Міжнародний Жіночий День (День боротьби за права жінок)

Міжнародний Жіночий День (День боротьби за права жінок)

Що це за свято?

Щороку 8 березня весь світ відзначає Міжнародний жіночий день, який також ще називають Днем боротьби за жіночі права. Ця визначна дата дозволяє оцінити та відзначити досягнення представниць прекрасної статі у різних сферах людської діяльності в минулому та в наші дні.

Як виникла ідея святкування Міжнародного Жіночого Дня?

Перші згадки про жіночий день стосуються Давнього Риму, коли дівчата та жінки вбиралися у святковий одяг та прямували до храму, щоб вклонитися богині Весті. У той самий день представниці прекрасної статі отримували різні подарунки від своїх чоловіків. Проте історія нашого свята, що відзначається 8 березня, розпочалася в 1857 році.

Перші демонстрації жінок

Саме 8 березня 1857 року у Нью-Йорку відбулася перша демонстрація працівниць фабрик, які вимагали гідної заробітної плати та зменшення робочого дня з 16 до 10 годин. На мітингу також піднімалося питання про можливість для жінок здобувати освіту та голосувати. Після цього з’явилася перша жіноча профспілка, а дівчат почали допускати до навчання у вищих навчальних закладах.

У лютому 1908-го на вулиці Нью-Йорка вийшло близько 20 000 жінок, які виявляли своє невдоволення щодо відсутності рівних прав між чоловіками та жінками. Наступного року в колах американських соціалістів виникла ідея святкування жіночого дня у всьому світі. Свято припадало на останню неділю зими.

У 1910 році активістка всесвітнього жіночого руху Клара Цеткін підняла питання про створення святкового дня, який об’єднував би жінок усього світу та збирав їх на демонстрації. Таким чином, громадськість мала прислухатися до тих проблем, які хвилюють кожну жінку.

Дата 8 березня з’явилася не відразу, тільки в 1914 році було реалізовано ідею перенести свято на цей день березня. А згодом, Організація Об’єднаних Націй проголосила його Днем боротьби за жіночі права.

1975 року, під час Міжнародного року жінок, Організація Об’єднаних Націй почала відзначати 8 березня як Міжнародний жіночий день. Через два роки, у грудні 1977 року, Генеральна Асамблея прийняла резолюцію, яка проголосила День боротьби за права жінок і міжнародний мир, що відзначається державами-членами у будь-який день року відповідно до їхніх історичних та національних традицій. Організація Об’єднаних Націй відзначає Міжнародний жіночий день 8 березня з 1975 року. День традиційно відзначається посланням Генерального секретаря.1

Хто є справжнім автором свята?

Є дві версії походження свята. За однією з них авторками Міжнародного жіночого дня є американські соціалістки. На 2-й конференції в Копенгагені вони зустрілися з Цеткін та Люксембург та почали обговорювати питання відзначення дня, в який привертали б увагу суспільства до проблем жінок в боротьбі за рівноправ’я. Проте, спочатку в деяких країнах Європи святкування жіночого дня припадало на 19 березня.

Ще одна версія полягає в тому, що святкування Міжнародного жіночого дня запровадили американські текстильниці, які виходили на вулиці з вимогами кращих умов праці для представниць слабшої статі. Святкувати день вирішили 8 березня. Існує цікава думка щодо самої дати. Мовляв, Клара Цеткін та Роза Люксембург вважали, що цифра 8 за своїми формами нагадує форми жіночого тіла.

Міжнародний Жіночий День в історії

 • 1857
  У Нью-Йорку відбулася перша демонстрація працівниць фабрик, які вимагали гідної заробітної плати та зменшення робочого дня.
 • 1908 лютий
  На вулиці вийшло близько 20 000 жінок, які виявляли своє невдоволення щодо відсутності рівноправ’я між чоловіками та жінками.
 • 1909 28 лютого
  Вперше відзначається Міжнародний день жінок.
  В колах американських соціалістів виникла ідея святкування жіночого дня у всьому світу. Свято припадало на останню неділю зими.
 • 1914 8 березня
  Перенесено святкування Міжнародного дня жінок на 8 березня.
 • 1975
  Організація Об’єднаних Націй проголосила 8 березня – Днем боротьби за жіночі права.

Як святкувати Міжнародний Жіночий День?

В Україні 8 березня вшановують в кожній родині. Прогулюючи вулицями цього весняного дня можна побачити стурбованих представників сильної статі, які поспішають кудись з вишуканим букетом в руках. Чоловіки дарують квіти та приємні презенти своїм дружинам, сини – матерям, батьки – донькам тощо. В цей день прийнято збиратися в родинному колі, відзначати свято з друзями чи колегами по роботі. На 8 березня жінки прагнуть виглядати по-особливому, вони одягають свій найкращий одяг, роблять вишукані зачіски, роблять собі приємні жіночі подарунки та привітають вітання від рідних, друзів та колег чоловічої статі.

Що подарувати на 8 березня?

Після повномасштабного вторгнення в суспільстві ставлення до подарунків та атрибутів будь-якого свята різко помінялось. Даруйте увагу та тепло сердець, заздалегідь питайте про нагальні потреби, сьогодні це можуть бути навіть їжа та засоби гігієни. Звісно, підтримка Збройних Сил України має бути в пріоритеті. Ми всі бажаємо найскорішої перемоги Україні!

Поради, що ми писали раніше щодо подарунків вже не актуальні під час війни. До того ж у суспільстві давно вже гостро стоїть дискусія про доцільність подарунків у цей день для жінок, навіть квітів.

Однак, увага, добре слово, підтримка й вчасна допомога — найкращі подарунки до будь-якого свята і просто так.

8 березня – це свято для представниць прекрасної статі різного віку та різної соціальної наближеності: жінки, мами, бабусі, дочки, учительки, керівники, партнери, колеги по роботі тощо. Тому і подарунки можуть бути дуже різними. Попри це є два варіанти вибору подарунків: покупка універсальної речі чи індивідуальний презент. Індивідуальний подарунок можна купити тільки близькій людині, оскільки він обирається з урахуванням особистих уподобань винуватиці свята. А от для вибору універсальних подарунків можна скористатися загальними порадами:

 • Живі квіти.
 • Красива біжутерія.
 • Модні аксесуари.
 • Канцелярські приналежності.
 • Косметичка.
 • Обладнання для краси: фен, плойка, праска для волосся.
 • Вишуканий посуд.
 • Навушники, колонки, мишка та інше обладнання для цифрових гаджетів.
 • Засоби догляду за обличчям, волоссям, тілом тощо.

Листівки та Привітання жінкам на Міжнародний жіночий день?

👉 Розділ Листівки та привітанняЛистівки у ВайберіЛистівки в Телеграмі

«Бажаю, щоб ви завжди були такою чарівною, як сьогодні. Щоб сім’я ваша була міцною, як скеля, щоб чоловік кохав понад все, щоб діти поважали, а на роботі стрімко розвивалась кар’єра. Нехай у вашому житті завжди світить сонечко, а враження та емоції ніколи не згасають».


«Люба, вітаю тебе з Міжнародним жіночим днем. Сьогодні хочу тобі сказати, що всі твої старання не залишаються не поміченими. Твоя щедрість та любов, яку ти даруєш рідним, нехай повернеться до тебе увагою коханих, рідних та друзів. Хочу, щоб ти відчувала себе сьогодні справжньою королевою та залишалась нею назавжди».


«Цифра 8 – це символ щастя, добробуту та злагоди. Тому бажаємо вам, щоб ця березнева вісімка принесла захоплень від рідних, приємних слів від колег та красивих букетів від коханого. Нехай у вашому житті, чим би ви не займалися, завжди буде радість та щастя!».

Чому важливий цей день? 

Щороку свято проводиться під егідою ООН, де розглядаються окремі теми, що пов’язані з проблемами жінок у всьому світі

Інвестуйте в жінок: Прискорення прогресу – тема Міжнародного жіночого дня 2024 року

Кожного року все ще актуальною залишається тема рівноправ’я, що особливо гостро постала в часи пандемії коронавірусу. Карантин, прийнятий задля того, щоб стримати зростання нових випадків важкого захворювання, приніс різні наслідки для чоловіків та жінок.

Коли дитячі освітні заклади закривалися на карантин, жінки були змушені поєднувати догляд за дітьми з роботою та хатніми обов’язками. Саме представниці слабкої статі стали на передову боротьби з вірусом та наражали себе на небезпеку захворіти, оскільки медсестри, продавчині супермаркетів, доглядальниці – у своїй більшості жінки.

Тому, наприклад, Міжнародний жіночий день в 2021 році мав привернути увагу спільноти на рівноправне майбутнє для жінок, яке б гарантувало однакову заробітну плату, розподіл неоплачуваних хатніх обов’язків та догляду за неповнолітніми та несправними членами родини, перемогу над проявами насильства тощо. “Жіноче лідерство” – тема Міжнародного жіночого дня 2021 року.

Досягнення гендерної рівності та добробуту жінок у всіх аспектах життя є більш важливим, ніж будь-коли, якщо ми хочемо створити процвітаючу економіку та здорову планету.

Приєднуйтесь до святкування 8 березня 2024 року в Міжнародний жіночий день під гаслом “Інвестуйте в жінок: Прискорення прогресу” та підтримайте нас, використовуючи хештег #InvestInWomen.2

Коли будемо святкувати Міжнародний Жіночий День?

РікДатаДень тижня
20218 березняПонеділок
20228 березняВівторок
20238 березняСереда
20248 березняП’ятниця
20258 березняСубота
 1. https://www.un.org/womenwatch/feature/iwd/iwdarchives.html []
 2. https://www.un.org/en/observances/womens-day []
Copy link