День Співдружності націй

День Співдружності націй

Кожного року другого понеділка березня 56 країн відзначають День Співдружності націй (Commonwealth Day).

День Співдружності є святом Співдружності націй, політичного об’єднання 56 держав-членів, більшість з яких є колишніми територіями Британської імперії. Цей день відзначається низкою заходів, промов та культурних подій у країнах-членах, що підкреслюють спільні цінності та принципи, а також прагнення до спільного майбутнього, заснованого на сталості та мирі.

У 2025 році День Співдружності націй відзначається 10 березня
🗺 Міжнародний день Організації Об’єднаних Націй
🗺 Міжнародний день демократії
🗺 Міжнародний день Організації Об’єднаних Націй по співпраці Південь-Південь

Підпишіться на наші канали у Viber чи Telegram і ми нагадаємо вам про всі актуальні свята та події на кожен день.

Історія та еволюція

Спочатку відоме як День імперії, святкування було започатковане наприкінці 19-го століття з метою прищепити почуття колективної ідентичності та імперської відповідальності молодим громадянам Британської імперії. Вперше його відзначили в канадських школах у 1898 році і швидко поширили по всій імперії. Після занепаду британської імперської влади і перетворення імперії на добровільне об’єднання незалежних країн, День імперії був перейменований на День Співдружності в 1958 році. У 1977 році його святкування було перенесено на другий понеділок березня, дату без історичних конотацій, що дозволило уніфікувати святкування в різних країнах-членах Співдружності.

Співдружність націй – це міжнародна міжурядова організація, що являє собою асоціацію суверенних держав, які в минулому належали до Британської імперії. Вестмінстерський статут, тобто нормативно-правовий документ Співдружності, було видано 11 грудня 1931 року.

Значення та відзначення Дня Співдружності

День Співдружності дає можливість замислитися над спільними цінностями Співдружності, включаючи демократію, права людини, рівність і повагу. Це день, коли відзначається багате розмаїття Співдружності та її потенціал для співпраці, а також підтверджується її прихильність до побудови мирної та процвітаючої глобальної спільноти.

Щороку цей день відзначається темою, яка висвітлює певну сферу, що викликає занепокоєння або інтерес у Співдружності. Теми варіюються від екологічної стійкості до залучення молоді, що відображає широкий фокус організації на глобальних питаннях. Глава Співдружності, в даний час король Чарльз III, виступає з посланням, як і Генеральний секретар Співдружності, підкреслюючи важливість цього дня і тему року.

День Співдружності відзначається різноманітними заходами, включаючи церемонії підняття прапорів, культурні вистави та освітні заходи. Школи по всій Співдружності беруть участь у них, дізнаючись про різноманітні культури та країни, що входять до об’єднання, виховуючи у молоді почуття глобального громадянства.

Одне з найбільших святкувань відбувається у Вестмінстерському абатстві в Лондоні, на якому присутні Король, Генеральний секретар Співдружності, вищі урядовці та інші високопосадовці. Ця служба включає музичні виступи, свідчення та читання, які відображають різноманітність Співдружності та її спільні цінності.

Хартія Співдружності

Святкування Дня Співдружності також тісно пов’язане з Хартією Співдружності, підписаною того ж дня. Хартія окреслює основні цінності та принципи об’єднання, слугуючи керівним документом для його держав-членів. Таким чином, цей день надає можливість підтвердити відданість цим ідеалам, сприяючи миру, демократії та сталому розвитку в усьому Співдружності.

У 2012 році організація прийняла Хартію Співдружності, котра описує 16 головних цінностей й зобов’язань держав-учасниць. Співдружність робить акцент на справедливій діяльності, правах людини, демократії, соціальній рівності, свободи тощо.

Населення країн, що входять до організації становить майже 2,5 мільярди.

Щорічно до Дня Співдружності націй держави-члени проводять конференції задля підтримання зв’язку між собою та улагодження можливих конфліктів. 

День Співдружності втілює дух єдності в різноманітності, який характеризує Співдружність Націй. Це день святкування спільної історії та майбутнього держав-членів, роздумів про спільні виклики та можливості, а також підтвердження цінностей, які об’єднують цю унікальну міжнародну організацію. Відзначаючи цей день, Співдружність демонструє свою постійну актуальність і потенціал як сили добра у світі.

Коли будемо відзначати День Співдружності націй?

РікДатаДень
202411 березняПонеділок
202510 березняПонеділок
20269 березняПонеділок
20278 березняПонеділок
202813 березняПонеділок
Позначки:
Copy link