День весняного рівнодення
Що це за свято?
Втомившись від довгих зимових холодів, всі з нетерпінням чекають настання весни. Зазвичай цю пору року ми зустрічаємо разом з весняним рівноденням, яке в Північній півкулі відбувається 20 березня. Ця подія знаменує пробудження природи від зимового сну та початок теплого й родючого сезону. В астрономічному сенсі весняне рівнодення є миттю, коли Сонце у своєму русі екліптикою перетинає небесний екватор, а день та ніч практично зрівнюються за тривалістю. Від дати весняного рівнодення Північна півкуля Землі починає більше нахилятися до Сонця, тому збільшується світловий день та підвищується атмосферна температура.
Схожа подія:
🌞 День осіннього рівнодення 🌛
Почитайте історію виникнення події та дізнайтеся – чи є країни, у яких День осіннього рівнодення — національне свято.
Підпишіться на наші канали у Viber чи Telegram і ми нагадаємо вам про всі актуальні свята та події на кожен день.
Як виникла ідея святкування Дня весняного рівнодення?
Спостереження за рухом Сонця завжди було важливим для життя людства. Небесне розташування світила сповіщало людям про зміну сезонів, тому серед артефактів давніх цивілізацій є чимало сонячних календарів у вигляді мегалітичних споруд. Вони є свідками вшанування Дня весняного рівнодення нашими далекими предками.
Піраміда майя
Серед найвідоміших давніх мегалітів — піраміда майя під назвою Ель-Кастильйо в місті Чичен-Іца. На чотирьох її гранях є сходи, що ведуть від вершини до основи. Сходи збудовані під неймовірно точно розрахованим кутом. Щороку в момент рівнодення приблизно на півгодини в присутніх виникає ілюзія, що по сходах рухається вогняний змій, голова якого вирізьблена біля основи піраміди. Майя називали цього змія Кукульканом, або Пернатим змієм світла. Кукулькан з’являвся два рази на рік — у весняне та осіннє рівнодення, коли день і ніч, світло й темрява знаходяться на рівних.
Стоунхендж
Британський мегалітичний пам’ятник Стоунхендж, якому приписують релігійні та містичні функції, беззаперечно мав значення ще й надійного календаря. Він певним чином відображав затемнення, сонцестояння, рівнодення та інші астрономічні події. В день літнього сонцестояння головна вісь Стоунхенджу спрямована прямо на точку сходу Сонця.
Гріанан
В Ірландії, в графстві Донегол, також є мегалітична споруда Гріанан. Основна її будівля — кам’яний форт у вигляді кільця, орієнтований на Сонце. У весняне рівнодення сонячні промені розділяють кільце на дві абсолютно рівні частини.
Храмовий комплекс Мнайдра
На Мальті є храмовий комплекс Мнайдра, збудований в IV тисячолітті до нашої ери. Унікальна орієнтація храму на схід дозволяє припустити, що він виконував роль одного з найдавніших у світі сонячних календарів. Коли настає весняне рівнодення, сонячний промінь потрапляє до будівлі й освітлює її центральну вісь.
Святкування народів світу
Весняне рівнодення у давньому Римі
В багатьох культурах часи великих святкувань пов’язані з астрономічними подіями, зокрема, з весняним рівноденням. Так, римляни в період весняного рівнодення мали свято Хіларії. Під час Хіларій вшановували богиню матір богів Кібелу та її коханого Аттіса, який за легендою вбив себе через ревнощі. Своєю божественною силою Кібела воскресила Аттіса, і це воскресіння символізувало перемогу над смертю та відродження життя. Святкування тривало кілька днів, в цей час були дозволені всі види розваг, в тому числі й маскаради.
Північна Європа
Народи північної Європи в час весняного рівнодення вшановували Еостру — богиню світанку, починань та плодючості. В ході святкувань розпалювали вогнища та збирали цілющу росу. Вважають, що саме від цього язичницького свята беруть початок традиції фарбувати яйця в яскраві кольори та ліпити з тіста фігурки кроликів. Згодом вони стали відомими нам Великодніми звичаями.
Японія
В Японії святкування весняного рівнодення було давньою традицією синтоїстської релігії, коли народ вшановував пам’ять всіх японських імператорів. В наш час цей день в Японії є державним святом, а більшість людей мають офіційний вихідний. Зараз японці відзначають весняне рівнодення як світське свято любові до природи та всього живого, а також відвідують та впорядковують могили своїх предків.
Народи Давнього Ірану
Найбільшим національним святом народів Давнього Ірану був Навруз, що перекладається як «новий день». Навруз означав пробудження землі, початок нового природного циклу. Цим святом розпочинався новий рік, а святкувати його починали незадовго до весняного рівнодення. Було прийнято пробачати й миритися, прикрашати оселі свіжими квітами, влаштовувати святкові трапези. Люди вірили, що таким чином приваблюють у своє життя щедрий врожай та багатство. Натепер Навруз є державним святом у багатьох країнах, які сповідують іслам.
Давні слов’яни
Для давніх слов’ян весняне рівнодення теж розпочинало новий рік. Це було тривале святкування протягом двох тижнів, яке присвячувалося зустрічі весни та проводам зими. Закликаючи весну, люди випікали з тіста жайворонків, а в ритуальних вогнищах спалювали опудало Морени — богині смерті та зими. Особливо вшановували богів Ярила та Лелю, які були втіленням відповідно сонця й весни.
Про повагу наших предків до природи та всіх живих істот свідчить ще один цікавий звичай, коли до лісу несли пригощання у вигляді свіжих млинців. Їх залишали там для ведмедя — хазяїна лісу, щоб здобути його прихильність. В межах святкувань весняного рівнодення слов’яни також вшановували померлих предків, влаштовуючи ритуальні поминальні обіди.
Християнство
Коли в значній частині світу християнство замінило собою язичницькі вірування, весняне рівнодення стало відправною точкою у визначенні дати Великоднього свята — воскресіння Христа після розп’яття. В 325 році перший великий християнський собор в Нікеї постановив, що Великдень слід завжди відзначати в неділю, наступну за першим повним місяцем після весняного рівнодення.
Часті Питання та відповіді про День весняного рівнодення
Обидві дати можна вважати початком весни. День березневого рівнодення означає астрономічний початок весни, а 1 березня — це день настання календарної весни. Метеорологічна весна може розпочатися як раніше цих дат, так і пізніше. Метеорологічні сезони базуються на річних температурних циклах, а не на положенні Землі відносно Сонця.
Рівнодення бувають на кожній планеті в Сонячній системі. В 2009 році космічний зонд «Cassini» зафіксував на орбіті Сатурна точку рівнодення. Рік на цій планеті триває близько 30 земних років, тому в нашому вимірі часу рівнодення на Сатурні настає приблизно раз на 15 років.
В нашій країні момент весняного рівнодення цього року настане 20 березня о 17 годині 33 хвилини за київським часом.
Найчастіше ця подія випадає на 20 березня, але зрідка може бути й 19-го чи 21-го числа. В XXI столітті 21-го березня весняне рівнодення відбувалося двічі — в 2003 та 2007 роках. На 19 березня весняне рівнодення частіше буде випадати в останні десять років цього століття.
За народними прикметами, цей день визначає погоду на наступні 40 днів. Якщо весняне рівнодення сонячне, то весна буде теплою, а заморозків очікувати не варто. А ось морозна погода обіцяє ще 40 морозів. Також за народними повір’ями в цей день сняться пророчі сни, а загадані бажання здійснюються з великою вірогідністю.
Як святкувати День весняного рівнодення?
День рівнодення та кілька днів до і після нього — це енергетично сприятливий період для оновлення, позитивних змін та активації життєвих сил. Якщо людина знесилена, має поганий настрій, то саме час приділити увагу своєму внутрішньому стану. А якщо навпаки — активність та енергія підвищені, то рівнодення допоможе направити їх у правильне русло.
Психологи та езотерики рекомендують в ці дні прибрати свою оселю та позбавитися від непотрібних речей, щоб впустити в дім якнайбільше сонячних променів. В день рівнодення добре було б зустріти схід Сонця та провести його увечері — таким чином закладаються основи для нового періоду в житті та відпускаються старі події й переживання. Це найкраще зробити на природі, але можна просто вийти на балкон чи відкрити вікно — головне, щоб вони виходили на схід та захід.
Символічно буде посадити в день рівнодення якусь рослину — деревце, квіти чи посіяти овочі. Сонце, що набирає силу, підтримає розвиток нових пагонів, і це свідчитиме про ріст добробуту й достатку в нашому житті. Можна влаштувати вдома святковий обід з весняною зеленню, паростками злаків, домашньою випічкою.
Березневе рівнодення — сприятливий час для занять духовними практиками, йогою, медитаціями. Це допомагає відновитися після зимової депресії, досягти внутрішнього спокою та рівноваги. А ще цей день чудово підходить для нових починань, тож варто спланувати свої нові справи, нові подорожі та нові звички.
Чому ми любимо цей день?
Весна — улюблена пора року для багатьох людей, а весняне рівнодення сповіщає про її впевнену присутність. Більше годин денного світла роблять нас щасливішими, підвищуючи вміст гормону серотоніну в організмі. До того ж, сонячні промені, контактуючи з нашою шкірою, стимулюють вироблення дуже важливого для здоров’я вітаміну D.
Надворі стає дедалі тепліше, тож нарешті можна надовше відкривати вікна та впускати свіже повітря. Ми дедалі менше користуємося обігрівачами, тому рахунки за опалення та електрику зменшуються, що теж не може не радувати. Важкий зимовий одяг відправляється в шафу на зберігання, натомість можна одягтися легше та зручніше. Настає сприятливий час для спортивних занять на свіжому повітрі, наприклад, бігу, що в холодну пору року для багатьох було досить некомфортно.
На ринках з’являється багато свіжої вітамінної зелені, подекуди вже розцвітають перші квіти — крокуси, проліски, примули, нарциси. Насичений зелений колір молодої трави закликає до заміського пікніка, своїм співом повідомляють про повернення додому перелітні пташки.
Приблизно в період березневого рівнодення ми переводимо стрілки годинників на годину вперед, тобто на літній час. Це дозволяє довше насолоджуватися денним світлом весняними вечорами в передчутті літніх днів, відпустки, подорожей та нових вражень.
Коли будемо святкувати День весняного рівнодення?
Рік | Дата | День тижня |
---|---|---|
2021 | 20 березня | Субота |
2022 | 20 березня | Неділя |
2023 | 20 березня | Понеділок |
2024 | 20 березня | Середа |
2025 | 20 березня | Четвер |