Початок Церковного року (Новоліття)

Початок Церковного року (Новоліття)

Що це за свято?

14 вересня – надзвичайно важлива дата для християн східного обряду (православних та греко-католиків). Саме в цей день вони відзначають Початок нового Церковного року або Новоліття, з якого починається новий літургійний рік. Щороку 14 вересня віряни люди йдуть до церкви, щоб просити Бога та всіх святих священного благословення на прийдешній рік.

Схожі події:
🙏 Всесвітній тиждень гармонійних міжконфесійних відносин
🙏 День всесвітніх молитов за мир

Підпишіться на наші канали у Viber чи Telegram і ми нагадаємо вам про всі актуальні свята та події на кожен день.

Як виникла ідея святкування Початку Церковного року (Новоліття)?

В часи пізньої Римської імперії за імператора Діоклетіана видавалися едикти щодо вимоги проведення оцінки земельних маєтків і збору податків. В одному з церковних календарів міститься слово “індикт”, що в перекладі з латини означає “проголошення” або “податок”. З часом “індикт” став означати 15-річний період між проведенням таких оцінок та його перший день.

«Індикти»

Відомості про перші «індикти» датовані 300-ми роками нашої ери. Спочатку вони припадали на 23 вересня – на честь дня народження імператора Августа. Проте, в 312 році римський імператор Костянтин Великий переніс індикт на 1 (14) вересня. В 325 році відбувся перший Нікейський собор, на якому духовенство на знак подяки Костянтину за сприяння християнству призначило цей день першим днем Церковного року. 

1 (14) вересня як церковне свято почало відзначатися церквами східного обряду ще у 8 столітті нашої ери – саме тоді на його честь почали відправляти церковну службу. Також в цю пору з’явилося багато інших релігійних свят, які мають неабияке значення для нас сьогодні. Тоді святковим днем стала неділя, яка є символом Воскресіння Господа Ісуса Христа. Також починають святкувати Пасху, Різдво, Богоявлення тощо. Всі ці свята пов’язані з земним життям, смертю, воскресінням та вознесінням Христа.

В перші століття нашої ери одне за одним з’являються свята Богородиці, які вважають головною заступницею перед Сином Божим. Перше свято, яке фактично починає Церковний рік, є Різдво Пресвятої Богородиці, яке припадає на 21 вересня. Дуже цікаво, що закриває Новоріччя  також богородичне свято, а саме її Успіння, яке церква відзначає 28 серпня. 

Перші гучні церковні святкування початку церковного року датуються 1363 роком. Спочатку це було традиційне релігійне свято у Візантійській імперії. На церковних служіннях проводилася літургія, присвячена проповіді Христа, яку він промовив у синагозі в Назареті. Саме тоді Спаситель повідомив присутніх там людей, що його мета – вилікувати «зламаних серцем».

Як святкувати Початок Церковного року (Новоліття)?

Для вірян, які регулярно відвідують церковну службу, свято не проходить непоміченим. В цей день проводиться урочиста літургія, священик читає «Велике Славословіє», а хор оспівує значення цього свята. Після літургії священик читає з Євангелія про початок служіння Ісуса Христа після його хрещення Іваном Хрестителем. Згідно церковних переказів, ці події мали місце під час свята жнив, який святкували у стародавньому Ізраїлі. А відзначалися вони у перший тиждень вересня. Тому цілком зрозуміло, чому Церква зробила саме цей день Новоліттям.

Що можна, а чого не можна робити в день початку Церковного року?

В цей день, як і в інші церковні свята, бажано не виконувати будь яку фізичну роботу: будівництво, на городі, по дому. Також не вітаються на Новоліття лайки, вживання нецензурних слів. Окрім цього, для початку Церковного року склалися свої, особливі заборони:

  • Не бажано псувати стосунки з рідними, друзями та близькими людьми.
  • Намагайтеся в цей день уникати різних крайнощів, краще бути спокійними та врівноваженими.
  • Не обіцяйте знайомим і близьким того, що не в змозі виконати.

Прикмети

В народі початок нового Церковного року пов’язували з різними прикметами, в які свято вірили.

  • Вважалося, що тепла погода на 14 вересня свідчить про те, що треба чекати теплої зими. 
  • Якщо в цей день вітер дме з півдня, то зимові дні будуть теплими та вологими. Західний вітер – ознака того, що зима буде багата на холодні північні вітри.
  • Дощ на 14 вересня був символом вологої та дощової осені і навпаки – хороша погода на Новоліття віщувала теплу та суху осінь.

Коли будемо святкувати Початок Церковного року (Новоліття)?

РікДатаДень тижня
202114 вересняВівторок
202214 вересняСереда
202314 вересняЧетвер
202414 вересняСубота
202514 вересняНеділя
Рекомендовано
13 вересня всі комп’ютерні працівники і програмісти відзначають своє неофіційне…