День хмарочоса

День хмарочоса

Що це за день?

Хмарочоси стали досить звичним явищем у наш час, а День хмарочоса, який відзначається міжнародною спільнотою 3 вересня – це чудова нагода дати достойну оцінку архітектурним дивам та справжнім подвигам сучасної інженерної справи. Хмарочоси прикрашають великі міста своєю сміливою присутністю і визначають горизонти могутніми будівлями, які буквально ніби «чешуть» небо. Але ці будівлі-велетні існують лише близько 130 років. У переповнених міських районах, де відчувається брак земельного простору, залишається будувати лише вгору, перетворюючи невеликий клаптик землі на 40 і більше поверхів потенційної житлової площі. До Дня хмарочоса ви маєте змогу відвідати місця з цими дивовижними будівлями у своєму місті. Якщо ж ви мешкаєте в маленькому населеному пункті, то обов’язково в цей день відвідайте найближче місто з могутніми спорудами.

Схожі події:
🏛 День архітектури України
🏛 Всесвітній День архітектора та архітектури
🏛 День працівників будівельної галузі (День будівельника)

Підпишіться на наші канали у Viber чи Telegram і ми нагадаємо вам про всі актуальні свята та події на кожен день.

Як виникла ідея відзначати День хмарочоса?

Історично склалося так, що люди завжди прагнули «догори». Починаючи з єгипетських пірамідам і закінчуючи незліченною кількістю сучасних хмарочосів. Архітектори завжди намагалися побудувати щось насправді вражаюче.

Під терміном «хмарочос» розуміють високу споруду мінімальною висотою 150 м. Хоча висота не є незмінним та єдиним критерієм. Велике значення має зовнішній вигляд будівлі, а також метод її зведення. До прикладу, в 80-х роках 19-го століття до цієї категорії відносили споруди, зведені за сталево-каркасною технологією будівництва. Також, якщо в окремій місцевості найбільший будинок має 14 поверхів, його нерідко називають хмарочосом. 

Згідно з європейськими стандартами, які також діють в Україні, споруди висотою від 25 поверхів прийнято називати висотками. 

Луїс Генрі Салліван

Дату святкування обрано не випадково, адже саме в цей день у 1856 р. народився Луїс Генрі Салліван – відомий американський архітектор, якого також вважають батьком хмарочосів. В своїх роботах Салліван завжди дотримувався раціоналізму та розвивав американський модернізм в архітектурі.

Сам термін «хмарочос» виник у США наприкінці 1880-х років. Це був час, коли в Нью-Йорку та Чикаго спостерігався справжній будівельний бум.

 Перші хмарочоси

Перший хмарочос у світі з’явився у Чикаго у 1885 році. Це була 10-поверхова будівля висотою понад 40 метрів. Цю споруду ще називали «Home Insurance Building», що в перекладі означає Будівля страхування житла. Її архітектором був майор Вільям Лебарон Дженні – американський інженер, відомий у всьому світі як видатний містобудівник та прихильник побудови хмарочосів. Проте ця будівля проіснувала лише 46 років, її знесли у 1931 році. 

З появою надзвичайно високих будівель з’явився і сам термін «хмарочос». Вперше його почали вживати у США. До 1880-х років зведення висоток обмежувалося 6-ти поверховими будівлями, адже технологій, які б дозволяли постачати воду на верхні поверхи, тоді ще не існувало. Також людям фізично було важко підійматися на високі поверхи пішки. 1880 рік став проривом у будівництві висоток, адже саме тоді німецька компанія Siemens Halske розробила та виготовила перший пасажирський ліфт, що працював від електричної мережі на базі рейкового механізму.

Будівництво найбільшого будинку в світі – таємна мрія кожного архітектора. Тому не дивно, що з появою першого хмарочоса почалося негласне змагання між фахівцями. Велетенська будівля є ознакою перемоги над людськими обмеженнями. І такі перемоги, починаючи з 1885-го року ставали дедалі частішими. 

Так, у 1930 році мешканці Нью-Йорка вперше споглядали на зведення хмарочоса у своєму місті. Мова йде про Chrysler Building (Крайслер Білдінг), висота якого сягала 319 метрів та нараховувала 77 поверхів. Наступним з’явився славнозвісний Емпайр Стейт Білдінг, який і сьогодні є справжньою прикрасою Мангеттену (одного з округів Нью-Йорка). Пальму першості за висотою ця будівля зберігала аж до 1972 року, коли було збудовано північну вежу Всесвітнього торгового центру заввишки  417 м.

Цікаві факти

Сьогодні у світі налічується понад 4 000 хмарочосів. У 2020 році столиця України посіла 8-ме місце за кількістю висотних будівель після Нью-Йорка, Торонто, Дубаї, Токіо, Гонконгу і Шанхаю. Сьогодні в Києві налічується більше 1200 споруд висотою понад 35 м. 

 Найбільші хмарочоси у світі

 • У 2003 році було збудовано найвищу будівлю Гонконгу, в якій сьогодні розташовано Міжнародний фінансовий центр. Висота споруди, яка була спроектована відомим аргентинським архітектором Сезаром Пеллі, сягає 420 метрів (88 поверхів). 
 • 92-поверхова висотка Міжнародного готелю і вежа Трампа красується у Чикаго. Архітектор із США Едріан Сміт спроектував висотку заввишки 423 метри (включаючи шпиль).
 • Наступна чиказька велетенська споруда називається Вілліс-Тауер, має висоту понад 443 метри та складається з 110 поверхів. Цікаво, що загальна площа будівлі може розмістити близько 60-ти футбольних полів. В хмарочосі функціонує 100 швидкісних ліфтів, з допомогою яких можна швидко пересуватися між великою кількістю поверхів.
 • Наступною йде найбільша будівля Китаю, що розміщена у місті Шанхаї – Цзінь Мао. Цю споруду недарма називають візитівкою не тільки цього міста-мільйонника, але й всієї країни. Хмарочос сягає 421 метра.
 • В Китаї є ще один лідер хмарочосів – Міжнародний торговий центр, що знаходиться в розвиненому торговельно-індустріальному центрі країни – місті Гуанчжоу.
 • Неймовірною є висота (понад 500 метрів) ще одної китайської висотки – «Тайбей 101», що знаходиться в Пекіні. Це надміцна будівля, що тисячоліттями може витримувати відчутні коливання.
 • Найвищою будівлею у світі на сьогодні вважається Бурдж Халіфа, побудована в 2010 року. Висотка заввишки понад 820 метрів вражає своїм зовнішнім виглядом. 
 • Друге місце за висотою у світі посідає Tokyo Sky Tree (Токійське небесне дерево), яке знаходиться в столиці Японії. Висота будівлі є символічною – 634 метри. Якщо прочитати ці цифри японською, вийде стародавня назва Токіо. Будівля входить до переліку споруд з підвищеним рівнем сейсмостійкості.

Найвищі будівлі України

 • Першою висоткою України, що з’явилася в часи незалежності, стала споруда Будинку Національної телекомпанії, будівництво якої почалось в 1983 році , а завершено було в 1992 році. В будинку заввишки 97 метрів займають приміщення різні телевізійні канали України.
 • У 1994 році було збудовано висотки на 24 поверхи на вул. Героїв Сталінграда у Києві.
 • Найвища металева конструкція в нашій країні – Київська телевежа заввишки 385 м. Що ж стосується звичайних будівель, то пальма першості належить хмарочосу, що знаходиться в Києві за адресою вул. Кловська, 7а – його висота перевищує 162 метри. 
 • У 2008 році список висоток України доповнився ще одною висоткою, якою став Бізнес Центр «Парус» заввишки 136 метрів.

День хмарочоса в історії

 • 1856 3 вересня
  Народився Луїс Генрі Салліван – відомий американський архітектор, якого також вважають батьком хмарочосів.
 • 1880
  В США виник термін «хмарочос».
 • 1885
  Зведено перший хмарочос у світі – «Home Insurance Building» (Чикаго). 10-поверхова будівля висотою понад 40 метрів.
 • 2020
  Столиця України посіла 8-ме місце за кількістю висотних будівель після Нью-Йорка, Торонто, Дубаї, Токіо, Гонконгу і Шанхаю.

Як відзначати День хмарочоса?

 • Якщо ви мешкаєте у місті, де є висотки, то обов’язково відвідайте високу будівлю. Підніміться на верхній поверх, помилуйтеся краєвидом. У багатьох хмарочосах на останніх поверхах є ресторани чи кав’ярні – чому б не пообідати, насолоджуючись краєвидом свого міста?
 • Дізнайтеся більше про науку та техніку, що стоять за цими архітектурними дивами.
 • Зробіть власний хмарочос з дітьми, використовуючи іграшкові блоки або інші матеріали.

Коли будемо відзначати День хмарочоса?

РікДатаДень тижня
20213 вересняП’ятниця
20223 вересняСубота
20233 вересняНеділя
20243 вересняВівторок
20253 вересняСереда
Позначки:
Copy link