День воєнної розвідки України (День військової розвідки) 2

День воєнної розвідки України

Що це за день?

7 вересня – професійне свято воєнних розвідників України, яке не є загальнонаціональним, а має відомчий характер – День воєнної розвідки України. Мета цього дня – продемонструвати громадськості особливе значення воєнної розвідки. Адже саме від неї залежить, на якому рівні будуть знаходитися та захищатися національні державні інтереси. Особливого значення цей день набув в реаліях сьогодення, коли наша країна перебуває у стані війни з росією. Тільки завдяки ефективній розвідці, яка надаватиме достовірні розвідувальні дані, можливо здійснювати якісні прогнози і приймати важливі рішення у сфері нацбезпеки нашої країни.

Схожі події:
🇺🇦 День працівників прокуратури України
🇺🇦 День працівників суду України
🇺🇦 День зовнішньої розвідки України
Підпишіться на наші канали у Viber чи Telegram і ми нагадаємо вам про всі актуальні свята та події на кожен день.

Як виникла ідея відзначати День воєнної розвідки України?

День воєнної розвідки України було впроваджено влітку 2007 року згідно до спеціального Наказу Міністра оборони нашої держави. А Указ «Про управління військової розвідки МО України» було видано 7 вересня 1992 року. Розвідувальний відділ став стратегічним у складі Міністерства оборони. А взагалі історія воєнної розвідки України була досить довгою.


Особливості військової розвідки в Запорізькій Січі

Історики стверджують, що в епоху Хмельниччини існувала досить ефективна військова розвідка, яка вважалася найрозвинутішою в усій Європі. Проте в документах Запорізької Січі того часу згадок про існування розвідувального органу нема.

Про існування розвідки свідчать письмові документи, які збереглися з козацьких часів. Це записи звичайних військових, які розповідали про розвідувальні завдання, людей, які їх виконували, а також про розробку стратегічних рішень на основі здобутих в результаті розвідки даних. Хроніки свідчать, що це було не просто розвідка, а організована структура зі складною ієрархією.

Таким чином, вважається що розвідувальна система в Україні була створена запорізькими козаками в 16 столітті. Її головним завданням було протистояння степовикам. Зусиллями організованої розвідки здобувалася інформація про розташування та дію ворожих загонів ще задовго до їхньої появи.

В структурі було створено підрозділ, що відповідав за завдання розвідки, забезпечуючи повну конфіденційність здобутих відомостей. Таким чином, розвідка велася на дійсно високому рівні, коли вся інформація зберігалася у максимальній секретності. Керівництво розвідки було об’єднане в окрему Старшинську раду. Надскладні розвідувальні операції здійснювали пластуни з Пластового куреню. Вони займалися розвідкою в тилу ворога.

Військова розвідка в Українській народній республіці

В 1917 році було проголошено Українську народну республіку, у зв’язку з чим виникла необхідність у формуванні військових структур. А для того, щоб якісно оцінювати політичну та воєнну ситуацію навколо країни та приймати ефективні рішення, необхідно було створити розвідувальну систему з ретельно продуманою структурою. 

Перед розвідкою того часу стояла низка стратегічних завдань:

  • Оперативне виявлення поведінки армії сусідніх країн, а саме військової підготовки для вчинення агресії.
  • Спостереження за місцем дислокації ворожих військ.
  • Виявлення відомостей про численність, стан та дії армії супротивника.
  • Проведення диверсійно-розвідувальних заходів, виведення з ладу інженерних споруд та обладнання супротивника.
  • Дослідження бойового духу ворожих військ, а також мирного населення, яке проживає у місцях, де будуть відбуватися бойові дії.

Головним очільником розвідки був Голова Ради народних міністрів УНР, а безпосередньо плануванням та організацією розвідувальних дій займалися міністр внутрішніх справ та начальник генерального штабу. 

 Розвідка в незалежній Україні

В 1991 році, коли розпався Радянський Союз, в суверенній державі виникла нагальна необхідність у незалежній військовій розвідці, оскільки до цього всі військові структури знаходилися в підпорядкуванні Москві. Поява воєнної розвідки була безпосередньо пов’язана з розвитком ЗСУ. 

Взимку 1992 року було сформовано спеціальне розвідувальне управління Генштабу Збройних сил України. А через 2 роки було видано Наказ Президента України про створення Головного управління розвідки МОУ. З цього часу військова розвідка в Україні почала активно розвиватися. 

Що представляє собою військова розвідка?

Розуміння про організовану військову розвідку у тому вигляді, в якому вона виглядає сьогодні, з’явилося у європейських країнах в 19 столітті. Згідно словника Єфрона і Брокгауза цей термін означає збір інформації про противника, його моральний стан, сили, можливості та плани. Розвідувальні роботи повинні проводитися постійно, а не тільки під час проведення військових дій. Завдання розвідки в мирний час – слідкувати за настроями сусідніх країн, бути в курсі їхніх політичних та військових намірів. З цією метою створюється таємна воєнна агентура, яка впроваджується в стратегічно важливі підрозділи сусідніх держав.

Під час проведення військових дій розвідники знаходять інформацію, використовуючи різноманітні джерела

  • Таємні шпигуни.
  • Полонені.
  • Співпраця з місцевим населенням.
  • Рекогностування – обстеження території з метою визначити способи розміщення армії, військового обладнання чи спланувати майбутні дії військ.

Привітання до Дня воєнної розвідки України

7 вересня прийнято вітати військовослужбовців військової розвідки нашої держави. Пропонуємо вам цікаві привітання у віршах та прозі.

Розвіднику військовий – сьогодні твоє свято!
Твоя робота – важлива та надзвичайно складна.
Сьогодні уся країна спішить тебе привітати,
Побажати тобі миру та добра.
Нехай поряд завжди будуть хороші та вірні друзі
Достаток, щастя та успіх наповнюють життя.
Здоров’я міцного бажаємо, щоб зникли всі недуги
Щоб щастям і теплом зігрівала сім’я.

Щирі та сердечні прийміть від нас вітання,
Розвідники військові, ми дякуємо вам!
За те, що небезпечну професію обрали
Та ради України ризикуєте життям.

Шановні військові розвідники, з нагоди Дня воєнної розвідки України щиро вітаємо вас з вашим професійним святом. Бажаємо вам наснаги в роботі, щоб ви і надалі гідно виконували своє завдання та щоб ваша країна пишалася своїми героями. 

Мирного неба над головою, високих досягнень в роботі, підвищення по кар’єрних сходинках, удачі в нелегкій справі, тепла та любові від близьких і рідних. Всього цього бажаємо вам наші високошановні працівники воєнної розвідки України.

Коли будемо відзначати День воєнної розвідки України (День військової розвідки)?

РікДатаДень
20257 вересняНеділя
20267 вересняПонеділок
20277 вересняВівторок
20287 вересняЧетвер
20297 вересняП’ятниця
Copy link