Міжнародний день радіології (Всесвітній день радіографії)

Міжнародний день радіології та День рентгенівських променів

Щорічно 8 листопада світ відзначає Міжнародний день радіології. У 2012 році за ініціативи Європейського товариства радіологів було вирішено святкувати день відкриття рентгенівських променів професором фізики Вільгельмом Рентгеном. 8 листопада 1895 року професор випадково відкрив промені невідомого походження, котрі почав називати Х-промінням.

Цікаво, що відкривачем Х-променів насправді був талановитий український вчений Іван Пулюй, який показав трубку, що випромінювала Х-промені ще у 1881 році на міжнародній електротехнічній виставці. Через те, що виставка мала технічний характер, вчені на той час не розібрались в медичній цінності Х-променів. Ширші можливості з фінансування та вищий рівень розвитку науки в Німеччині, звідки родом Рентген, посприяли тому, що ім’я Пулюя забулося, хоча його винахід з користю служив людям ще до офіційного відкриття рентгенівських променів.

Цікаві факти

  • До Рентгена ще у 1880 році ці промені відкрив англійський фізик Вільямс Крукс. Але тоді, не знайшовши причину їх виникнення, він не надав значення цій знахідці.
  • У 1877 році фізик з України Іван Пулюй, який у той час був професором Празького технічного університету, знаходить аналогічне явище та навіть публікує у видатних наукових журналах зроблені ним рентгенівські знімки. Пулюй, бувши особисто знайомим з В. Рентгеном, важко переживав його славу, тому що вважав першовідкривачем себе.
  • У медицині рентгенівські промені стали використовувати вже на початку 1896 року, і це дало нові можливості у діагностиці захворювань опорно-рухового апарату та знаходження сторонніх предметів у тілі людини. Перший раз за допомогою рентгеноскопії було виявлено металеву голку, яка застрягла у тілі жінки. 
  • У 1901 році за своє відкриття Рентген отримав Нобелівську премію. Але усі кошти у скрутні часи Першої світової війни він віддав уряду Німеччини. Також вчений не поїхав на вручення премії – її переслали поштою. 
  • Під час свого життя Рентген був проти, щоб відкрите ним випромінювання називали його ім’ям. Тому вчений називав їх «Х-променями».

Вільям Генрі Брегг та Вільям Лоренс Брегг

Цікаво також дізнатись про життя та діяльність видатних фізиків (батька й сина), основоположників рентгеноструктурного аналізу.

Підписуйтесь на наші канали у Viber чи Telegram і ми нагадаємо вам про ці та всі інші актуальні свята та події на кожен день.

Коли будемо відзначати Міжнародний день радіології та День рентгенівських променів

РікДатаДень тижня
20218 листопадаПонеділок
20228 листопадаВівторок
20238 листопадаСереда
20248 листопадаП’ятниця
20258 листопадаСубота