайти їх, займаючись якоюсь корисною справою разом з іншими людьми, наприклад, різними видами волонтерства. 

Чому ми любимо цей день? 

Цей день змушує нас задуматися про таке звичне й буденне поняття, як дружба. Згадуючи всіх друзів, які були в нашому житті, ми не можемо відкинути той факт, що кожні з цих стосунків у чомусь нас змінювали та чогось навчали. Іноді дружба стає справжнім життєвим уроком, який засвоюється назавжди. 

Попри те, що Міжнародний день дружби засновано такою серйозною організацією, як ООН, це позитивне й неформальне свято, яке спонукає до приємного та веселого дозвілля. Не секрет, що в сучасному світі люди мають дедалі менше часу на реальне спілкування, тож ця подія є однією з тих, які сприяють збереженню й розвитку дружніх стосунків.

Цього дня в нас часто виникає бажання знайти старих друзів — шкільних чи з університету, зв’язок з якими через різні причини давно втрачено. Якщо ж вдасться не просто знайти людину, а й  відновити щиру дружбу, це може стати справжнім подарунком. 

Ще в Міжнародний день дружби доречно проаналізувати такі стосунки, які можна назвати дружніми лише формально. На жаль, не завжди дружба може тривати все життя, й ніхто не застрахований від нечесності та неповаги з боку деяких приятелів. Якщо дружба з певною людиною останнім часом не приносить радості та задоволення, її краще припинити. 

Листівки на Міжнародний день дружби

👉 Розділ Листівки та привітанняЛистівки у ВайберіЛистівки в Телеграмі

Коли будемо відзначати Міжнародний день дружби?

РікДатаДень тижня
202130 липняП’ятниця
202230 липняСубота
202330 липняНеділя
202430 липняВівторок
202530 липняСереда
Copy link