Всесвітній день переробки

Всесвітній день переробки

Що це за день?

Щороку Земля дає людству мільярди тонн природних ресурсів,  але в недалекому майбутньому вони можуть закінчитися. Тому ми маємо задуматися над тим, що викидаємо на смітник. Різноманітні упаковки, використаний папір, пластик, скло та інші матеріали — якщо все це піддавати вторинній переробці, можна зберегти велику частину природних ресурсів для наступних поколінь. Щоб підкреслити важливість цієї проблеми, виробити спільні міжнародні стандарти переробки, забезпечити майбутнє нашої планети, Бюро міжнародної переробки заснувало Всесвітній день переробки, який щорічно відзначається 18 березня.

Як виникла ідея відзначати Всесвітній день переробки?

Може здатися, що проблема переробки відходів постала перед людством не пізніше минулого століття. Насправді це не так, і приклади  тому можна знайти в найдавнішій історії. Наприклад, вже в 500 році до нашої ери в грецьких Афінах сміття не викидали стихійно, а мали вивозити на спеціальні сміттєзвалища, які знаходилися на відстані не менш як півтора кілометра за містом.

Аналіз складу давньоримського скляного посуду показав, що значна його частина була виготовлена з переплавлених уламків. Щоправда, причиною цього було не піклування про екологію, а банальна нестача сировини для нових виробів. Та й взагалі більша частина відходів  у римлян перероблялася — дерев’яне сміття було джерелом тепла, його спалювали в печах; з кісток тварин виготовляли кісткове борошно; по вулицях ходили сміттярі, скуповуючи метали й бите скло на переплавку. А ось глини для кераміки було вдосталь, тому уламки керамічного посуду переробляли не так часто. Проте інколи їх перетирали на порошок, який використовували в складі цегли для будівництва.

З часом процеси виготовлення різноманітних товарів спростилися, а індустріальна революція сприяла тому, що вони стали доступнішими й дешевшими. Все частіше речі стали опинятися на сміттєзвалищах, але знаходилися люди, які розуміли, що з відходів можна отримати непоганий прибуток.

Перші заводи з переробки: США та Європа

Перша в США паперова фабрика, яка належала вихідцю з Німеччини Вільяму Ріттенхаузену, відкрилася у Філадельфії в 1690 році. На фабриці виготовляли папір з бавовняних та лляних ганчірок. Війна за незалежність Америки призвела до першого випадку переробки металу — в Нью-Йорку в 1776 році знесли пам’ятник королю Георгу ІІІ й переплавили його на 42 тисячі куль.

В 1813 році у Великобританії Бенджаміном Лоу було організовано виробництво вовняної пряжі зі старих вовняних речей. До 1860 року підприємство виробляло більше 7 тисяч тонн пряжі повторної переробки. Британський проповідник Вільям Бут в 1865 році організував бідняків Лондона в команди, що збирали викинуті речі на вулицях та доставляли у відповідне місце, де їх сортували й відправляли на переробку.

В Нью-Йорку в 1897 році було створено перше підприємство з утилізації. Це дозволило сортувати сміття на різні категорії, щоб такі матеріали, як метал, тканину чи папір можна було використати повторно. З 1886 року в США почалося масове виробництво алюмінієвих консервних банок – це швидко призвело до появи заводів з їхньої переробки. Перший такий завод відкрився в Чикаго в 1904 році.

Часи Радянського Союзу

В Радянському Союзі з 1920-х років запровадили збір відходів: скла, макулатури, текстилю, шин, полімерних матеріалів. Поступово сформувався переробний сектор економіки, за який відповідав Держпостач, а з 1971 року — Головне управління зі збору та використанню вторинної сировини. До збору відходів залучалося все населення, особливо школярі, для яких збір металолому чи макулатури перетворився на змагання. Для дорослих мотивацією була можливість придбати замість макулатури дефіцитні книги. Скляні пляшки здавали за невелику плату, а поліетиленових пакетів тоді майже не було. В 1987 році в країні перероблялося близько 70% вторинних матеріалів. На жаль, ця тенденція не збереглася, а більшість країн пострадянського простору зараз не можуть похвалитися розвинутою переробною промисловістю.

Blue box

Натомість, економічно розвинені країни постійно вдосконалювали переробну галузь. Нова система збору та переробки побутових відходів — Blue box (Синій ящик) з’явилася в Канаді в 1983 році. Принцип полягає в тому, що в один сміттєвий бак люди складають паперові відходи, скло, метал, алюміній та більшу частину пластику. Ця система досі з успіхом використовується  в багатьох країнах.

В Швейцарії в 1991 році вперше зайнялися переробкою електроніки. Почали зі старих холодильників, а згодом технології охопили всю електронну продукцію. В 2003 році Євросоюз прийняв Директиву про відходи електричного й електронного обладнання. Американська комп’ютерна компанія Dell в 2006 році стала першою, яка забезпечила безкоштовну переробку своєї продукції. Те ж саме впровадили й компанії Apple та Sony.

Тож можна сподіватися, що створення новітніх технологій з переробки вторинної сировини та підтримка цієї галузі всіма державами сприятиме  збереженню необхідних для існування людства ресурсів.

Статистика

 • За останні 50 років людство використало більше природних ресурсів, ніж за всю попередню історію.
 • Переробка однієї пластикової пляшки економить енергію, якої вистачає на 4 години роботи лампочки потужністю 100 Ватт. Процес переробки пляшки на 20% менше забруднює повітря й на 50% — воду, ніж її виробництво з первинної сировини.
 • Переробка пластику потребує в 2 рази менше енергії, ніж його спалювання.
 • Більш ніж 1,6 мільйона людей в світі зайняті в галузі переробки вторинної сировини.
 • Щорічний внесок індустрії вторинної переробки в світовий ВВП на найближчі 10 років прогнозується в розмірі 400 мільярдів доларів.
 • Переробка вторинної сировини скорочує викиди вуглецевого діоксиду на 700 мільйонів тонн щороку.

Всесвітній день переробки в історії

 • 1948
  Для підтримки інтересів переробної промисловості в міжнародному масштабі створено Бюро міжнародної переробки. Наразі ця організація представлена в 72 країнах.
 • 1970
  В США в конкурсі на кращий логотип вторинної переробки переміг студент Гаррі Андерсон. Його логотип був створений на основі петлі Мебіуса та виглядав як трикутник з трьох стрілок. Відтоді цей знак присутній на всіх товарах, що підлягають вторинній переробці.
 • 1991
  В США створено некомерційну організацію Container Recycling Institute, мета якої — зробити країну глобальною моделлю збору й якісної переробки пакувальних матеріалів.
 • 2000
  Міжнародними природоохоронними організаціями було доведено зв’язок між глобальним потеплінням та відходами, а також те, що переробка скорочує викид парникових газів.
 • 2018
  З приводу свого 70-річчя Бюро міжнародної переробки оголосило про проведення першого Всесвітнього дня переробки 18 березня.
 • 2018
  Відповідно до українського закону «Про відходи» з 1 січня цього року в країні мали б сортуватися всі відходи за матеріалами, крім того, розділятися на ті, які йдуть на переробку, підлягають захороненню та є небезпечними.

Часті Питання та відповіді про Всесвітній день переробки

Які природні ресурси нашої планети є найбільш важливими?

Ми маємо найбільше дорожити повітрям, водою, природним газом, вугіллям, нафтою та корисними копалинами. Всі людські засоби до існування залежать від цих шести ресурсів. Підкреслюючи значення матеріалів вторинної переробки, їх стали називати сьомим ресурсом.

Чи правда, що переробці підлягають тільки предмети, виготовлені з одного матеріалу?

Ні, це не так, адже відходи рідко бувають суто пластиковими або паперовими. Наприклад, упаковка з-під соку складається з картону, фольги й пластика. Сучасна переробна індустрія дозволяє розділяти предмети на складові частини, а виробники своєю чергою намагаються зробити продукцію максимально придатною для переробки.

Скільки разів можна переробляти один і той же матеріал? 

Скло та метали можна переробляти скільки завгодно. Папір переробляють до семи разів; пластик після кількаразової переробки змішують з іншими матеріалами, наприклад, додають в суміш для асфальтового покриття.

В якій країні переробляється найбільша частина відходів?

Такою країною є Швеція, якій вдалося досягти 99% переробки вторинної сировини. Країна навіть імпортує відходи з інших країн, щоб переробити їх для забезпечення енергією — опаленням та електрикою. Австрія, Німеччина та Швейцарія переробляють 97% відходів. 

Які матеріали не підлягають вторинній переробці?

Серед таких матеріалів — папір чи картон, забруднені жиром; поліпропіленові кришки від пластикових пляшок; керамічний термостійкий посуд; одноразовий поліпропіленовий посуд; медичні відходи; віконне скло та дзеркала.

Як відзначати Всесвітній день переробки?

Щоб взяти участь в корисній справі переробки відходів, треба починати з власної оселі.

 • Найперше, що кожен день опиняється в сміттєвому відрі кожної родини — це  харчові відходи. Їх, а також інше органічне сміття, таке як обрізані гілки чи скошену траву,  найкраще складати в компостну купу. Таким чином утворюються повноцінні органічні добрива для городу, саду чи квітника.
 • Також побутовим відходам можна подарувати життя, зайнявшись прикладною творчістю. Наприклад, з уламків розбитих чашок, тарілок чи керамічної плитки можна зробити мозаїчне панно, зі старого текстилю — ковдру в стилі печворк.
 • Вдома варто відмовитися від одноразового посуду
 • Краще не викидати непотрібний одяг, а віддавати його до благодійних організацій.
 • Корисно буде не купувати пластикові пакети, а складати покупки в багаторазову сумку з тканини.
 • За можливості слід віддавати перевагу напоям в скляній та металевій тарі, і взагалі товарам чи упаковкам, що підлягають повторній переробці.
 • Не зайвим буде дізнатися, де знаходяться місцеві пункти прийому макулатури, батарейок, пластику.
 • Можна долучитися до програм чи акцій, спрямованих на сортування сміття чи  встановлення спеціальних контейнерів у місті.

Чому важлива ця подія? 

Цей день популяризує надзвичайну роль переробки в усьому світі, інформує про переваги, які вона надає, стимулює уряди країн та бізнесові організації розвивати переробну промисловість. Вторинна переробка знижує кількість відходів на сміттєзвалищах та сміттєспалювальних заводах, зберігає природні ресурси, економить енергію, створює нові робочі місця.

В Україні проблему переробки вторинної сировини не можна назвати вирішеною. Відсутність сміттєпереробних підприємств та відповідного законодавства призводить до того, що сміттєзвалища, законні та стихійні, захопили вже значну територію країни, а на переробку відправляється лише мізерна частка відходів. Сортуванням відходів у нас переймаються лише нечисленні активісти та небайдужі громадяни, тому в сміття потрапляє багато пластику, при спалюванні якого в повітря виділяються отруйні сполуки. На відміну від європейських країн, українські закони не зобов’язують виробників забезпечувати можливість вторинної переробки продукції.

Тому Всесвітній день переробки для України є дуже важливим приводом, щоб почати нарешті піклуватися про наші природні ресурси, будувати переробні заводи та залучати інвестиції в переробну промисловість. І якщо промислова переробка залежить в основному від політики держави, то викидати пластик в окремі контейнери або відмовитися від використання поліетиленових пакетів цілком під силу кожній людині.

Коли будемо відзначати Всесвітній день переробки?

РікДатаДень тижня
202118 березняЧетвер
202218 березняП’ятниця
202318 березняСубота
202418 березняПонеділок
202518 березняВівторок
Copy link