Всесвітній день водних ресурсів World Water Day

Всесвітній день водних ресурсів (Всесвітній день води)

Що це за день?

Землю часто називають «блакитною планетою», маючи на увазі її величезні водні простори. Однак 97% з них — це морська вода,  непридатна для вживання людьми. Хоч частка прісної води в порівнянні з солоною є мізерною, саме вона життєво необхідна нам для пиття, приготування їжі, санітарних потреб. Через зростання чисельності населення, розвиток виробництва, зміни клімату спостерігається дефіцит прісної води, і вже чимало людей у світі відчули це на собі.Щоб об’єднати міжнародні зусилля в боротьбі з водною кризою та спонукати населення до більш ефективного використання води,  ООН заснувала Всесвітній день водних ресурсів (World Water Day) або Всесвітній день води, який відзначається щороку 22 березня.1

Всесвітній день водних ресурсів є важливою подією, покликаною привернути увагу до важливості прісної води та сприяти сталому управлінню прісноводними ресурсами. Цей день нагадує про життєво важливу роль, яку вода відіграє в нашому житті, підтримуючи здоров’я, процвітання, екологічну стійкість і мир.

Схожі події:
💧🚰 Всесвітній день річок
💧🚰Міжнародний день захисту клімату
💧🚰 Всесвітній день екологічної освіти

Підпишіться на наші канали у Viber чи Telegram і ми нагадаємо вам про всі актуальні свята та події на кожен день.

Як виникла ідея відзначати Всесвітній день водних ресурсів?

В найдавніші часи люди вели кочівний спосіб життя, займаючись мисливством чи збиранням, і не мали постійних поселень. Проте під час вибору місця для тимчасової зупинки й відпочинку вони віддавали перевагу місцевостям поблизу прісноводних водойм — річок чи озер. Згодом наші предки почали засівати землю сільськогосподарськими культурами, що призвело до осідлого життя, появи поселень та міст. Одним з ключових факторів благополуччя того чи іншого населеного пункту була наявність достатньої кількості питної води, бажано в близькому доступі.

Зазвичай міста будували на берегах річок та озер, а у випадках дальшого розташування від прісних водойм викопували колодязі, щоб брати воду з підземних джерел. Дощову воду також намагалися збирати для побутових потреб. Але для ведення сільського господарства цього часто було недостатньо, тому люди навчилися будувати водогони. Перші такі споруди належать Вавилону, Ассирії та Єгипту.  Спершу це були просто відкриті канали, проведені між річкою та містом.

Цікаву пам’ятку залишили після себе давні інки поблизу міста Куско в Перу – це система водогону між водоспадами, які беруть початок в термальних джерелах на гірських схилах, та містом.  Воду було проведена просто до будинків, і археологи припускають, що мешканці того давнього міста приймали гарячу ванну просто у себе вдома.

Найвідомішими інженерами водогонів серед давніх цивілізацій були римляни. За 500 років тільки в столиці імперії було збудовано 11 водогонів, які доставляли воду до Рима з відстані 92 кілометри, а  загальна довжина системи становила 415 кілометрів. Матеріалами для водогонів тоді слугували каміння, дерево, бронза, срібло та свинець.

Читайте нашу статтю: Цікаві факти про воду

цікаві факти про воду

Чиста вода – запорука здоров’я

Про методи очищення води, такі як нагрівання та проціджування, згадується ще в старовинних індійських літописах на санскриті. Першим заявив про зв’язок між якістю води та здоров’ям людей давньогрецький лікар Алкмеон. Такої ж думки був і Гіппократ — у своїй праці «Повітря, води та місцевості» цілитель проаналізував якість води з різних місць. Найкращою вважалася прозора вода без смаку та запаху. Попри те, що мікроорганізмів чи хімічних сполук ще не знали, воду зі стоячих водойм та боліт пити не рекомендувалося, а також вважалася небезпечною вода з джерел поблизу місць видобутку підземних копалин.

В часи середньовіччя антична культура користування водою була майже забута. Містяни скидали відходи в струмки та канали, а ті відносили їх до річки. Тому водогони, проведені від  найближчих річок, несли в міста воду, забруднену нечистотами. Через вживання такої води люди часто хворіли на інфекційні хвороби. Чистою була тільки вода з далеких від міста водойм, але її треба було комусь доставляти, тому з’явилася професія водоносів.

Очищення води

Фільтрацію як засіб для отримання чистої питної води стали масово застосовувати в XVII-XVIII століттях. Для цього використовували систему з кількох піщаних фільтрів, крізь які по черзі проходила вода. В 1703 році Французькою академією наук розглядалася можливість встановлення в кожному будинку Парижа резервуару для дощової води та піщаного фільтра.

Але лише через сто років, у 1804-му,  в шотландському місті Пейслі з’явилася перша в світі муніципальна водоочисна станція. Відтоді системи очищення води стали встановлювати і в інших містах та країнах. В середині XIX століття в Лондоні було відзначено зниження смертності від холери після того, як воду для міста почали в обов’язковому порядку фільтрувати. 

Незабаром сенсорна оцінка якості води доповнилася хімічними та мікробіологічними дослідженнями. В світі винайшли й запровадили ефективніші способи очищення великих об’ємів води, а з початку XX століття додатково стали застосовувати хлорування. Здавалося, що проблеми зі здоров’ям від вживання забрудненої води залишились актуальними тільки для найбідніших країн.

Але протягом XX століття кількість населення в світі збільшилася в 4 рази, а населення в містах — в 13 разів. В кілька десятків разів зросли обсяги промисловості та споживання різних видів енергії. Відповідно, зросло забруднення повітря, ґрунту  та води хімічними й радіоактивними речовинами. 80% всіх стічних вод на Землі повертаються до екосистеми без очищення. До того ж виробництво сільськогосподарської продукції є дуже водозатратним, воно споживає 70% всієї прісної води. Наприклад, 3000 літрів використовують, щоб отримати один кілограм рису.

Як наслідок, світ все більше відчуває нестачу прісної води. 80% людей, які мають ці труднощі, натепер проживають в африканських країнах. Але за прогнозами, до 2025 року вже 35% населення планети в 48 країнах відчують нестачу питної води.

Всесвітній день водних ресурсів в історії

  • 1992
    На Конференції ООН з довкілля і розвитку, яка проходила в Ріо-де-Жанейро, виникла ідея заснувати міжнародний день, присвячений водним проблемам. Того ж року Генасамблея ООН своєю резолюцією затвердила щорічним Всесвітнім днем водних ресурсів 22 березня.
  • 1993 22 березня
    В світі вперше відзначили Всесвітній день водних ресурсів.
  • 1995
    Вступив в дію «Водний кодекс України», який разом із Законом «Про охорону навколишнього природного середовища» регулює норми користування водними ресурсами в нашій країні.
  • 1996
    Створено міжнародну організацію для мобілізації дій з подолання критичних водних проблем — Всесвітню водну раду зі штаб-квартирою у французькому місті Марсель.
  • 2013
    Був оголошений ООН Міжнародним роком співробітництва у водній сфері.
  • 2018
    2018 – 2028 ООН оголосила ці 10 років Міжнародним десятиріччям «Вода для сталого розвитку».

Вода для миру

Тема Всесвітнього дня водних ресурсів 2024 року “Вода для миру” підкреслює подвійну природу води як джерела як співпраці, так і конфліктів. Оскільки понад 3 мільярди людей у світі залежать від транскордонних вод, нагальна потреба в укладанні угод про співпрацю щодо спільних водних ресурсів є як ніколи гострою. Організація Об’єднаних Націй підкреслює, що дефіцит води, забруднення та нерівний доступ до неї можуть призвести до ескалації напруженості у відносинах між громадами та країнами. Однак, сприяючи співпраці у сфері управління водними ресурсами, ми можемо створити хвильовий ефект гармонії, процвітання та стійкості до спільних викликів.

Звіт ООН про стан водних ресурсів світу

Доповідь ООН про розвиток водних ресурсів світу, опублікована ЮНЕСКО від імені Механізму ООН з водних ресурсів, містить авторитетний огляд глобальних водних тенденцій, викликів та рішень. Звіт за 2024 рік під назвою “Вода для процвітання і миру” досліджує складні взаємозв’язки між водою, процвітанням і миром. У ньому підкреслюється, як досягнення в одній сфері можуть позитивно вплинути на інші, пропонуючи комплексний посібник для політиків і керівників, які приймають рішення, для стимулювання сталого управління водними ресурсами і миру.((https://www.unesco.org/en/articles/water-peace-official-celebration-world-water-day-2024))

Нагальна потреба в доступі до безпечної води

Центри з контролю і профілактики захворювань (Centers for Disease Control and Prevention, CDC) також визнають Всесвітній день водних ресурсів як важливу можливість для просування відповідального водокористування та забезпечення доступу до безпечної води для всіх. Доступ до безпечної води, санітарії та засобів гігієни має фундаментальне значення для зниження рівня захворюваності та смертності від хвороб, що веде до поліпшення здоров’я, скорочення бідності та соціально-економічного розвитку.

Пандемія COVID-19 ще більше підкреслила гостру потребу у всезагальному доступі до безпечної води, оскільки миття рук з милом є одним із найефективніших заходів для запобігання поширенню вірусу.((https://www.cdc.gov/healthywater/drinking/world-water-day.html))

Боротьба з діарейними захворюваннями

Небезпечна вода та неналежні санітарні умови є основними причинами діарейних захворювань, таких як черевний тиф і холера, від яких продовжують страждати мільйони людей по всьому світу. Захист джерел води та розвиток систем WASH (water, sanitation, and hygiene) (водопостачання, санітарії та гігієни) мають важливе значення для запобігання цим захворюванням. CDC у партнерстві з Всесвітньою організацією охорони здоров’я бере активну участь у глобальних зусиллях з контролю над холерою та іншими хворобами, що передаються через воду, в рамках таких ініціатив, як “Покласти край холері: Глобальна дорожня карта до 2030 року”.

Часті Питання та відповіді про Всесвітній день водних ресурсів

Як утворюється прісна вода?

Водяна пара з поверхонь океанів підіймається до хмар, звідки повертається дощем або снігом. Ці опади відповідно до земного ландшафту збираються в річках, ставках, озерах та болотах. Частина прісної води просочується під землю, заповнюючи тріщини й пустоти — так утворюються ґрунтові води.  

Чому вода така важлива для організму людини?

Вода є другим за важливістю фактором для людського життя після повітря. Вона є універсальним розчинником та транспортним середовищем, тобто основою всіх біологічних процесів в організмі.  Також вода важлива для регуляції температури тіла. Без води людина може прожити всього кілька днів, тоді як без їжі — близько місяця.

Чому не можна пити морську воду?

В одному літрі морської води міститься приблизно 34 грами солі. Щоб вивести таку кількість солі з організму, наші нирки використовують півтора літри води. Таким чином, вживання морської води призводить людину до швидкого зневоднення.

Чи можливо використовувати морську воду для промисловості?

Так, в деяких галузях це можливо. Наприклад, в США морську воду використовують для охолодження обладнання в процесі виробництва електроенергії, а також у гірничій промисловості.

Які прісноводні озера на планеті є найбільшими?
Першим за величиною є озеро під назвою Верхнє, розташоване в системі північноамериканських Великих озер.  Площа його складає 82,4 тисячі км2. На другому місці — Вікторія в східній Африці площею 69,5 тисяч км2. Третє за величиною озеро —Гурон з числа Великих озер — 59,6 тисяч км2.

Як відзначати Всесвітній день водних ресурсів?

Прісна вода складає 3% від усіх водних запасів планети, з яких 2% знаходиться у формі льодовиків або глибоко під землею. Доступним для всіх своїх потреб людства є лише 1% води.  Тож необхідність бережливого ставлення до водних ресурсів є очевидною.

В справі подолання водної кризи дуже багато залежить від державних програм та вдосконалення виробничих процесів. Але й кожна окрема людина може сприяти збереженню води, якщо задумається про її адекватне використання в побуті.

Перш за все необхідно впевнитися, що крани в оселі та бачок унітазу не протікають, адже через кран, що крапає, втрачається приблизно 24 літри води на добу. Насадки-аератори для кранів теж дозволяють зменшити потік води. Щоб зменшити витрати води в унітазі, можна відрегулювати зливний бачок або помістити в нього пластикову пляшку з водою. Посудомийні машини та пральні машини-автомати використовують набагато менше води, ніж миття посуду або прання вручну, а приймати душ значно економніше, ніж заповнювати водою ванну.

Для збереження води важливо саджати дерева, адже це покращує стан ґрунтів, які накопичують воду, та пом’якшує наслідки кліматичних змін. Поливати сад, газон чи город краще рідше, але сильніше, бо при частих коротких поливах вода швидко випаровується з поверхні землі, не приносячи користі рослинам.

Варто також обирати товари в магазинах зі знаком вторинної переробки, адже цей процес вимагає набагато меншої кількості води, ніж виробництво з первинної сировини.

Ознайомте себе та інших з найважливішими питаннями, пов’язаними з водою та управлінням нею.

Підтримуйте ініціативи та політику, що сприяють рівному доступу до безпечної води та сталому водокористуванню.

Беріть участь у місцевих та глобальних кампаніях, спрямованих на збереження водних ресурсів та запобігання конфліктам, пов’язаним з водою.

Чому важлива ця подія? 

Наша країна дуже багата водними ресурсами. Це й великі ріки — Дніпро, Дунай, Дністер, Південний Буг, Сіверський Донець, а також численні невеликі річки, ставки та озера. При цьому більша частина вод забруднена погано очищеними промисловими стоками, комунальними стічними водами, небезпечними хімічними сполуками. Тому вода, яку ми отримуємо зі своїх кранів, в більшості непридатна для вживання в необробленому вигляді, і люди змушені купувати бутильовану питну воду, але її якість інколи теж є сумнівною.

На великих річках споруджені греблі, що дуже шкодить водним екосистемам. Невпинно зменшується кількість прісноводної риби, водойми замулюються та міліють, а міські річкові пляжі щоліта неодноразово закривають через високу забрудненість води. На жаль, українське законодавство поки що не забезпечило адекватної відповідальності за забруднення водних ресурсів, та й взагалі ця проблема не знаходиться серед пріоритетних для влади.

Тому Всесвітній день водних ресурсів — це ще одина нагода звернути увагу як на державному рівні, так і на рівні кожної людини на необхідні дії та заходи, щоб забезпечити для наступних поколінь можливість споживати чисту воду в достатній кількості.

Всесвітній день водних ресурсів – це заклик до дій, який закликає світову спільноту об’єднатися задля збереження водних ресурсів для майбутніх поколінь. Визнаючи важливу роль води у сприянні миру, процвітанню та здоров’ю населення, ми можемо працювати разом, щоб вирішити проблеми та скористатися можливостями, які надає вода.

Коли будемо відзначати Всесвітній день водних ресурсів?

РікДатаДень тижня
202122 березняПонеділок
202222 березняВівторок
202322 березняСереда
202422 березняП’ятниця
202522 березняСубота
  1. https://www.un.org/en/observances/water-day []
Copy link