Холі – це яскравий, радісний і всенародний фестиваль весни, який святкується в Індії, Непалі та багатьох інших країнах світу, де є великі індійські громади. Він символізує перемогу добра над злом, прихід весни та єднання людей незалежно від касти, статі, віку чи соціального статусу. Це свято барв та фарб, музики й танців, свято радості та веселих витівок. Пропонуємо розглянути 10 цікавих фактів про свято Холі, які роблять його унікальним та вагомим у світовому календарі.
- Свято Холі починається зі спалення опудала Холікі. За переказами, ця демониця взяла свого племінника Прахладу на руки й сіла в багаття, маючи намір спалити його за поклоніння богу Вішну. Секрет богині був у вогнетривкому плащі, який повинен був уберегти її від вогню. Проте плащ злетів з її плечей і накрив хлопчика. Кат та жертва помінялися місцями.
- Колір є символом рівності. Фарби роблять усіх однаково брудними, незалежно від релігійної та кастової приналежності. З іншого боку, різноманітність фарб – це данина поваги кольорам весни, а кольорова вода символізує вогонь. Холі – це фестиваль, що стирає межі суспільних відмінностей. Під час свята люди незалежно від свого статусу, віку чи походження обсипають одне одного фарбами, грають, танцюють і веселяться. Фраза “Holi hai!” (що означає “Це Холі!”) лунає всюди, і на цей день усі соціальні бар’єри наче зникають. Однак після закінчення свята люди повертаються до звичного укладу життя, відновлюючи соціальний порядок.
- Кольорові порошки виготовляються з лікувальних трав. Вони не тільки безпечні для здоров’я, але й допомагають боротися з поширенням різних патогенних мікроорганізмів, що активізуються на початку весни.
- Спочатку на святі Холі люди намазували тіло попелом, який залишався після ритуального спалення опудала. Поступово попіл почали розфарбовувати у різні кольори, а потім замінили різнокольоровими порошками.
- Традиційно на свято готують особливий напій «Тандай». Для цього використовують молоко, мед, мигдаль та спеції, а зверху прикрашають «бахангом», що містить невелику кількість марихуани. Цікаво, що напій слід подавати лише охолодженим, але додавати лід не можна.
- Крім обсипання один одного фарбами, цього свята проводять водяні бої. З цією метою наповнюють кольоровою водою водяні пістолети або балони. У деяких містах заведено кидати в інших пелюстками квітів.
- Традиційними стравами на Холі є папрі, гуджія, сівба та сакіналу. Папрі – хрусткі обсмажені вафлі, на які викладають варений нут, картоплю, йогурт і посипають перцем чилі. Гуджія – солодкі вареники із сухофруктами, горіхами або випареним молоком. Сівба – це хрумка локшина з нутового борошна, а сакіналу – печиво з рисового борошна, закручене у спіраль.
- У Непалі є власні традиції святкування дня Холі. У Катманду встановлюється бамбукова жердина, до якої прив’язують різнокольорові смужки тканини. Пізніше вона спалюється на вогнищі. А крім різнокольорових стрічок, непальці кидають один в одного водяні кулі «лоли».
- Вважається, що чим більше різних кольорів потрапило на людину, тим більше її боги осяють своїм благословенням. Тому люди намагаються не тільки самі потрапити під «кольоровий дощ», але й сильніше забруднити інших, від щирого серця бажаючи їм добра.
- Свято Холі відзначається у багатьох країнах, не зважаючи на несхвалення представників християнських та інших релігій. Однак для більшості учасників свято є приводом повеселитися, не замислюючись над релігією. Відмінністю також є час проведення урочистостей. У країнах із помірним та холодним кліматом вони переносяться на літні місяці.
Завдяки великій індійській діаспорі, фестиваль Гольї святкується у всьому світі:
– США та Велика Британія – популярний серед молоді як культурний фестиваль фарб
– Карибські острови (Гаяна, Тринідад і Тобаго, Суринам) – тут його називають Phagwah
– Непал – офіційне державне свято
– Маврикій та Фіджі – святкується в рамках індійської спадщини
Соціальна місія свята Холі
Організація Sulabh International започаткувала ініціативу, яка дозволила вдівцям у Вріндавані святкувати Гольї. У традиційному індійському суспільстві вдови часто стикаються з ізоляцією, але ця акція повернула їм радість життя.
Унікальні регіональні традиції на Свято Холі
Холі має безліч варіацій по всій Індії:1
- Латхмар Гольї в Барсані
Жінки “атакують” чоловіків палицями, а ті захищаються щитами – символічне змагання, пов’язане з історією Крішни та Радги. - Фестиваль квітів у Вріндавані
За тиждень до Гольї у храмі Банке-Біхарі люди обсипають одне одного квітами, відзначаючи божественну гру Крішни. - Шігмо в Гоа
Це поєднання Гольї та місцевого карнавалу, де відбуваються театральні вистави та барвисті процесії з міфологічними фігурами. - Хола Мохалла в Пенджабі
Замість кольорового веселощів сикхи влаштовують військові паради, демонструючи бойові мистецтва та верхову їзду. - Долаятра у Західній Бенгалії
Статуї Радги та Крішни встановлюють на гойдалки, а люди співають весняні гімни.




З чого роблять фарби для Холі?
Для створення фарб використовується крохмаль або кукурудзяне борошно з додаванням харчових барвників. Раніше всі фарби для Холі виготовляли з природних барвників:
Зелений – із листя німу та хни
Жовтий – з куркуми та квітів календули
Синій – із індиго
Червоний – із гранатової шкірки та дерева Butea monosperma
Сьогодні більшість фарб є синтетичними, адже вони дешевші та яскравіші. Втім, через їх можливу токсичність багато людей повертаються до використання безпечних рослинних барвників.
Що готують на свято Холі?
Жодне індійське свято не обходиться без частувань, і Холі не виняток. Популярні ласощі на свято Холі:
Гуджія – смажені пиріжки з кокосом і сухофруктами
Джалебі – хрусткі сиропні спіралі
Мальпуа – солодкі панкейки
Пуран полі – начинені солодкою нутовою пастою коржі
Також під час свята Холі подають традиційні напої:
Лассі – прохолодний йогуртовий напій
Тхандаї – молочний коктейль із шафраном, мигдалем та кардамоном
Бганг – молочний напій з каннабісом, що додає веселощів святкуванню
Читайте також: Що ви не знали про Різдво? Цікаві факти про Різдво

Отримуйте сповіщення про нові статті в телеграм-каналі «DAYTODAY». Приєднуйтесь!
Підписуйтесь на розсилку "Цікаві статті"
Кожної пʼятниці ми надсилатимемо вам нові цікаві статті за тиждень у вашу поштову скриньку. Відписатися можна будь-коли. Наш контент на 100% безплатний.
Обсудити статтю на форумі