Місто-держава, острівець необмеженої влади католицької церкви, що знаходиться посеред світського Риму – Ватикан. Формально він існує з 1929 року і офіційно є найменшою державою в світі. Проте саме тут розташовані всі органи управління такої складної структури, як римсько-католицька церква. Щорічно 11 лютого Ватикан святкує власну незалежність, адже саме цього дня 1929 року держава отримала бажану свободу від Італії.
Населення Ватикану всього 1000 осіб (з яких громадянство лише у половини, бо його неймовірно складно отримати), 0.44 км2 прощі, середньовічні мури, величезний вплив на весь світ і величезна ж культурна спадщина. Пропонуємо до вашої уваги добірку цікавих фактів про Ватикан.
Незалежна держава, визначена Латеранським договором від 11 лютого 1929 року, поширює свій територіальний суверенітет на територію площею 44 га в центрі Риму: Ватикан, оточений своїми стінами та відкритий до міста колонадою Святого Петра Берніні. ((https://whc.unesco.org/en/list/286/))
Розташований у самому серці Риму, Ватикан є не лише епіцентром католицизму, але й маяком мистецтва, історії та духовності, що виходить за межі релігійних кордонів. Це суверенне місто-держава, найменше у світі як за площею, так і за кількістю населення, є скарбницею мистецьких та архітектурних шедеврів, кожен з яких розповідає історію віри, культури та людського генія.
Цікаві факти про Ватикан
- 95% жителів Ватикану – чоловіки. Всього ж в країні проживає 1000 осіб (за даними 2017 року).
- Ватикан має власну радіостанцію, електричне забезпечення, пошту, банк, видавництво, залізничну станцію, чеканить монети і випускає марки.
- Залізничне полотно, що з’єднує Ватикан і решту Італію, становить всього один кілометр. При цьому на територію католицької столиці світу припадає лише 200 метрів.
- У гвардійці з охорони Папи Римського беруть тільки холостяків. Одружитися гвардієць має право лише дослужившись до чину капрала. Кандидатура майбутньої дружини кожного гвардійця повинна спочатку пройти схвалення священнослужителів.
- Сикстинська капела закривається лише під час обрання Папи. Про результати голосування можна дізнатися по стовпу диму від спалювання бюлетенів. Якщо новий глава Ватикану обраний, то капелу огортає білий дим, в іншому ж випадку – чорний.
- Грошова одиниця Ватикану – євро. В державі карбують монети з власною символікою.
- У музеї Піо-Крістіано зберігаються старовинні твори християнського мистецтва, більша частина з них була створена протягом 150 років після розп’яття Ісуса.
- Етнологічний місіонерський музей, заснований Папою Пієм XI в 1926 році, містить експонати з усього світу, надіслані єпархіями і приватними особами.
- У ватиканських музеях можна побачити 800 картин релігійного характеру, до написання яких доклали руку відомі на весь світ художники: Ван Гог, Кандинський, Далі, Пікассо та інші.
- Замок Сант-Анджело був укриттям для Пап, тут знаходилася камера тортур, а зараз в фортеці розташовані Національний військовий музей і Музей мистецтв.
- Під Собором Святого Петра знаходяться Священні гроти Ватикану – катакомби, вузькі тунелі, ніші і каплиці.
- Кожен недільний полудень Папа благословляє людей, які прийшли на площу святого Петра.
- ⚽ Ватиканська футбольна збірна офіційно визнана, але не входить до складу ФІФА. Гравці збірної – швейцарські гвардійці, члени Папської ради та зберігачі музеїв. У команди є власна емблема і біло-жовта футбольна форма.
- ⚽ Римський стадіон Святого Петра – єдине футбольне поле, якщо його можна так назвати. По суті це просто галявина, на якій складно грати. У зв’язку з цим Ватиканська збірна проводить матчі на стадіоні Stadio Пія XII, що знаходиться в Альбано-Лаціале. Це домашня арена клубу «ASD Albalonga» з італійської серії D. Стадіон вміщує 1500 глядачів.
- ⚽ У футбольній лізі Ватикану грають команди «Гвардійці», «Банк», «Телепошта», «Бібліотека» та інші. Крім першості, проводяться змагання в рамках «Кубка кліриків» серед семінаристів і священиків з католицьких навчальних закладів. Переможці отримують цікавий трофей – металевий футбольний м’яч, встановлений на парі бутс і прикрашений капелюхом католицьких священнослужителів.
- 🎥 Польський документальний фільм «Відкриваючи Ватикан» розповідає про незліченні культурні багатства маленької держави.
- 🎥 Про Ватикан під час окупації Риму нацистами, розповідається у фільмі «Червоне та чорне».
- 🎥 Фільм «Муки і радості» присвячений подробицям конфлікту Микеланджело з римським папою Юлієм II.
- 🎥 Документально-історична стрічка «Секретний доступ: Ватикан» розкриває таємниці найбільшого міста-музею.
- 🎥 Документальний фільм «Scrinium Domini Papae», створений Ватиканським телецентром, розповідає про центр світового католицизму.
- 🎥 Популярний серіал «Молодий папа» відображає альтернативну реальність на папське життя.
- 🎥 Заснований не реальних подіях фільм «Два папи» розповідає про короткі зустрічі Папи Бенедикта XVI і кардинала Хорхе Маріо Бергольо, майбутнього Папи Франциска.
- 📖 В книзі Дена Брауна «Ангели і демони» мова йде про зв’язок сучасної науки з пошуками божественного начала в Ватикані.
- Ватикан – незалежна держава, яка не є частиною Організації Об’єднаних Націй.
- Офіційна назва Ватикану в Італії – Citta Del Vaticano або Stato Della Citta del Vaticano.
- Ватикан стоїть на пагорбі під назвою Ватикан (Mons Vaticanus, з латинської vaticinia – «місце ворожінь»).
- Сади складають більше половини земель у Ватикані.
- Італійська є офіційною мовою Ватикану.
- Прапор Ватикану жовто-білий. Жовта сторона символізує духовну силу пап, а біла – його мирську силу.
- Ватикан відомий своїм щорічним високим споживанням вина, в середньому оцінюється в 54 літри в рік на людину.
- Ватикан щорічно відвідують близько 5,5 мільйонів людей.
- У Ватикані немає лікарень.
- Ватикан і Філіппіни – єдині дві країни, в яких немає законів про розлучення. Розлучення не допускається, дозволено тільки анулювати шлюб.
- Економіка в основному підтримується туристичною індустрією.
- В Сикстинській залі ватиканської бібліотеки зберігається Біблія, що написана від руки в IV столітті нашої ери.
У 1475 році Сикст IV заснував Ватиканську бібліотеку, яка є першою відкритою для населення в Європі, колекції рукописів і книг, гравюр, малюнків, монет і предметів декоративного мистецтва постійно збільшувалися протягом століть, роблячи його безцінним сховищем людської культури.1 - Аптека Ватикану найстаріша в світі – вона заснована в 1277 році і працює до сих пір! Щомісяця реалізує близько 6 тисяч рецептів. Тут можна знайти найбільш рідкісні і незвичайні засоби.
- На 0.44 квадратних кілометри – 3 пожежних автомобіля та 20 осіб, які несуть чергування цілодобово. До речі, пожеж не траплялося вже більше 100 років.
- Супермаркет у Ватикані один на всю державу, та ще й покупки в ньому можуть робити тільки люди зі спеціальними перепустками. Їх видає адміністрація. Ціни в ватиканському супермаркеті нижчі за середні по Риму.
- Пошта у Ватикані працює з XIV століття, доставляє близько 8 млн листівок і листів на рік, а ще має відмінну репутацію. Італійська загальнодержавна пошта цим похвалитися не може.
- Автозаправок всього три. Паливо на дешевше ніж в Римі, але заправитися можна тільки за перепусткою.
- Тут знаходиться найбільша католицька церква в світі.
- У Ватикані найвищий рівень злочинності в світі, через те що на невеликій площі завжди перебуває багато людей. Проте, більшість злочинів – це кишенькові крадіжки.
- У Ватикані немає в’язниць.
- Швейцарська гвардія є офіційною гвардією Ватикану.
- У Ватикані є єдиний в світі банкомат, в якому можна вибрати латинську мову.
- У Ватикані є власний астрономічний відділ.
- Музеї у Ватикані мають довжину до 10 кілометрів. Підраховано, що якщо витратити хоча б 1 хвилину на перегляд кожної картини, то для перегляду всього музею знадобиться 4 роки.
- Базиліка Святого Петра є другою за величиною церквою в світі, і на її зведення знадобилося 120 років.
- Сикстинська капела визнана найвидатнішим художнім досягненням в світі – стелю каплиці розписав Мікеланджело. На це у нього пішло 4 роки.
- “Інститут релігійних справ” – саме так називається єдиний банк у Ватикані.
Сакральна та мистецька спадщина Ватикану
Ватикан — це не лише головне місце паломництва католиків, але й живий музей, який демонструє вершини людської творчості. Тут знаходиться могила святого Петра, першого Папи Римського, що робить його місцем величезного релігійного значення. Планування міста-держави та його будівлі є безперервним мистецьким творінням, що охоплює століття, пропонуючи безпрецедентний ансамбль просторів, які об’єднують деякі з найвідоміших творінь в історії людства.
- Архітектурні дива та мистецькі шедеври
Архітектурно-мистецький ансамбль у стінах Ватикану включає в себе базиліку Святого Петра, символ сакральної архітектури, та Сікстинську капелу, відому своїми стельовими фресками Мікеланджело і картиною Страшного суду. Ці знакові пам’ятки, разом із “Станцею” Рафаеля, апартаментами Борджіа та музеями Ватикану, утворюють органічний ансамбль неперевершеної гармонії, що відображає найвищі стандарти мистецької якості епохи Відродження та бароко. - Вплив на мистецтво та архітектуру
Починаючи з 16 століття, Ватикан мав значний вплив на розвиток мистецтва та архітектури. Його будівлі та їхнє оздоблення вивчали, копіювали та наслідували архітектори та художники з усього світу, поширюючи естетичні та духовні цінності Ватикану по всьому світу. Роботи Браманте, Мікеланджело та Берніні, серед інших, надихали незліченну кількість митців і залишили незгладимий слід у культурній спадщині людства.
Ватикан є маяком віри, мистецтва та історії, пропонуючи вікно в духовні та культурні досягнення людства. Його універсальна цінність полягає не лише в релігійному значенні, а й у внеску в мистецтво та впливі на розвиток архітектурних і мистецьких традицій у всьому світі.
Більше цікавих фактів на нашій «Планеті фактів» в Телеграмі. Приєднуйтесь!
Підписуйтесь на розсилку "Цікаві статті"
Кожної пʼятниці ми надсилатимемо вам нові цікаві статті за тиждень у вашу поштову скриньку. Відписатися можна будь-коли. Наш контент на 100% безплатний.