Міжнародний день жінок-суддів
Щорічно 10 березня відзначається Міжнародний день жінок-суддів (International Day of Women Judges). Цей день має на меті сприяти гендерній рівності та важливості представництва жінок у судовій системі.
Ця подія також відзначає внесок жінок-суддів та їхні зусилля у просуванні верховенства права та правосуддя в усьому світі. Міжнародна асоціація жінок-суддів (IAWJ) ініціювала цей день у 2009 році, щоб заохотити більше жінок продовжувати кар’єру в судовій системі та розв’язувати проблеми, з якими стикаються жінки-судді в багатьох країнах. Цей день підкреслює необхідність забезпечення рівних можливостей, навчання та підтримки для жінок-суддів.
Передумови
Історично склалося так, що ґендерна рівність у судовій системі була незбалансованою. Однак прогрес очевидний завдяки проголошенню Генеральною Асамблеєю Організації Об’єднаних Націй 10 березня Міжнародним днем жінок-суддів. Ця резолюція, ініційована Катаром, знаменує собою позитивні зміни.1
Вирішення проблеми гендерної нерівності також є центральним елементом Стратегії Глобальної мережи доброчесності суддів ООН (UNODC’s Global Judicial Integrity Network) з гендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок. Ця мета перегукується з Глобальною програмою з виконання Дохійської декларації, яка спрямована на формування культури законності в усьому світі за допомогою освіти, навчання та підтримки повноцінної участі жінок у всіх професійних сферах.
Для забезпечення справедливості вкрай важливо, щоб більше жінок займали юридичні посади. Попри зростаючу участь жінок у суспільних справах, їх все ще дуже мало на ключових посадах, пов’язаних з прийняттям рішень. Зокрема, в судовій системі жінки, особливо на керівних посадах, становлять меншість.
Наявність жінок на суддівських посадах має важливе значення для того, щоб суди дійсно відображали та задовольняли потреби своїх громадян, а також ухвалювали добре обґрунтовані рішення. Присутність жінок-суддів не лише легітимізує суди, але й свідчить про їхню відкритість та доступність для тих, хто шукає правосуддя.1
Залучення жінок-суддів, особливо в тих сферах, де вони раніше були відсутні, є значним кроком до того, щоб зробити судову систему більш прозорою, інклюзивною та репрезентативною для населення.
Відзначаючи цей день, ми підтверджуємо свою прихильність розробці та реалізації національних стратегій і планів щодо просування жінок у судових системах та установах на всіх рівнях, у тому числі на керівних та управлінських посадах.
Глобальна мережа доброчесності суддів ООН (UNODC’s Global Judicial Integrity Network) об’єднує жінок-суддів, дозволяючи їм обмінюватися досвідом та пропонувати взаємну підтримку.
Жінки-судді відіграють вирішальну роль у досягненні гендерної рівності. Їх присутність у судовій системі важлива з кількох причин. Вона гарантує, що правова система враховує інтереси всього суспільства, надихає майбутніх жінок-суддів і заохочує їх до реалізації своїх амбіцій.
Жінки в системі кримінального правосуддя є творцями змін, які посилюють підзвітність. Вони привносять унікальні перспективи та досвід, зміцнюючи таким чином судову систему. Жінки на керівних посадах руйнують корупційні мережі та сприяють антикорупційним зусиллям.
Залучення жінок до роботи в правоохоронних та судових установах призводить до більш ефективної, орієнтованої на потерпілих реакції на злочинність. Інвестиції у розвиток жінок та жінок-лідерок у сфері правосуддя забезпечують більш рівноправне правосуддя та справедливість для всіх у правових питаннях.
Гендерна рівність у прийнятті рішень на всіх рівнях має важливе значення для сталого розвитку, миру та демократії.
Схожі події:
👩🏻⚖️ Міжнародний Жіночий День (День боротьби за права жінок)
👩🏻⚖️ Міжнародний день жінок пивоварів
👩🏻⚖️ Міжнародний день жінок-правозахисників
👩🏻⚖️ Міжнародний день жінок в інженерії
👩🏻⚖️ Міжнародний день жінок і дівчаток в науці
👩🏻⚖️ День жінок-підприємців
👩🏻⚖️ Міжнародний день сільських жінок
Підпишіться на наші канали у Viber чи Telegram і ми нагадаємо вам про всі актуальні свята та події на кожен день.
Міжнародний день жінок-суддів є важливою подією, що дає можливість оцінити та дискутувати про прогрес, досягнутий у сфері гендерної рівності в судовій системі, і визначити проблеми, які ще залишаються. Це день визнання внеску жінок-суддів у просування прав людини, захист верховенства права та просування справедливості для всіх.
Відзначення Міжнародного дня жінок-суддів є кроком до побудови більш справедливого та рівноправного суспільства.
Цікаві факти
- У 2017 році сорок відсотків суддів були жінками, що на 35 відсотків більше, ніж у 2008 році.
- У 1946 році Елеонора Рузвельт написала відомого “відкритого листа до жінок світу”, закликаючи їх до більшої участі у національних та міжнародних справах.
- У більшості європейських країн серед професійних суддів або магістратів жінок більше, ніж чоловіків; однак жінки становлять 41% суддів у національних верховних судах і лише 25% голів суд1