Початок Церковного року (Новоліття)

Початок Церковного року (Новоліття)

Що це за свято?

1 вересня – надзвичайно важлива дата для християн східного обряду (православних та греко-католиків). Саме в цей день вони відзначають Початок нового Церковного року або Новоліття, з якого починається новий літургійний рік. Щороку 1 вересня (раніше 14 вересня) віряни люди йдуть до церкви, щоб просити Бога та всіх святих священного благословення на прийдешній рік.

Схожі події:
🙏 Всесвітній тиждень гармонійних міжконфесійних відносин
🙏 День всесвітніх молитов за мир

Підпишіться на наші канали у Viber чи Telegram і ми нагадаємо вам про всі актуальні свята та події на кожен день.

Як виникла ідея святкування Початку Церковного року (Новоліття)?

В часи пізньої Римської імперії за імператора Діоклетіана видавалися едикти щодо вимоги проведення оцінки земельних маєтків і збору податків. В одному з церковних календарів міститься слово “індикт”, що в перекладі з латини означає “проголошення” або “податок”. З часом “індикт” став означати 15-річний період між проведенням таких оцінок та його перший день.

«Індикти»

Відомості про перші «індикти» датовані 300-ми роками нашої ери. Спочатку вони припадали на 23 вересня – на честь дня народження імператора Августа. Проте, в 312 році римський імператор Костянтин Великий переніс індикт на 1 (14) вересня. В 325 році відбувся перший Нікейський собор, на якому духовенство на знак подяки Костянтину за сприяння християнству призначило цей день першим днем Церковного року. 

1 (14) вересня як церковне свято почало відзначатися церквами східного обряду ще у 8 столітті нашої ери – саме тоді на його честь почали відправляти церковну службу. Також в цю пору з’явилося багато інших релігійних свят, які мають неабияке значення для нас сьогодні. Тоді святковим днем стала неділя, яка є символом Воскресіння Господа Ісуса Христа. Також починають святкувати Пасху, Різдво, Богоявлення тощо. Всі ці свята пов’язані з земним життям, смертю, воскресінням та вознесінням Христа.

В перші століття нашої ери одне за одним з’являються свята Богородиці, які вважають головною заступницею перед Сином Божим. Перше свято, яке фактично починає Церковний рік, є Різдво Пресвятої Богородиці, яке припадає на 8 вересня. Дуже цікаво, що закриває Новоріччя  також богородичне свято, а саме її Успіння, яке церква відзначає 15 серпня. 

Перші гучні церковні святкування початку церковного року датуються 1363 роком. Спочатку це було традиційне релігійне свято у Візантійській імперії. На церковних служіннях проводилася літургія, присвячена проповіді Христа, яку він промовив у синагозі в Назареті. Саме тоді Спаситель повідомив присутніх там людей, що його мета – вилікувати «зламаних серцем».

Як святкувати Початок Церковного року (Новоліття)?

Для вірян, які регулярно відвідують церковну службу, свято не проходить непоміченим. В цей день проводиться урочиста літургія, священик читає «Велике Славословіє», а хор оспівує значення цього свята. Після літургії священик читає з Євангелія про початок служіння Ісуса Христа після його хрещення Іваном Хрестителем. Згідно церковних переказів, ці події мали місце під час свята жнив, який святкували у стародавньому Ізраїлі. А відзначалися вони у перший тиждень вересня. Тому цілком зрозуміло, чому Церква зробила саме цей день Новоліттям.

Що можна, а чого не можна робити в день початку Церковного року?

В цей день, як і в інші церковні свята, бажано не виконувати будь яку фізичну роботу: будівництво, на городі, по дому. Також не вітаються на Новоліття лайки, вживання нецензурних слів. Окрім цього, для початку Церковного року склалися свої, особливі заборони:

  • Не бажано псувати стосунки з рідними, друзями та близькими людьми.
  • Намагайтеся в цей день уникати різних крайнощів, краще бути спокійними та врівноваженими.
  • Не обіцяйте знайомим і близьким того, що не в змозі виконати.

Прикмети

В народі початок нового Церковного року пов’язували з різними прикметами, в які свято вірили.

  • Вважалося, що тепла погода на день Новоліття свідчить про те, що треба чекати теплої зими. 
  • Якщо в цей день вітер дме з півдня, то зимові дні будуть теплими та вологими. Західний вітер – ознака того, що зима буде багата на холодні північні вітри.
  • Дощ на 1 вересня був символом вологої та дощової осені і навпаки – хороша погода на Новоліття віщувала теплу та суху осінь.

Коли будемо святкувати Початок Церковного року (Новоліття)?

РікДатаДень тижня
202114 вересняВівторок
202214 вересняСереда
20231 вересняП’ятниця
20241 вересняНеділя
20251 вересняПонеділок
Позначки:
Copy link