Цікаві факти про деякі мови світу

Цікаві факти про деякі мови світу картинка

Рідна мова – особлива для кожної людини, бо нею вона вперше почула слова від своєї мами або тата. Разом з тим, будь-яка мова має свої особливості, якими вона може зацікавити носіїв інших мов. До Міжнародного дня рідної мови підготували добірку цікаві факти про деякі мови світу:

1. Французи вважають мову своїх сусідів, басків, дуже складною і при цьому додають приказку, що коли її взявся вчити диявол, то за сім років вивчив два слова, та й ті неправильно. Нічого дивного, бо баскська мова не належить до індоєвропейських мов. Але це не найважча для вивчення мова світу. 

Найбільш складними мовами світу вважаються:


  • китайська – через особливості ієрогліфічної писемності
  • табасаранська – ця мова дагестанського народу має 48 відмінків іменника, а в деяких діалектах – 53
  • хайда – у мові індіанського народу, який живе в США і Канаді, використовується 70 префіксів
  • чиппева – корінні мешканці Північної Америки (штат Мічиган та Північна Дакота) спілкуються мовою з 6000 дієслівних форм
  • ескімоська – вживаються 63 форми теперішнього часу, а прості іменники мають 252 флексії (словозмін)

2. Виверження ісландського вулкану Ейяф’ятлайокютль в 2010 стало справжнім випробуванням для дикторів телебачення та радіо через його незвичну назву (окрім мешканців Ісландії, звичайно).

Але в інших мовах є набагато довші і більш важкі для вимови слова:

  • хімічна назва білка тітіну настільки довга, що ми навіть не намагатимемося її навести – українською мовою вона складається з 186301 літери; 
  • за версією книги рекордів Гіннеса найдовше слово в світі вживається в санскриті: निरन्तरान्धकारित-दिगन्तर-कन्दलदमन्द-सुधारस-बिन्दु-सान्द्रतर-घनाघन-वृन्द-सन्देहकर-स्यन्दमान-मकरन्द-बिन्दु-बन्धुरतर-माकन्द-तरु-कुल-तल्प-कल्प-मृदुल-सिकता-जाल-जटिल-मूल-तल-मरुवक-मिलदलघु-लघु-लय-कलित-रमणीय-पानीय-शालिका-बालिका-करार-विन्द-गलन्तिका-गलदेला-लवङ्ग-पाटल-घनसार-कस्तूरिकातिसौरभ-मेदुर-लघुतर-मधुर-शीतलतर-सलिलधारा-निराकरिष्णु-तदीय-विमल-विलोचन-मयूख-रेखापसारित-पिपासायास-पथिक-लोकान्

Воно описує регіон в землі тамілів. 

  • Miinibaashkiminasiganibiitoosijiganibadagwiingweshiganibakwezhigan (мова оджибве) – чорничний пиріг
  • Lentokonesuihkuturbiinimoottoriapumekaanikkoaliupseerioppilas (фінська мова) – учень помічника молодшого офіцера-механіка з турбін реактивних літаків
  • Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch (валлійська мова) – назва села в Уельсі.

3. Складність мови знаходила і практичне застосування. Так, в роки Другої світової війни індіанці племені навахо знайшли своє призначення як радисти-шифрувальники в армії США. Ця мова містить звуки, що не мають аналогів в інших мовах, а вивчити її людині не з середовища племені практично неможливо. 

4. Зворотній бік медалі – коли носії мови йдуть шляхом найменшого спротиву і запозичують слова на позначення досі невідомих предметів, замість того, щоб утворити своє власне. Особливий вид таких запозичень відбувається, коли назви компаній або брендів стають прозивними іменами. 

Наприклад, копіювальні апарати в Україні називають ксероксами (Xerox – назва американської компанії), а в Монголії – канонами, оскільки Canon стали першою компанією, яка представила подібний товар на монгольському ринку. 

В Ізраїлі всі мобільні телефони називають пелефон. Компанія Pelefon – піонер з надання послуг мобільного зв’язку в цій країні. 

В деяких африканських країнах будь-який кавовий напій називається “нескафе“.

Але і багато звичних в українській мові слів спочатку з’явилися в ужитку як торгові марки:

  • акваланг – торгова марка дихального апарату для підводного плавання, який винайшли Жак Ів Кусто та Еміль Ган’ян
  • джакузі – назва американської фірми, яку заснували брати Джакуці
  • диктофон – назва пристроїв для запису звуку від компанії Columbia Graphophone
  • кеди – торгова марка, яка з’явилась в 1916 році
  • магнітофон – назва першого записувального пристрою німецької компанії AEG 
  • памперс – ця назва використовується для всіх підгузників, а не лише продукції Procter & Gamble
  • термос – торгова марка німецької компанії Thermos GmbH, яка першою почала промисловий випуск вакуумних контейнерів.

5. Латина є мовою науки та офіційною мовою Ватикану, але це – вимерла мова, оскільки вона не використовується в повсякденному спілкуванні. Вважається, що до кінця 21 ст. зникне понад половина з 6800 існуючих на поточний момент мов. Кожною з мов, які перебувають  на межі зникнення, спілкуються менше 2500 осіб. 

Наприклад, 

  • мовою сибірського народу удіге спілкуються 100 осіб; 
  • арікапу (мова індіанського племені в басейні Амазонки) – шестеро осіб; 
  • мову еяк, яка була поширена серед мешканців Аляски знає лише одна людина в світі – французький лінгвіст та поліглот Гійом Ледює, але офіційно вона вважається вимерлою, оскільки останній носій, для якої вона була рідною, помер в 2008 році. 
Остання людина, яка говорила еякською

Так само, виключно книжною мовою ще в 18 століття вважався іврит. Але зусиллями ентузіастів він був відроджений і став єдиною державною мовою Ізраїлю.    

Cenedl heb iaith, cenedl heb gallon – вважають валлійці: Нація без мови – нація без серця. І це справді так.

6. Найменше за минуле тисячостоліття змінилась ісландська мова, тому якби сучасний ісландець якимось дивом потрапив у минуле, то він з легкістю порозумівся б з норвезькими вікінгами, які вперше зійшли на беріг “крижаного” острова. 

Цікаво, що у ісландців майже немає прізвищ у нашому розумінні, які передаються від батьків до дітей. Замість нього використовується особлива форма по батькові: імені батька та слів “син” (son) або “донька” (dottir). Так, якщо у ісландця Рунара є син та донька, то їх “прізвищами” будуть Рунарссон (у хлопчика) та Рунарсдоттір (у дівчинки). 

7. Папуаськими мовами спілкується більш ніж 4,6 млн. осіб, а от кількість цих мов – від 750 до 1000. Це найбільша концентрація мов на певній території. 

8. Найбільше літер містить абетка кхмерської мови (Камбоджа) – 72, а найменша абетка у папуаської мови ротокас, якою розмовляють на острові Бугенвіль – 12 літер. 

9. Убихська (вимерла мова з абхазо-адизької мовної групи) мала лише 2 голосних звука, але кількість приголосних вражає – 84.

10. Немає жодної мови, в якій був би відсутній звук “а“. Найбільш унікальними звуками є “ржщ” в чеській мові (діти опановують вимову цього звуку в останню чергу), звук клацання в деяких бушменських мовах та звук “л” у слові “Аллах”, який в деяких контекстах вимовляється таким чином, який можливий лише в арабській мові. 

Мова бушменів

11. А от в японській мові звук “л” непритаманний взагалі. І не тільки він – японці не розрізняють деякі звичні для нас звуки: в, ж, л, ф, ч, ц, ш, щ, є, и

12. Мешканці Канарських островів вміють розмовляти за допомогою свисту. Навчили їх цій особливій мові (сільбо ґомеро) аборігени – гуанчі. Потреба у такій мові виникла через ландшафт місцевості – в ущелинах неможливо розмовляти через відлуння, а свист допомагав донести потрібну інформацію до співрозмовника. Її навіть вивчають у школі. 

13. На найбільшу кількість мов перекладено Біблію – повністю або частково священну книгу християн  можна прочитати на 3384 сучасних мовах. 

14. Найдовше речення з одного слова – “Buffalo buffalo Buffalo buffalo buffalo buffalo Buffalo buffalo“. Переклад – “Баффальські бізони, яких лякають (інші) баффальські бізони, лякають баффальських бізонів”.   

15. Українська мова має 82 специфічні риси (40 фонетичних та 42 граматичні). З них виключно українськими є 34, притаманних лише для української та білоруської мови – 4, для української та російської – жодної. 

Найбільш схожими до української є: верхньолужицька та білоруська мови – 29 спільних аналогій, чеська та словацькі – 23, польська – 22 аналогії. Найменш схожими: словенська – 18 спільних аналогій та російська – 11 спільних рис.

16. Есперанто — є офіційною мовою у Міжнародній академії наук у Республіці Сан-Марино. 
Більше цікавих фактів про есперанто у нашій статті.

Зображення з публікації “Правда про походження української мови”

Отримуйте сповіщення про нові статті в телеграм-каналі «DAYTODAY». Приєднуйтесь!

Юрій П.

Стаття була цікавою?

Оцініть цю статтю!

Середній рейтинг 5 / 5. Кількість голосів: 10

Ще немає голосів. Будьте першими!

Дякуємо за відгук!

Підписуйтесь на нові статті!

Шкода, що стаття вам не сподобалась...

Дозвольте нам її покращити!

Розкажіть, будь ласка, що ми можемо виправити

Схожі статті

Обсудити статтю на форумі

Ходімо далі? Наступна стаття
Copy link