Міжнародний день миротворців ООН

Міжнародний день миротворців ООН

Що це за день?

Щорічно 29 травня весь світ відзначає Міжнародний день миротворців Організації Об’єднаних Націй, яких також називають «блакитними касками». Вони не наступають, не проводять атак та захоплень територій. На відміну від міжнародних військових формувань, таких як НАТО, миротворці ООН не воюють у звичному розумінні цього слова. Вони воїни, які несуть з собою мир, вони мають зброю, яку не застосовують, вони протистоять злочинам, спрямованим проти людини, їхня мета – рятувати життя та відбудовувати те, що було зруйноване.

Схожі події:
🇺🇳 День заснування дитячого фонду ООН “ЮНІСЕФ”
🇺🇳 День державної служби ООН

Підпишіться на наші канали у Viber чи Telegram і ми нагадаємо вам про всі актуальні свята та події на кожен день.

Міжнародний день миротворців – ще одна нагода віддати належне хоробрим та самовідданим воїнам, які часто жертвують своїм життям, щоб врятувати інших. Вони допомагають людям залишити місця бойових дій, беруть участь у мирних врегулюваннях конфліктів, розв’язують кризові ситуації, сприяють відбудові економіки після військових дій, займаються формуванням державних структур. Міжнародний день миротворців ООН дозволяє зрозуміти надзвичайну важливість миротворчих місій для кожного мешканця нашої планети.

Як виникла ідея відзначати Міжнародний день миротворців ООН?

Міжнародний день миротворців ООН було оголошено Генеральною Асамблеєю Організації Об’єднаних Націй у 2002 році. Проте все почалося набагато раніше. Понад 50 років до цієї події, а саме 29 травня 1948 року була заснована перша миротворча місія з ініціативи Ради Безпеки ООН. Тоді перед новоствореною місією стояло одне завдання – полегшити страждання населення у точках військових дій, а також брати активну участь у примиренні ворогів. 

Учасники тодішнього з’їзду навіть не могли уявити собі, наскільки важливою виявиться роль миротворців ООН у стриманні воєнних дій, та наскільки розширяться їхні завдання та діяльність.

Миротворці ООН у світі

Перед першою місією стояло непросте та надзвичайно важливе завдання – спостерігати за тим, як виконується Угода про перемир’я між арабськими країнами та Ізраїлем. З того часу, відбулося близько 70 миротворчих операцій, які були спрямовані на підтриманні миру. Більшість миротворчих місій розгорталися після 1990-го року. Відтоді і до сьогодні в миротворчих операціях Організації Об’єднаних Націй взяло участь понад 400 000 військових та поліціянтів ООН. До місій залучалися військові та цивільні співробітники з 130 країн світу.

Понад 3000 «блакитних касок» загинуло під час ведення своєї миротворчої служби під прапором Організації Об’єднаних Націй.

За останні роки, коли самі конфлікти зазнали великих змін, змінилася й миротворча діяльність, спрямована на їх врегулювання. Тепер місії почали брати участь в подіях, пов’язаних з громадянськими війнами та конфліктами, що відбуваються на внутрішньодержавному рівні. Крім воєнної допомоги, миротворча місія надавала підтримку у розв’язанні складних завдань. Вона займалася створенням управлінських інститутів, контролювала виконання зобов’язань, пов’язаних з дотриманням прав людини, брала участь у процесі роззброєння тощо. До завдань місії крім військових все частіше стали залучатися фахівці з різних галузей людської діяльності: від економістів до гуманітарних працівників.

Міжнародний день миротворців ООН в Україні

Після того, як Україна отримала статус незалежної держави, виникла необхідність ведення самостійної зовнішньої політики. Для того, щоб цей процес відбувався успішно, необхідна була активна співпраця з іншими державами і міжнародними формуваннями. Тому з 1992 року почалося активне доручення до «блакитних касок» українських військовослужбовців.

З 2003 року Міжнародний день миротворців ООН почали відзначати в Україні. 30 квітня Президент України підписав відповідний Указ. Українські миротворці беруть участь у миротворчих акціях ООН з 1992 року. Вперше українські військові приєдналися до миротворчої місії ООН в колишній Югославії. Якраз у 1992 році тут відбувався гострий збройний конфлікт. 

З того часу аж по нині в них взяло участь близько 50 000 українських військових та 50 з них загинули. Варто сказати, що крім Міжнародного дня миротворців ООН у нашій державі відзначається ще одне свято, присвячене цій професії, а саме День українського миротворця. Він припадає на 15 липня.

Міжнародний день миротворців ООН в історії

  • 1948 29 травня
    Засновано першу миротворчу місію з ініціативи Ради Безпеки ООН.
  • 1992
    Українські миротворці починають брати участь у миротворчих акціях ООН – приєднуються до миротворців в колишній Югославії.
  • 2002
    Генеральною Асамблеєю Організації Об’єднаних Націй було оголошено Міжнародний день миротворців ООН.
  • 2003
    Міжнародний день миротворців ООН почали відзначати в Україні.

Як відзначати Міжнародний день миротворців ООН?

Щороку 29 травня у всіх установах Організації Об’єднаних Націй проводиться церемонія вшанування миротворців, які полягли задля мирного та безпечного життя інших людей. До меморіалу людей, що загинули під час виконання своїх професійних обов’язків, підносять квіти та покладають вінки.  

Також в цей день «блакитні каски», що загинули внаслідок проведення своєї професійної діяльності отримують посмертну нагороду – медаль Дага Хаммаршельда. Даг Хаммаршельд – другий Генеральний секретар ООН, який також був миротворцем і загинув під час миротворчої місії в Конго.

Чому важлива ця подія? 

Сьогодні миротворчі акції Організації Об’єднаних Націй мають надзвичайно складний характер. Діяльність місій ООН вже не обмежується тільки спостеріганнями за тим, чи дотримують ворожі сторони складених мирних угод. Вони беруть на себе зобов’язання по відбудуванню територій, що були зруйновані через воєнні дії, формують державні інститути країн, що вийшли з довготривалого конфлікту. «Блакитні каски» беруть активну участь в організації виборів, реформуванні системи безпеки і судів, захищають права людини, підтримують біженців, що повернулися до своїх домівок після припинення військових дій тощо.

Міжнародний день миротворців ООН привертає увагу до надзвичайної важливості миротворчих місій, діяльність яких пов’язана з ризиком.

Коли будемо відзначати Міжнародний день миротворців ООН?

РікДатаДень
202429 травняСереда
202529 травняЧетвер
202629 травняП’ятниця
202729 травняСубота
202829 травняПонеділок
Copy link