День взяття Бастилії
Що це за день?
14 липня всі французи відзначають одне з головних державних свят – День взяття Бастилії. Ця дата є символом перемоги над старим режимом, вона ознаменувала собою єднання всієї французької нації і початок революції. Багато хто вважає цю дату Днем незалежності Франції.
Цікава подія:
🇫🇷 Міжнародний день французької мови
Підпишіться на наші канали у Viber чи Telegram і ми нагадаємо вам про всі актуальні свята та події на кожен день.
Як виникла ідея відзначати День взяття Бастилії?
14 липня 1789 року мешканці Парижу згуртувалися та пішли штурмом на Бастилію, яка для багатьох була символом тиранічного правління Бурбонів. Саме ця подія спонукала до початку Великої французької революції, цілковитої перемоги над монархічним устроєм суспільства та проголошення Французької республіки.
Що являє собою Бастилія?
Бастилія – це в’язниця у вигляді неприступної фортеці, розташована в західній частині Парижа. Цю фортифікаційну споруду звели ще у 14 столітті з метою захисту від зовнішніх нападів, здебільшого з боку британців. У 17 столітті Бастилію переобладнали на в’язницю, куди відправляли засуджених за політичні злочини.
За високими стінами Бастилії побувало чимало видатних французьких діячів: політиків, письменників, філософів тощо. Для мешканців Франції Бастилія набула забарвлення королівського деспотизму та вседозволеності. У 18 столітті країні загрожувало банкрутство, у зв’язку з чим у 1789 році пройшли збори депутатів від найнижчих верств населення, на яких було проголошено Національні збори та були зроблені перші кроки до створення конституції.
Передумови взяття Бастилії
У 1774 році на престол зійшов молодий король Людовик XVI. З цією подією населення Франції пов’язувало великі очікування та сподівання на краще. Невдале правління його діда призвело країну до бідності, від чого страждали всі верстви населення. Проте сподіванням народу не судилося збутися. Людовик був нерішучим та не знав як управляти країною. Урядовці та радники, які оточили молодого короля, не змогли приборкати кризу, що була критичною для виснаженої тривалими війнами країни.
Генеральні штати, скликані королем у 1789 році, вважали, що ситуацію в країні можна покращити тільки шляхом обмеження королівської влади. 20 червня 1789 року проти короля відкрито повстали представники селянства, міщанства, ремісництва та купецтва. За кілька днів до них приєдналося духовенство та деякі дворяни. Це призвело до капітуляції Людовика XVI. 9 липня відбулися Генеральні збори, які проголосили себе Установчими зборами держави задля створення конституції та трансформації країни з монархії на республіку.
Проте король та його оточення не поспішали так легко здаватися. Вони робили все для того, щоб якомога швидше розігнати збори. І одним з рішень було використання регулярної армії, що складалася з 20 000 найманців з Німеччини та Швейцарії. Окрім цього король звільнив з посади прем’єр-міністра улюбленця народу Жака Неккера, а на його місце поставив Луї Бретейля, прихильника крайніх поглядів, готового силою розігнати народ.
Наступ
12 липня у народі стало відомо про відставку Жака Неккера, люди величезними натовпами збиралися на вулиці. Поряд з палацом Пале-Рояль відбувся масовий мітинг, на якому почали лунати заклики взяти в руки зброю та боротися до кінця. Таким чином мешканці та муніципалітет Парижу почали створювати міську жандармерію.
Незадовго до штурму маркіз Бернар-Жордан де Лоне, який у той час обіймав посаду коменданта Бастилії, попросив, щоб уряд надіслав йому підкріплення. Проте кілька гвардійців та мішок пороху не змогли поправити ситуацію. За наказом Лоне були підняті мости фортеці, а на її стінах було розміщено гармати.
Вранці 14 липня повсталі мешканці столиці почали займати державні будівлі, захоплювати рушниці тощо. Для того, щоб поповнити свої запаси зброї, натовп вирушив до арсеналу Бастилії. Довго тривали переговори між представниками Постійного комітету та маркізом Лоне щодо здачі Бастилії. Проте комендант хоча і відмовився відкривати вогонь у натовп, проте здавати фортецю навідріз відмовлявся.
Проте терпець натовпу увірвався, окремі повстанці почали вилазити на стіну, вони розбили ланцюги, що тримали міст. Та опускаючись міст впав на одного повстанця та прибив його на смерть. Це була перша пролита кров під час взяття Бастилії. Натовпи людей потрапили до двору фортифікації, де потрапили під обстріл з гармат. Почалася перестрілка, в результаті якої 98 людей загинуло та 73 отримали важкі поранення. Але штурм продовжувався, збуджений натовп вже було неможливо втримати. І о 17:00 повстанці увірвались до Бастилії, де звільнили декількох в’язнів.
Гарнізон фортеці було заарештовано та по дорозі до ратуші декількох офіцерів буквально розірвали, а маркізу де Лоне відрубали голову та пронесли її на палі вулицями міста.
Наслідки
Штурм Бастилії – найважливіша подія триденного повстання в Парижі, який докорінно вплинув на розвиток історії Франції. Наступного дня, 15 липня Людовик XVI прибув на Установчі збори, тим самим він визнав їх легітимність, а також призначив мером Парижа голову Установчих зборів.
У серпні цього ж року були скасовані всі виняткові права, якими ще недавно користувалися представники дворянства та духовенства. Також було прийнято документ під назвою «Декларація прав людини». В Декларації йшлося про ліквідацію старого, монархічного устрою країни. Згодом вся церковна власність перейшла до власності держави. Також було послаблене кріпацтво.
Та попри прийняття Конституції Людовік XVI і надалі належав королівський титул.
День взяття Бастилії вперше відзначили у 1880 року.
День взяття Бастилії в історії
-
1789 20 червняПроти короля Людовика XVI відкрито повстали представники селянства, міщанства, ремісництва та купецтва. За кілька днів до них приєдналося духовенство та деякі дворяни.
-
1789 9 липняВідбулися Генеральні збори, які проголосили себе Установчими зборами держави задля створення конституції та трансформації країни з монархії на республіку.
-
1789 12 липняУ народі стало відомо про відставку прем’єр-міністра улюбленця народу Жака Неккера (на його місце король призначив Луї Бретейля, прихильника крайніх поглядів, готового силою розігнати народ), люди почали величезними натовпами збиралися на вулиці.
-
1789 14 липняВранці 14 липня повсталі мешканці столиці почали займати державні будівлі, захоплювати рушниці тощо. Для того, щоб поповнити свої запаси зброї натовп вирушив до арсеналу Бастилії.
О 17:00 повстанці увірвались до Бастилії, де звільнили декількох в’язнів. -
1789 15 липняЛюдовик XVI прибув на Установчі збори, тим самим він визнав їх легітимність, а також призначив мером Парижа голову Установчих зборів.
-
1880День взяття Бастилії вперше відзначили у 1880 року.
Як відзначати День взяття Бастилії?
14 липня у Франції гучне свято. На вулиці всіх міст та населених пунктів виходить народ. Проте найбільше та найгучніше святкування відбувається вранці у Парижі на Єлисейських полях. Саме там проходить наймасовіший та найстаріший парад у Європі. На ньому присутні всі високопосадовці республіки, у тому числі сам Президент та представники інших країн.
Парад починається з маршу кадетів та продовжується різними підрозділами французьких військ. В останні роки в параді беруть участь батальйони з держав-союзниць Французької Республіки. Після параду Президент приймає гостей на території Єлисейського палацу.
Раніше існувала традиція амністування в’язнів на День взяття Бастилії, також Президент Франції обов’язково виступав перед народом через ЗМІ. Проте Президент Ніколя Саркозі скасував ці традиції.
Громадяни Франції святкують День взяття Бастилії гучними вечірками, балами, салютами та феєрверками.
Коли будемо відзначати День взяття Бастилії?
Рік | Дата | День тижня |
---|---|---|
2021 | 14 липня | Середа |
2022 | 14 липня | Четвер |
2023 | 14 липня | П’ятниця |
2024 | 14 липня | Неділя |
2025 | 14 липня | Понеділок |