- Свято починається зі спалення опудала Холікі. За переказами, ця демониця взяла свого племінника Прахладу на руки й сіла в багаття, маючи намір спалити його за поклоніння богу Вішну. Секрет богині був у вогнетривкому плащі, який повинен був уберегти її від вогню. Проте плащ злетів з її плечей і накрив хлопчика. Кат та жертва помінялися місцями.
- Колір є символом рівності. Фарби роблять усіх однаково брудними, незалежно від релігійної та кастової приналежності. З іншого боку, різноманітність фарб – це данина поваги кольорам весни, а кольорова вода символізує вогонь.
- Кольорові порошки виготовляються з лікувальних трав. Вони не тільки безпечні для здоров’я, але й допомагають боротися з поширенням різних патогенних мікроорганізмів, що активізуються на початку весни.
- Спочатку на святі Холі люди намазували тіло попелом, який залишався після ритуального спалення опудала. Поступово попіл почали розфарбовувати у різні кольори, а потім замінили різнокольоровими порошками.
- Традиційно на свято готують особливий напій «Тандай». Для цього використовують молоко, мед, мигдаль та спеції, а зверху прикрашають «бахангом», що містить невелику кількість марихуани. Цікаво, що напій слід подавати лише охолодженим, але додавати лід не можна.
- Крім обсипання один одного фарбами, цього свята проводять водяні бої. З цією метою наповнюють кольоровою водою водяні пістолети або балони. У деяких містах заведено кидати в інших пелюстками квітів.
- Традиційними стравами на Холі є папрі, гуджія, сівба та сакіналу. Папрі – хрусткі обсмажені вафлі, на які викладають варений нут, картоплю, йогурт і посипають перцем чилі. Гуджія – солодкі вареники із сухофруктами, горіхами або випареним молоком. Сівба – це хрумка локшина з нутового борошна, а сакіналу – печиво з рисового борошна, закручене у спіраль.
- У Непалі є власні традиції святкування дня Холі. У Катманду встановлюється бамбукова жердина, до якої прив’язують різнокольорові смужки тканини. Пізніше вона спалюється на вогнищі. А крім різнокольорових стрічок, непальці кидають один в одного водяні кулі «лоли».
- Вважається, що чим більше різних кольорів потрапило на людину, тим більше її боги осяють своїм благословенням. Тому люди намагаються не тільки самі потрапити під «кольоровий дощ», але й сильніше забруднити інших, від щирого серця бажаючи їм добра.
- Свято Холі відзначається у багатьох країнах, не зважаючи на несхвалення представників християнських та інших релігій. Однак для більшості учасників свято є приводом повеселитися, не замислюючись над релігією. Відмінністю також є час проведення урочистостей. У країнах із помірним та холодним кліматом вони переносяться на літні місяці.
Більше цікавих фактів на нашій «Планеті фактів» в Телеграмі. Приєднуйтесь!
Було цікаво❓Поділіться з друзями! 👇