Антипасха

Антипасха

Антипасха відзначається у наступну неділю після Великодня, тобто на 8-й день. Історично Антипасха виникла в часи Ісуса Христа та пов’язана з його другою появою перед апостолами після розп’яття. Оскільки апостол Фома не був присутній при явленні у день воскресіння, він засумнівався у можливості такого дива та вимагав підтвердження, яке і сталося саме цього дня. Тому інша назва свята – Фомина неділя. Слово ж «Антипасха» має грецьке коріння та вживається у значенні «замість Пасхи, друга Пасха, доповнення до Пасхи». Воно символізує оновлення Великоднього свята.

У 2024 році Антипасха припадає на 23 квітня.

Споріднена подія: Початок Церковного року (Новоліття)

Підпишіться на наші канали у Viber чи Telegram і ми нагадаємо вам про всі актуальні свята та події на кожен день.

Перша згадка міститься в «Апостольських постановах» 380 р. н. е. Хоча неділя Фоми не належить до переліку двунадесятих християнських свят, богослужіння у цей день проходять за тими ж канонами. Для мирян день також важливий як перша можливість повінчатися після довгої перерви, поки тривав піст.

У народних традиціях Антипасха відома як Красна гірка, що походить з язичницьких часів. Вважалося, що в цей день пора зустрічати весну, яка відроджує світ для повноцінного життя. Відзначали його гуляннями, проводили символічні обряди та підмічали народні прикмети. Одна з традицій – зустрічати схід сонця з піснею та залишати весні підношення: круглий коровай та крашанки.

Красна гірка – свято дівчат. Вони завчасно готували найкраще вбрання та яскраві стрічки для волосся, оскільки саме в цей час молодь знайомилася між собою та придивлялася, відшукуючи майбутніх обранців. Сьогодні на Антипасху відбувається багато весіль, адже за повір’ями така дата обіцяє сімейне щастя.

Позначки:
Copy link