Міжнародний день охорони озонового шару

Міжнародний день охорони озонового шару

Що це за день?

16 вересня світова спільнота відзначає Міжнародний день охорони озонового шару (International Day for the Preservation of the Ozone Layer).  Ця дата має за мету привернути увагу населення Землі до проблеми руйнування озонового шару та запропонувати способи її розв’язання. Відомо, що озоновий шар, що захищає атмосферу Землі від згубного впливу сонячного випромінювання, руйнується внаслідок антропогенних дій.

Схожі події:
✔️  День екологічного боргу
✔️  Міжнародний день чистого повітря для блакитного неба
✔️  Міжнародний день захисту клімату
Підпишіться на наші канали у Viber чи Telegram і ми нагадаємо вам про всі актуальні свята та події на кожен день.

Як виникла ідея відзначати Міжнародний день охорони озонового шару?

Вперше про озон заговорили наприкінці 18 століття, а саме в 1785 році, коли він був відкритий видатним голландським вченим Ван Марумом. Однак він вважав його не новою речовиною, а особливою “електричною матерією”. Термін “озон” вперше запропонував німецький хімік Шонбейн в 1840 році. Безпосередньо озоновий шар в 1913 році відкрили французькі фізики Шабрі та Буісон.

Пізніше вчені виявили, що озоновий шар руйнується під впливом різних хімічних речовин. В 1985 році в австрійській столиці Відні на основі досліджень фізиків було прийнято конвенцію, у якій йшлося про охорону озонового шару від руйнівного впливу. Документ було підписано представниками 22 країн. Згодом, а саме восени 1987 року на конференції в Монреалі було складено протокол, в якому було зазначений перелік всіх речовини, що негативно впливають на озоновий шар. Однак в силу цей документ вступив лише через два роки.

Міжнародний день озонового шару має на меті привернути увагу суспільства на проблеми, пов’язані з його руйнуванням. Цікаво, що людство все ще може захистити озоновий шар від руйнування, припинивши виробляти та використовувати певні речовини, що мають руйнівну дію на озон. Вчені запевняють: якщо всі країни-підписанти конвенції, будуть ретельно дотримуватися всіх пунктів договору, то до 2050 року озоновий шар повністю відновиться.

У червні народився французький фізик Шарль Фабрі
Дізнайтесь завдяки якому інструменту Фабрі також став одним із відкривачів озонового шару в стратосфері.

Міжнародний день охорони озонового шару в Україні

Україна також брала участь у підписанні Віденської конвенції в 1985 році, яку було ратифіковано наступного року, в 1988 році при­єдналася до Монреальського протоколу.

Озоновий шар

Озоновий шар – це захисна плівка з газоподібної речовини, що створює бар’єр між нашою планетою та космічним простором, яка заходиться в стратосфері на висоті від 15 до 50 км. Його завдання – оберігати Землю від нищівного впливу сонячного випромінювання та зберігати все живе на планеті.

  • Озон – це газ, що володіє високими дезінфікуючими та окислювальними властивостями. Він згубно діє на патогенні мікроорганізми (бактерії, грибки, віруси тощо), навіть здатен вбивати бактерії, що відрізняються високою стійкістю до хлору.   

Озон часто використовують у побуті, ним знезаражують повітря, воду, продукти. Сьогодні очищення води в Сполучених Штатах та країнах Західної Європи майже в повному обсязі відбувається з використання озонового газу.

За допомогою озонування здійснюється очищення каналізаційних вод від продуктів нафтопереробки, отруйних речовин (ціаніди, феноли, сульфіди тощо). 

Що таке озонові діри?

В результаті ретельних багаторічних досліджень цього газу, вчені виділяють декілька його видів:

Тропосферний – знаходиться найближче до нашої планети. Володіє токсичною та подразнювальною дією. Під його впливом утворюються канцерогени та мутації в людському організмі. Основні джерела тропосферного озону – викиди промислових підприємств, теплових електростанцій, хімічні розчинники, бензинові пари тощо.

Зовнішній стратосферний утворюється в результаті взаємодії сонячних променів з атмосферним киснем на відстані від 15 до 50 км над Землею. Саме цей озоновий шар захищає нашу планету від проникнення ультрафіолетових променів. А діри, що в ньому утворюються, створюють загрозу для життя на нашій планеті.

  • Озонові діри – це ділянки, в яких набагато менше озону, і через які в атмосферу проникає ультрафіолетове випромінювання, надзвичайно шкідливе для життя та здоров’я людини. 

Перша озонова діра шириною понад 1000 кілометрів була виявлена над Антарктидою в 1985 році, а пізніше схожі діри, тільки значно менші за розмірами, почали виявляти в інших місцях. 

Відновлення озонового шару

Проблема знищення озонової захисної плівки над землею має глобальний, планетарний характер. Тому відразу після виявлення першої озонової діри, делегація вчених з різних куточків світу зібралася у Відні для прийняття та підписання угоди про захист та збереження озонового шару. Цей договір відомий під назвою Віденська конвенція. Пізніше її доповнив ретельно складений протокол, до якого внесли перелік речовин, що згубно впливають на озоновий шар. 

Речовини, що руйнують озоновий шар, також є потужними парниковими газами. Міжнародна угода 1987 року, відома як Монреальський протокол про речовини, що руйнують озоновий шар, призвела до успішної глобальної міжнародної політики щодо зниження рівня озоноруйнівних речовин.

Монреальський протокол забезпечив подвійну вигоду: припинення руйнування озонового шару та уповільнення зростання парникових газів.

А в травні ще відзначають День захисту від Сонця
Дізнайтесь більше про важливість використання сонцезахисного крему для захисту себе та дітей від небезпечного ультрафіолетового випромінювання.

Міжнародний день охорони озонового шару в історії

  • 1785
    Озон був відкритий видатним голландським вченим ван Марумом.
  • 1985
    Була виявлена перша озонова діра шириною понад 1000 кілометрів над Антарктидою.
  • 1985
    У Відні – на основі досліджень фізиків було прийнято конвенцію, у якій йшлося про охорону озонового шару від руйнівного впливу.
  • 1985
    Україна підписала, а наступного року рати­фікувала Віденську конвенцію.
  • 1987 восени
    На конференції у Монреалі було складено протокол, в якому було складено перелік всіх речовини, що негативно впливають на озоновий шар.
  • 1988
    Україна при­єдналася до Монреальського протоколу.
  • 1994
    Генеральна асамблея Організації Об’єднаних Націй запровадила Міжнародний день охорони озонового шару.

Як відзначати Міжнародний день охорони озонового шару?

Щорічно 16 вересня відбуваються симпозіуми, семінари та конференції, присвячені питанням збереження озонового шару. Вчені-фізики з різних країн виступають з доповідями про речовини, що згубно діють на стан озонового шару.

Також проводяться різноманітні освітні заходи, які допомагають краще зрозуміти значення озонового шару для кожного мешканця нашої планети. Подібні заходи проводяться як для дорослих, так і для дітей.

Коли будемо відзначати Міжнародний день охорони озонового шару?

РікДатаДень
202516 вересняВівторок
202616 вересняСереда
202716 вересняЧетвер
202816 вересняСубота
202916 вересняНеділя
Copy link