День працівників торгівлі в Україні

День працівників торгівлі в Україні

Що це за день?

Торгівля є надзвичайно важливим явищем в житті суспільства. З найдавніших часів вона допомагає людям краще пізнавати світ — достатньо згадати купців, які саме заради торгівлі здійснили чимало далеких подорожей і важливих відкриттів. В сучасному світі торгівля — це вагомий економічний і навіть політичний фактор для будь-якої держави. Не є виключенням і наша країна — її торгівля має давню й багату на події історію, тому українці здавна поважають працю людей, які займаються торговельною діяльністю. Для їхнього професійного вшанування в Україні встановлено спеціальне свято — День працівників торгівлі, який щороку відзначають в останню неділю липня.

У 2024 році День працівників торгівлі в Україні відзначається 28 липня.

Схожі події:
🇺🇦 День фармацевтичного працівника України
🇺🇦 День працівників ветеринарної медицини
🇺🇦 День працівників текстильної і легкої промисловості

Підпишіться на наші канали у Viber чи Telegram і ми нагадаємо вам про всі актуальні свята та події на кожен день.

Як виникла ідея відзначати День працівників торгівлі в Україні?

Торгівля на території України мала високий рівень розвитку ще за часів Київської Русі. Центрами торгівлі були міста, до яких збиралися навколишні ремісники та селяни, аби продати результати своєї праці й придбати все необхідне для життя. В Києві, Чернігові, Переяславі й інших містах були цілі райони, де мешкали іноземні купці з Європи, Скандинавії та Сходу. Значну частину купецької й лихварської громад складали євреї та вірмени. 

Київська Русь

Купці з Київської Русі завжди були бажаними гостями в інших державах. Наприклад, в Константинополі був окремий торговий двір, де вони постійно зупинялися. Торгували хутром, воском, лляним полотном, шкірою, срібними виробами, бронзовими дзеркалами. Іноді везли на невільницькі ринки полонених, захоплених у військових походах. Натомість іноземні купці привозили на наші землі дорогі тканини, прянощі, золоті й срібні прикраси, дорогоцінне каміння, зброю, вина та коней.  

Активно велася й внутрішня торгівля — з Києва в інші міста доставляли вироби майстерних ремісників, з Волині — сіль, а в ті райони держави, де було мало родючих земель, везли на продаж зерно та овочі. Головним торговим центром Києва був Поділ. Саме там укладалася більшість ділових угод та велася активна торгівля як місцевими виробниками, так і іноземними купцями.  

Навіть після того, як Київ було захоплено військами хана Батия, розвиток торговельних відносин не зупинився, навпаки, збільшилася кількість торгівців – перекупників. Традиційною формою торгівлі були лавки та торгові ряди, приміром, хлібні, рибні чи суконні. Купці, що спеціалізувалися на певному товарі, в XV столітті почали створювати цехові об’єднання для контролю за ціноутворенням.

Ярмарки

Один або два рази на тиждень в містах та містечках функціонували базари, а наймасштабнішою формою торгівлі, в тому числі й оптової, стали ярмарки. З XVII століття кожне українське місто мало право влаштовувати від одного до трьох ярмарків на рік, до того ж таким чином, щоб після закінчення одного з них купці могли побувати на кількох наступних. Навіть у період визвольної війни 1648 – 1654 років ярмаркова торгівля не припинялася, про що свідчать записи відомого мандрівника та письменника Павла Алепського.

В 20-х роках минулого століття ярмарки були заборонені, а вся торгівля перейшла під державний контроль. В радянський період торгівля в Україні здійснювалася переважно через прилавок з активною участю продавця у зважуванні, пакуванні та грошовому розрахунку. При цьому всі магазини були повністю залежними від централізованого постачання. Асортимент товарів був досить вузьким, тому покривав лише мінімальні потреби населення. В кінці 1980-х — на початку 1990-х років з’явилися універсами, які поєднували продаж продовольчих і промислових товарів, але сама модель організації торгівлі майже не змінилася. 

Незалежна Україна

Після того, як Україна стала незалежною і взяла курс на розвиток ринкової економіки, було скасовано централізовану систему розподілу товарів, лібералізовано ціни на споживчі товари, почалася приватизація колишньої державної торгівлі. Формувалося конкурентне середовище, зростала підприємницька активність, утворювалися нові канали руху товарів. 

Міністерство торгівлі ліквідували, тому всі торговельні підприємства стали самостійно знаходити товари для реалізації та вирішувати власні організаційні й фінансові проблеми. Водночас, прийнятий в 1991 році закон «Про захист прав споживачів» проголосив права покупців на високий рівень обслуговування, належну якість та безпечність товарів. 

Супермаркети

В 1995 році в Україні відкрилися перші магазини самообслуговування — супермаркети. На початку 2000-х з’явилася мережа гіпермаркетів дрібногуртової торгівлі «METRO Cash &Carry Ukraine», яка запропонувала на вітчизняному ринку асортимент товарів за низькими гуртовими цінами. В 2008-му в Україні з’явилися перші гіпермаркети Ашан та Novus. На сьогодні великі мережі гіпермаркетів та супермаркетів є основними гравцями на ринку роздрібної торгівлі продовольчими товарами.

Попри те, що слово «продавець» з’явилося в обігу порівняно недавно — в XIX столітті, сама професія з тих часів дуже змінилася. Вже майже забулися завжди невдоволені й не надто чемні продавці часів СРСР, натомість сучасні працівники торговельного бізнесу вміють планувати й розвивати продажі, вести переговори, користуватися комп’ютерною технікою, знаходити клієнтів та доброзичливо спілкуватися з ними.  Саме на честь таких працівників української торгівлі в нашій державі в 1995 році було встановлено професійне свято — День працівників торгівлі.

День працівників торгівлі в Україні в історії

 • 1966
  Пройшов перший Сорочинський ярмарок, символізуючи початок відродження традиції ярмарків як форми торгівлі в Україні.
 • 1992
  Указом Президента України «Про комерціалізацію державної торгівлі і громадського харчування» було започатковано реформування сфери внутрішньої торгівлі України.
 • 1995
  В Україні з’явилися перші супермаркети.
 • 1995 5 червня
  Президентом України підписано указ «Про день працівників торгівлі». Відтоді свято відзначається щорічно в останню неділю липня.
 • 1998
  В Україні відкрилися перші супермаркети «Фуршет», «Сільпо» та «АТБ».
 • 2008 16 травня
  Україна отримала членство у Всесвітній організації торгівлі (WTO).

Часті Питання та відповіді про День працівників торгівлі в Україні

Чому День працівників торгівлі в Україні відзначається в останню неділю липня?

Ще в 1966 році в СРСР на четверту неділю липня було встановлено професійне свято працівників торгівлі. Мабуть, в незалежній Україні вирішили не змінювати усталену традицію й залишити дату національного свята без змін.

Якими бувають види торгівлі?

Традиційно торгівлю поділяють на зовнішню і внутрішню. Зовнішня являє собою міжнародну торговельну діяльність, що складається з імпорту, експорту та транзиту. Внутрішня торгівля здійснюється виключно в межах однієї держави і може бути роздрібною та гуртовою.

До якого виду торгівлі належать продажі товарів в Інтернеті?

Така торгівля належить до окремого виду роздрібної торгівлі — дистанційної або за зразками. В цьому випадку покупець обирає потрібний товар відповідно до представленого зразка, опису, фото, реклами чи іншої наданої продавцем інформації.

Яким професійним вимогам мають відповідати сучасні продавці?

Обов’язки продавців можуть різнитися в залежності від специфіки магазину. Та зазвичай продавець має вміти працювати з касовим апаратом, надавати покупцям повну й достовірну інформацію про товари, мати здібності до математичних підрахунків, дбати про свій зовнішній вигляд, знати елементарні правила психології для успішного спілкування з клієнтами.

Які українські товари є пріоритетними для вітчизняної зовнішньої торгівлі?

Наразі Україна найбільше продає за кордон продукцію  агропромислового комплексу, металургії, машинобудівної галузі, а також мінеральні добрива, деревину та продукти хімічної промисловості. В 2020 році наша держава експортувала лише до Європейського Союзу товарів на 18 мільярдів доларів.

Як відзначати День працівників торгівлі в Україні?

Щороку національним центром святкувань традиційно стає Київський національний торговельно-економічний університет. День працівників торгівлі там відзначається урочистостями, професійними форумами, концертами та спортивними турнірами.

По всій країні органи місцевого самоврядування влаштовують святкові заходи до професійного свята працівників торгівлі, а також нагороджують почесними відзнаками підприємців, які своєю діяльністю в сфері торгівлі сприяють економічному розвитку регіону.

Слід пам’ятати, що працівники торгівлі — це не тільки продавці й касири, а й консультанти, товарознавці, торгові агенти, менеджери з продажів, мерчандайзери, супервайзери, аукціоністи та інші спеціалісти. Робота цих людей насправді нелегка, бо вимагає чимало вузькопрофесійних знань і навичок, а також є досить стресовою. Тому 25 липня всі вони заслуговують на щирі привітання від рідних, знайомих, і, звичайно, від покупців. 

Отже, День працівників торгівлі — чудовий привід вирушити на шопінг. Крім самого факту покупки, продавцям буде приємно отримати вітання зі святом і вдячні слова, а покупцям гарний настрій продавців може обіцяти приємні знижки. 

Чому важливий цей день? 

Неможливо заперечувати важливе значення торгівлі як в цілому для країни, так і для кожного громадянина, адже від того, наскільки організовано та ефективно працюють наші торговельні заклади, залежить насичення українського споживчого ринку необхідною кількістю якісних товарів. 

Торговельна діяльність надає можливість купувати навіть таку продукцію, які не виробляються в нашій країні. Крім того, торгівля стимулює розвиток держави в плані економічного зростання — завдяки їй бюджет отримує значний відсоток податкових надходжень, а чимала кількість людей забезпечується робочими  місцями. 

Вагомою є роль безпосередньо працівників торгівлі — відвідуючи магазини чи здійснюючи покупки в Інтернеті, ми зазвичай не усвідомлюємо цього. Проте від професіоналізму, доброзичливості й тактовності продавця часто залежать наш настрій та самопочуття і це особливо відчувається у випадку конфліктних ситуацій в крамниці чи на ринку.  

Цей святковий день також привертає увагу до негараздів у вітчизняній торгівлі. Наприклад, ще в 2000-х роках постала проблема законодавчого забезпечення торговельної діяльності в Україні. Було навіть створено проект закону «Про внутрішню торгівлю», але питання щодо його прийняття досі залишається невирішеним. У зовнішній торгівлі проблемою є недостатня конкурентоспроможність вітчизняних товарів на європейських ринках, а також труднощі в пошуках закордонних торгових партнерів. 

Коли будемо відзначати День працівників торгівлі в Україні?

РікДатаДень тижня
202428 липняНеділя
202527 липняНеділя
202626 липняНеділя
202725 липняНеділя
202830 липняНеділя

Перевірено та доповнено редакцією DAY TODAY

Позначки:
Copy link