День повитух

Що це за свято?

Всім відомо, що жінки не завжди народжували дітей в лікарських установах. В давнину це відбувалося вдома, але пологи завжди проходили під контролем досвідченої повитухи. Нині цю професію називають акушерством, і акушерами можуть бути й чоловіки. Та раніше повитухою могла бути лише жінка, і то неабияка. Повитухи мали бездоганну репутацію й користувалися повагою інших людей. Вважалося, що повитухи не лише сприяють благополучній появі дитини на світ, але й магічним чином можуть вплинути на її долю. 8 січня  наші предки вшановували повитух – День повитух . Цей день ще називали Бабиним днем або Бабиними кашами.

Споріднені події:
🤱🏻 Міжнародний день грудного вигодовування і лактації
🤱🏻 День неонатолога

Підпишіться на наші канали у Viber чи Telegram і ми нагадаємо вам про всі актуальні свята та події на кожен день.

Як виникла ідея відзначати День повитух?

Баби-повитухи здавна були в кожному населеному пункті. Громада висувала до них чималі вимоги, а займатися цією справою могли тільки обрані. Часто мистецтво повитух передавалося в спадок – від матері до дочки. Але в будь-якому випадку це була жінка, що вже вийшла з дітородного віку, мала своїх дітей, відзначалася незаплямованою репутацією та охайністю. І головне – володіла особливими професійними знаннями та вміннями.

Існувало повір’я, що між повитухою та прийнятим нею немовлям на все життя зберігається духовний зв’язок. Тому її запрошували на всі важливі події у житті – хрестини, проводи до війська, весілля. Часто такі жінки не тільки допомагали породіллям, а й були знахарками – лікували недужих односельців за допомогою цілющих трав та давньої народної магії.

Традиції та обов’язки повитухи

Кликати повитуху до породіллі було заведено так, щоб цього не бачили сторонні. Вважалося, що чужі люди не мають знати про пологи, тоді вони пройдуть легко та швидко. Коли до повитухи приходили по допомогу, вона не мала права відмовити нікому, незалежно від того, могли люди віддячити за її послуги чи ні. Приходила повитуха завжди з хлібом та сіллю, освяченим ножем, полотном для сповивання дитини та магічним зіллям.

Прямим обов’язком баби-повитухи було допомогти породіллі легше народити. Для цього застосовувалися різні методи, у кожному випадку був індивідуальний підхід. Деяких породіль повитухи вели до теплої лазні, інших, навпаки, перед пологами виводили надвір під сонячні промені. Досвідчені жінки володіли мистецтвом масажу, що зменшував болісні відчуття.

 • Існує повір’я, що особливо сильні знахарки навіть вміли «перекласти» біль на чоловіка породіллі, і поки він мучився переймами, дружина народжувала без болю.

Всі повитухи були прекрасними психологами, вміли заспокоїти майбутню матір і налаштувати на благополучний процес пологів.

Народження дитини

Повитуха зазвичай приймала дитину не голими руками, щоб життя новонародженого проходило в достатку. Затим перерізала пуповину на веретені або на сокирі – в залежності від того, дівчинка це була чи хлопчик. Такі езотеричні дії вже в перші хвилини після народження повинні були захистити дитину та надати їй бажаних якостей.  Після пологів матір з немовлям мили в лазні, де повитуха «правила» новонародженого.

Після народження протягом сорока днів знахарка спостерігала за здоров’ям жінки та немовляти, лікувала від дитячих хвороб, від безсоння, переляку. Також вона навчала молоду матір доглядати за дитиною.

Вважалося, що в цей період немовля знаходиться між двома світами, і своїми таємничими знаннями та молитвами баба-повитуха допомагала йому залишитися в світі живих. Вважалося також, що жінка за допомогою спеціальних ритуалів навіть може визначити, наскільки довгим буде життя новонародженого.

Після виконання повитухою своєї місії, грошима їй не віддячували – вважалося, що  в такому разі особливий знахарський дар зникне. Тому зазвичай дарували гарну хустину, відріз тканини або допомагали по господарству – могли зорати город чи впорядкувати двір.

В ті часи дитину, особливо слабку, старалися якнайшвидше хрестити, щоб захистити від можливого негативного впливу й увести в соціум. Якщо найближча церква знаходилася далеко, скажімо, в іншому селі, хрестити немовля інколи могла повитуха.

Особливо часто це відбувалося в перші роки радянської влади, коли церква потрапила під заборону, але потреба людей в церковних обрядах не зникла.

Повитухи в європейських країнах

В європейських країнах професія повитухи набагато раніше набула офіційного статусу. Наприклад, у Польщі робота жінок, які приймали пологи, з XV століття оплачувалася з бюджету міста чи села за рахунок громади. В Англії вже у XVIII столітті повитухи отримували спеціальні ліцензії та навіть видавали книжки з порадами для жінок про те, як належить вести себе в період вагітності та при пологах.

День повитух в історії

 • 1754
  Сенат Російської імперії постановив відкрити учбові заклади для жінок з «повивальної» справи у Петербурзі та Москві.
 • 1757
  Навчати жінок – повитух у Москві став професор Іоганн Еразмус. Це був перший професор – викладач акушерської справи в Російській імперії.
 • 1765
  В Англії з’явився перший пологовий будинок.
 • 1808
  При Московському університеті відкрили Повивальний інститут та пологовий госпіталь.
 • 1829
  При Харківському університеті відкрито акушерську клініку.
 • 2012
  В Києві відкрито перший в Україні перинатальний центр.

Часті Питання та відповіді про День повитух

Чи існують особливі традиції, пов’язані з Днем повитух?

Такі традиції існують. Наприклад, повитухам дарували рушник – щоб життєва дорога прийнятих ними дітей була світлою та рівною; не можна було виносити з дому сміття, щоб не накликати нещастя; малих дітей цього дня підіймали вище голови, щоб росли здоровими, високими та красивими.

Чим відрізнялася «бабина каша» від звичайної?

Каша, яку в цей день готували повитухи, була смачною та дуже ситною. В неї обов’язково додавали масло, яйця, вершки або молоко.

Які народи, крім українців, відзначали День повитух, або Бабин день?

Це свято притаманне багатьом слов’янським народам – росіянам, білорусам, сербам та болгарам. Вважається, що звичай народився дуже давно й походить від вірувань давніх слов’ян у богиню землі – Берегиню.

Чи приймали участь чоловіки в святкуванні Бабиного дня?

Чоловіки не брали участь у святкуванні, бо це свято вважалося суто жіночим. Тому навіть чоловіки повитух, до яких приходили гості, на цей час йшли з дому.

Які прикмети щодо погоди в день 8 січня знали наші предки?

Якщо цього дня мороз і заметіль – слід очікувати непогожого літа, якщо небо ясне – добре вродить просо, а якщо чути, як співає зяблик – до швидкої відлиги.

Як відзначати День повитух?

День повитух, або Бабині каші – доволі незвичайне народне свято, яке відзначали на різдвяні святки, а саме на другий день Різдва. В церковному календарі це день Собору Пресвятої Богородиці.

Святкували Бабині каші три дні – першого дня вшановували повитух, другий день був днем Роду Небесного, а третій день присвячувався породіллям.

8 січня до баби-повитухи належало йти в гості з дітьми, яких вона свого часу сповивала. Повитусі несли подарунки та пригощання, а вона натомість готувала для гостей кашу й проводила ритуали для жінок, щоб вони могли мати багато дітей, та для дітей – щоб були здоровими та мали хорошу вдачу.

Саме цього дня малюків перший раз підстригали, а застілля в оселі повитухи могло тривати з вечора аж до ранку. Християнство внесло в традиції  святкування Бабиного дня свої корективи – зранку жінки йшли до церкви та несли пироги в подарунок Божій матері.

Бабина каша відігравала головну роль ще в одному давньому звичаї, коли повитуха приходила на дитячі хрестини з горщиком каші. Цей горщик розбивався хрещеним батьком прямо на столі, а кожен присутній на святі мав спробувати грудочку бабиної каші. Цей ритуал проводився для міцного здоров’я дитини і подальшого продовження роду.

Саме з Бабиного дня починалися дівочі ворожіння, які тривали до свята Хрещення. Ворожили зазвичай на судженого, долю та врожай. Традиції ворожіння збереглися й до наших часів, щоправда, більше в розважальному вигляді.

Чому важливий цей день

В культурах всіх народів повитух шанували, тому що важливість нового людського життя та продовження роду завжди була незаперечною.

З розвитком суспільства та медицини роботу повитух стали виконувати акушери. Так само, як їхні попередниці-знахарки, вони спостерігають за станом здоров’я вагітних жінок, приймають  неускладнені пологи та слідкують за здоров’ям дитини протягом року після народження.

Домашні пологи

В наш час доволі розповсюдженим явищем є домашні пологи. На них зважуються й зіркові особи, й звичайні жінки.  Існує думка, що пологи вдома – це набагато менший стрес, до того ж підтримка рідних людей теж має допомогти. Такі пологи можливі тільки завдяки присутності досвідчених акушерів, які беруть на себе відповідальність за їх нормальний перебіг.

Звісно, нині акушери, на відміну від бабів-повитух, не використовують у своїй діяльності замовляння, молитви та магічні ритуали – все це замінили сучасні професійні знання та досягнення медичної науки. Але якості, які повинні мати акушери, співпадають з рисами, притаманними жінкам-повитухам.

Так само, як і багато років тому, праця тих, хто приймає нове життя, заснована на повазі до жінок, які виношують та виховують кожне нове покоління. 

Люди, що вирішили займатися цією важливою й потрібною професією, мають бути компетентними, врівноваженими та комунікабельними, мати терпіння й співчуття. Їм важливо пам’ятати про своїх «колег» з сивої давнини та переймати від них всі найкращі якості.

Коли будемо відзначати День повитух?

РікДатаДень тижня
20218 січняП’ятниця
20228 січняСубота
20238 січняНеділя
20248 січняПонеділок
20258 січняСереда
Позначки:
Copy link