Дивовижний Ватикан: 50 цікавих фактів про найменшу, але дуже впливову державу

ватикан - цікаві факти

Місто-держава, острівець необмеженої влади католицької церкви, що знаходиться посеред світського Риму – Ватикан. Формально він існує з 1929 року і офіційно є найменшою державою в світі. Проте саме тут розташовані всі органи управління такої складної структури, як римсько-католицька церква. Щорічно 11 лютого Ватикан святкує власну незалежність, адже саме цього дня 1929 року держава отримала бажану свободу від Італії.

Населення Ватикану всього 1000 осіб (з яких громадянство лише у половини, бо його неймовірно складно отримати), 0.44 км2 прощі, середньовічні мури, величезний вплив на весь світ і величезна ж культурна спадщина. Пропонуємо до вашої уваги добірку цікавих фактів про Ватикан.

Незалежна держава, визначена Латеранським договором від 11 лютого 1929 року, поширює свій територіальний суверенітет на територію площею 44 га в центрі Риму: Ватикан, оточений своїми стінами та відкритий до міста колонадою Святого Петра Берніні. ((https://whc.unesco.org/en/list/286/))

Розташований у самому серці Риму, Ватикан є не лише епіцентром католицизму, але й маяком мистецтва, історії та духовності, що виходить за межі релігійних кордонів. Це суверенне місто-держава, найменше у світі як за площею, так і за кількістю населення, є скарбницею мистецьких та архітектурних шедеврів, кожен з яких розповідає історію віри, культури та людського генія.

Цікаві факти про Ватикан

 1. 95% жителів Ватикану – чоловіки. Всього ж в країні проживає 1000 осіб (за даними 2017 року).
 2. Ватикан має власну радіостанцію, електричне забезпечення, пошту, банк, видавництво, залізничну станцію, чеканить монети і випускає марки.
 3. Залізничне полотно, що з’єднує Ватикан і решту Італію, становить всього один кілометр. При цьому на територію католицької столиці світу припадає лише 200 метрів.
 4. У гвардійці з охорони Папи Римського беруть тільки холостяків. Одружитися гвардієць має право лише дослужившись до чину капрала. Кандидатура майбутньої дружини кожного гвардійця повинна спочатку пройти схвалення священнослужителів.
 5. Сикстинська капела закривається лише під час обрання Папи. Про результати голосування можна дізнатися по стовпу диму від спалювання бюлетенів. Якщо новий глава Ватикану обраний, то капелу огортає білий дим, в іншому ж випадку – чорний. 
 6. Грошова одиниця Ватикану – євро. В державі карбують монети з власною символікою. 
 7. У музеї Піо-Крістіано зберігаються старовинні твори християнського мистецтва, більша частина з них була створена протягом 150 років після розп’яття Ісуса. 
 8. Етнологічний місіонерський музей, заснований Папою Пієм XI в 1926 році, містить експонати з усього світу, надіслані єпархіями і приватними особами. 
 9. У ватиканських музеях можна побачити 800 картин релігійного характеру, до написання яких доклали руку відомі на весь світ художники: Ван Гог, Кандинський, Далі, Пікассо та інші. 
 10. Замок Сант-Анджело був укриттям для Пап, тут знаходилася камера тортур, а зараз в фортеці розташовані Національний військовий музей і Музей мистецтв.
 11. Під Собором Святого Петра знаходяться Священні гроти Ватикану – катакомби, вузькі тунелі, ніші і каплиці. 
 12. Кожен недільний полудень Папа благословляє людей, які прийшли на площу святого Петра. 
 13. ⚽ Ватиканська футбольна збірна офіційно визнана, але не входить до складу ФІФА. Гравці збірної – швейцарські гвардійці, члени Папської ради та зберігачі музеїв. У команди є власна емблема і біло-жовта футбольна форма. 
 14. ⚽ Римський стадіон Святого Петра – єдине футбольне поле, якщо його можна так назвати. По суті це просто галявина, на якій складно грати. У зв’язку з цим Ватиканська збірна проводить матчі на стадіоні Stadio Пія XII, що знаходиться в Альбано-Лаціале. Це домашня арена клубу «ASD Albalonga» з італійської серії D. Стадіон вміщує 1500 глядачів. 
 15. ⚽ У футбольній лізі Ватикану грають команди «Гвардійці», «Банк», «Телепошта», «Бібліотека» та інші. Крім першості, проводяться змагання в рамках «Кубка кліриків» серед семінаристів і священиків з католицьких навчальних закладів. Переможці отримують цікавий трофей – металевий футбольний м’яч, встановлений на парі бутс і прикрашений капелюхом католицьких священнослужителів. 
 16. 🎥 Польський документальний фільм «Відкриваючи Ватикан» розповідає про незліченні культурні багатства маленької держави. 
 17. 🎥 Про Ватикан під час окупації Риму нацистами, розповідається у фільмі «Червоне та чорне». 
 18. 🎥 Фільм «Муки і радості» присвячений подробицям конфлікту Микеланджело з римським папою Юлієм II. 
 19. 🎥 Документально-історична стрічка «Секретний доступ: Ватикан» розкриває таємниці найбільшого міста-музею. 
 20. 🎥 Документальний фільм «Scrinium Domini Papae», створений Ватиканським телецентром, розповідає про центр світового католицизму. 
 21. 🎥 Популярний серіал «Молодий папа» відображає альтернативну реальність на папське життя. 
 22. 🎥 Заснований не реальних подіях фільм «Два папи» розповідає про короткі зустрічі Папи Бенедикта XVI і кардинала Хорхе Маріо Бергольо, майбутнього Папи Франциска. 
 23. 📖 В книзі Дена Брауна «Ангели і демони» мова йде про зв’язок сучасної науки з пошуками божественного начала в Ватикані.
 24. Ватикан – незалежна держава, яка не є частиною Організації Об’єднаних Націй.
 25. Офіційна назва Ватикану в Італії – Citta Del Vaticano або Stato Della Citta del Vaticano. 
 26. Ватикан стоїть на пагорбі під назвою Ватикан (Mons Vaticanus, з латинської vaticinia – «місце ворожінь»).
 27. Сади складають більше половини земель у Ватикані. 
 28. Італійська є офіційною мовою Ватикану.
 29. Прапор Ватикану жовто-білий. Жовта сторона символізує духовну силу пап, а біла – його мирську силу. 
 30. Ватикан відомий своїм щорічним високим споживанням вина, в середньому оцінюється в 54 літри в рік на людину. 
 31. Ватикан щорічно відвідують близько 5,5 мільйонів людей. 
 32. У Ватикані немає лікарень
 33. Ватикан і Філіппіни – єдині дві країни, в яких немає законів про розлучення. Розлучення не допускається, дозволено тільки анулювати шлюб.
 34. Економіка в основному підтримується туристичною індустрією.
 35. В Сикстинській залі ватиканської бібліотеки зберігається Біблія, що написана від руки в IV столітті нашої ери.
  У 1475 році Сикст IV заснував Ватиканську бібліотеку, яка є першою відкритою для населення в Європі, колекції рукописів і книг, гравюр, малюнків, монет і предметів декоративного мистецтва постійно збільшувалися протягом століть, роблячи його безцінним сховищем людської культури.1
 36. Аптека Ватикану найстаріша в світі – вона заснована в 1277 році і працює до сих пір! Щомісяця реалізує близько 6 тисяч рецептів. Тут можна знайти найбільш рідкісні і незвичайні засоби.
 37. На 0.44 квадратних кілометри – 3 пожежних автомобіля та 20 осіб, які несуть чергування цілодобово. До речі, пожеж не траплялося вже більше 100 років.
 38. Супермаркет у Ватикані один на всю державу, та ще й покупки в ньому можуть робити тільки люди зі спеціальними перепустками. Їх видає адміністрація. Ціни в ватиканському супермаркеті нижчі за середні по Риму.
 39. Пошта у Ватикані працює з XIV століття, доставляє близько 8 млн листівок і листів на рік, а ще має відмінну репутацію. Італійська загальнодержавна пошта цим похвалитися не може.
 40. Автозаправок всього три. Паливо на дешевше ніж в Римі, але заправитися можна тільки за перепусткою.
 41. Тут знаходиться найбільша католицька церква в світі.
 42. У Ватикані найвищий рівень злочинності в світі, через те що на невеликій площі завжди перебуває багато людей. Проте, більшість злочинів – це кишенькові крадіжки. 
 43. У Ватикані немає в’язниць.
 44. Швейцарська гвардія є офіційною гвардією Ватикану. 
 45. У Ватикані є єдиний в світі банкомат, в якому можна вибрати латинську мову. 
 46. У Ватикані є власний астрономічний відділ
 47. Музеї у Ватикані мають довжину до 10 кілометрів. Підраховано, що якщо витратити хоча б 1 хвилину на перегляд кожної картини, то для перегляду всього музею знадобиться 4 роки. 
 48. Базиліка Святого Петра є другою за величиною церквою в світі, і на її зведення знадобилося 120 років. 
 49. Сикстинська капела визнана найвидатнішим художнім досягненням в світі – стелю каплиці розписав Мікеланджело. На це у нього пішло 4 роки.
 50. “Інститут релігійних справ” – саме так називається єдиний банк у Ватикані.

Сакральна та мистецька спадщина Ватикану

Ватикан — це не лише головне місце паломництва католиків, але й живий музей, який демонструє вершини людської творчості. Тут знаходиться могила святого Петра, першого Папи Римського, що робить його місцем величезного релігійного значення. Планування міста-держави та його будівлі є безперервним мистецьким творінням, що охоплює століття, пропонуючи безпрецедентний ансамбль просторів, які об’єднують деякі з найвідоміших творінь в історії людства.

 • Архітектурні дива та мистецькі шедеври
  Архітектурно-мистецький ансамбль у стінах Ватикану включає в себе базиліку Святого Петра, символ сакральної архітектури, та Сікстинську капелу, відому своїми стельовими фресками Мікеланджело і картиною Страшного суду. Ці знакові пам’ятки, разом із “Станцею” Рафаеля, апартаментами Борджіа та музеями Ватикану, утворюють органічний ансамбль неперевершеної гармонії, що відображає найвищі стандарти мистецької якості епохи Відродження та бароко.
 • Вплив на мистецтво та архітектуру
  Починаючи з 16 століття, Ватикан мав значний вплив на розвиток мистецтва та архітектури. Його будівлі та їхнє оздоблення вивчали, копіювали та наслідували архітектори та художники з усього світу, поширюючи естетичні та духовні цінності Ватикану по всьому світу. Роботи Браманте, Мікеланджело та Берніні, серед інших, надихали незліченну кількість митців і залишили незгладимий слід у культурній спадщині людства.

Ватикан є маяком віри, мистецтва та історії, пропонуючи вікно в духовні та культурні досягнення людства. Його універсальна цінність полягає не лише в релігійному значенні, а й у внеску в мистецтво та впливі на розвиток архітектурних і мистецьких традицій у всьому світі.

Більше цікавих фактів на нашій «Планеті фактів» в Телеграмі. Приєднуйтесь!

 1. https://whc.unesco.org/en/list/286/ []

Схожі статті

Copy link