32 цікаві факти про Фінляндію

Цікаві факти про Фінляндію

День Незалежності Фінляндії – 6 грудня. Підготували для вас цікаві факти про Фінляндію. Ось найцікавіше про цю країну.

Цікаві факти про Фінляндію

  1. У Фінляндії живуть найщасливіші люди. У 2020 році, у щорічному звіті ООН про світовий рівень щастя, Фінляндія очолила рейтинг найщасливіших країн світу. З того часу вона зберегла свій титул, востаннє в рейтингу 2024 року.1
  2. За даними Статистичного управління Фінляндії, на початок 2024 року населення країни становило 5 608 218 осіб.2
  3. У столиці Гельсинкі проживає майже 700 000 людей.
  4. Фінська мова повністю відрізняється від скандинавських мов, мова цієї країни не має нічого спільного зі своїми скандинавськими друзями. Фінська мова це частина уральської мовної сім’ї. Найближчим родичем її є угорська мова.
  5. Шведська мова має статус офіційної мови разом з фінською. Усі фіни вивчають її у середній школі.
  6. Суомі – фінська назва Фінляндії. У Фінляндії свою батьківщину з гордістю називають «Суомі» – термін, що тісно пов’язаний з культурною та історичною ідентичністю нації і відрізняється від її міжнародної назви «Фінляндія».
    Походження назви «Суомі» досі залишається загадкою, і науковці пропонують різні теорії. Одні вважають, що воно походить від давніх фіно-угорських коренів, можливо, означаючи «земля» або «народ». Інші припускають, що воно може бути пов’язане зі словами «болото» або «риболовля», що відображає широкі природні ландшафти Фінляндії та традиційні способи життя її населення.
  7. Назва «Фінляндія» має більш банальну історію. Вперше вона з’явилася на скандинавському рунічному камені, де позначала країну як землю фінів. Ця назва, перейнята сусідніми культурами, пропонує зовнішній погляд на країну, тоді як «Суомі» відображає те, як фіни бачать себе самі – прекрасний приклад того, як мова формує ідентичність.
  8. Вода з крана
    За даними Комітету з водних ресурсів при ООН, вода у Фінляндії виключної чистоти. Її без побоювання можна пити прямо з крана без теплової обробки, завдяки багатоступеневій системі фільтрації та комунікаціям, що завжди знаходяться у справному стані.
  9. Штрафи та податки
    Фінляндія відома своїми штрафами та прогресивною системою оподаткування. Громадянин, що отримує великий річний прибуток, сплатить більшу суму штрафу за те саме порушення. Податкова ставка теж напряму залежить від доходів – чим більше отримуєш, тим більше твій податок. Максимальний зафіксований податок складає 52,5%.
  10. Резиденція Санта-Клауса
    У Лапландії – північній частині країни – дійсно живе Санта-Клаус. Joulupukki (так називають Санту фіни) перекладається як «різдвяний козел». В нього є свій офіс, дійсна поштова адреса, фінський паспорт. Резиденція Санти працює цілий рік і отримує листи від дітей із всіх куточків планети. Ось офіційний сайт Санта-Клауса – https://santaclausvillage.info
    Місто Рованіємі, розташоване за Полярним колом, широко визнане офіційною резиденцією Санта-Клауса, що вражає уяву відвідувачів з усього світу і є, мабуть, найбільш казковим місцем у реальному світі.
  11. Рівноправність
    Фінський парламент першим у світі надав жінкам рівні з чоловіками можливості щодо волевиявлення та державного управління. Саме у Фінляндській республіці президентом стала жінка, що обіймала посаду двічі. Це – Тар’я Каарина Халонен. 
  12. В’язниці чи готелі?
    Ув’язнених у Фінляндії навіть язик не повертається так називати. Вони носять звичайний одяг, вільно пересуваються, дружньо спілкуються з наглядачами. Часто в’язні проживають у доглянутих одноповерхових будиночках, без колючого дроту. Як показує фінська статистика, такий спосіб ув’язнення набагато краще впливає на перевиховання злочинців.
  13. Країна яхтсменів?
    Синій хрест на білому фоні запозичений у прапорів фінських яхт-клубів, що з’явилися за часів Російської імперії. Зараз фіни асоціюють кольори свого прапору з численними озерами країни та її засніженими казковими зимами. 
  14. ЗОЖники
    Фіни – дуже спортивна нація. Вони багато часу проводять на природі. Дуже популярна серед фінів спортивна хода з палками. Вона ефективно зміцнює все тіло та ідеально підходить для прогулянок. У Фінляндії, окрім типових видів спорту, проходять найкумедніші змагання. Наприклад, цікаво позмагатися на чемпіонаті з кидання мобільного телефона.
  15. У Фінляндії сауна – це традиція та спосіб життя. Кількість саун у Фінляндії становить близько двох мільйонів.
  16. Відбиток носа кожної собаки унікальний, подібно до відбитків пальців людини. Враховуючи його унікальність, такі країни, як Фінляндія, використовують відбитки носа для ідентифікації собак замість мікрочіпів.
  17. Фіни споживають найбільше кави у світі, а саме близько 12 кг у середньому кожен фін. Це дуже велика кількість! У Фінляндії випити 8 чашок кави протягом дня – звичайний режим споживання.3
    Фіни справжні шанувальники кави, саме процесу її споживання, це є частиною культурної ідентичності фінського народу, соціальних звичаїв та стилю життя. Випити каву протягом дня – це нагода для зустрічі та спілкування з друзями, рідними, колегами. Це і є фінською кавовою культурою! Ще однією особливістю кавової традиції у Фінляндії є надання переваги світлому обсмаженню кавових зерен, що робить смак кави більш мʼяким.
  18. У Фінляндії не їдять солодкого на сніданок. Найсолодше, що може бути у фінському сніданку – це кілька ягід, доданих до каші. Солодощі вони люблять, але не зранку.
  19. Телевізор — наше все!
    Трансляція «Балу у Замку», що відбувається на День незалежності, має найвищий рейтинг переглядів. На урочистому заході, що відбувається у президентській резиденції, з’їжджаються всі видатні місцеві та іноземні діячі. Кожен третій громадянин Фінляндії спостерігає за цією щорічною подією. 
  20. Безкоштовна освіта
    Освіта в цій країні безкоштовна навіть в університетах, а система отримання знань вважається найефективнішою у світі. Здобути якісну освіту можуть як громадяни Фінляндії, так і іноземці за умови, що викладання буде проходити фінською або шведською мовами. 
  21. Інтернет як право людини!
    Фіни першими офіційно отримали безперебійний доступ в інтернет як невід’ємне громадянське право людини. Провайдери зобов’язані урядом країни надавати високошвидкісний інтернет населенню, бо це важлива частина навчального та робочого процесу.
  22. Передбачити появу північного сяйва неможливо. Традиційним сезоном північного сяйва вважається період між осіннім і весняним рівноденням: з 21 вересня по 21 березня. У Фінляндії існують спеціальні готелі, розташовані в Лапландії, за полярним колом, що пропонують гостям пожити в скляних іглу, крізь прозору стелю яких можна милуватися зоряним небом не виходячи на вулицю. 
    Прогноз появи північного сяйва вивішується щодня на стійці реєстрації, а коли сяйво стає видимим, звуковими сповіщеннями інформують про це туристів.
  23. У Фінляндії 187 888 озер – тому її називають “країною тисячі озер”, хоч їх насправді більше у 188 разів.
  24. 74% території Фінляндії вкрито лісами. Фінляндія має найбільше лісів серед усіх європейських країн.
  25. У Фінляндії особистий простір – це святе. Це особливо відчувається в громадських місцях. В автобусі, на лавці чи в черзі до каси люди природно тримаються на шанобливій дистанції, ніби даючи один одному невидимий простір для дихання. Світська бесіда не є обов’язковою. Ввічливого кивка або короткого «привіт» буде більш ніж достатньо, щоб ви обидва пішли своєю дорогою, без незручної розмови.
  26. Мумі-тролі – подарунок Фінляндії світові
    Всіма улюблені мумі-тролі – ці чарівні, схожі на бегемотиків створіння – дітища Туве Янссон, шведськомовної фінської письменниці та ілюстраторки. Багато поколінь зростали на творчості письменниці про Мумі-тролів, а це 9 книжок, 5 книжок з картинками, довготривалий комікс та незліченна кількість відео продуктів.
    Творчість Янссон, безсумнівно, була підживлена її мистецьким вихованням. Її батьки були глибоко залучені в мистецтво, а сама вона вивчала мистецтво у Швеції та Франції. Літо, проведене на безтурботному острові з родиною, стало джерелом натхнення для її чарівних казок.
  27. Однак, книга про Мумі-тролів не для дітей. У 1930 році 15-річна Туве Янссон палко сперечалася зі своїм братом. Він пристрасно пояснював філософію Іммануїла Канта, а Туве, не вражена, вирішила відповісти у власний творчий спосіб. Вона намалювала найнеприємнішу істоту, яку тільки могла собі уявити, на стіні флігеля їхньої літньої дачі – худорляву фігуру з довгим носом і загрозливими маленькими очима. Вона назвала його Мумі-тролем. Цікаво, що знадобилося ще одне десятиліття, щоб цей химерний персонаж перетворився на білого, пухнастого і милого Мумі-троля, якого ми знаємо сьогодні.
    З початком Другої світової війни Туве Янссон придумала собі світ, в який можна втекти від важкої реальності.
    Мумі-маму і Мумі-тата Туве списала з батьків — художниці та скульптора, а гостями мумі-будинку стали її друзі. Цей світ не був дитячим казковим королівством. У першому виданні коміксу «Мумі-троль і кінець світу» навіть стояла приписка: «Увага: даний матеріал НЕ призначений для маленьких читачів!»
  28. Для фанатів Мумі-тролів, паломництво на острів Кайло на південному заході Фінляндії є обов’язковим! З середини червня до середини серпня чарівний тематичний парк «Світ Мумі-тролів» оживає, запрошуючи відвідувачів поринути в улюблені казкові історії.
    Одна з головних визначних пам’яток парку – культовий чорнично-блакитний будиночок Мумі-тролів, де ви можете поблукати всіма п’ятьма рівнями чарівності Мумі-тролів.
  29. Angry Birds також подарунок світові від Фінляндії. Мобільна гра Angry Birds почала своє життя у Фінляндії. Заснована студентами у 2003 році, компанія Rovio Entertainment – творці цієї культової гри, вийшла на біржу у 2017 році з оцінкою 1 мільярд доларів.
  30. Два дні народження у фінських дітей – така фінська традиція передбачає, що обов’язково день народження відзначається двічі: у колі друзів та разом з родиною. Традиційно організовують дві святкові події.
  31. У Фінляндії найбільше хеві-метал гуртів на душу населення, ніж у будь-якій іншій країні світу. Можливо погода та клімат впливають на музичні переваги мешканців?
  32. Дивне свято
    Щороку 27 липня у Фінляндії відзначають чудернацьку та веселу традицію, відому як «Національний день сплячої голови», або «Unikeonpäivä». Це грайливе свято обертається навколо простої, але розважальної концепції – розбудити останнього, хто ще дрімає в будинку. Але як саме це робиться? Скажімо так, вони не для людей зі слабкими нервами! Від обливання холодною водою до кидання сплячого в озеро чи море – сім’ї та громади творчо підходять до розбудження. Все це піднімає настрій і додає веселощів літнім ранкам.
    Походження цієї традиції сягають релігійних оповідей, зокрема легенди про сімох сплячих з Ефесу. Згідно з нею, ці люди втекли до печери, рятуючись від переслідувань, і в кінцевому підсумку спали там протягом століть. Сьогодні свято поєднує в собі історію, гумор і дух громади в одне унікальне фінське свято. Але ж дивне свято…
Резиденція Санта-Клауса

Більше цікавих фактів на нашій «Планеті фактів» в Телеграмі. Приєднуйтесь!

  1. https://www.lifeinnorway.net/nordic-countries-dominate-world-happiness-report-once-again/ []
  2. https://stat.fi/index_en.html []
  3. https://finland.fi/arts-culture/exploring-the-finnish-affinity-for-coffee/ []

Схожі статті

Copy link