Міжнародний день хореографа
- Що це за день?
- Як виникла ідея відзначати Міжнародний день хореографа?
- Міжнародний день хореографа в історії
- Часті Питання та відповіді про Міжнародний день хореографа
- 🎁 Подарунки на Міжнародний день хореографа
- Як відзначати Міжнародний день хореографа?
- Чому важливий цей день?
- Коли будемо відзначати Міжнародний день хореографа?
Що це за день?
Танцювальні вистави, від класичного балету до сучасних танців, завжди захоплюють глядачів. Та окрім танцівників на сцені, це чудове дійство нам дарують люди, які самі залишаються за кулісами. Це хореографи — режисери танцю. Від них залежить, якою буде історія, розказана в рухах, вони мають своє бачення гармонії, краси та неабиякий художній смак. 9 січня світ відзначає Міжнародний день хореографа. Без людей цієї професії неможливо уявити не тільки балет чи танець, але й художню гімнастику та фігурне катання. Хореографам вдається поєднувати в своїй роботі спортивну завзятість та творчий підхід.
Читайте нашу статтю: 10 цікавих фактів про танго
Як виникла ідея відзначати Міжнародний день хореографа?
Танець виник так давно, що ніхто не може сказати точно час його появи. Звісно, танці, що були у первісних людей, навряд чи можна порівняти з тим, що ми звикли називати танцем. Але вже тоді в рухи танцівників вкладалися їхні враження та настрій. За допомогою ритуальних танців люди передавали рухи тварин і птахів, яких вважали священними. Наприклад, у індіанців Північної Америки й зараз є танець бізона, китайці мають танок павича, якути зберегли з найдавніших часів танець ведмедя.
Схожі події:
💃🏻 Всесвітній день балету
💃🏻 Міжнародний день танго
💃🏻 Міжнародний день степу (танцю)
Підпишіться на наші канали у Viber чи Telegram і ми нагадаємо вам про всі актуальні свята та події на кожен день.
Поступово танець увійшов до всіх життєвих обрядів та став засобом об’єднання. Наприклад, перед тим, як піти на полювання, чоловіки роду чи племені виконували спільний ритуальний танок. Він не тільки відточував мисливські рухи, але й дарував упевненість у власній силі та сміливості.
Танці народів світу
У різних народів склалися свої танцювальні традиції, що відрізнялися характером рухів та їх ритмом. Наприклад, японському чи китайському танцю притаманні плавні рухи, що перетікають, немов вода. Натомість танець індонезійців дуже чіткий, з фіксованими рухами. Для європейців характерна наявність у спільному танці головного героя — соліста, а в танцях народів Африки присутній еротичний зміст.
В часи Давньої Греції танці вже мали чіткий поділ на сценічні, побутові, військові та ритуальні або священні. Вони присвячувалися різним богам — наприклад, Діонісу або Венері.
З часом танець втрачав своє ритуальне значення, люди все частіше стали виражати в ньому свою любов до життя та оптимізм. Недарма танці ніколи не любили релігійні діячі та намагалися заборонити їх як несумісні з вірою в Бога. Але танець все одно вижив і розвивався. Придворні бали, театральні постановки, вистави артистів цирку, акробатів — все це збагачувало мистецтво танцю.
Видатні хореографи
У XVI столітті в Європі виникає балет, але лише в другій половині XVIII століття він сформувався як самостійний вид мистецтва. Засновником балету в сучасному розумінні вважають француза Жана-Жоржа Новерра — хореографа, танцівника та реформатора танцю.
На початку XX століття в світі з’являється новий стиль у танці — модерн. В більш вільному модерні хореографи могли не дотримуватися суворих балетних правил і згодом він став родоначальником багатьох сучасних стилів танцю. Відомою танцівницею тих часів була американка Айседора Дункан. Як хореограф вона створила свою особливу систему пластики рухів та викладала її у власній танцювальній школі.
Значну кількість відомих балетних постановок залишив після себе російський хореограф Маріус Петіпа — «Дон Кіхот», «Есмеральда», «Жизель», «Корсар» та багато інших.
Надзвичайної виразності багатьом балетним виставам російських хореографів надавала геніальна музика Петра Чайковського та інших талановитих композиторів.
Великий внесок у мистецтво хореографії зробив Джордж Баланчин, хореограф грузинського походження. Спочатку він жив і працював у Росії, а в 1933 році емігрував до США, де створив близько чотирьох сотень новаторських балетів. На думку Баланчина, танець не потребував декорацій чи костюмів. Головною в його постановках була взаємодія танцівника й музики.
Перетворити народний танець в нове культурне явище зміг радянський хореограф Ігор Моісеєв. Визнання у всьому світі з його постановками вдалося здобути Державному академічному ансамблю народного танцю, в якому Моісеєв був також і керівником.
Видатному українському хореографу Павлу Вірському наша країна завдячує популяризації українського народного танцю, наповненні його новим сучасним змістом та естетикою. Як художній керівник та постановник Державного ансамблю танцю УРСР, Вірський вклав вагомий внесок в пропагування української культури.
Очолюваний ним ансамбль побував з гастролями майже по всій планеті, знайомлячи світ з Україною. В цьому танцювальному колективі багато років працював танцівником Григорій Чапкіс, а нині це знаний хореограф, який має звання народного артиста України.
Міжнародний день хореографа в історії
-
1581При французькому королівському дворі відбулася вистава, яку вважають найпершою балетною постановкою.
-
1890Маріусом Петіпа створено постановку балету «Спляча красуня». Ця постановка вважається енциклопедією сучасного балету.
-
1937Хореограф Ігор Моісеєв став на чолі Ансамблю народного танцю.
-
1955До Державного ансамблю танцю Української РСР прийшов новий художній керівник – Павло Вірський.
-
2007В Києві відкрилася школа танців Григорія Чапкіса.
-
2008В Україні відбувся перший сезон телешоу «Танцюють всі». Цей телевізійний проект відкрив для глядачів багато талановитих сучасних українських хореографів та виконавців.
Часті Питання та відповіді про Міжнародний день хореографа
Сукупність двох мистецтв — балетного мистецтва та мистецтва танцю являє собою хореографію в сучасному розумінні.
Людина з талантом танцівника, музичним слухом, хорошою фізичною формою, творчим мисленням, організаторськими та викладацькими здібностями.
Це джаз-денс, бальний спортивний танець, модерн та контемп. Кожен з цих стилів підрозділяється ще на декілька видів.
Вмілі хореографи завжди потрібні в музичних і драматичних театрах, в шоу-бізнесі, в навчальних закладах. Також хореографи затребувані у тих видах спорту, де використовується музика.
Уроки з класичного танцю формують правильну поставу, міцний м’язовий корсет, гнучкість і витривалість, підтримують оптимальну вагу та розвивають вестибулярний апарат.
Серед переваг — можливість творчого самовираження, постійна підтримка відмінної фізичної форми, поїздки з гастролями до різних країн. Недоліки — ймовірність фізичних травм, часто ненормований робочий день, висока творча конкуренція.
🎁 Подарунки на Міжнародний день хореографа
Чашка “Кращий Вчитель Хореографії” | |
Історія хореографії всіх часів та народів | |
Комбінезон для гімнастики і хореографії | |
Колготки для танців та хореографії | |
Носки для хореографії с закритими пальцями |
Як відзначати Міжнародний день хореографа?
Як і в усьому світі, хореографи нашої країни відзначають 9 січня як професійне свято. Цього дня вони організовують концерти з різноманітними танцювальними виставами — від класичних до новаторських, з використанням новітніх технологій та спецефектів. Також хореографи зустрічаються з колегами для обговорення проблем, що існують на сьогодні в танцювальній сфері.
Щоб приєднатися до святкування дня хореографа, достатньо відвідати цікаве танцювальне шоу або подивитися його у телетрансляції. Але набагато цікавіше самому вдатися до послуг професійного хореографа, адже зараз є доступними танцювальні школи, студії чи гуртки, до яких приймають всіх охочих спробувати себе в мистецтві танцю.
Варто познайомити з хореографом і заохотити до танцю дітей — чим раніше людина починає займатися цим мистецтвом, тим вищих результатів вдається досягти. Навіть якщо в дитини немає вродженого танцювального хисту, все одно ці заняття принесуть лише користь — розширять світогляд та зміцнять фізично. І хто знає, можливо саме ваша дитина стане в майбутньому відомим хореографом.
А якщо в день хореографа ми залишаємося вдома, можемо подивитися фільми, завдяки яким більше дізнаємося про світ танцю. Наприклад, «Чорний лебідь» — про стосунки зсередини балетного театру, «Танцівниця» — про засновницю танцювального стилю модерн Лої Фуллер, або документальний фільм «Піна» — про творчість Піни Бауш, відомої танцівниці й хореографа-новатора.
Чому важливий цей день?
День хореографа покликаний популяризувати хореографічне мистецтво серед населення, знайомити людей з кращими його зразками, залучати своєчасну й необхідну спонсорську підтримку для авторських танцювальних проектів.
Це професійне свято важливе не тільки для самих хореографів чи людей, зайнятих у сфері танцю. Воно дає можливість людям, далеким від мистецтва, зрозуміти, в чому полягає праця хореографа.
Адже не всім відомо, що це складна професія, і в ній необхідно прикладати багато фізичних та моральних зусиль. Найпершим виконавцем усіх танців є саме хореограф. Він має показати виконавцям їхні партії, пояснити емоції, які треба виразити пластикою. Чим виразніше він це зробить, тим швидше і легше його зрозуміють танцівники. Заслуга хореографа також і в тому, щоб протягом всієї вистави підтримувати й підвищувати глядацький інтерес.
Також завдяки цьому святу ми можемо більше дізнаємося про творчість видатних хореографів та про мистецтво танцю взагалі, вдосконалити свій естетичний смак.
Для когось, можливо, день хореографа стане початком занять танцями, урізноманітнить відпочинок, познайомить з новими людьми та відкриє нові можливості в житті.
Коли будемо відзначати Міжнародний день хореографа?
Рік | Дата | День тижня |
---|---|---|
2021 | 9 січня | Субота |
2022 | 9 січня | Неділя |
2023 | 9 січня | Понеділок |
2024 | 9 січня | Вівторок |
2025 | 9 січня | Четвер |