Міжнародний день радіології (Всесвітній день радіографії)

Міжнародний день радіології та День рентгенівських променів

Щорічно 8 листопада світ відзначає Міжнародний день радіології (International Day of Radiology).

Міжнародний день радіології та День рентгенівських променів в історії

У 2012 році за ініціативи Європейського товариства радіологів було вирішено святкувати день відкриття рентгенівських променів професором фізики Вільгельмом Рентгеном. 8 листопада 1895 року професор випадково відкрив промені невідомого походження, котрі почав називати Х-промінням.

Вільям Генрі Брегг та Вільям Лоренс Брегг

Цікаво також дізнатись про життя та діяльність видатних фізиків (батька й сина), основоположників рентгеноструктурного аналізу.

Підписуйтесь на наші канали у Viber чи Telegram і ми нагадаємо вам про ці та всі інші актуальні свята та події на кожен день.

Іван Пулюй

Цікаво, що відкривачем Х-променів насправді був талановитий український вчений Іван Пулюй, який показав трубку, що випромінювала Х-промені ще у 1881 році на міжнародній електротехнічній виставці. Через те, що виставка мала технічний характер, вчені на той час не розібрались в медичній цінності Х-променів. Ширші можливості з фінансування та вищий рівень розвитку науки в Німеччині, звідки родом Рентген, посприяли тому, що ім’я Пулюя забулося, хоча його винахід з користю служив людям ще до офіційного відкриття рентгенівських променів.

Цікаві факти про Х-промені

  • До Рентгена ще у 1880 році ці промені відкрив англійський фізик Вільямс Крукс. Але тоді, не знайшовши причину їх виникнення, він не надав значення цій знахідці.
  • У 1877 році фізик з України Іван Пулюй, який у той час був професором Празького технічного університету, знаходить аналогічне явище та навіть публікує у видатних наукових журналах зроблені ним рентгенівські знімки. Пулюй, бувши особисто знайомим з В. Рентгеном, важко переживав його славу, тому що вважав першовідкривачем себе.
  • У медицині рентгенівські промені стали використовувати вже на початку 1896 року, і це дало нові можливості у діагностиці захворювань опорно-рухового апарату та знаходження сторонніх предметів у тілі людини. Перший раз за допомогою рентгеноскопії було виявлено металеву голку, яка застрягла у тілі жінки. 
  • У 1901 році за своє відкриття Рентген отримав Нобелівську премію. Але усі кошти у скрутні часи Першої світової війни він віддав уряду Німеччини. Також вчений не поїхав на вручення премії – її переслали поштою. 
  • Під час свого життя Рентген був проти, щоб відкрите ним випромінювання називали його ім’ям. Тому вчений називав їх «Х-променями».

Коли будемо відзначати Міжнародний день радіології та День рентгенівських променів

РікДатаДень тижня
20218 листопадаПонеділок
20228 листопадаВівторок
20238 листопадаСереда
20248 листопадаП’ятниця
20258 листопадаСубота
Copy link