Мільйони людей у всьому світі п’ють чай, кожен з різних причин, чай як ліки, як доповнення до страви, до бесіди, до настрою, для натхнення, для тепла, енергії, смаку, аромату. Чай як традиція, як ритуал, як допомога і порятунок. Чай такий багатогранний і універсальний, популярний й улюблений, шанований і цінний. Протягом року існує декілька подій присвячених чаю: Міжнародний день чаю (21 травня), День чаю (15 грудня), День гарячого чаю (12 січня), День чаю з льодом (10 червня). Лише 10 цікавих фактів про чай та трохи про чайні традиції зібрали для вас у нашій статті.
10 цікавих фактів про чай
- Споживання чаю з меншою вірогідністю призведе до «передозування кофеїном», ніж споживання кави, не зважаючи на те що, в чаї його зміст більший, ніж у каві. Високий рівень антиоксидантів у чаї уповільнює всмоктування кофеїну, що забезпечує більш «м’яке» збільшення концентрації в організмі та більш тривалий період зосередженості без збоїв.
- Чай вважається найпопулярнішим напоєм на планеті. За день у світі випивається близько 3 мільярдів чашок чаю! Лідером споживання є КНР. Усі мешканці Китаю за рік споживають близько 730 кг продукту. Але якщо ці цифри перерахувати з розрахунку на одну особу – лідер Туреччина. Один мешканець цієї країни використовує за рік близько 3,5 кг чайного листка.
- Найгучніше та наймасштабніше День чаю святкують на Шрі-Ланці та в Індії. Але не залишаються осторонь і головні країни-виробники чаю – Танзанія, Кенія, В’єтнам, Непал, Уганда, Індонезія, Туреччина, Китай, М’янма, Аргентина. Ці країни виробляють приблизно 90% всього світового об’єму чаю. 60% з них – лідери Китай та Індія, це більше 3,5 млн тонн за рік.
- У Китаї існує легенда про походження чаю. Згідно з нею, напій «відкрив» у 2737 році до н.е. імператор Шен Нонг під час своєї подорожі. Слуги імператора кип’ятили воду для пиття та омивання, в неї випадково потрапило кілька чайних листочків. Напій привернув увагу Шен Нонга своїм ароматом, а згодом так сподобався й іншим, що став національною гордістю.
- У японській мові слова «чай» і «вії» вимовляються і пишуться однаково. Одна легенда розповідає, що чайне дерево виросло з вій засновника Чань-буддизму – Даруми. Щоб бути як Будда і не засинати під час тривалої медитації, він відрізав собі повіки та закопав їх у землю. З них виросли кущі, з яких послідовники Даруми зібрали листя і заварили напій – чай.
- Найпопулярнішим сортом чаю на планеті є чорний. Його споживання складає приблизно 75% від всього світового об’єму. Але цікаво, що в Китаї чорний чай називають червоним, і його китайці майже не п’ють, віддають перевагу різним видам зеленого чаю та пуерам. Найпопулярніший у Піднебесній традиційний пуер – Шен Пуер із провінції Юньнань.
- Найдорожчий чай у світі – різновид китайського чаю Да Хун Пао, його вартість сягає 250 тисяч доларів за 1 кг. Назва перекладається як «велика червона мантія», пов’язана вона з імператорською династією Мін. У світі залишилося лише 6 кущів цього сорту чаю, вік їх 350 років. У продажу знайти цей сорт неможливо, їм насолоджуються з останніх запасів високопоставлені особи Китаю.
- Винахідник чайного пакетика – американський підприємець Томас Салліван. У 1904 р. він зрозумів, що перевозити чай в металевих банках витратно, і спробував пакувати його в шовкові пакети. Один клієнт Саллівана випадково впустив пакет у воду, і з’ясувалося, що напій не змінив свого смаку та аромату. Пізніше дорогий шовк замінили на більш дешеві матеріали.
Ось, аргумент проти чайних пакетиків: деякі пакетики чаю преміум-класу виділяють значну кількість мікроскопічних пластикових частинок у вашу чашку. Дослідження канадських вчених показало, що один пластиковий пакетик чаю може вивільнити в гарячу воду приблизно 11,6 мільярда мікропластикових частинок і 3,1 мільярда нанопластикових частинок. Ці частинки занадто малі, щоб їх можна було побачити неозброєним оком.1
Використання такого чайного пакування створює потенційні ризики для здоров’я та сприяє забрудненню довкілля, збільшуючи кількість відходів. - Зелений і чорний чай виготовляють з листя, зібраного з одного куща, але різними способами. Для зелених сортів чаю зібране листя попередньо обробляють парою (температура 170-180°С), потім сушать та видаляють зайву вологу, піддають окисленню протягом 2 днів і потім припиняють нагрівання. Зібране листя для чорних сортів чаю ферментують від 14 до 30 днів.
- Люди, які люблять чорний чай, рідше страждають від карієсу завдяки фтору, якій є в чайному листі. Фтор зміцнює емаль, попереджує розвиток бактерій та відкладення зубного каменю на зубах. Але тут є нюанс: щоб чай сприяв зміцненню емалі, пити його потрібно без цукру.
Чайні традиції
Чай – це не просто напій, це відображення культури, традицій і ритуалів, що існують по всьому світу.
- Японська чайна культура
В Японії чай церемоніально шанується, особливо Матча, який готують за рецептами 12-го століття. Цей яскравий зелений чайний порошок займає центральне місце в традиційній японській чайній церемонії, або Чадо (“Шлях чаю”), зосереджуючись на духовності та ретельній підготовці.
Матча з Японії – це яскравий, дрібнодисперсний зелений чай, який виготовляється шляхом збивання порошку в киплячій воді, створюючи міцний ароматний напій, який передбачає споживання самого листя. Будучи невід’ємною частиною японської культури, Матча часто супроводжується солодкими ласощами, такими як вагаші, що підкреслює його культурне значення. - У Казахстані не подають повну чашку чаю.
Повага до гостя визначалася тим, хто наливає чай та скільки. Якщо налили чашку чаю до країв, це означає, що це небажаний гість. Чай наливають потроху: наполовину чи менше чашки. Спершу молоко, потім міцна заварка. - Британська чайна культура
Чай – невід’ємна частина британської культури, яку полюбляють як за вишуканим післяобіднім чаюванням з Ерл Греєм та булочками, так і за більш міцною “будівельною заваркою”. Щодня у Великобританії випивають понад 160 мільйонів чашок чаю, що робить його улюбленим національним напоєм.
Великобританія асоціюється з любов’ю до чаю, особливо до міцного англійського чаю для сніданку, який зазвичай п’ють з молоком та іноді з цукром. Суперечки про те, що слід наливати першим – молоко чи чай, продовжують розділяти націю. У той час як англійський чай до сніданку – це ранковий ритуал, традиційне післяобіднє чаювання з булочками, бутербродами та тістечками – це квінтесенція британського досвіду, що проводиться між 15:00 та 17:00. - Індія є не лише найбільшим виробником чаю, але й одним з найбільших його споживачів. Чай, чорний чай, змішаний зі спеціями, такими як імбир, кориця та кардамон, є національним напоєм Індії. Зазвичай його продають чаювальники, які є основним культурним продуктом, а їхні кіоски часто стають місцевими місцями збору, де можна обмінятися новинами та плітками.
- Тайська культура чаювання
Таїланд славиться своїм тайським холодним чаєм, або “ча-єн”. Цей солодкий і ароматний напій виготовляється з міцного чорного чаю з додаванням ароматизаторів, таких як апельсиновий цвіт і бадьян. Він особливо освіжає у спекотну погоду або у поєднанні з гострою їжею. - У Марокко м’ятний чай, або туарег, символізує гостинність і є невід’ємною частиною суспільного життя. За традицією, гостю подають три чашки чаю, кожна з яких має різну міцність і символізм, представляючи життя, любов і смерть відповідно.
У Марокко м’ятний чай – це не просто напій, а знак гостинності. Його традиційно готують на очах у гостей і розливають з висоти, щоб утворилася піна – знак поваги та майстерності. Подача м’ятного чаю є невід’ємною частиною марокканського етикету, особливо в особливих випадках. - У Китаї, де чай зародився, практика заварювання чаю вважається мистецтвом, особливо в традиційній церемонії “Гунфу ча”, що означає “приготування чаю з майстерністю”. Цей метод стосується як церемонії, так і самого напою, вимагаючи особливого чайного листя та відповідного китайського чайного сервізу. Шановані чаї Даньконг улун (оолонг), відомі своїм унікальним смаком, вирощуються в горах Фенхуан (Фенікс), де ростуть дерева, вік яких перевищує 700 років.
- Єрба Мате, трав’яний чай з високим вмістом кофеїну з Аргентини, має багату історію, його вирощували корінні жителі Південної Америки ще до європейської колонізації. Цей міцний, землистий чай, який традиційно подається з калабаса (чашечка з спеціального гарбуза) з металевою соломинкою під назвою “бомбілья”, є основним продуктом в аргентинській культурі. 👉 Цікаві факти про Аргентину
- Турецький чай є центральним елементом турецької гостинності і становить близько 6-10% світового виробництва чаю. Турецький чай готують в унікальному подвійному чайнику і подають у характерних келихах у формі тюльпана, які дозволяють оцінити насичений колір чаю. Його п’ють міцним і чорним, як правило, без молока, але часто з шматочками цукру.
- Тайвань подарував світові бульбашковий чай (bubble tea), веселий і сучасний напій на основі чаю, винайдений у 1980-х роках. Він поєднує в собі чай, молоко і фруктовий сік з жувальними кульками тапіоки, також відомими як “боба”. Подається у прозорій чашці з великою соломинкою, бульбашковий чай – це солодкий, освіжаючий напій, який полюбляють у всьому світі.
Насолоджуйтеся мандрівкою світом чаю, ковток за ковтком, чай це лише про смак та аромат, це скоріше про настрій та атмосферу, що він створює, про тепло й добро, що передаються, з рук в руки, через горнятко чаю.
Читайте також: Зимовий чай
Чи містить зелений чай кофеїн?
Так, зелений чай містить кофеїн. Однак кількість кофеїну в зеленому чаї зазвичай нижча, ніж у каві чи чорному чаї. У середньому чашка зеленого чаю містить близько 25-40 мг кофеїну в порівнянні з приблизно 95 мг, які містяться в типовій чашці кави.
Lеякі види зеленого чаю можуть мати більш високий рівень кофеїну через варіації методів обробки або умов вирощування.
Кому не можна пити чай?
Хоча чай є популярним і загалом корисним напоєм, яким насолоджуються в усьому світі, є люди, яким слід з обережністю ставитися до споживання чаю через потенційні ризики для здоров’я:
Вагітні жінки
Вагітним жінкам слід уникати надмірного споживання чаю, оскільки він містить кофеїн. Високий рівень кофеїну під час вагітності може бути пов’язаний з певними ризиками. Помірне споживання чаю безпечне, особливо якщо ви віддаєте перевагу трав’яним чаям.
Люди, які намагаються схуднути
Для тих, хто стежить за своєю вагою, важливо пам’ятати про цукор, який додають до чаю. Підсолоджені чаї можуть значно збільшити споживання калорій і цукру, що може перешкоджати зусиллям зі схуднення. Не додавайте цукру у чай і уникайте ласощів під час чаювання.
Люди з алергією або непереносимістю кофеїну
Людям з алергією або непереносимістю кофеїну слід уникати звичайного чаю, який природним чином містить кофеїн. Для таких людей кращими варіантами є чаї без кофеїну або трав’яні чаї.
Ті, хто має проблеми зі шлунково-кишковим трактом
Люди з такими захворюваннями, як пептична виразка або кислотний рефлюкс, можуть виявити, що чай посилює їхні симптоми, особливо якщо вживати його натщесерце. Поміркованість і увага до реакції організму на чай можуть допомогти впоратися з симптомами.
Люди, які приймають певні ліки
Чай містить кофеїн та інші сполуки, які потенційно можуть взаємодіяти з різними ліками. Ті, хто приймає ліки, повинні проконсультуватися зі своїм лікарем, щоб зрозуміти будь-які можливі взаємодії з чаєм. І не варто запивати будь-які ліки чаєм, запивайте ліки лише водою або відповідно до інструкції їхнього використання.
При вживанні чаю важливо враховувати індивідуальні особливості стану здоров’я та дієтичні потреби. Консультація з лікарем може надати рекомендації, адаптовані до особистих обставин здоров’я.
Читайте також: Цікаві факти про кофеїн!
Більше цікавих фактів на нашій «Планеті фактів» в Телеграмі. Приєднуйтесь!
Підписуйтесь на розсилку "Цікаві статті"
Кожної пʼятниці ми надсилатимемо вам нові цікаві статті за тиждень у вашу поштову скриньку. Відписатися можна будь-коли. Наш контент на 100% безплатний.