День без селфі

Що це за день?

Сучасний світ неможливо уявити без селфі — пристрасть до нього набула глобального характеру, охопивши всіх — від топ-політиків та зірок шоу-бізнесу до звичайних людей. Фотографувати себе, щоб потім розміщувати фото в соціальних мережах, зараз дуже просто — це дозволяють вбудовані камери смартфонів чи інших мобільних пристроїв. Але якщо захоплення селфі стає надмірним, то з простої розваги чи способу самопрезентації воно перетворюється на залежність та може становити загрозу для життя.  Щоб людям було легше усвідомити негативний бік селфі та відволіктися від цього заняття, існує незвичайне свято — День без селфі, який відзначають щороку 16 березня.

Як виникла ідея відзначати День без селфі?

Створювати власні зображення люди почали задовго до появи селфі в звичному розумінні. Власне, селфі — це створена за допомогою смартфона версія автопортрета, який є одним з основних елементів історії мистецтва. 

Автопортрет

Автопортрет як жанр набув популярності в епоху Відродження, коли зріс інтерес до індивідуальності людини, а головне — з’явилися якісні дзеркала. Дивлячись на себе в дзеркало, художники писали автопортрети, які є доказом того, що прагнення до самопізнання було властиве людям в усі часи.

Нідерландський живописець Рембрандт залишив після себе близько сотні автопортретів; Вінсент Ван Гог — автор більш ніж тридцяти своїх зображень, найвідомішим з яких є автопортрет з відрізаним вухом. Культовими стали автопортрети мексиканської художниці Фріди Кало та американського митця Енді Воргола.

Перші фотографії

В 1830-х роках з’явилися перші фотографії. Вони базувалися на системі дагеротипії, названої так на честь винахідника — Луї Жака Дагера. Перший дагеротип-автопортрет датується 1839 роком і належить американцю, хіміку-любителю Роберту Корнеліусу.

Це був перший фотопортрет людини, знятий великим планом, адже процес створення дагеротипу був тривалим — треба було непорушно просидіти перед об’єктивом близько двадцяти хвилин. Але Корнеліусу вдалося дещо скоротити час витримки, і це стало справжнім успіхом. Фотопортрети людей стали популярними, а Роберт Корнеліус відкрив одне з перших в Сполучених Штатах фотоательє.

Поворотним моментом стало створення Джорджем Істменом фотоапарата  Kodak, який з’явився на ринку в 1888 році. В ньому була фотоплівка на 100 кадрів, а коли вона закінчувалася, фотоапарат слід було відправити на завод для обробки знімків та встановлення нової фотоплівки.

В 1900 році Істмен вдосконалив свій винахід, випустивши модель Kodak Brownie з можливістю самостійної заміни плівки, яку продавали окремо. Kodak Brownie став доступною фотокамерою для всіх охочих, бо коштував всього один долар. Розпочалася ера любительської фотографії, люди могли фотографувати все, в тому числі й себе. З’явився новий вислів  «Kodak moment» — вдалий момент, який варто увіковічити.

Перше відоме в історії  «дзеркальне» селфі було зроблено в Росії. В 1914 році донька імператора Миколи II — 13-річна Анастасія сфотографувала своє відображення в дзеркалі, і, напевне, стала першою дівчинкою-підлітком, яка зробила селфі.

Селфі, зроблене сьогоднішнім способом — тримаючи камеру у витягнутій руці, відбулося в грудні 1920 року. Увіковічили себе таким чином п’ятеро фотографів з манхеттенської фотостудії Byron Company. Фотоапарат був досить важкий, тому тримати його довелося одразу двом чоловікам.

В фотографії з’являлося багато нових вдосконалень, а захоплення нею поширювалося. В 1970-х стали популярними камери Polaroid. З цими камерами робити автопортрети стало набагато простіше, бо вони були легкими, їх зручно було тримати однією рукою, крім того, фотознімок був миттєвим.

Цифрові фотоапарати

Наступним важливим етапом стала поява цифрової фотографії. Перші цифрові фотокамери з’явилися в продажу на початку 1990-х років. Але цифрове фото змінило старі технології не одразу, а впродовж десятиліття, після технічних вдосконалень та зниження ціни.

В 2002 році цифрових фотоапаратів було продано більше, ніж плівкових. Фотографії перестали бути матеріальними предметами, вони стали існувати у вигляді масиву пікселей.

Та якими б не були фотоапарати, самого себе можна було знімати лише наосліп, не маючи уяви, яким буде результат. Так було до моменту появи першої фронтальної камери в телефоні. Відтоді минуло відносно небагато часу, але нині смартфони без якісної фронтальної камери не витримують конкуренції. Сучасні камери дозволяють робити дуже чіткі фото, придатні для професійного редагування.

“Темний” бік селфі

Наразі в світі щодня роблять сотні мільйонів селфі.  Для частини людей це стало справжньою залежністю, а деякі заради вдалого знімку готові ризикувати своїм життям. Крім того, захоплення селфі стало серйозно турбувати психологів та психіатрів. Люди зациклюються на своїй зовнішності, витрачають забагато часу на селфі та їх редагування. Це відбувається за рахунок живого спілкування та інших важливих справ.

Мабуть, тому й виникло неофіційне свято — День без селфі. Немов за іронією, його відзначають 16 березня, в день народження Філіппа Кана, який створив перший телефон з можливістю миттєво передавати зображення. 

Читайте нашу статтю: Селфі: добро чи зло?

Селфі - добро чи зло?

День без селфі в історії

 • 1889
  В США з’явився рекламний ролик Kodak Camera з відомим слоганом: «Ви натискаєте на кнопку, а решту робимо ми».
 • 1966
  Американський астронавт Баз Олдрін зробив перше селфі у відкритому космосі.
 • 2002
  Перше використання терміну «селфі». Це відбулося на австралійському онлайн-форумі.
 • 2010
  Майже всі смартфони стали випускати з фронтальними камерами, тоді ж Інтернет заполонили безліч селфі.
 • 2013
  Оксфордський словник англійської мови оголосив слово «селфі» словом року.
 • 2015
  З’явився штатив для смартфона (селфі-палиця). Це дозволило розширювати кадр, додаючи більше навколишнього фону.

Часті Питання та відповіді про День без селфі

Коли з’явилася перша вбудована фронтальна камера в телефоні?

Це сталося в 2003 році. В моделі телефона Sony Ericsson Z1010 з’явилася 0,3-мегапіксельна фронтальна камера. 

Чи були перші фронтальні камери в смартфонах вигадані саме для селфі?

Фронтальні камери були створені не для селфі. За задумом винахідників, вони призначалися для відеодзвінків. Ця функція вважалася важливою для бізнесових переговорів.

В якому віці люди найактивніше роблять селфі?

За статистикою, найбільше селфі роблять люди у віці від 18 до 35 років — 57%. Доля підлітків до 18 років — 30%, а тих, хто старший за 35 років — всього 13%.

Яка кількість селфі на день вважається надмірною?

Існують різні думки з цього приводу, але Американська психіатрична асоціація вважає, що в людини, яка робить більше трьох селфі на день, можна діагностувати певний психологічний розлад.

Якого типу селфі найбільше в соціальних мережах?

Селфі поділяють на 15 категорій. Найбільше люди розміщують селфі з категорії «зовнішність» — їх 52%. Так звані «соціальні селфі» — з друзями чи родиною становлять 14%. На третьому місці за кількістю — селфі, що підкреслюють етнічне походження людини, вони складають 13%. 

Як відзначати День без селфі?

Головне цього дня — не робити селфі. Звісно, непросто відмовитись від того, що давно стало звичкою, навіть на один день. Але якщо проявити силу волі, то можна відчути, скільки насправді вивільняється часу.

Цей час варто витратити на щось приємне, на що зазвичай його не вистачає. Наприклад, зустрітися з друзями або влаштувати вечірку, головна умова якої — селфі під забороною. А ось фотографувати інших людей, красиві речі або чудові краєвиди не заборонено. До речі, парк або заміська прогулянка якраз і забезпечать цими краєвидами. Природа допоможе відчути різницю між справжнім та штучним, вічністю та повсякденною метушнею.

А коли настане вечір Дня без селфі, можна підвести погляд догори й подивитися на зоряне небо — відшукати знайомі сузір’я, помилуватися спокійним блакитним світлом зірок. Адже в інші вечори погляд любителів селфі майже завжди прикутий до смартфона.

Ті, хто часто роблять селфі, знайомі з болем в шиї, плечах та ліктях від того, що весь час намагаються створити ідеальну позу на фото. Тому у вільний від цих старань день доречним буде зробити масаж, вправи на розтяжку або зайнятися йогою. Це допоможе розслабитися не тільки фізично, а й психологічно.

Приготована власноручно смачна вечеря додасть гарного настрою, а цікава книга перед сном поверне здатність концентруватися. День без селфі промайне швидко та з користю, і, можливо, комусь захочеться повторити його ще не раз.

Чому важливий цей день? 

Цей день привертає увагу до того факту, що захоплення селфі стало справжньою епідемією та новою формою залежності. Люди настільки звикли фотографуватися, що більше не можуть без цього жити. В когось ця залежність минає з часом, а хтось змушений вдаватися до професійної психотерапевтичної допомоги.

Дослідження американських вчених довели парадоксальний факт — велика кількість селфі в акаунті зазвичай сприймається людьми негативно. Більшість користувачів соціальних мереж вважають нескінченні селфі свідченням егоцентризму та самозакоханості.

Селфіманія погано впливає на характер людини. Як правило, такі люди мають завищену самооцінку, а до інших людей ставляться зверхньо та водночас насторожено — адже від їхніх лайків та коментарів залежить мало не все життя. 

Звичайним селфі вже важко когось здивувати, тому підлітки та молоді люди часто вдаються до екстриму, фотографуючись на даху висотки, на вагонах потягу, з дикими тваринами,  на пожежах та в інших небезпечних місцях. Інколи це призводить до травм та навіть летальних випадків.

Люди вже не зможуть відмовитися від соціальних мереж — це зручно, інформативно, допомагає в саморозвитку та бізнесі.  Але День без селфі змушує задуматися про пошуки балансу — наскільки наша присутність в соцмережах відповідає здоровому глузду та чи не варто дещо її обмежити. 

Коли будемо відзначати День без селфі?

РікДатаДень тижня
202116 березняВівторок
202216 березняСереда
202316 березняЧетвер
202416 березняСубота
202516 березняНеділя
Copy link