Правила здорового способу життя: 5 золотих порад

Правила здорового способу життя - 5 золотих порад

Ведення здорового способу життя іноді може здатися складним завданням.

З такою великою кількістю експертів і реклами, що пропонують різні й часто суперечливі поради, легко можна заплутатися.

Але ведення здорового способу життя не повинно бути складним.


Якщо ви хочете досягти найкращого здоров’я, скинути кілька кілограмів і покращити своє щоденне самопочуття, просто дотримуйтесь цих 5 основних правил здорового способу життя.

Правила здорового способу життя

1. Не навантажуйте організм токсичними речовинами

Багато речовин, які споживають люди, насправді шкідливі для їхнього організму.

Сигарети, алкоголь та наркотики, що викликають залежність, не лише токсичні, але й мають високий ризик розвитку залежності, що ускладнює відмову від їх вживання. Якщо ви боретеся з цими речовинами, то зосередження на дієті та фізичних вправах стає другорядним завданням.

У той час як алкоголь може бути прийнятним у невеликих кількостях для тих, хто може з ним впоратися, тютюн і наркотики згубні для всіх без виключень.

До речі, про алкоголь, попри численні статті та дослідження про ту чи іншу користь алкоголю в помірних дозах, існують також дослідження, що доказують, що алкоголь в будь-яких дозах підвищує ризик виникнення певних видів раку. То ж навряд чи варто вживати алкоголь суто для поліпшення свого здоровʼя.

Ще більш поширеною проблемою в наш час є споживання нездорової, шкідливої їжі, що сприяє розвитку хвороб. Щоб досягти максимального здоров’я, дуже важливо зменшити споживання цих продуктів.

Один з найефективніших способів покращити свій раціон — зменшити споживання оброблених та упакованих продуктів. Це може бути непросто, оскільки багато з цих продуктів розроблені таким чином, щоб бути неймовірно апетитними, і від них важко відмовитися.

Що стосується конкретних інгредієнтів, то особливо шкідливими є додані цукри, такі як сахароза та кукурудзяний сироп з високим вмістом фруктози. Їх надмірне споживання може порушити метаболізм, хоча деякі люди можуть витримати їх помірну кількість.

Крім того, розумно уникати всіх трансжирів, які присутні в деяких видах маргарину та упакованих хлібобулочних виробах.

2. Тренуйтеся та рухайтеся

Використання м’язів відіграє вирішальну роль у підтримці оптимального стану здоров’я.

Хоча заняття в залі та помірні фізичні вправи можуть покращити ваш зовнішній вигляд, користь від них виходить далеко за рамки простого покращення зовнішнього вигляду. Ці заняття необхідні для правильного функціонування вашого тіла, мозку та гормонів.

Регулярні тренування можуть знизити рівень цукру та інсуліну в крові, покращити рівень холестерину та зменшити кількість тригліцеридів. Крім того, це підвищує рівень тестостерону та гормонів росту, які пов’язані з покращенням загального самопочуття.

Щобільше, регулярні фізичні вправи можуть полегшити депресію та знизити ризик різних хронічних захворювань, включаючи ожиріння, діабет 2 типу, хвороби серця та хворобу Альцгеймера, серед інших.

Фізичні вправи в поєднанні зі здоровим харчуванням також ефективні для втрати надмірної ваги. Вони не просто спалюють калорії, але й позитивно впливають на рівень гормонів і загальну роботу організму.

На щастя, є багато способів займатися фізичними вправами, які не потребують абонементу до спортзалу чи дорогого обладнання. Ви можете легко знайти безкоштовні вправи для занять вдома на YouTube, або у спеціальних застосунках.

DAY TODAY рекомендує безплатний застосунок Traning – від Adidas, який дозволяє обрати складність та тривалість завдань і скласти план тиждень.

Виходити на вулицю в похід або на прогулянку також життєво важливо, особливо якщо це дає можливість поніжитися на сонці й природним чином отримати вітамін D. Ходьба, яку часто недооцінюють, є чудовою формою фізичної активності. На відміну від бігу, ходьба майже не має протипоказань. Нею можуть займатися навіть люди похилого віку чи люди із травмами, які не дозволять більш активних тренувань. Поставте улюблений плейліст чи аудіокнигу і мерщій на вулицю!

Головне — знайти вправу, яка вам подобається і яку ви зможете виконувати протягом тривалого часу.

Якщо ви починаєте з поганої фізичної підготовки або маєте проблеми зі здоров’ям, варто проконсультуватися з лікарем, перш ніж розпочинати новий режим фізичних вправ. Принаймні розпочинайте із найлегших вправ і поступово збільшуйте навантаження. Робіть перерви у днях і призупиняйте заняття, якщо відчуєте неприємні відчуття чи біль.

3. Висипайтеся

Сон відіграє важливу роль у підтримці загального стану здоров’я, і дослідження виявили тісний зв’язок між недосипанням і різними проблемами зі здоров’ям, зокрема ожирінням і серцевими захворюваннями.

Надавати пріоритет хорошому, якісному сну життєво важливо!

Якщо у вас є проблеми зі сном, ви можете спробувати кілька стратегій:

  • Не пийте каву в кінці дня (або взагалі не пийте певний час).
  • Дотримуйтесь однакового часу відходу до сну та пробудження.
  • Переконайтеся, що у вашому спальному місці повністю темно, без штучного світла.
  • Приглушіть світло у вашому житловому приміщенні за кілька годин до сну.

Якщо ці стратегії не допомагають, бажано звернутися до лікаря. Розлади сну, такі як апное уві сні чи безсоння досить поширені й часто легко піддаються лікуванню.

4. Уникайте надмірного стресу

Збалансований спосіб життя передбачає здорове харчування, достатню кількість сну та регулярну фізичну активність. Однак не менш важливими є ваш емоційний стан та спосіб мислення. Постійний стрес може призвести до негативних наслідків для здоров’я.

Хронічний стрес може підвищити рівень кортизолу, порушуючи метаболізм. Це може призвести до посилення тяги до нездорової їжі, накопичення жиру на животі та підвищеного ризику різних проблем зі здоров’ям.

Дослідження також показують, що стрес є основним фактором депресії, яка сьогодні є серйозною проблемою для здоров’я.

Щоб впоратися зі стресом, спробуйте спростити свій спосіб життя. Займіться фізичними вправами, прогулянками на свіжому повітрі, практикуйте глибоке дихання і, можливо, спробуйте медитацію.

Читайте також: 7 способів впоратися зі стресом

Якщо стрес у вашому повсякденному житті стає непереборним, може бути корисно проконсультуватися з психологом.

Подолання стресу не лише зміцнює ваше здоров’я, але й покращує загальну якість життя. Постійне відчуття тривоги, занепокоєння, нездатність розслабитися і насолоджуватися життям може бути вкрай шкідливим.

5. Вживайте натуральну їжу

Найпростіша і найефективніша стратегія здорового харчування — зосередитися на справжніх, цільних продуктах.

Віддавайте перевагу необробленим продуктам, які зберігають свою природну форму.

Збалансований раціон включає різноманітні групи продуктів, такі як м’ясо, риба, яйця, овочі, фрукти, горіхи, насіння, а також корисні жири, олії та молочні продукти з високим вмістом жиру.

Якщо ви здорові, худорляві та активні, включення цільних, нерафінованих вуглеводів, таких як картопля, солодка картопля, бобові та цільні зерна, такі як овес, є абсолютно нормальним.

Однак для тих, хто має надмірну вагу, ожиріння або проблеми з метаболізмом, такі як діабет, зменшення споживання основних джерел вуглеводів може призвести до значного поліпшення здоров’я.

Багато людей виявляють, що вони природним чином їдять менше і втрачають вагу, просто скоротивши споживання вуглеводів.

Незалежно від ваших конкретних дієтичних потреб, завжди намагайтеся обирати цілісні, необроблені продукти, а не фабрично виготовлені.

Потрібно дотримуватися дієти все життя

Пам’ятайте, що підхід до здоров’я як до короткострокової дієти не є ефективним у довгостроковій перспективі.

Натомість важливо зосередитися на зміні способу життя.

Міцне здоров’я схоже на марафон, а не на спринт. Воно вимагає терпіння і відданості протягом усього життя.

Підсумуємо 5 правил здорового способу життя

  1. Не навантажуйте організм токсичними речовинами
  2. Тренуйтеся та рухайтеся
  3. Висипайтеся
  4. Уникайте надмірного стресу
  5. Вживайте натуральну їжу

Поширені питання та відповіді

Що таке здоровий спосіб життя і його складові?

Здоровий спосіб життя полягає у підтримці фізичного, розумового та соціального добробуту. Основні складові: правильне харчування, фізична активність, здоровий сон, стрес-менеджмент, відсутність шкідливих звичок.

Що впливає на здоровий спосіб життя людини?

На здоровий спосіб життя впливають харчування, фізична активність, сон, психічне здоров’я, соціальне оточення, особистісні звички та доступ до якісної охорони здоров’я.

За матеріалами healthline.com

Перевірено редакцією DAY TODAY

Стаття була цікавою?

Оцініть цю статтю!

Середній рейтинг 4.2 / 5. Кількість голосів: 6

Ще немає голосів. Будьте першими!

Дякуємо за відгук!

Підписуйтесь на нові статті!

Шкода, що стаття вам не сподобалась...

Дозвольте нам її покращити!

Розкажіть, будь ласка, що ми можемо виправити

Схожі статті

Copy link