Китайський новий рік

Китайський новий рік

Що це за свято?

У той час, коли більшість країн світ зустрічає новий рік в ніч з 31 грудня на 1 січня, мешканці країн Східної Азії все ще готуються до головного свята року. Китайський новий рік (Чунь Цзе), який ми часто називаємо новим роком за китайським календарем, не має фіксованої дати. Його вираховують за спеціальним календарем, що вказує на різні фази місяця. У 2024 році святкування починається 10 лютого, символом нового року стане зелений деревʼяний дракон.

У 2024 році Китайський новий рік відзначається з 10 лютого
Схожі події:
🐉 Коптський Новий рік
🐉 Єврейський Новий рік «Рош ха-Шана»
🐉 Ацтекський Новий рік
🐉 Мусульманський Новий рік

Підпишіться на наші канали у Viber чи Telegram і ми нагадаємо вам про всі актуальні свята та події на кожен день.

Як виникла ідея святкування Китайського нового року?

Новий рік за місячним календарем в Китаї ще називають «нянь», що в перекладі з китайської означає «рік». Свято має близько 4 000 років та підкріплене стародавніми легендами. Вважається, що у давнину в Китаї мешкало чудовисько під назвою Нянь (новорічний звір). Протягом року воно знаходилося на морських глибинах, а напередодні нового року прямував до людських поселень, пожирав худобу, запаси їжі, вбивав мешканців сіл та міст. Люди у страхові залишали свої домівки та ховалися в горах.

Одного разу до поселення прийшов невідомий дідусь, який пообіцяв його мешканцям знищити невгамовне чудовисько. Він пофарбував двері будинку у червоний колір, а всередині запалив вогонь. Так виявилось, що звір боїться вогню та усього, що має червоний колір. Також страхітливе чудовисько не переносить гучного шуму. З того часу напередодні китайського нового року у Східній Азії існує традиція – наклеювати на вхідних дверях червоні таблички з написами, запалювати свічки та святкувати якомога гучніше, не вкладаючись спати аж до ранку.

Святкування Нового року в Китаї пов’язане не тільки з боротьбою зі злими силами. Свято часто символізує закінчення зими та настання весни, тому його ще називають Чуньцзе, що в перекладі звучить як «Свято весни». І це не дивно. Святкування нового року триває 2 тижні та закінчується в середині або кінці останнього місяця зими. В цей час земля та все на ній оживає, сповнюється нової енергії. В народі існує повір’я: чим раніше відбудеться Свято весни, тим теплішим та врожайним буде наступний рік.

Як святкувати Китайський новий рік?

Зважаючи на глибоку історію та тривалий термін святкування свято нового року за місячним календарем має багато традицій, які ретельно дотримуються мешканцями Піднебесної та інших азійських країн. Важливе значення має не тільки саме свято, але й підготовка до нього.

Особливості підготовки

Готуватися до святкування китайського нового року необхідно починати задовго до початку свята. На 23-й день останнього місяця починається загальне очищення: люди ретельно прибирають у своїх домівках та намагаються звільнитися від поганих думок та спогадів, які назбиралися за останній рік.

Святкування китайського нового року тісно переплітається з релігією. Є думка, що перед новим роком сімейне божество Цзяован звітує перед небесним Імператором про стан сім’ї. Тому релігійні люди намагаються задобрити це божество, щоб воно передавало до неба тільки хороші відомості. Для цього перед статуеткою Цзяована викладають різноманітні ласощі.

В день перед святковим вечором китайці відвідують могили близьких та родичів, щоб вшанувати їхню пам’ять.

Прикраса будинку – це цілий ритуал, який передує зустрічі нового року. На вікнах розвішують яскраві гірлянди, прикрашають їх візерунками, фігурками. Вранці у день свята китайці відвідують богослужіння, де просять щастя для себе та своїх рідних на цілий рік.

Новорічний стіл

У вечір святкування люди сідають за стіл до новорічної вечері. Зазвичай ця подія відбувається у вузькому сімейному колі. Святковий стіл «ломиться» від різноманітних страв. Головними з них є пельмені цзяоцзи, різноманітні солодощі та рибні страви.

Особливості святкування

Традиційно свято Нового Року відмічається 15 днів, де кожному дню відводиться певна роль у святкуванні. Так, в перший день люди збираються за святковою вечерею. На вулицях влаштовуються гучні гуляння з феєрверками та різноманітними розвагами. Цікавою є традиція палити бамбукові палички, яка символізує удачу та щастя на цілий рік.

Другий день – день молитов. Люди відвідують монастирі, моляться за своїх родичів та за процвітання родини. Найщасливіші у цей день діти – вони отримають в дарунок червоні конверти з кишеньковими грошима.

На третій та четвертий дні заведено ходити в гості, відвідувати близьких. В ці дні потихеньку починає повертатися до життя бізнес, зокрема великі компанії розпочинають свою роботу.

Два наступні дні свято потрохи затихає, всі виходять на роботу. Однак вранці необхідно поласувати національними пельменями, а вечірні вулиці продовжують наповнюватися яскравими салютами.

Сьомий день – день молитов та рибного салату під назвою юшенг. Люди вважають, що таким чином вони приваблюють достаток та добробут в майбутньому році.

До 10 дня святкування влаштовуються святкові вечори для сім’ї. На стіл подають юаньсяо – випічку у вигляді колобка. Наступний день вважається днем зятя, коли тесть влаштовує гучне свято для свого зятя.

12, 13 та 14 дні відбувається очищення організму від надмірно спожитої їжі. А останній день Новорічних гулянь називають святом ліхтарів. В цей день на вулицях можна побачити безліч червоних ліхтарів.

На 15 день заведено носити мандаринові намиста та споживати в їжу солодкі рисові кульки, які є символом щасливого майбутнього. Цей день особливо багатий на розваги, влаштовуються величезні концерти, пускаються численні феєрверки.

Читайте нашу статтю: Цікаві факти про Китай

Святкування Китайського нового року в інших країнах 

Місячний новий рік святкується не тільки в Китаї. Його вшановують в Сінгапурі, Малайзії, на Філіппінах, в Індонезії тощо. Новорічний китайський фестиваль має величезний вплив на святкування в подібних культурах: корейській, японській, тибетській.

Зважаючи на велику міграцію китайців, Новий рік за китайським календарем святкується у віддалених країнах. Наприклад, в Україні це свято відзначають з 2012 року. Зокрема, у Львові та інших містах України відбувається фестиваль міжнародного значення, присвячений Китайському Новому року в Україні.

Китайський новий рік. Легенди та традиції святкування

Коли будемо святкувати Китайський новий рік?

РікДатаДень тижня
202112 лютогоП’ятниця
20221 лютогоВівторок
202322 січняНеділя
202410 лютогоСубота
202529 січняСереда
Copy link