День Луки

День Луки

Щорічно 7 (20) лютого віряни вшановують пам’ять грецького ченця Луки Елладського – засновника монастиря Осіос Лукас День Луки також називають «Могутниця». Особливих властивостей на Луку набувала Перстач – трава, листочки якої нагадують хрест. Саме її називали «могутницею» – як рослину, в якій міститься велика сила. Від цього слова з’явилася друга назва свята, адже вважалося, що саме цього дня ця рослина набуває особливих цілющих якостей і з неї можна було готувати лікувальні відвари.

Схожі події: День святого Варнави та День пам’яті мучениці Анісії Солунської

Підпишіться на наші канали у Viber чи Telegram і ми нагадаємо вам про всі актуальні свята та події на кожен день.

Згідно переказів Преподобний Лука (896-953 рр.) був родом з Касторії (Ерміонія). Він дотримувався строгого аскетизму у всьому, що стосувалося особисто його, а до навколишніх завжди виявляв щедру доброзичливість. Був відомий як духовний наставник, хоча і не мав духовного сану. У свої 14 років він прийняв життя ченця, а під кінець життя оселився на схилах гори Гелікон, де навколо нього утворилася громада. Тут, разом зі своїми послідовниками, преподобний Лука збудував невеликий монастир, де займався благими справами – зцілював хворих від душевних і тілесних мук.

Прикмети та традиції на День Луки

  • У цей день було прийнято пекти пироги з цибулею.
  • Навіть малі дітлахи, великі ласуни, знали, що не можна було з’їдати все самим, а потрібно було роздати частину пирогів жебракам – на щастя.
  • Існувало повір’я, що така милостиня, подана з вірою та з молитвою, сторицею повернеться.
  • На Луку було прийнято поминати померлих родичів. З цього приводу говорили: «Живі батьки – шануй, померли – поминай». 7 лютого відвідували могили близьких, ходили до церкви і молилися за них.
Позначки:
Copy link