5 доведених звичок для довшого життя

5 звичок для довшого життя

Як так сталося, що Сполучені Штати витрачають найбільше грошей на охорону здоров’я, але при цьому мають одну з найнижчих очікуваних тривалостей життя серед усіх розвинених країн? (Якщо бути точним: 9400 доларів на душу населення, 79 років і 31-е місце).

Можливо індустрія охорони здоров’я весь час дивилась на проблему неправильно.

Здоровий спосіб життя і довголіття

Дослідники провели масштабне дослідження1 впливу здорових звичок на тривалість життя, використовуючи дані відомих досліджень Nurses’ Health Study (NHS) та Health Professionals Follow-up Study (HPFS). Це означає, що вони мали дані про величезну кількість людей за дуже довгий період часу. Дослідження NHS охопило понад 78 000 жінок і проводилося з 1980 по 2014 рік. HPFS включало понад 40 000 чоловіків, за якими спостерігали з 1986 по 2014 рік. Це понад 120 000 учасників, 34 роки даних для жінок і 28 років даних для чоловіків.


Дослідники проаналізували дані NHS і HPFS про дієту, фізичну активність, масу тіла, куріння і вживання алкоголю, які були зібрані за допомогою регулярних валідованих анкет, що регулярно заповнювалися.

Що ж таке здоровий спосіб життя?

Ці п’ять сфер були обрані тому, що попередні дослідження показали, що вони мають великий вплив на ризик передчасної смерті. Ось як ці здорові звички були визначені та виміряні:

  1. Здорове харчування, який розраховувався та оцінювався на основі даних про споживання здорових продуктів, таких як овочі, фрукти, горіхи, цільні зерна, корисні жири та омега-3 жирні кислоти, та нездорових продуктів, таких як червоне та перероблене м’ясо, підсолоджені напої, транс-жири та сода.
  2. Здоровий рівень фізичної активності, який вимірювався як щонайменше 30 хвилин на день помірної або інтенсивної активності щодня.
  3. Здорова маса тіла, що визначається як нормальний індекс маси тіла (ІМТ), який знаходиться в межах від 18,5 до 24,9.
  4. Куріння, ну, не існує здорової кількості куріння. “Здоровий” тут означає ніколи не курити.
  5. Помірне вживання алкоголю, яке вимірювалося від 5 до 15 грамів на день для жінок і від 5 до 30 грамів на день для чоловіків. Як правило, один напій містить близько 14 грамів чистого алкоголю. Це 350 мл звичайного пива, 150 мл вина або 45 мл унції дистильованих спиртних напоїв.

Чи має значення здоровий спосіб життя?

Виявляється, здорові звички мають велике значення. Згідно з цим аналізом, люди, які відповідали критеріям усіх п’яти звичок, прожили значно довше, вражаюче довше, ніж ті, хто не мав жодної з них: на 14 років для жінок і на 12 років для чоловіків (якщо вони мали ці звички у віці 50 років). Люди, які не мали жодної з цих звичок, набагато частіше помирали передчасно від раку або серцево-судинних захворювань.

Дослідники також підрахували очікувану тривалість життя залежно від того, скільки з цих п’яти здорових звичок мали люди.

Лише одна здорова звичка (і неважливо, яка саме)… лише одна… збільшувала тривалість життя на два роки у чоловіків і жінок. Не дивно, що чим більше здорових звичок мали люди, тим довшою була їхня тривалість життя.

Це вражаючий результат. І це підтверджує попередні подібні дослідження. Дослідження 2017 року2 показало, що люди 50 років і старше, які мали нормальну вагу, ніколи не курили та вживали алкоголь в помірних кількостях, жили в середньому на сім років довше. Мета аналіз 15 міжнародних досліджень 2012 року3, в яких взяли участь понад 500 000 осіб, показав, що більше половини передчасних смертей спричинені такими факторами нездорового способу життя, як неправильне харчування, недостатня фізична активність, ожиріння, надмірне вживання алкоголю та куріння. І список підтверджуючих досліджень можна продовжувати.

То в чому ж наша (велика) проблема?

Як зазначають автори цього дослідження, розвинуті країни схильні витрачати надмірні кошти на розробку модних ліків та інших методів лікування хвороб, а не на їх профілактику. Це велика проблема.

Експерти припускають, що найкращий спосіб допомогти людям перейти на здорове харчування і змінити спосіб життя — це масштабні зміни на рівні населення, через зусилля громадської охорони здоров’я та зміни в політиці. Наприклад, такі як закони про мотоциклетні шоломи та ремені безпек. Наразі досягнуто певного прогресу із законодавством щодо тютюну та трансжирів.

Звісно, велика промисловість чинить сильний опір цьому. Якщо у нас будуть рекомендації та закони, які допоможуть нам жити здоровіше, великі компанії не продаватимуть стільки фаст-фуду, чіпсів, газованих солодких напоїв та ліків. А компанії, які зациклені на зароблянні грошей ціною людських життів, це дуже розлютить. Тож не варто їм підігрувати, а ліпше перейти до здоровішого способу життя — це матиме величезні переваги насамперед для вас.

Автор статті на Harvard Health Publishing – Монік Телло, практикуючий лікар, директором з наукових досліджень та академічних питань Програми здорового способу життя MGH DGM.

Стаття була цікавою?

Оцініть цю статтю!

Середній рейтинг 0 / 5. Кількість голосів: 0

Ще немає голосів. Будьте першими!

Дякуємо за відгук!

Підписуйтесь на нові статті!

Шкода, що стаття вам не сподобалась...

Дозвольте нам її покращити!

Розкажіть, будь ласка, що ми можемо виправити

  1. https://www.ahajournals.org/doi/10.1161/CIRCULATIONAHA.117.032047 []
  2. https://www.healthaffairs.org/doi/abs/10.1377/hlthaff.2016.1569 []
  3. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0091743512002666?via%3Dihub []

Схожі статті

Ходімо далі? Наступна стаття
Copy link