Всесвітній день хіджабу

Всесвітній день хіджабу

Кожного року 1 лютого світ відзначає доволі молоде свято – Всесвітній день хіджабу (World Hijab Day). Ця подія є глобальним рухом, який сприяє розумінню, толерантності та повазі до мусульманських жінок, які вирішили носити хіджаб. Цей день запрошує жінок різного походження приміряти хіджаб на один день, сприяючи кращому культурному взаєморозумінню і кидаючи виклик стереотипам.

Схожі події:
✔️ Всесвітній тиждень гармонійних міжконфесійних відносин
✔️ Всесвітній день релігії
✔️ Всесвітній день української хустки

Підпишіться на наші канали у Viber чи Telegram і ми нагадаємо вам про всі актуальні свята та події на кожен день.

Історія заснування Всесвітнього дня хіджабу

Ініціатором такого дня виступила мусульманка бангладеського походження Назме Кхан (Назмою Хан), родина котрої переїхала до Америки та, не відмовившись від традицій ісламу, примушувала носити Назме хіджаб (головний атрибут жіночого одягу у мусульман). Через насмішки суспільства дівчина вирішила розповісти усім про хіджаб, а згодом запропонувала введення Дня хіджабу для того, аби спростувати усі негативні стереотипи, які існують навколо цього одягу. Тож у 2013 році з’явився Всесвітній день хіджабу.

Всесвітній день хіджабу виник з особистого досвіду дискримінації та знущань дівчини через носіння хіджабу. Виростаючи в Нью-Йорку, Хан зіткнулася зі значними проблемами, в тому числі з тим, що в школі її називали “Бетменом” або “ніндзя”, а після 11 вересня вона зіткнулася з ще більш жорсткою дискримінацією. Її бачення полягало у створенні дня, який би заохочував жінок по всьому світу носити хіджаб, сприяючи розумінню та нормалізації його носіння.

Глобальна участь і вплив

Рух набув неабиякого глобального розмаху, в ньому беруть участь понад 150 країн світу. Його підтримали різні громадські діячі, в тому числі політики і знаменитості, а також висвітлювали такі провідні ЗМІ, як TIME, BBC, CNN і Al Jazeera. З 2017 року Всесвітній день хіджабу офіційно визнаний у штаті Нью-Йорк, а також відзначається у Палаті громад Великої Британії та парламенті Шотландії.

Організаційна структура

Всесвітнім днем хіджабу керує зареєстрована неприбуткова організація 501(c)(3), незалежна від політичних чи економічних інтересів. Організація зосереджується на викоріненні фанатизму, дискримінації та упереджень щодо мусульманських жінок шляхом підвищення обізнаності, освіти та розширення прав і можливостей.1

Промоційні зусилля

Щоб посилити своє послання, Всесвітній день хіджабу надає графічний пакет для прихильників, які можуть використовувати його в соціальних мережах. Ці матеріали легко перекладаються та адаптуються, заохочуючи широку участь і солідарність. Їх можна знайти на сторінці події: https://worldhijabday.com/graphic-package/

Критика і суперечки

Незважаючи на свої позитивні наміри, Всесвітній день хіджабу зіткнувся з критикою. Критики стверджують, що дата події збігається з поверненням аятоли Рухолли Хомейні до Ірану – періодом, який призвів до запровадження обов’язкового носіння хіджабу. Дехто сприймає це як іронію та неприязнь. Крім того, існують побоювання, що ця подія може спростити складні причини носіння хіджабу і не відобразити належним чином боротьбу жінок, які змушені його носити.2

Як відзначати цей день?

1 лютого кожна жінка світу може спробувати носити хіджаб або просто примірити його на себе: в людних місцях роздають хустинки, а в інтернеті є відео зі схемами зав’язування.

  • Згідно з Кораном, хіджаб є захистом та покровом Всевишнього, котрий символізує покірність мусульманської жінки.

Відомо, що Всесвітній день хіджабу активно святкується у понад ста країнах.

Всесвітній день хіджабу відіграє важливу роль у сприянні релігійній толерантності та культурному взаєморозумінню. Запрошуючи жінок відчути хіджаб на собі, він відкриває шляхи для діалогу і зменшує хибні уявлення. Попри критику, його вплив на підвищення обізнаності та солідарності не можна недооцінювати.

  1. https://worldhijabday.com/who-we-are/ []
  2. https://en.wikipedia.org/wiki/World_Hijab_Day []
Позначки:
Copy link