Всесвітній день туризму та День туризму в Україні

Всесвітній день туризму та День туризму в Україні

Що це за день?

Любов до подорожей властива людській природі — вони допомагають нам відволіктися від буденності, очистити свідомість та знайти душевний спокій. Крім того, де ще можна дізнатися стільки нового, як у мандрівках досі незнаними місцями,  знайомлячись з іншими людьми та культурами? Недарма існує думка, що найкращий спосіб витратити вільний час і гроші — це поїхати в туристичну подорож. Важливу роль туризму визнають уряди країн та міжнародні організації, зокрема, ООН — під її егідою працює Всесвітня туристична організація, яка заснувала щорічне свято — Всесвітній день туризму. Його відзначають щороку 27 вересня, а українці цього дня мають ще й національне свято — День туризму в Україні.

Як виникла ідея відзначати Всесвітній день туризму та День туризму в Україні?

Подорожі як явище настільки ж давні, як і саме людство, адже люди завжди переміщувалися територіями в пошуках їжі, притулку, безпеки та кращих умов життя. Відколи у давніх цивілізацій з’явилися війська, вони теж стали свого роду «мандрівниками», бо йшли чи їхали в далекі краї, щоб завоювати інші землі, контролювати торговельні шляхи та інші ресурси. 

Це й створило основу для подальших мандрівок, але вже з комерційною або релігійною метою, а також просто заради людської цікавості. Серед папірусів Давнього Єгипту є тексти, які свідчать про звичку багатих єгиптян подорожувати для свого задоволення та відпочинку. 

Давні греки теж залюбки подорожували, причому їх приваблював Єгипет з його величними архітектурними спорудами та незвичайною природою, який вважався ще й лікувальним курортом. Завзятим туристом того часу був Геродот, який побував не тільки в Єгипті, але і у Вавілоні, Ассирії, Малій Азії та навіть у Північному Причорномор’ї. Приїздили чужоземні мандрівники і до Греції, головним чином для того, щоб подивитися на Олімпійські ігри. Для приїжджих у країні було чимало заїжджих дворів на відстані приблизно 50 кілометрів один від одного, в яких ще й можна було винайняти коней. 

Римляни часто відвідували місцевості з термальними водами, а також міста Помпеї, Геркуланум та острів Капрі. Всю велетенську імперію пронизувала мережа доріг загальною довжиною близько 160 тисяч кілометрів, було багато заїжджих дворів, тож люди могли легко поїхати до іншої провінції — на ринок, до храму чи на будь-яке видовище в амфітеатрі. 

В середні віки мандрівки набули дещо іншого значення, адже християнство, іслам та юдаїзм заохочували своїх прихильників до паломництва, тобто відвідин святих місць. Своєрідним «туризмом» можна вважати і хрестові походи, у яких тисячі європейців познайомилися з культурою Сходу.

В епоху Відродження разом з виробництвом, наукою та культурою на вищу сходинку піднявся і туризм — стали популярними подорожі з освітньою метою та як засіб для фізичного чи духовного оздоровлення. Особливу роль в процесі розвитку туризму відіграли географічні відкриття Колумба, Магеллана та інших мандрівників.

Перші туристичні агенції

В XVII – XVIII століттях у Європі з’явилися перші туристичні агенції, які пропонували допомогу в підготовці далеких мандрівок. В 1841 році британець Томас Кук організував першу комерційну туристичну мандрівку для 500 людей, а в 1847-му заснував туристичне товариство, яке розповсюджувало білети та путівки не лише в Англії, але й за її межами.

Проте мандрівками могли насолоджуватися лише заможні люди, а звичайні селяни та робітники рідко полишали місця свого постійного проживання. Навіть індустріальна революція спонукала простий люд проводити відпочинок удома, оскільки відпустки тоді були дуже короткими. 

Організований світовий туризм

До 1950-х років туризм взагалі не був об’єднаною галуззю — готелі, туристичні агенції та транспортні оператори працювали окремо один від одного. Але підвищення рівня життя, гарантовані оплачувані відпустки, розвиток транспортних послуг, зокрема, авіаційних — все це сприяло підвищенню попиту на послуги туристичного бізнесу, а отже, і його розвитку. 

Історія організованого світового туризму почалася ще у 1934 році, коли було створено Міжнародний союз офіційних організацій туристичної пропаганди. Він проіснувала недовго, бо перешкодою стала Друга світова війна, а вже в 1946 році на міжнародному конгресі в Лондоні представники національних туристичних організацій заснували нове об’єднання — Міжнародний союз офіційних туристичних організацій (IUOTO). Організацію невдовзі визнала ООН та надала їй консультативний статус. 

За ініціативою IUOTO було прийнято багато міжнародних документів про розвиток туризму, включно з нормами про технічне  співробітництво між країнами, відсутність дискримінації та свободу пересування, а також спрощено деякі формальності стосовно подорожей. 

Статут Всесвітньої туристичної організації

27 вересня 1970 року спеціальна Генасамблея IUOTO, яка відбувалася в Мехіко, прийняла статут Всесвітньої туристичної організації. Для того, щоб відрізняти її  від Всесвітньої торговельної організації (WTO), до абревіатури було додано літери UN, які означають приналежність до ООН, тому Всесвітня туристична організація стала позначатися абревіатурою UNWTO.

Всесвітній день туризму був спланований UNWTO у вересні  1979 року, а вперше відзначався у 1980-му. Обрання датою події 27 вересня було не випадковим — це має нагадувати про дату прийняття Статуту  Всесвітньої туристичної організації. 

В Україні День туризму було встановлено 1998 року указом Президента на підтримку ініціативи Державного комітету України з туризму. Відзначати його вирішили разом зі Всесвітнім днем туризму, тобто 27 вересня кожного року.

А в липні ще відзначають Всесвітній день відповідального туризму

Почитайте історію виникнення події та дізнайтеся «Золоте» правило відповідального туризму. 

Всесвітній день туризму та День туризму в Україні в історії

 • 1947
  В Гаазі відбулося перше установче зібрання Міжнародного союзу офіційних туристичних організацій (IUOTO). Наступного року організації було надано консультативний статус ООН.
 • 1967
  ООН оголосила Міжнародний рік туризму під лозунгом «Туризм — паспорт світу».
 • 1970 27 вересня
  Було прийнято Статут Всесвітньої туристичної організації ООН (UNWTO).
 • 1979 вересень
  На своїй 3-й сесії, яка проходила в іспанському місті Торремоліносі, UNWTO оголосила про заснування Всесвітнього дня туризму. Вперше відзначалося це свято 27 вересня 1980 року.
 • 1995
  Всесвітня туристична організація прийняла Повістку дня на XXI століття для індустрії подорожей і туризму.
 • 1998
  В Україні з’явилося нове свято — День туризму.

Часті Питання та відповіді про Всесвітній день туризму та День туризму в Україні

Коли люди почали вживати термін «туризм» та яке походження він має?

В Оксфордському словнику англійської мови слово «туризм» з’явилося в 1811 році. Воно походить від французького слова «tour», яке означає прогулянку чи поїздку з обов’язковим поверненням. Звідки походить слово «tour», єдиної думки немає — частина дослідників знаходять його відповідники у Біблії, інші вважають, що воно пов’язане з прізвищем француза Де ла Тура, який займався комерційними перевезеннями людей у XVI столітті.

Які міста в Україні приваблюють найбільше туристів?

Щодо туристичної привабливості українських міст існує чимало рейтингів, але згідно з тим, який склала компанія CNN, перше місце посідає Львів, при чому як для внутрішніх туристів в Україні, так і для іноземних. Далі в переліку — Чернівці, Софіївський парк в Умані, Київ, Мукачево, Переяслав, Харків, Чернігів, Одеса та Ужгород. 

Скільки іноземних туристів щороку відвідують Україну?

В 2019 році нашу країну з туристичною метою відвідали майже 14 мільйонів іноземних громадян. Найбільше їх прибувало з країн ближнього зарубіжжя — Молдови, Білорусі та Росії, а також з європейських держав, Ізраїлю, Туреччини та Індії. В 2020 році кількість іноземних туристів в Україні через пандемію значно знизилася і становила близько 4 мільйонів осіб.

Яку частку становить туризм у світовій економіці?

До початку пандемії туристична галузь надавала в середньому одне з кожних чотирьох нових робочих місць в світі та становила 10,4% світового ВВП. Лише прямий внесок від туризму в 2019 році  склав приблизно 2,9 трильйона $.

На які види та форми поділяється туризм?

Туризм буває двох видів — внутрішній та міжнародний, а його форм налічується багато в залежності від природи та мети туристичної подорожі. Наприклад, існує культурний, пляжний, екологічний, медичний, пригодницький, спортивний, атомний та навіть космічний туризм.

Як відзначати Всесвітній день туризму та День туризму в Україні?

Кожна країна відзначає цей день у власному неповторному стилі, адже туристичні об’єкти в світі надзвичайно різноманітні і можуть налаштовувати людей на абсолютно різний настрій. Але у всіх без винятку державах до Всесвітнього дня туризму приурочуються рекламні заходи, знижки на екскурсії та тури, а також різноманітні просвітницькі й культурні програми, присвячені місцевим туристичним місцям та маршрутам.

Найкращий спосіб відзначити День туризму — це згадати про свої мрії і нарешті вирушити в те місце на планеті, яке викликає найсильнішу цікавість. Якщо ж поки це неможливо, то варто хоча б детально спланувати майбутню подорож та зробити перші кроки до її здійснення, наприклад, почати відкладати гроші. Тим часом можна влаштувати  для себе іншу мандрівку — ближчу, але все одно приємну та пізнавальну.

Але туризм — це не тільки відпочинок, а й складна робота багатьох людей, а туристичні об’єкти часто потребують захисту та відновлення. Тому 27 вересня варто поцікавитися, чи немає десь поблизу благодійного заходу з прибирання території, яку відвідують туристи, або збору коштів на реконструкцію історичного об’єкту.  Також у День туризму доречно публікувати в соціальних мережах світлини прекрасних місць, особливо невідомих широкому загалу, які в майбутньому можуть стати туристичними перлинами.  

Листівки на Всесвітній день туризму та День туризму в Україні

👉 Розділ Листівки та привітанняЛистівки у ВайберіЛистівки в Телеграмі

Чому ми любимо цей день? 

Ця подія покликана покращити знання людей про економічну, соціальну та культурну цінність туризму. Звісно, значення туристичної галузі в економічному розвитку країн для всіх є очевидним, проте мало хто задумується, що переваги від туризму виходять за рамки створення мільйонів робочих місць та мільярдів доларів прибутку. 

Важливо розуміти, що завдяки цій індустрії значно підвищуються інвестиції в інфраструктуру країн, які приймають гостей, адже для привабливості туристичного напрямку необхідно мати сучасні дороги, аеропорти, парки, лікарні, заклади громадського харчування. 

 • Роль туризму також полягає в його ефективному впливі на якість та тривалість життя людей. Це дивно, але подорожі здатні позбавляти нас від серцево-судинних хвороб, тому що рятують від стресу, тривоги та емоційного і професійного вигоряння. 
 • Любить подорожі і людський мозок — за рахунок вражень від незнайомого місця в ньому активно формуються нові нейронні зв’язки, а це покращує нашу здатність мислити і вирішувати проблеми, а також запобігає хворобі Альцгеймера.

День туризму привертає увагу й до проблем, зокрема, у вітчизняній туристичній галузі, таких як не надто сприятлива державна політика та недостатня розвиненість інфраструктури. 

Коли будемо Всесвітній день туризму та День туризму в Україні?

РікДатаДень тижня
202127 вересняПонеділок
202227 вересняВівторок
202327 вересняСереда
202427 вересняП’ятниця
202527 вересняСубота
Copy link