10 цікавих фактів про есперанто

цікаві факти про есперанто
  1. Перші спроби створити єдину мову, яка допомагала б людям всього світу розуміти один одного, Людвік Заменгоф зробив ще в шкільному віці. Та вона вийшла з занадто складною граматикою. 
  2. Вивчити найрозповсюдженішу штучну мову досить легко. Опанувавши 16 граматичних правил, які не мають жодних винятків, вже за декілька годин можна побачити результат. 
  3. На честь винахідника міжнародної нейтральної мови у 1938 році названо астероїд. У 1959 році в одному з одеських дворів встановлений перший у світі пам’ятник. У Японії існує релігійний рух Оомото, члени якого розмовляють мовою миру, а Заменгофа вважають одним зі своїх богів.
  4. Держава Амікехо – створена ентузіастами мікрокраїна, мешканці якої розмовляли мовою миру. Її сусідами були Франція, Німеччина та Нідерланди, а територія складала всього 3,5 кв. км. З чотиритисячного населення 3% розмовляли есперанто. Це був найбільший відсоток мовців у державі по всьому світу. 
  5. Мовою доктора Есперанто розмовляє близько 2 млн людей у 120 країнах. У жодній країні мова не визнана офіційною, та попри це вона набуває популярності. Її вивчають у китайських, угорських та болгарських вищих навчальних закладах.
  6. Мовою, яка об’єднує весь світ, написано понад 25 тис. книг, випускається близько 250 журналів та газет, перекладено Біблію. Вона звучить на кількох радіостанціях та в репертуарі деяких музичних гуртів. З 2012 року штучну мову внесено в Google Перекладач (спробуйте 😉). Переклад творів з будь-якої мови на есперанто майже не змінює відтінків значення оригіналу.
  7. Універсальна мова є офіційною у Міжнародній академії наук у Республіці Сан-Марино. У школі проводяться наукові конференції вчених усього світу. Вважається, що вживання міжнародної нейтральної мови допоможе студентам та вченим підвищити ефективність наукових досліджень, уникнувши мовної дискримінації.
  8. У 30-х роках XX ст. особливу зацікавленість до міжнародного есперанто-руху проявляв видатний письменник Джон Р. Р. Толкін. У молоді роки він певною мірою був знайомий з мовою та вивчив декілька слів. Не бувши ідеальним знавцем есперанто, вважав, що вона не має рівних в якості міжнародної, та закликав прихильників всіляко підтримувати його.
  9. Есперанто має офіційну символіку. Прапор зеленого кольору з білим квадратом у верхньому куті, у центрі якого зображена зелена п’ятикутна зірка. Зелений колір вважається символом надії, білий – миру, а зірка з п’ятьма кутами – це 5 континентів світу. 
  10. Знято 4 фільми мовою есперанто. Однією з перших була чорно-біла стрічка «Інкуб». Головна роль дісталась канадському актору Вільяму Шетнеру (капитану зорельота «Ентерпрайз» 🚀), який недосконало знав мову. Щоб глибше занурити глядачів у атмосферу загадковості, було заборонено дублювання фільму іншими мовами. Та прихильники есперанто були дещо розчаровані вимовою акторів.
Вільям Шетнер розмовляє есперанто у фільмі «Інкуб»

Більше цікавих фактів на нашій «Планеті фактів» в Телеграмі. Приєднуйтесь!

Схожі статті

Copy link