Міжнародний день бойскаутів

Що це за день?

Люди, дитинство яких пройшло за радянських часів, добре пам’ятають піонерський галстук та девіз «Будь готовий!». Але насправді ці атрибути існували раніше, задовго до створення піонерської організації. Вони були запозичені в бойскаутського руху. Щороку 22 лютого  в світі відзначають Міжнародний день бойскаутів. Бойскаути (скаути) – це діти й молодь, члени незалежної добровільної організації, яка має на меті фізичний і духовний розвиток молодих людей. Організації бойскаутів є аполітичними. Присяга скаутів має три основні принципи – дотримання обов’язку перед Богом та Батьківщиною, обов’язку перед людьми та обов’язку перед собою. 

Як виникла ідея відзначати Міжнародний день бойскаутів?

Батьківщиною скаутингу є Велика Британія, а заснував цей міжнародний рух професійний військовий Роберт Баден-Павелл.

Схожі події: 
🏕 Всесвітній день роздумів
🏕 Всесвітній день скаутської хустки
🏕 День засновника скаутингу
🏕 День Скаута в Україні

Підпишіться на наші канали у Viber чи Telegram і ми нагадаємо вам про всі актуальні свята та події на кожен день.

В 1899 році в званні підполковника він брав участь у англо-бурській війні, командуючи фортецею в Південній Африці. Через малу чисельність солдатів гарнізону Баден-Павелл змушений був залучити місцевих хлопчаків до розвідки у ворожому стані. Юні розвідники виявилися відважними й кмітливими, а завдяки їхнім донесенням про позиції супротивника підполковнику вдалося утримати фортецю до того, як надійшло підкріплення.

Перший скаутський табір

Повернувшись до Англії, Баден-Павелл організував перший дитячий скаутський табір, а в 1908 році видав книжку «Розвідка для хлопчиків».

Головною метою нової організації було навчити підлітків жити в умовах природи та справлятися з труднощами. Спершу скаутинг призначався лише для хлопчиків 11 – 18 років, і вже до кінця 1908 року у Великобританії було близько 60 тисяч бойскаутів.  В 1909 почали створювати скаутські групи  й для дівчаток – герлскаутів.

Пласт

В Україні скаутинг розпочався в 1911 році. Національна організація отримала назву «Пласт», а скаутів назвали пластунами – як колись козаків Запорізької Січі, що займалися розвідкою.

В 1912 році львівські пластуни вперше склали присягу, а в 1913 році було створено Організаційний Пластовий комітет. Українські скаути-пластуни в роки визвольних змагань 1917-22 рр. приймали активну участь у встановлення та підтримці влади за Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки.

Скаутський рух в Україні ставав все більш масовим, організації Пласту були у всіх регіонах країни. Після приходу до влади більшовиків скаутський рух розділився – хтось залишився вірним традиціям, а хтось намагався інтегруватися в нову реальність.

Часи радянської влади

Та вільний дух скаутів був непотрібним радянській владі, тому вона створила замінник — піонерську дитячу організацію. На відміну від скаутської, це була політично зорієнтована державою організація з комуністичними принципами, а про свободу віри в ній взагалі не йшлося. Одночасно в західній частині України, що перебувала під Польщею, національний скаутський рух теж знищувався владою.

Керівників та активістів скаутингу на всій території України піддавали репресіям та фізично знищували, і в результаті з 1930 року цей рух став підпільним, а з 1939 взагалі припинив існування.

Натомість у світі скаутинг продовжував розвиватися. В 1921 році скаутські організації існували в 63 країнах, а до сьогодні вони охопили майже всі держави та складаються з більш ніж 40 мільйонів членів включно з дорослими керівниками.

Український Пласт увесь час продовжував діяти в країнах, де проживає наша численна діаспора – в Канаді, Сполучених Штатах Америки, Польщі, Німеччині, Аргентині, Словаччині, Великобританії.

Відродження Українського скаутського руху

В Україні скаутинг відновився на початку 1990-х років, після здобуття нашою країною незалежності. За всі роки заборони цей рух не зрадив своїм цінностям та принципам – виховувати сильних особистостей, свідомих порядних громадян та патріотів.

На сьогодні пластуни складають найчисленнішу організацію молоді України — 9,3 тисячі молодих людей у 146 місцевих осередках. Найбільше осередків організації у західній частині країни, але останнім часом скаутинг розвивається також у південних та східних областях.

На початку 2020 року Президентом України підписано Закон про підтримку Пласту державою. Цей закон підтримали громадські організації, закордонна діаспора, православна та греко-католицька церкви України.

Міжнародний день бойскаутів в історії

 • 1920
  Лондон приймав перший міжнародний зліт скаутів, який зібрав 8 тисяч учасників.
 • 1922
  На Всесвітній Скаутській конференції у Франції створено Всесвітню організацію скаутського руху.
 • 1950
  Чисельність скаутів у світі досягла п’яти мільйонів у 50 країнах.
 • 1988
  Скаутинг за значні досягнення в захисті природного оточуючого середовища відзначено екологічною програмою ООН.
 • 1994
  В Марокко відбувся Міжнародний симпозіум «Скаутинг: молодь без кордонів, партнерство та солідарність». Прийнято документи про розвиток партнерства між скаутськими організаціями різних країн.
 • 2007
  Світовий скаутський рух відзначив свій сторічний ювілей.

Часті Питання та відповіді про Міжнародний день бойскаутів

Чим займається Всесвітня організація скаутського руху?

Цей орган підтримує та координує національні скаутські організації за допомогою навчання, різних проектів та заходів.

Які країни зовсім не мають скаутських організацій?

Таких країн у світі лише п’ять. Це Куба, Андорра, Північна Корея, Лаос, Ватикан.

Що є спільним для скаутів різних країн?

У всіх країнах скаутинг навчає виживанню у природному середовищі, всі скаути визнають Роберта Баден-Павелла засновником руху, члени організації мають національну скаутську форму одягу та керуються Присягою і Законом скаутів.

Чи поділяється український Пласт на вікові групи?

Так, пластуни мають чотири вікові групи: «пташата» — діти від 2-х до 5-ти років, які приходять на заняття разом з батьками; новацтво — від 6-ти до 11 –ти років; юнацтво — 12 -17 років та  старші пластуни — від 18 років.

Хто з відомих українців належав до членів Пласту?

Серед таких людей — Любомир Гузар, очільник Українській Греко-Католицької церкви; Богдан Гаврилишин — відомий у світі економіст та меценат; Віра Фарміга — голлівудська актриса українського походження; Роман Тичківський — засновник Української академії лідерства; Роман Гурик – герой Небесної сотні.

Як святкувати Міжнародний день бойскаутів?

В цей день у всьому світі проводяться скаутські святкові семінари та фестивалі, які збирають членів організації та гостей з різних міст. Головною метою є ознайомлення молоді зі скаутингом та розширення діяльності цієї організації. 

Українські традиції святкування не відрізняються від загальносвітових. Скаутинг в нашій країні спрямований на краєзнавчу, соціальну, військово-патріотичну та лідерську підготовку.

В святковий день для молоді проводяться уроки виживання в лісі, найрізноманітніші майстер-класи — від навичок будівництва до мистецтва фотографії.

Крім навчальних і розважальних занять, влаштовуються благодійні акції та ярмарки, кошти від яких віддають на лікування дітей або на користь малозабезпечених громадян.

На спільних зібраннях скаути обговорюють свою діяльність, планують нові навчальні проекти та активний відпочинок у походах на майбутнє літо.

Одна з найголовніших цілей скаутського руху — добрі справи. Тож приєднатися до святкування дуже просто, зробивши благодійний внесок або просто добрий вчинок.

Крім Міжнародного дня скаутів, українські пластуни відзначають і національне свято — 12 квітня. Саме цей день з 1912 року вважають днем народження української організації Пласт.

22 лютого скаути святкують день, у який народився Роберт Баден-Павелл, 1 грудня відзначають день мам скаутів, а 1 серпня — день скаутської краватки.

Чому важливий цей день? 

Вплив скаутингу на дітей та молодь важко переоцінити. Скаутинг доповнює виховання у сім’ї та в школі, розвиває самопізнання, потребу в отриманні нових знань та вмінь.

Молоде покоління відкриває для себе світ за міськими межами, вчиться виживанню в складних, «некомфортних» умовах. Завдяки таким активним діям скаути розвиваються у фізичному, інтелектуальному, духовному та соціальному плані. Принципи братерства та взаємоповаги навчають справжній дружбі, яка триває протягом всього життя. 

Скаутські заняття допомагають підвищувати самооцінку, лідерські якості та вміння працювати в команді. Важливою для подальшого життя скаутів є звичка завжди нести відповідальність за свої дії.

Заходи для скаутів — це одночасно і освіта, й розвага, адже саме в ігровій формі діти найкраще засвоюють інформацію.

Ще одна важлива особливість цього молодіжного руху полягає у відкритості для всіх охочих, незалежно від походження чи віросповідання.

Скаутський рух є важливим також і для дорослих, адже саме вони є в ньому наставниками. Спілкування з дітьми сприяє отриманню цінного досвіду, розвитку особистості, а також взаєморозумінню з поколінням, яке підростає.

Український скаутинг – Пласт.

Міжнародний день бойскаутів будемо святкувати:

РікДатаДень тижня
2021 22 лютогоПонеділок
2022 22 лютогоВівторок
2023 22 лютогоСереда
2024 22 лютогоП’ятниця
2025 22 лютогоСубота
Позначки:
Copy link