Всесвітній день боротьби з проказою

Всесвітній день боротьби з проказою

В останню неділю січня у всьому світі заведено відзначати Всесвітній день боротьби з проказою (World Leprosy Day) або День допомоги хворим на проказу.

Всесвітній день боротьби з проказою, що відзначається в останню неділю січня кожного року, є важливою подією, присвяченою підвищенню обізнаності про проказу, також відому як хвороба Гансена. Цей день має на меті просвітництво громадськості, зменшення стигматизації, пов’язаної з цією хворобою, та захист прав людей, яких вона торкнулася.1 Символічно підтримку хворим на проказу виражають носінням та зображенням лілової стрічки у січні.

У 2026 році Всесвітній день допомоги хворим на проказу відзначається 25 січня

Споріднені події:
🩺 Всесвітній день вітиліго
🩺 Всесвітній день склеродермії
🩺 Всесвітній день боротьби з системним червоним вовчаком

Підпишіться на наші канали у Viber чи Telegram і ми нагадаємо вам про всі актуальні свята та події на кожен день.

Історія створення Всесвітнього дня допомоги хворим на проказу

Ініціатором впровадження цього дня став Рауль Фоллеро. Відомий громадський діяч велику частину свого життя присвятив боротьбі зі страшною недугою, від якої досі страждають люди у Непалі, М’янмі, Індії, Бразилії та деяких інших країнах.


Всесвітній день боротьби з проказою був заснований у 1954 році французьким журналістом і активістом Раулем Фоллеро. Він переслідував подвійну мету: виступати за рівне ставлення до людей, які страждають на проказу, та перевиховання громадськості щодо цієї хвороби шляхом виправлення історичних помилок.2

Відзначення в Індії
В Індії Всесвітній день боротьби з проказою відзначається 30 січня, що збігається з річницею смерті Махатми Ганді, який продемонстрував глибоку відданість справі допомоги хворим на проказу.

Виклик прокази

Проказа — це занедбана тропічна хвороба, яка все ще зустрічається в більш ніж 120 країнах світу. Попри те, що вона виліковна, щорічно реєструється понад 200 000 нових випадків захворювання. Захворювання вражає насамперед шкіру, нерви та слизові оболонки, що призводить до тяжких фізичних та соціальних наслідків, якщо його не лікувати.3

Стигма та хибні уявлення

Однією з найбільших проблем у боротьбі з проказою є стигматизація, пов’язана з цією хворобою. Хибні уявлення та страхи про цю хворобу часто призводять до дискримінації та соціальної ізоляції людей, які страждають від неї.

Адвокація та інформаційно-просвітницька діяльність

Організації по всьому світу беруть участь у Всесвітньому дні боротьби з проказою, організовуючи заходи, ділячись історіями людей, яких торкнулася ця хвороба, і проводячи освітні кампанії. Ці зусилля зосереджені на ранній діагностиці, лікуванні та важливості підтримки людей, які живуть з цією хворобою.

Участь і як долучитися

  • Взаємодія зі спільнотою
    Приватні особи та організації заохочуються долучатися до відзначення Дня боротьби з проказою різними способами, такими як участь у місцевих заходах, обмін інформацією в соціальних мережах, підтримка місій та дослідницьких ініціатив у сфері боротьби з проказою.
  • Освітні ресурси
    Різні організації надають цифрові набори інструментів, ключові повідомлення та освітні матеріали, які допомагають поширювати обізнаність і виправляти дезінформацію про проказу.

«Свята хвороба»

У Старому Завіті проказу називали «Святою хворобою». Вважалося, що вона є покаранням за гріхи, бо навіть якщо людина залишалася живою, її обличчя на все життя ставало понівеченим. Після появи антибіотиків та впровадження засобів гігієни хвороба практично щезла у розвинених державах. Але у тих країнах, де панує антисанітарія та злидні, вона продовжує забирати життя людей. Також у зоні ризику знаходяться особи, які страждають на недуги, що пригнічують імунітет, незалежно від рівня доходів та соціального статусу.

Мета заснування події

День допомоги хворим на проказу нагадує, що неможливо залишатися осторонь чужого болю та вважати себе непричетним до страждань інших людей. Для всіх небайдужих у вільному доступі є інформація про способи допомоги хворим на проказу. Віддаючи свою турботу іншим, людина, перш за все, допомагає собі стати добрішою, чистішою та кращою. 

Всесвітній день боротьби з проказою відіграє важливу роль у висвітленні проблем, з якими стикаються люди, що живуть з проказою, та мобілізації підтримки їхніх прав і добробуту. Це день, коли ми підтверджуємо нашу прихильність до подолання цієї хвороби та стигми, пов’язаної з нею, забезпечення гідності та рівності для всіх людей, яких вона торкнулася.

Коли будемо відзначати Всесвітній день боротьби з проказою?

РікДатаДень тижня
202526 січеньНеділя
202625 січеньНеділя
202731 січеньНеділя
202830 січеньНеділя
202928 січеньНеділя

Перевірено редакцією DAY TODAY

  1. https://www.leprosymission.org/leprosy-champions/world-leprosy-day/ []
  2. https://www.who.int/campaigns/world-leprosy-day []
  3. https://zeroleprosy.org/world-leprosy-day/ []
Позначки:
Copy link