- Перші спроби створити єдину мову, яка допомагала б людям всього світу розуміти один одного, Людвік Заменгоф зробив ще в шкільному віці. Та вона вийшла з занадто складною граматикою.
- Вивчити найрозповсюдженішу штучну мову досить легко. Опанувавши 16 граматичних правил, які не мають жодних винятків, вже за декілька годин можна побачити результат.
- На честь винахідника міжнародної нейтральної мови у 1938 році названо астероїд. У 1959 році в одному з одеських дворів встановлений перший у світі пам’ятник. У Японії існує релігійний рух Оомото, члени якого розмовляють мовою миру, а Заменгофа вважають одним зі своїх богів.
- Держава Амікехо – створена ентузіастами мікрокраїна, мешканці якої розмовляли мовою миру. Її сусідами були Франція, Німеччина та Нідерланди, а територія складала всього 3,5 кв. км. З чотиритисячного населення 3% розмовляли есперанто. Це був найбільший відсоток мовців у державі по всьому світу.
- Мовою доктора Есперанто розмовляє близько 2 млн людей у 120 країнах. У жодній країні мова не визнана офіційною, та попри це вона набуває популярності. Її вивчають у китайських, угорських та болгарських вищих навчальних закладах.
- Мовою, яка об’єднує весь світ, написано понад 25 тис. книг, випускається близько 250 журналів та газет, перекладено Біблію. Вона звучить на кількох радіостанціях та в репертуарі деяких музичних гуртів. З 2012 року штучну мову внесено в Google Перекладач (спробуйте 😉). Переклад творів з будь-якої мови на есперанто майже не змінює відтінків значення оригіналу.
- Універсальна мова є офіційною у Міжнародній академії наук у Республіці Сан-Марино. У школі проводяться наукові конференції вчених усього світу. Вважається, що вживання міжнародної нейтральної мови допоможе студентам та вченим підвищити ефективність наукових досліджень, уникнувши мовної дискримінації.
- У 30-х роках XX ст. особливу зацікавленість до міжнародного есперанто-руху проявляв видатний письменник Джон Р. Р. Толкін. У молоді роки він певною мірою був знайомий з мовою та вивчив декілька слів. Не бувши ідеальним знавцем есперанто, вважав, що вона не має рівних в якості міжнародної, та закликав прихильників всіляко підтримувати його.
- Есперанто має офіційну символіку. Прапор зеленого кольору з білим квадратом у верхньому куті, у центрі якого зображена зелена п’ятикутна зірка. Зелений колір вважається символом надії, білий – миру, а зірка з п’ятьма кутами – це 5 континентів світу.
- Знято 4 фільми мовою есперанто. Однією з перших була чорно-біла стрічка «Інкуб». Головна роль дісталась канадському актору Вільяму Шетнеру (капитану зорельота «Ентерпрайз» 🚀), який недосконало знав мову. Щоб глибше занурити глядачів у атмосферу загадковості, було заборонено дублювання фільму іншими мовами. Та прихильники есперанто були дещо розчаровані вимовою акторів.
Читайте нашу статтю: Цікаві факти про деякі мови світу
Більше цікавих фактів на нашій «Планеті фактів» в Телеграмі. Приєднуйтесь!
Підписуйтесь на розсилку "Цікаві статті"
Кожної пʼятниці ми надсилатимемо вам нові цікаві статті за тиждень у вашу поштову скриньку. Відписатися можна будь-коли. Наш контент на 100% безплатний.